Van de wijde, ruige Heide Vlaamse Gaai Officiële Berichten van de Kleine Vossen Vandaag is het meer weer voor meeuwen dan voor gaaien. De wind 'jaagt de golven op, zodat de Schelde zich gekleed heeft in een gewaad van witte schuimkoppen, een dreigend ge zicht voor mensen met aanleg voor zee ziekte, maar toch ook beangstigend voor hen, die eens het geweld van het water op zo verschrikkelijke wijze ondervon den hebben, dat ze dit nooit meer kwijt raken. Voor het Zeeuwse kerkelijke leven wordt deze dag, 1 juli, echter geken merkt door iets anders. De broeders diakenen hebben hun grote toogdag ge had in de provinciale diaconale confe rentie te Goes. Onder leiding van br. De Poorte, die, tussen haakjes, met vlag en wimpel herkozen werd (proficiat), vergaderden een honderdtal diakenen in de moderne Oostkerk, een unieke vergadergelegenheid. Als U mij persoonlijk sprak, zoudt U mij allicht vragen,,Hoe vond U het er Dit is letterlijk in twee geijkte woor den te zeggen Leerzaam, gezellig. Voor het gaaiken waren er nog at tracties aan verbonden ook. Hij mocht, schouder aan schouder, met coll. J. v. d. Veen zich opmaken om het dia conaal gezelschap te adviseren, maar nog schoner was, dat hij werd aange zocht om een verhaaltje over de con ferentie te schrijven. Hij is daardoor bemoedigd om met pogingen tot nieuwsvoorziening voort te varen. Op dit punt gekomen, mag hij wel even een klein uitstapje maken. De Gaai springt immers van nature van het een op het ander. Het propagandafront is in beweging. De uitgever deelde mede, dat de kerkeraad van Hoek 10 abonnementen beschikbaar had gesteld voor een half jaar om zo lezers te ver krijgen, die zich zouden abonneren, om dat de kerkbode voor hen onmisbaar was geworden. Bravo HoekGoed voorbeeld doet goed volgendat uw hoop niet in rook mag opgaan maar dat zal niet, want ik. vertrouw, de broe ders dit welberaden gedaan hebben. Aardenburg, in de zak van het land van Cadzand, wenst niet onder in de zak te blijven zitten. Evenals Hoek heeft deze kerk nu 12 abonné's. Bijna 40 proefabonnementen worden er en kele weken gedistribueerd. Een broeder verklaarde zich bereid de broeders te helpen bij het nemen van hun beslissin gen, niet te vergeten de zusters. Die geven misschien wel de doorslag. De stand Hoek—Aardenburg is dus thans 12—12. We zijn benieuwd, hoe het er over een half jaar zal uitzien. Maar ik keer terug naar Goes, naar de conferentie, al schuddeschokkend overigens, omdat de pont, waarop ik nu vaar, zwaar voor de broek krijgt. Ds P. van Til gaf jubilerend" een uiteenzetting over de in liquidatie ver kerende I.P.S. (Interk. Prot. Sanatori um). Twee fondsen zijn er: het steun fonds en het Stichtingsfonds. Het steunfonds kan nog 2 of 3 jaar gebruikt worden voor betaling van reiskosten wegens bezoek aan patiënten in chr. sanatoria en voor diverse onkosten, die uit andere fondsen niet gedekt kunnen worden. Hiervoor is toestemming ver kregen van de 3 partners, met wie te zamen het bedrag vergaard was door straatcollecten. Het andere, grotere be drag zal, wat het aandeel van onze diaconieën betreft, over enige tijd wor den overgemaakt aan de diaconie van Middelburg, na verkregen goedkeuring der betrokken diaconieën. Hierna zal Middelburg voor verdere verdeling zorg dragen. Uiteraard heeft Ds Van Til nog meer gezegd, maar alles kan ik niet vermelden. Zeer levendig was de discussie in zake een tweetal vraagstukken, waar over advies gevraagd was. De vraag stukken zelf hier belichten lijkt niet ge wenst. Zulke dingen worden allicht te veel aan bepaalde personen verbonden. Wel is mij opgevallen, dat er zo'n ster ke bewogenheid bij alle diakenen, die zich uitten, werd aangetroffen, een be wogenheid om het werk der barmhar tigheid in Christus' naam zo goed mo gelijk te volvoeren evenzo