PREDIKBEURTEN Officiële Berichten Wat moeten wij geven? Nieuws uit de Kerken KERKNIEUWS ZONDAG 13 SEPTEMBER 1959. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. Boonstra 2.30 uur Ds P. van Til 5 uur Ds P. van Til (Noorderkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 5 uur Ds J. Boonstra 7.45 uur Jeugdzangdienst Sprekers Ds P. van Til, Ds J. Ytsma, Ds J. Boonstra Muzikale medewerking J. Mondeel, bas, v. Winkelhof, orgel y2 collecte Jeugdcentrum y2 collecte Rudolphstichting. Luth. Kerk, avond 7.30 uur Ds S. Oegema te Lewedorp Avnemuiden 9 en 2 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10.30 uur Ds M. E. van Heesen 7 uur Ds A. J. Dondorp, Afscheid Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout ALeliskerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Verschoor Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Sj. Th. de Groot Serooskerke 10 uur Ds S. van Wouwe, 2.30 uur Drs C. van Ulden St. Laurens 10 uur Drs C. van Ulden, 2.30 uur Ds S. van Wouwe 7.30 uur Jeugdsamenkomst Ds P. Homburg Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. Homburg Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds O. Jager te Almelo 7.30 uur Jeugddienst, Ds O. Jager Westkapelle 9 uur Ds M. E. van Heesen 2.30 uur Ds A. J. Dondorp, Afscheid CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Cand. G. v. d. Veere te den Haag Axel 10 en 3 uur Ds A. van Leeuwen Breskens 10 en 2.30 uur Ds Van Reenen te Klundert Hoek 10 en 2.30 uur Ds A. J. Verbeek Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds H. J. van Bottenburg Terneuzen 10 en 3.30 uur Ds Th. Swen te Vlaardingen Oostburg 10 en 3 uur Ds J. B. van Mechelen Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds R. Bakker te Doorn Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Voormiddag Openbare belijdenis. 17 sept. 2 uur Ds A. Veldhuijzen, Huwelijksbevestiging Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booij Goes (Westerkerk) 10 uur Dr C. Stam, Bed. H. Av. 5 uur Ds J. D. Koers te den Haag Voortz. H. Av. en Dankz. Collecte voor de Kerk. (Oosterkerk) 9 uur Ds J. D. Koers, Voorber. H. Av. 5 uur Ds J. Koolstra, Zondag 2 Collecte voor de hulpbehoevende kerken in de Classis. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp, Voorb. H.A. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds E. Jansen Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds W. Steunenberg te Rotterdam Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruijter Wolf aartsdijk 10 en 5 uur Ds D. Bouwknegtnamiddag Afscheid Yerseke 9.30 en 2 uur Ds H. Vruggink te Haaksbergen CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds W. Haverkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds J. C. Brussaard te Oegstgeest Hoogerheide (Schapendreef 21) 10 en 4 uur Ds A. G. van der Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Klaauw Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds B. Wentzel. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds S. Wouters te Dordrecht Tholen 10 en 5 uur Ds B. Wentzel te Oudewater CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Dr J. H. Becker vm. Voorb. H.Av. Bruinisse 10 uur Leesdienst 5 uur Ds W. Haverkamp te Anna Jacoba Polder Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 5 uur Ds C. A. Wielemaker Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 10.30 en 5 uur Dr J. H. Becker Voormiddag Jeugdpreek3e collecte Jeugdcentrum. Oosterland 9 uur Dr J. H. Becker, 3 uur Ds P. Visser te Tilburg Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur Ds C. A. Wielemaker Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds K. J. Schaafsma te Rotterdam Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zierikzee 10 en 5 uur Ds P. Visser te Tilburg Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. Melse zekerheid in het geding. Het zal ge beuren door uw gebed en de bijstand des Geestes van Jezus Christus. Door het gebed, door de voorbede van de Philippenzen voor Paulus, zal wat hij te Rome beleeft zijn geluk dienen. Maar wie zijn hulp zoekt bij het gebed der heiligen, zegt Calvijn, die steunt op Gods beloften. Die zijn zeer vast. En door de bijstand des Geestes van Jezus