Engelandvaarders Boekhandel F AN OY PREDIKBEURTEN Bekroonde strijd "PUBLICITEIT" l 3,95 CLASSIS MIDDELBURG. ZONDAG 31 MEI 1959. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds N. Willemse te Arnhem Bevestiging van Ds Jac. Boonstra 2.30 uur Ds Jac. Boonstra, Intrede 5 uur Drs A. Elshout te Koudekerke (Noorderkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 5 uur Ds Jac. Boonstra. Intrede (met afgevaardigden en genodigden). Collecte Gereformeerd Jeugdverband. Luth. Kerk, avond 7.30 uur geen dienst Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Drs A. Elshout, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot Koudekerke 10 en 2.30 uur Ds P. A. Bohlmeijer te Souburg Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Verschoor Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Namiddag Voorber. H. Av. St. Laurens Vergaderlokaal 10 uur en Ned. Herv. Kerk 7 uur Cand. W. ten Kate te Utrecht Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. Homburg Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. Hindriks te Rotterdam Westkapelle 9.30 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Drs A. Elshout CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Cand. Chr. Van Ulden te den Haag Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée, em. pred. te Bennekom Breskens 10 uur Ds M. Grashoff, 3 uur Ds H. A. van Bottenburg Hoek 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Schoondijke 9.30 uur Ds H. A. van Bottenburg 2.30 uur Ds M. Grashoff Terneuzen 10 en 3.30 uur Dr N. J. Hommes te Rotterdam Oostburg 10 en 3 uur Ds A. van Egmond te Oosterbeek Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds J. Visser te Zwijndrecht Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds A. van Leeuwen CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 uur Ds J. v. d. Veen, 2.30 uur Leesdienst. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds J. v. d. Veen. Goes (Westerkerk) 10 uur Dr C. Stam 5 uur Ds E. Jansen, Zondag 46 (Oosterkerk) 10. uur Ds E. Jansen 5 uur Ds J. Koolstra, Zondag 45 Collecte voor de geestelijke verzorging der schippers. 's-Gravenpolder 10 uur 2.30 uur Ds E. Jansen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruijter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Namiddag Voorber. H. Av. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds Boerma Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds W. M. Ie Cointre te Amsterdam. Hoogerheide (Schapendreef 21) 10 en 4 uur Ds J. F. Mantz te Rozenburg Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Klaauw Oud-V ossemeev 10 en 6.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. Snoey. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Tholen 10 en 5 uur Ds J. Snoey te Waddinxveen CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds Y. J. Tiemersma Bruinisse 10 en 5 uur Ds C. A. Wielemaker Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers Haamstede 10 en 5 uur Ds H. J. van Duinen te Zwijndrecht Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 10.30 en 5 uur Ds J. H. Becker Oosterland 10 en 3 uur Ds G. Aalbersberg te Vlaardingen Renesse (Evangelisatiegebouw) 7.30 uur Ds H. J. van Duinen Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper Bed. H. Av. en Dankz. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. Melse Wat was hij een fijne jongen, die Henk. Een echte prettige vent, die on der z'n kameraden goed mee kon doen. Een rijzige, slanke jongeman, met z'n gulle lach en welluidende stem. Maar toen hij even twintig was, heeft hij kou gevat en het einde was, dat een boze ziekte in enkele maanden z'n levens krachten sloopte. Flij hoestte wel wat, maar liep toch nog maanden door, totdat hij eindelijk niet meer kon. Toen had hij plotseling ook hoge koorts en zeer weinig eetlust. Later wordt het met het eten wel veel beter, echter alleen om opkomende ster vensgedachte terug te dringen. Want van sterven wil hij niet weten. Eten, eten zal hij, dan gaat hij niet dood. Het was echter al spoedig duidelijk, dat hij deze strijd niet winnen zou. In mijn eerste bezoeken heb ik wel gebeden om herstel, maar toen het wel duidelijk werd, dat 's Heren wil anders was, heb ik niet meer tegen Gods ge openbaarde wil durven in-bidden, waardoor hij in een ij dele hoop zou worden gesterkt. De korte inhoud van samenspreking en gebed werd daarom steeds het vragen om geduld en om eenswillend te mogen zijn met 's Heren wil. En dan was het antwoord