bleek het goede begrip voor de grondgedachten der chr. barmhartigheid, al kan natuur lijk over de uitwerking verschil van me ning openbaar worden. Een verzorgde en gezellige koffie maaltijd sterkte de vergaderden tot het luisteren naar het instructieve en boei ende referaat van Ds Tiemersma over ,,Zorg voor ,,onvolwaardigen" Hier kan ik slechts weer een tip van oplich ten. Hij waarschuwde er tegen, dat wij invalide mensen niet tegemoet treden als mensen die op lager niveau staan. Wij kunnen van deze mensen leren door opnieuw te gaan vragen, waartoe het leven dient. Wij moeten ons afvra gen bij de ontmoeting met invaliden „Welke mens ontmoeten wij" en ons niet blind staren op een bepaald gebrek, waardoor bij ons verlegenheid of mede lijden gewekt worden zou. De invaliden zelf behoren ook niet aan deze gedachten van hun omgeving toe te geven. Bij onze benadering van invaliden moeten wij ons bewust zijn, dat wij slechts betrekkelijk gezond en zij slechts betrekkelijk invalide zijn. Een verlamde-in-zijn-spraak bleek toen hij het spreken had aangeleerd een bijzondere intelligentie te hebben, waardoor hij, ondanks andere nog ge bleven* verlammingsverschijnselen, bo ven zijn collega's uitstak, nadat hij aan een geschikte werkkring geholpen was. Daarom moet het leed van gebrek kigheid niet goed gemaakt worden door geld, dit kan niet, maar er is een reva lidatie nodig, een terugbrengen tot ge- eigende arbeid. Hiervoor is deskundig heid vereist. In Engeland is de zorg voor de invalide mens ver geperfection- neerd. De kansen tot terugkeer in de maatschappij zijn daar 93 Ook in Nederland wordt al veel gedaan, maar de centrale leidinggevende instantie en de speciaal hierop ingestelde artsen ontbreken nog. Beschutte werkplaatsen hebben ook een belangrijke functie, als de gewone revalidatie niet mogelijk is. Nodig is hier een soort arbeid, die nuttig is voor het maatschappelijk leven. Ds T. besloot ,,U kunt door deze strijdvaardige mensen getroost worden en U vergeet hen te troosten". Hierna bespreking, rondvraag en er was alle reden in dankgebed te sluiten. J. B. v. M. Op m'n, gelukkig niet langdurig, krankbed heb ik wat ontdekt. Als je zo ligt te zuchten en te tobben, omdat alles je pijn doet en 't bovendien snik heet is, dan komen er allerlei gedach ten in je op en loop je kans je zelf te gaan beklagen. Ik dacht zo, terwijl je zo volstrekt in beslag genomen dreigde te worden door het lichaam wat een soorten pijn een mens al zo kan hebben. Er is nu letter lijk geen plekje op en in je lichaam, dat geen pijn kan veroorzaken en het is dan toch maar een wonder, wanneer je pijn loos ben. Ik verbaasde me er over, dat een gezond mens niet weet, in elk ge val niet voelt, dat hij een hart heeft, dat hij lever, nieren, longen, ingewan den, dat hij een galblaas, allerlei soor ten klieren, spieren, zenuwen bezit, dat hij huid en hersenen heeft het werkt alles feilloos en pijnloos. En nu is 't, tenminste bij mij, bij een griepaanval zo, dat je meent, dat letterlijk alles pijn doetje hebt buikpijn, hartpijn, rug pijn, hoofdpijnje voeten zijn dood moe, zelfs je ogen doen zeer, velerlei spieren verwekken pijngevoelens, je huid is gevoelig er is geen goed meer aan je gehele lijf Maar, zo dacht ik, waar je nooit of weinig van hoort is tongpijn. Zeker, je kunt wat keelpijn hebben, wat moei lijkheden met slikken, maar om nu te zeggen ik heb tong-pijn, nee, dat heb ik nooit gehoord, hoewel het wel zal bestaan. Die tong moet dus wel m.i. het meest gezonde orgaan van heel je lichaam zijn. En zo dacht ik dat komt niet erg overeen uit met wat Ja cobus over dit lichaamsdeel schrijft. Dat is niet zo mooi We lezen daar „Zo is ook de tong een klein lid en voert toch een hoge toon. Zie, hoe weinig vuur een groot bos in brand steekt. Ook de tong is