Christus zal het gebeuren, door de steun van de Heilige Geest, die de Here Jezus op aarde heeft geleid in zijn benauwdheid en lijden. Maar deze steun heeft de Here Jezus zijn disci pelen beloofd. Daar valt op te rekenen. Zo zal het gebeuren, in overeenstem ming met Paulus' vurig verlangen en hopen, dat hij in geen enkel opzicht be schaamd zal staan, doch dat met alle vrijmoedigheid, zoals steeds, ook nu Christus zal worden groot-gemaakt in zijn lichaam. Paulus weet het, dit te Rome zal hem tot heil zijn. Christus zal ook nu groot gemaakt worden in zijn lichaam. In zijn aardse bestaan zal de grootheid van de Here Jezus zich in het openbaar mani festeren. Ook zijn bestaan te Rome zal dus niet zinloos zijn. Ook nu zal dit doel van zijn leven bereikt worden. De Here Jezus zelf zal het doen, op het gebed van de gemeente en door zijn Heilige Geest. Het is zeker. Paulus weet het. Maar het is niet de zekerheid van een conclusie getrokken uit een waterdichte redenering. Het is een stelliger zekerheid. Zij is gebaseerd op het werk van de Here Jezus. Daarom ziet Paulus er reikhalzend naar uit. Daarom wacht hij er op. Omdat het zo zeker is. Zo zal het gebeuren, hetzij door zijn leven, hetzij door zijn dood, hetzij hij vrijgesproken wordt, hetzij hij wordt veroordeeld en terechtgesteld. Wat hem ook overkomt, de Here Jezus zal er zich een naam door ma ken groter dan de naam, die Jozef in Egypte kreeg. En dat is Paulus' geluk. Het zal hem tot behoud strekken. Want, zo gaat hij verder, het leven is mij Christus. Le ven, dat betekent voor mij Christus. Ik leef, doch niet meer ik, maaar Christus leeft in mij (Gal. 2 20). Ik leef, maar mijn leven is veroverd, is gevangen ge nomen, mijn leven is bezet door de Here Jezus. Nu leeft Hij in mij, niet meer ik, maar Hij." De Here Jezus is Paulus' eigenlijke leven. Hoe meer Paulus leeft, des te meer krijgt de Here Jezus de ruimte, des te meer wordt de Here grootgemaakt in het bestaan van Paulus. En hoe meer de Here Jezus' grootgemaakt wordt, hoe meer de Here Jezus domineert in Paulus' leven, des te meer leeft Paulus. Want te leven is hem Christus. Maar Christus zal zich ook nu, ook te Rome, een grote naam maken in zijn bestaan. Dat is zeker. De Here Jezus zelf staat er voor in. Maar dan staat ook vast, dat dit te Rome Paulus tot heil zal zijn. Want als de Here Jezus zich een grote naam maakt in Paulus' aardse bestaan, dan lééft Paulus, dan heeft hij reden om zich te verblijden. Te leven is hem Christus. Daarom bedreigt ook een eventuele veroordeling deze blijdschap niet. Wordt hij veroordeeld, wordt hij te rechtgesteld, dan zal ook daarin de Here Jezus zich een naam maken. Maar dan zal ook in dit sterven Paulus leven. Want te leven is hem Christus. Nu betekent te sterven gewin, niet ver lies, maar winst. Want ook in dit ster ven zal de Here Jezus triumpheren. En als de Here Jezus triumpheert, dan lééft Paulus. Met het oog hierop schrijft hij in de gevangenis en ik zal mij ook verblijden. Colijnsplaat. A. S. Telkens komt men deze vraag tegen in betrekking tot de Grote Sprong-actie der S.S.K. Van de Hervormden wordt een half procent van het jaarlijks inkomen ver wacht en het streefgetal is 16 millioen gulden, zoals men weet. Men heeft willen beweren, dat de Grote Sprongactie alleen maar naaperij is van de hervormde actie. Feit is, dat de S.S.K. geheel zelf standig tot haar Grote Sprongactie be sloten heeft, daartoe eenvoudig ge dwongen door haar lege kas. Van naaperij is geen sprake. Van meet aan heeft de S.S.K. alleen een Algemene Offerzondag voor ogen ge staan. Toen het Dagelijks Bestuur tot dit besluit moest komen was het niet op de hoogte van de volksactie der hervormde broeders. Trouwens hoe had zij een analoge actie onder gereformeer den moeten organiseren Noch van naaperij, noch van concur rentie is in de verste verte zelfs enige sprake. Ook niet in het kiezen van het tijdstip. Bovendien wordt gelijktijdig in het zelfde klankbeeld en in dezelfde televi sie-uitzending de algemene kerkbouw- nood zowel van hervormden als gere formeerden onder de aandacht van ons volk gebracht. Hoeveel wordt er nu van het gere formeerde volk verwacht De S.S.K. onthoudt zich pertinent van