de invloed van Kontacten „Moeder" niet vergeten KLEINE VOSSEN Weekblad van de Gereformeerde Kerken in Zeeland Film Ned. Bijbelgenootschap ZEEUWSE KERKBODE VEERTIENDE jaargang No. 30 Berichten en opgaven Predikbeur ten tot Dinsdagsmorgens te zenden aan de drukkers Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg. Hoofdredacteur: Dr C. Stam, Westwal 2, Goes, Telefoon 2563. Redacteuren: Ds A. Koning, Ds. H. Pestman, Ds Y. J. Tiemersma, Drs A. Verschoor Medewerker: Ds D. J. Couvée, Bennekom. Drukkers: Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg, Telefoon 2438, Giro 42280 VRIJDAG 23 JANUARI 1959 Abonnementsprijs3,per half jaar (bij vooruitbetaling). Afzonderlijke nummers 12 cent. Advertentiën 12 cent per mm. U weet wel, dat omgang met elkaar in het leven niet zonder betekenis blijft. Dat geldt zowel bij personen als in ver schillende kringen. Ook in het leven van de Kerk is het bedenkelijk, zich af te zonderen, terwijl er weinig aandacht blijkt voor wat er buiten eigen kring op kerkelijk terrein zich voordoet. Vooral in deze gespannen tijd van zenuwen-oorlog enz. is het goed, dat Kerken op de hoogte zijn van eikaars bestaan. Zo is er pas een samenkomst van Ker ken geweest te Nyborg, waar wij op moeten letten. Ook de Geref. Kerken zonden een paar waarnemers uit depu- taten voor de evangelisatie. Na wat de verslagen ons over deze vergadering heb ben verteld, moeten wij blij zijn, dat ook onze Kerken daar mede hebben geluis terd. Uit verschillende volken van Europa waren daar kerkmensen bij elkaar. Daar was gelegenheid om met elkaar te pra ten, en om eikaars ogen te openen voor wat deze of gene nog niet, of nog niet voldoende zag. Het blijkt bij zulke ontmoetingen, dat wij hier in het westen de woorden „nood" en „probleem" nog wel wat ge makkelijk hanteren. Wanneer dan chris tenen uit Europa, uit het midden en meer naar het oosten toe, van li'un er varingen spreken, dan brengt dat ons wel wat in verlegenheid. Plier in Neder land zeker. Met hoeveel kleine dingen moet dan het kerkelijk leven hier zich bezig houden, terwijl toch, naar het zég gen van allen, de grote dag des Heren ons beweegt. Wat zou het dan goed zijn voor vertegenwoordigers uit verschillen de kring, wanneer zij ook eens in een andere ruimte werden geplaatst, waar zij wat schaamrood werden over wat hen bezig houdt. Het zou de kerkelijke ver houdingen op een wat hoger plan kun nen brengen. Zo kunnen de kerken elkaar ook wak ker maken èn houden, om naar het Woord des Heren te handelen. Een belangrijk gezichtspunt op ge noemde vergadering washet leven van de Kerk en het leven van Europa. Daar over heeft Dr Dibelius belangrijke din gen gezegd. Wij horen wel eens wat over een europese ekonomische organisatie, over een europees parlement, over ge zamenlijk optreden voor luchtvaart, voor verdediging en tal van politieke en maatschappelijke gezichtspunten meer. Maarover de Kerk in het europa van vandaag zijn de artikelen wat al te schaars. Dat hele europa is in gisting. Niet al leen omdat er een ijzeren gordijn hangt, maar er zijn ook aan de westelijke zijde „roeringen" genoeg. Zou de Kerk hierin een belangrijke taak kunnen vervullen? Welke invloed moet er te constateren zijn, dat er een Kerk staat midden in de beweging dei- mensen Over zulke vragen past het, dat wij allen nadenken, en dat de Kerken gedachten uitwisselen. Daarbij kan dan een voorlichting als van Dr. Dibelius voor ons allen van be lang zijn. Wat opvalt bij een referaat als van iemand van zijn formaat, is dit, dat hij zich tegen niemand afzet. Hij heeft een positief doel, daar spreekt hij over, en tracht allen te doen verstaan, dat het leven van europa de Kerken raakt. Dit moeten wij in ons land ook veel meer krijgen. Het leven moet „op hoger plan" komen, dan zullen velen het „zeu ren" moe worden. Kort na de oorlog had ik het voor recht, één keer te mogen ontmoeten de nu overeleden bisschop uit Noorwegen Dr. Berggrav. U hebt allen ongetwijfeld het bericht van zijn overlijden gelezen. Het was in een besloten kring in het aardige Noorse kerkje in Rotterdam. Berggrav sprak toen tot de daar verza melde kring. Kort, eenvoudig en positief. Ik hoorde hem niemand aanvallen of ter zijde schuiven. Hij wees de taak van de christelijke kerk na de kerk: elkaar willen