meer dan eens ,,o, geduld hèb ik wel, als ik nog maar beter worden mag". Een antwoord, waaruit wel bleek, dat hij de gedachte aan de mogelijkheid van ster ven wel bij zich omdroeg, maar er zich voortdurend tegen verzette. En toch werd dat verzet allengs zwakker en daardoor kwam zijn overwinning meer nabij. Want toen ik op één van mijn volgende bezoeken eens vroeg ,,Henk, zeg nu zelf eens, wat zal ik nu voor je bidden bracht zijn hese stem uit „dat ik me maar volkomen mag leren overgeven". Maar een andere keer was de levens drang weer sterker en de overwinning weer verder uit het zicht. Zijn adem wordt al zo kort en hij hoopt nog op het tentje in de tuin. Hij weet wel, dat hij ernstig ziek is, maar hij kan het zich zo moeilijk indenken, dat hij niet beter worden zal. ,,Zei God het maar tegen me, of ik beter worden kan of niet. Ik voel me goed." Toen heb ik gemeend, dat het ogen blik gekomen was, dat ik hem de waar heid zeggen moest. „Henk, wil ik dan nu die onzekerheid maar van je weg nemen Je zou toch immers willen, dat God het maar tegen je zei En ik ben toch Zijn knecht ZENDING. In een persbericht van het Zendings centrum staat een zinnetje, dat ik wel even binnen uw gezichtsveld zou willen trekken, n.l. „het begint steeds duide lijker te worden, dat het werk in In donesië nog steeds de volle aandacht blijft opeisen. Zoals u weet is in de laatste tijd de kritische vraag nog al eens gesteld of het werk in Indonesië niet op zijn laatste benen loopt, en de gereformeerde kerken, zij het dan min of meer noodgedwongen, hun handen hiervan zullen moeten terugtrekken. Dat er moeilijkheden zijn geweest is iedereen duidelijk. Met name in het Zuiden des lands spreekt het feit, dat Ds Schut niet meer als missionair pre dikant terugkeerde, een duidelijke taal. Ik kan mij dan ook begrijpen dat de leden van onze kerken gemakkelijk openstaan voor de gedachte, dat wij staan voor een ruïneuze afbraak van ons zendingswerk in Indonesië, vooral wanneer zulke gedachten door zeer achtenswaardige en op velerlei terrein deskundige lieden worden gelanceerd. Toch moet ik u zeggen dat zulke ge dachten niet weerklank zullen vinden bij mensen die meer met de neus op het zendingswerk gedrukt worden. Het is nu eenmaal een notoire onmogelijk heid, dat alle leden van onze kerken, zelfs niet dat alle ambtsdragers de vol ledige documentatie wordt toegezonden waaruit blijken kan, dat er toch nog heel wat zendingswerk draait in Indo nesië. Maar wie de vergadering van deputaten en Zuiderzending bijwoont of als generaal deputaat op de uitkijk toren mag staan of ook lid is van de Raad van Samenwerking, waar zoveel van de arbeid steeds zijn ogen voorbij gaat, zal zich niet kunnen ontworstelen aan de overtuiging, dat Indonesië wel terdege het terrein van onze werkzaam heid is en blijft. Het is te verstaan, dat onze deputa ten op de laatste vergadering besloten hebben te bevorderen, dat in de Raad van Samenwerking besloten zal worden Toen zag hij me aan met die grote, heldere ogen, die vraagogen waren, alsof hij zeggen wildezeg het dan maar. Hij had het oog niet van me af, toen ik hem verzekerde, dat hij inderdaad zö ernstig ziek was, dat de Here ons daar door wel liet zien, dat hij niet meer beter worden zou. En hij luisterde, luis terde maar, terwijl z'n smal gezicht al meer tekende van overgegeven rust, toen ik voortging, hem te spreken van het ene nodige, van de liefde Gods tot zondaren, van onze zeer grote schuld, maar ook van die wonder grote liefde van Jezus, die zulke zondaren wil red den van de dood. Toen ik even zweeg, zei hij zacht „ik kan Jezus niet missen, ik kom al door weer bij Hem terecht". Hij had de strijd opgegeven. Het verzet was gebroken. Maar daarmee was de overwinning behaald. Dit gesprek was, gelijk het eigenlijk ook alleen maar mogelijk is (denkt de familie daar wel altijd aan?) onder vier ogen, maar daarna heb ik zelf va der en moeder geroepen en zijn we alle drie aan Henk z'n bed neergeknield en hebben we gebeden om volkomen over gave, om een rein hart en een ruime ingang in 's Heren heerlijkheid. Maar vlak daarop wil hij het leven weer grijpen, want bij een volgend be zoek fluistert hij ,,'t is net, of God tot me zegt, dat ik nog niet sterven zal". Ik zeg hem, dat hij nu maar niet meer naar twee kanten moet zien. Probeer nu het leven maar los te laten. Zie maar omhoog en denk maar veel aan de Here Jezus. „Ik kan Jezus niet missen, maar of ik nu wel in de hemel komen zal „Maar jongen, dat staat toch in de bijbel Jezus haalt toch al zijn kinde ren thuis „Ja." Weinige uren later ziet zijn moeder, dat hij het moeilijk krijgt. „Henk, waar denk je aan „God en m'n ziel" en even daarna... „barmhartig". Dan valt het hoofd op zij. Henk is thuis. Hij had zich opgegeven voor de be lijdeniscatechisatie en daarmee dus uit gesproken, dat hij bereid was zijn Hei land te belijden in de gemeente. God had het anders bedoeld. Nog vóór de anderen hun „ja" uitspraken, zong zijn stem al mee in het koor der verlosten. K.