een vuur, zij is een wereld van ongerechtigheidde tong neemt haar plaats in onder onze leden, als iets, dat het gehele lichaam bezoe delt en het rad der geboorte in vlam zet, terwijl ze zelf ontstoken wordt door de hel Inplaats van het meest gezonde li chaamsdeel, dat nooit last heeft van pijn, blijkt het tegelijk het meest zieke, ongezonde lid te zijn. De tong bezoedelt, steekt in brand en zelfs aangestoken door de hel. Je zou haast zeggen was die tong maar eens meer echt ziek, zodat ze niet ge bruikt kon worden. Maar zelfs bij oude mensen, bij wie alle delen des lichaams Dermate afdoend is Gods kind uit alle satansheerschappij bevrijd, dat zijn Zoon 't nu voortaan ook bewaart, alzó, dat zonder de wil van zijn hemelse Va der zelfs geen onnozel haar van zijn hoofd vallen kan Niet voor niets stond er met lichaam èn ziel het eigendom van Jezus. Ons lichaam, dat nü nog zo dikwijls de terugslag van de zonde ondergaat, soms als direkt gevolg van eigen zonde geteisterd, soms ook geheel los daar van gelijk Jobs arme lijf, dat lichaam is voor de Schepper niet iets bijkomstigs, nog veel minder iets verachtelijks, geen kerker voor de gekooide ziel, maar de van oorsprong schone woning, het fijne instrument der ziel, dat Hij als zijn éigen werk en als bij elke ziel spe ciaal passend kleed niet prijs geeft, doch méé door Jezus' bloed heeft ver lost ènbewaart Hoe gering schatten wij zelf meest 'n haar van ons hoofd. Misschien is 't ook van ons wonder schoon organisme het allerminste. Niettemin voor de Here 'n kostbaar, lévend kunstwerk, één voor één door Hem gemaakt, geteld. Nu troost niet dit op zichzelf, dat onze duizende hoofdharen nauwkeurig door de Almachtige zijn geteld. Hoewel het toch ook reeds inhoudt door Hem op prijs gesteld Maar dit geldt in zekere zin ook van wie verloren zullen gaan. De Here verliest als Onderhouder en Bestuurder niets uit het oog, ook 't kleinste niet bij Saul noch bij Judas. Maar dat wij de verzekering ont vangen, dat zelfs geen schijnbaar te missen ding ons kan ontvallen zonder de wilvan onze hemelse Vader Dat Hij óók 't geen wij zelf nauwe lijks achten, als 'n Vader verzorgt en bewaakt De Here belooft ons dus niet, dat ons geen haar van ons hoofd gekrenkt zal worden. verzwakt zijn, die aan alle organen lij den, is vaak de tong springlevend, spuwt ze vuur, prikt en priemt en bijt. Ja, zo dacht ik, die mond is net een vossen-hol, waaruit allerlei sluw volk te voorschijn springt: kwaadsprekerij, vinnigheid, leugenachtigheid, achter- docht-zaaierij, venijnspuiterij, achter klap en laster. Ja, die gezonde tong wordt al te veel misbruikt om een le ger van vossen in de wijngaard te ja- •gen. Gelukkig de gezonde tong, die ge zonde woorden spreekt, en ontstoken is, niet van de hel, maar van de hemel en die woorden Gods spreekt, getui gend van liefde, van wijsheid, van ge nade. Waren 't niet tongen als van vuur, die de gelovigen deden getuigen! 't Vuur des H. Geestes. 'k Geloof niet, dat deze gedachten op m'n legerstede ziek zijn en hoop, dat tong en mond geen hol van vossen is, maar een huis vol lof en dank Uit het oude-Vossenland. KORTE NOTULEN der classis Axel, in vergadering bijeen op 2 juli in „Pro Rege" te Terneuzen. 1. Opening door Ds. A. van Leeu wen. Onderzoek der credentialen. 2. ModeramenDs. A. van Leeu wen, praesesDs H. v. Bottenburg, scribaDs J. B. v. Mechelen, alg. plaatsvervanger'. 3. Stukken van cand. Verbeek, be roepen pred. te Hoek worden met gun stig resultaat nagezien. 4. Cand. Verbeek houdt preekvoor- stel over Maleachi 1 8. 5. Met goedvinden van depp. ad art. 53 wordt het examen voortgezet, nadat het preekvoorstel in comitévergadering is besproken. 