kénnen, om samen God te dienen in het belang der volken. Verkwikt gingen allen naar huis. Zo iets is er, op ruimer schaal, in Ny borg beleefd. Dibelius sprak er van, dat er van Christus' Kerk krachten van wederge boorte en vernieuwing moeten uitgaan. Hij verlegde daarbij geen landsgrenzen en verloor zich niet in internatianalisme. Wat hij wilde, was: de kerk in eigen land, vormend, bewarend en vernieuwend inwerken op de volkssamenleving. Laten zien, dat er is: een schare, die Christus aanhangt, die de levendmaking uit Hem belijdt, ènin de praktijk bewijst. In daden van geloof en liefde. Zeker houden de ontwikkeling óf de teruggang van een volk verband met de verhouding, waarin zich de Kerk be vindt. Een kerkelijk leven, dat afbrok kelt, dat de deuren naar het leven af sluit om dan als onvermijdelijk gevolg- te krijgengeharrewar naar binnen zulk een kerkelijk leven dient het volks leven niet. Het gaat er heus niet om, dat wij telkens wat nieuws op touw zet ten, of vraagstukken aanpakken, die voor behandeling beslist nog niet rijp zijn, maar het gaat wèl hierom, dat er van de Kerk een doordringende stem van God het leven ingaat, die allen plaatst voor de vraag: wéét je, waarvoor je lééft, èn. houdt dat levensideaal ver band met God èn de naaste? Daar moeten wij ons op bezinnen. Daar moeten wij met elkaar over pra ten. Zó worden wij met elkaar ingesteld op de nieuwe tijd, die wij zijn ingetre den. Daarin zal het anders gaan dan vroeger, daar is vrijwel ieder van over tuigd. Dan moeten wij ook niet zó „klem" zitten in bepaalde vormen, dat wij bij voorbaat de neiging hebben om al wat aan het veranderen is, af te wijzen. Een levende Kerk in een gespannen wereld. Met een beetje kennis van die landen en volken, waar werkelijk nood is. Een diep geloof, dat de zaak van Gods Ko ninkrijk voortgaat naar het einde, en door kontaktoefening een ander beïn vloeden en zelf ook beïnvloed worden. Ziedaar de dingen, die ouderen én jongeren moeten beroeren. Wie met be zieling zó „kerkt", zó iets leest uit de kerkelijke pers, wie zó medewerkt met de gemeente en met zijn vereniging, die is vreugdevol bezig, en geniet van hoger plan uitzichten, die in „het dal der be nauwdheden" (d.w.z. het platvoerse, laag bij de grondse kribben en bijten dat èn 't leven van de enkeling èn van de ge meenschap bederft), nooit zal gevonden worden En.... christenen zijn toch: bergbe klimmers C. St. Een nieuwe film van het N.B.G. zal hier in Zeeland worden vertoond. De. titel luidt: „Waar eens de hemel zong". Het is een kleurenfilm die het verhaal brengt van een reiziger door Palestina. Alle leidt hem in dit land terug naar de inhoud van de Bijbel. We trachtten een vorig maal de vos „vluchtigheid" onder vuur te nemen. Gezien de geaardheid van dit schichtige diertje, valt dat niet mee. Maar ik heb, naar ik meen, zijn spoor ook ontdekt in de ambtelijke hof. We worden tegen woordig zó overspoeld door allerlei lec tuur, dat we moeilijk ons kunnen con centreren. Om nu deze schadelijke vos uit eigen hof te weren, heb ik, met 40 collega's, een reisje gemaakt naar Amsterdam en ben ik weer eens een drietal dagen „stu dent" geweest. Er werden daar colleges gegeven en we zaten opnieuw aan de voeten van de Gamaliëls-dezer-dagen. Dit heeft me bepaald goed gedaan Vooral twee dingen heb ik daar ge leerd: 1°. meer respect voor 't gewichtig werk der Professoren; 2°. mishagen over eigen gebrekkigheid in 't doordenken van alles, wat met het ambtswerk samen hangt. Wat graven die Proffen diep! Vergeleken bij hen is mijn kennis zo diep als een strandmeertje aan de oever van een diepzee. Dies ben ik bezig om weer te leren duikenDat valt niet mee, als je oud ben. Die Hoogleraren doken soms zó diep, dat ik er van huiverde en dacht: als ze maar weer boven komen! Maar door het stellen van vragen on zerzijds kwamen ze toch weer aan de oppervlakte van het gewone leven. Im mers alle geleerdigheid dient tenslotte om Jan en Alleman te onderwijzen; zo als b.v. alle diepgaande landbouwweten schap te Wageningen dienen moet om een betere kwaliteit spinazie en prinses- senboontjes te kweken in de tuin van een arbeider. En zo moet de hoge en diepe weten schap in de Godgeleerdheid dienstbaar zijn om ons in staat te stellen jongens en meisjes, boeren en burgers, soldaten en