het noemen van opzienbarende streefgetallen. Zowel wat het eindresul taat betreft als inzake het taxeren van persoonlijke offergaven. Wel wil zij en passant even mededelen, dat haar in de 5 jaren van haar actie reeds meer malen zeer hoge bedragen zijn toege zegd. Maar verder laten wij ons volk in z'n offervaardigheid vrij. De S.S.K. kent de buitengewone of fervaardigheid van onze mensen als het om de kerk des Heren gaat. Men zal ditmaal geven boven ver mogen. De hele septembermaand is er om het grote offer op 4 oktober voor te bereiden. Van vergelijken met de offer vaardigheid bij anderen bestaat bij ons geen enkele behoefte. Maar in alle kérken zal de zaak van de grote nood voor het aangezicht Gods worden gebracht. Het grote offer op 4 oktober zal voor alle gereformeerden eenvoudig een ge wetenszaak zijn, dat men met God heeft uit te maken. En daarom staat het te bezien of het eindresultaat ons teleurstellen zal. Ons vertrouwen is alleen op de Ge ver van alle goede gaven en volmaakte giften. Ook door middel van Zijn ge meente. CLASSIS GOES Ter vorige classis daartoe aangewe zen roept de kerkeraad van de Gere formeerde kerk te Yerseke de kerken van classis Goes ter vergadering, welke D.V. zal worden gehouden woensdag 14 oktober 1959, om 8.45 uur. Stukken voor de agenda worden uiterlijk dinsdag 29 september verwacht bij eerstondergetekende. Namens de kerkeraad voornoemd, J. E. BOOY, praeses. JOZ. SINKE, scriba. LAATSTE OPROEP voor de RECRUTENDAG op 15 september a.s. Plaats Geref. Kerk Westwal, Goes. Aanvang 10 uur. De koffie is bruin 9.30 uur en wordt geserveerd tot 10 uur. De sprekers zijn Kolonel Biesma te Breda Het militaire leven in het algemeen. Lt. Kol. J. H. A. van Dijk te den Haag: De sociale zorg voor de militair. Ds W. M. Ie Cointre, pred. in algem. dienst te Amsterdam over de achter grond v. d. geestelijke verzorging. Ds Jac. v. d. Wal te Vrouwenpolder Over de geestelijke verzorging in de militaire dienst. Dr P. C. Kraan te Vlissingen De ze delijke en speciaal sexuele vragen in verband met het militaire leven. De koffiemaaltijd wordt aangeboden door Generale Deputaten. Het geheel staat onder leiding van Ds. P. van Til te Middelburg. NIEUWERKERK. Pred.: Dr J. H. Becker, Ooststraat 12, tel. 0 1114—294. Scriba J. M. den Haan, Ooststraat 35. 1. Wij willen proberen in dit rubriek je de kerkbode v/at dichter bij ons te brengen, en ook omgekeerd. Om dan op de e.lc. gemeente-avond nog eens te spreken over onze Zeeuw se Kerkbode. 2. Wilt u denken aan de kerkdienst op zondag 13 september, 's mor gens een half uur later, dus om half elf 3. A.s. zondag jeugdzondag. De helft van de collecte op die dag mogen wij bestemmen voor de Jeugdver enigingen in eigen plaats 4. De recrutendag nadert, dinsdag 15 september te Goes. Jongens, wij moeten nog even afspreken hoe komen wij half acht aan ,,de Val" 5. Op 15 november a.s. (vac. beurt in Oosterland) zal D.V. hier bij ons voorgaan Ds L. v. d. Linden, uit Rijnsburg, die velen van u nog wel kennen uit zijn tijd te Zonnemaire (1941 1943). En op 10 januari 1960 (vac. beurt in Brouwershaven) zal D.V. hier voorgaan Ds Heuze- veldt Jr, uit Zwartewaal, wiens overleden vader hier stond van 1931 1935. Dr J. H. B. Beroepen te Domburg-Westkapelle en te Gees (Dr.), W. Hoogsteen, kand. te Driebergen te Stad aan 't Ha ringvliet, J. H. van Boggelen, kand. te De Bilt (U.) te Wollongong, New South Wales (Ref. Church of Austra lië), Jac. Jonker te Amsterdam-Zuid te Kootwijkerbroek, M. Mintjes, kand. te Utrecht. Bedankt voor Vriezenveen, P. C. L. de Jager te Raamsdonk. Ds. R. Hamming f. In de ouder dom van 83 jaar is te N ij verdal onver wacht overleden Ds. R. Hamming, eme ritus-predikant der Geref. kerken. Ds. Hamming werd 9 april 1876 te Sauwerd (Gron.) geboren. Hij bezocht het Ge ref. gymnasium te Kampen en studeer de aan de Theol. Hogeschool aldaar, waar hij in 1904 cum laude zijn kan didaatsexamen deed. 11 dec. van dat jaar werd hij door zijn voorganger wij len prof. dr. C. v. Gelderen, te Schoo- nebeek in het ambt bevestigd. Ds. Ham ming diende de kerken van Zaamslag, Groningen, Doorn, Middelburg en Nij-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1959 | | pagina 3