6. Met instemming van voornoemde depp. wordt Cand. Verbeek toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacra menten, hij ondertekent het betreffende formulier. Hem wordt toegezongen Gez. 8 3. Van de uitslag van het examen wordt hem acte verleend. 7. Toespraken van praeses, depp. ad art. 53 en van br. Dieleman, namens Hoek. Deze nodigt de classis uit zich bij de intrede te doen vertegenwoordi gen. 8. Kort verslag wordt gelezen en goedgekeurd. Assessor gaat voor in dankgebed. In opdracht der classis voornoemd, J. B. v. Mechelen. Veilig in Jezus' armen. Integendeel. Er zal nog wel méér vallen, vooral straks bij de dood Maar als we iets moeten missen, ja, als we eens alles moeten missen, missen we Hém toch nooitals onze Vader in de nood. Hij zegt nadrukkelijk toe, dat alle ding, ook wat volstrekt tegen schijnt, juist onze zaligheid bevorderen moet. Dat is des Christens troost, beide in leven en sterven. Onze énige. Ook afdoende. In leven. Iedere dag. In sterven. Ook de laatste, zwaarste dag, dat Zijn bloed mijn hoop zal wekken. Niet voor de mysterieuser ziel al leen, die, als de heerlijkste, aanstonds naar de Vader afreist. Ook voor 't lichaam, dat nu nog vaak benauwd, misvormd, gedood, toch zó volkomen eigendom van Jezus Christus is en blijft, dat Hij ditzelfde ontluisterde en tot stof ontbonden li chaam geen sekonde kwijt raakt, doch er over waakt, als ware 't zijn eigen lichaam in Jozefs hof. En 't daarom straks even heerlijk op doet staan als heilig huis voor ónze en tempel voor zijn Geest. Is dit geen sterke troost Hij verloste ons voor eeuwig. Hij bewaart ons in het moeilijk heden. En dit bewaren blijft al evenmin als het „verlossen" bij 'n woord alleen. Hij doet het. En Hij laat het merken. Zodat we in dit leven soms al uit roepen wat was dat nadeel, die druk, dat lichamelijk gebrek, die tegenslag, die weigering, totzelfs die zonde, mij tot heil Kent gij sterker troost Bennekom. D. J. Couvée. KORT VERSLAG van de vergadering van de classis Goes, gehouden op woensdag 8 juli 1959. Namens de roepende kerk van Baar land opent Ds. Veldhuijzen. Hij laat zingen Ps. 19 vs. 1. Leest Psalm 19 en gaat voor in gebed. De credentiebrieven worden nage zien. Alle kerken zijn wettig vertegen woordigd. De kerken van 's-Graven- polder en Wolf aartsdijk, elk met een instructie. 't Moderamen neemt zitting. Praeses Ds. Koolstra, Assessor Dr. Stam, le scriba Ds. van der Leek, 2e scriba Ds. van der Veen. De praeses feliciteert Ds. Veldhuij zen met 't beroep naar Numansdorp. Bidt hem licht en wijsheid toe om een verantwoorde beslissing te nemen. De kerk van Wolf aartsdijk wordt een voorspoedige voorziening toege wenst in de komende vacature. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van br. Bogaard is een schrijven binnengekomen betref fende regeling kindergelden. Een dankbetuiging van deputaten geestelijke verzorging ziekenhuis, per soneel en patiënten voor de verhoging van 5 cent per ziel. Een schrijven van de zending onder Chinezen en Oosterlingen. Deze arbeid mag wel bijzondere aandacht en liefde van onze kerken hebben. Instructies. De kerk van 's-Graven- polder vraagt, welke houding moet worden aangenomen tegenover de steunaanvragen voor Chr. Recreatie centra. Er is naar het oordeel van de classis geen bezwaar dit werk te steunen. De kerk van Wolf aartsdijk vraagt vacaturebeurten aan. Rapporten. Dr. Stam rapporteert uit voerig over de particuliere synode. Hij brengt enkele markante dingen naar vo ren. Ds. van der Leek geeft nog enkele inlichtingen over te houden collecten. Regeling predikbeurten. Borssele Di. Goedendorp, Jansen en De Ruyter DriewegenDi. Koolstra, Van der Leek, Oegema 's-GravenpolderDi. Booy, Heiner, Jansen, Koolstra, Oegema, Van der Leek, Veldhuijzen WolfaartsdijkDi. Goedendorp, Hei ner, Van der Veen HogerheideDi. Booy, De Ruyter, Veldhuijzen,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1959 | | pagina 2