chauffeurs begrijpelijke kennis bij te brengen uit Gods Woord en de belijde nis. Wij gaan dus nu geen college geven aan ouden-van-dagen, aan onze ravotten de jongens en kwikkelende deerntjes, maar hebben met de „wetenschap" te doen als een huisvrouw met limonade essence: zó te verdunnen, dat ze geniet baar en drinkbaar wordt voor de „ge wone man". En dat is een hele toer Immers 't is misschien stout te zeggen ik heb wel eens horen verlui den, dat die hooggeleerde Heren, bij hun diep-duikerij naar de paarlen, onderweg blijven hangen aan de takken van diep zee-planten, zodat ze de paarlen niet bo ven water kunnen krijgen om ze an deren te tonenen dan moeten minder diep-duikende dominé's deze opgeviste paarlen overnemen en naar boven bren gen om ze te laten schitteren na zorg vuldige behandeling. Maar dat kan wel een praatje zijn! Intussen heb ik te Amsterdam veel geleerdnatuurlijk niet van die vier col leges alleenmaar ik ben weer meer over tuigd van de waarheid, dat de schatten van het Evangelie niet maar voor 't op rapen zijn. Het vosje „vluchtigheid", dat ik in mijn ambtshof ontwaarde, werd wel Uit het leven van vandaag in Pales tina roept de film herinneringen op aan het verleden. Ongetwijfeld zal hiervoor grote be langstelling zijn. Wij geven de data, waarop de film in onze provincie draait. 26 januariGoes, kerk Westwal, 7.30 uur. 27 januariKapelle, kerkgebouw, Bieze- lingsestraat, 8 uur. 28 januariSouburg, kerkgebouw, Ka naalstraat, 8 uur. 29 januari: Middelburg, Plofpleinkerk, 7.30 uur. 30 januariVlissingen, Johanneskerk, Bonedijkstraat, 8 uur. Te hopen, dat deze tournée moge sla gen C. St. niet doodgeschoten, toch wel aangescho ten en ik hoop, dat hij kreupel blijft, zolang ik nog Gods Woord mag verkon digen. We hebben de Here te dienen ook met gehéél ons verstand en dus zeker op de studeerkamer, en hoe dieper we vermo gen in te dringen in de mijn van Gods getuigenis, hoe duidelijker èn eenvoudi ger de boodschap wordt. Was de predi king van de Here Jezus zelf, Die de diepten Gods kende, niet begrijpelijk voor de minst-ontwikkelden Ja, die tocht was zeer verootmoedi gend Uit het oude-Vossenland. In het begin van het jaar zal welhaast op alle kerkeraden de begroting voor het komende jaar zijn gepresenteerd. Moge lijk is er nog wel hier en daar een en kele kerk, waar men het zonder begro ting doet en maar zo'n beetje van de hand in de tand leeft, het lijkt me een zaak van gezond financiëel beleid, als er tevoren een begroting is van uitgaven en inkomsten, waar ook zoveel mogelijk de hand aan wordt gehouden. De financiële zorg is een ding, dat we in het kerkelijk leven zeker niet voorbij mogen zien. Voor onze gezamelijke ker ken weten we, dat het bedrag tot in de ettelijke miljoenen loopt, die opgebracht worden tot instandhouding van eigen kerkelijk leven, tot verzorging van be- hoeftigen en verder voor allerlei arbeid in het koninkrijk van onze God. Laat ik eerlijk zeggen, dat ik respect heb voor de broeders, aan wie deze zorg is toevertrouwd. In elke plaatselijke kerk gaan hun toch elk jaar maar enige dui zenden door de vingers en met geld om gaan is altijd een voorzichtige en hoogst belangrijke zaak. Er mag ook wel grote dankbaarheid zijn, dat de gemeente blijk baar altijd weer bereid is, dat geld bijeen te brengen. Dankbaarheid allereerst je gens de Gever van alle goed, want we hebben niets van onszelf, maar het hart moet ook gewillig zijn, om het af te staan voor de dienst des Heren. Niet dat ik het kerkvolk hierin be klaag, omdat het leven van een christen toch maar een duur leven zijn zou, want de wereldling heeft ook heus z'n uitga ven wel voor dit en dat. Natuurlijk ne men wij onze portemonnaie mee, als we naar de kerk gaan, maar wie niet naar de kerk gaat en 's zondags zich wat ver treedt, een klein uitstapje maakt (nog maar heel bescheiden) of een eindje gaat rijden en in een goed restaurant iets gaat gebruiken (óók maar heel bescheiden) cl ie slaat ook gauw een paar tientjes stuk. Het ligt er maar aan, waar de liefde van ons hart ligt. Als we de dienst van God liefhebben zal het offer tot zijn dienst ons zeker niet zwaar vallen. Merkwaardig ook, dat er nooit een kerk failliet gaat. Mogelijk, dat hier en

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1959 | | pagina 1