-B. v. d. L. om meer publiciteit te geven. Soms kon door grote terughoudend heid in publicaties de indruk gewekt worden, dat de werkelijke toestand ver heimelijkt wordt. Afgedacht nog van de laakbare verdachtmaking die hierin zou liggen, is het ook om andere reden misplaatst om aan die gedachte toe te. geven. Het is zeker waar, dat wij talloze stukken ontvangen met een rode op druk „Vertrouwelijk, hieruit mag niets worden gepubliceerd". Maar als wij dan kennis nemen van die stukken, dan is het wel duidelijk, waarom dat niet mag. Het betreft privé aangelegenheden van zendingsarbei ders. En zaken die in al te persoonlijke sfeer komen zijn toch niet voor ieder een ter inzage. Bovendien zijn er zaken die alvorens ter publicatie vrij gegeven te worden, eerst toch zeker bij bevoegde instanties ter tafel gebracht moeten worden. Er is toch een zekere orde in het behande len van de zaken en die orde verzet zich tegen voortijdige publicatie. Wie aan de weg timmert heeft veel bekijks. Maar ik neem aan, dat de aan nemer van publieke bouwwerken ook wel zijn geheime dossiers enz. heeft die hij als verstandig mens aan het oog van het publiek onttrekt. En als nu gezegd mocht worden, dat onze Zendingsfiguren de werkelijke toestand verheimelijken en toch door gaan met gelden te verzamelen voor de Zending in Indonesië, dan zou hiermee de kerk op een dwaalspoor gebracht worden. Wie echter een beetje nuchter na denkt zal wel begrijpen dat, al zouden ook sommigen met zulke euvele plannen rondlopen, ze de kans hiervoor niet kunnen krijgen. De Zending is een zaak die niet bij zeer weinigen in handen is, maar ik mag wel zeggen bij zeer velen. Niet alléén zijn er vele Generale deputaten, die in een lijvig rapport op onze twee jaarlijkse Synoden voor het voetlicht moeten treden, maar de Particuliere Synoden van alle provinciën ontvangen rapport van de ressortsdeputaten. Zelfs de classicale vergaderingen ontvangen iedere drie maanden rapport van de deputaten in hun classis en alle afgevaardigden van de Classis hebben steeds de gelegenheid om hen te inter pelleren over allerlei zaken. En het „verbod om te publiceren" betekent niet, dat de classicale deputa ten het recht niet zouden hebben om op kerkelijke vergaderingen over die zaken mededeling te doen. Ik mag u dan ter misschien wel overbodige geruststelling verzekeren, dat geen ambtsdrager van onze kerken verstoken zal worden van die kennis die hij nodig heeft ter beoordeling van de algemene situatie, indien hij langs de geordende weg deze zoekt. Intussen betekent dit niet, dat men pas van de Zending wat mag horen als men er zo nadrukkelijk naar vraagt. Zo bereikt men toch het kerkvolk te weinig. Op de laatstgehouden verga dering van de Raad van Samenwerking is er van de zijde der Zuiderzending nog eens bizonder op aangedrongen om de kraan der publiciteit wat verder open te zetten. Ons is gebleken dat ook generale deputaten van inzicht waren dat dit moet geschieden. En wij vertrouwen, dat u dit ook zult merken in de ko mende nummers van het Zendingsblad. Als Zuiderzending stonden wij altijd op een „ruim" standpunt in dezen. Des tijds gaven de artikelen van Ds Schut u gelegenheid om een goed beeld van de arbeid te krijgen. Enige maanden geleden hebben wij een uitgebreide cor respondentie met de Javaanse broeders over en weer uitgegeven. Op aanvrage kunt u dit gratis ontvangen. Het is ook door sommige kerken aan alle kerken verspreid. U hoort de Javanen zelf spreken en u doet de „verrassende" ontdekking, dat er toch inderdaad nog heel veel zaken aan de orde zijn, zo dat ook bij u het duidelijk wordt dat het werk in Indonesië nog de volle aan dacht blijft vragen. Ds P. VAN TIL. Van de beroemde trilogie door K. NOREL, verscheen een uitgaaf in kunstlederen band voor slechts Verkrijgbaar bij NIEUWE BURG 26—28 TEL. 2114, MIDDELBURG. POSTREKENING 19522.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1959 | | pagina 3