PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS achten wij, dat niemand tot den dienst gevorderd kan worden, tenzij liet gezag eener andere, l'iefst aanzienlijke en zoo mogelijk naburige kerk daarbij kome." Dat was in den martel-tijd, toen het wat inhield, om zich bij cle „gerefor meerden" te voegen Zulke dapperen in het geloof, zouden wij zeggen, waren toch allen wel „mon dig". Minstens zoveel als jongelui van 20 jaar nu, die onmiddellijk aan alle mo gelijke verkiezingen van ambtsdragers mogen deelnemen. Maar, van bovenaf! vond men velen toch „minder geschikt". Dat gold naar goed-gereformeerd. Maar met volks regering heeft het dan toch zeker niets gemeen. Zelfs van volks -invloed is hier nauwe lijks sprake, het minst juist dan, wanneer uit partijstrijd (zoals bijv. vóór onze jongste scheuring!) het „volk" meepra ten wil, omdat het z.g. „mee-levend" is! Wat zou Calvijn hebben gezegd van 'n geschorste hoogleraar, die „het volk" tegen zijn wettige synode te wapen riep Drie jaar na Wezel komt in 1571 de Embdense synode samen. In hare akta, 111*. 13 lezen wij„De Dienaren des Woorts sullen van den Consistorie met het oordeel ende goet- duncken der Classischer versamelinge, ofte twee of drie Ministers uyt de ge- nabuerde Kercken verkooren worden." Het „volk" dus wéér buiten gesloten! Wanneer deze zeer „aristokratische" verkiezing eenmaal heeft plaats gehad, „sullen der Ghemeente voorghestelt wor den, op dat sij, ofte door stilswijchen der Ghemeente aanghenomen worden, ofte soo daer net ware daerom die Ghe meente in de Verkiesinghe niet verwil- ligen en wilde, dat binnen 15 daghen on- ghevaerlijck voortghebracht worde." En nu komt het merkwaardigste „Nochtans of een'ighe Kercken, daer de Verkiesinghe bij 't Ghemeene volck staet achteden, dat hare ghewoonheyt niet te veranderen en ware, die sullen ghedragcn worden ter tijt toe, dat het door die alghemeene Synodale versamelinghe an ders sal verordent zijn" Met andere woorden: waar het enigs zins „demokratisch" léék toe te gaan, daar zou men het zó lang dragenals men het van boven af duldt2) Zó regeerde men „geloovigen" dus „mondigen", in de „Nederlandtsche Ker cken, die onder 't Cruys sitten, ende in Duytschlandt, ende Oost-Vrieslandt ver- stroyt sijn". Wij besluiten met 'n aanhaling uit de kerkenordening van de synode van Dor drecht van 1574, art. XII: „Om die confusie ende verwarringhe te vermijden, die uit de verkiesinghe des ghemeijrien volx ontstaen mochte, hebben de broeders besloten, dat de Dienaers des Woordts van der Consistorie der plaetse daer sij dienen sullen beroepen worden, doch alsoo dat het geschiede met advijs der Classische versamelinghe, ende dat se alsoo der Ghemeijnte voorgestelt wor den, na uitwysen des 13 Embdtschen ar tikels." 3) En art. XXVII bepaalt: „Aangaande 't verkiesen der Ouderlinghen ende Dia- conen, dat sal gheschieden na het uitwij- sen des 14 Artikels der Embdtsche ver samelinghe, dat namelick de Consistorie 't recht der verkiesinghe hebben sal." 4) Wie praat hier nog van demokratie? x) We ontlenen deze en volgende be palingen aan het „Kerkelijk Handboekje, enz.", uitgegeven door P. B'iesterveld en dr. H. H. Kuyper. 1905. blz. 1, 6, 7. 2) a.w. blz. 37. 3) a.w. blz. 65. 4) a.w. blz. 70. Bennekom. D. J. Couvée. Beroepen te Nunspeet, A. Wiersinga te 's-Graveland te Reitsum, C. PI. van den Berg, kand. te Hilversum te Gouda (vac. J. M. Vlaming), W. Griffioen te Nijkerk te Plijlaard en te Onderdendam, J. Niemantsverdriet, kand. te Barendrecht te Wiïnis, G. de Vries, kand. te Almkerk (N.Br.) te Appingedam (vac. A. J. Janssens), J. Boonstra te Zwaagwesteinde te 's-Gra- venhage-West (vac. W. Reeskamp), C. Goeman te Haarlem-Zuid. Aangenomen naar Leeuwarden-West (3de pred. pl.), P. Riemersma te Benne kom naar Ezinge (Gron.), G. de Zeeuw te Schoonoord. Bedankt voor Bleiswijk, J. A. Wape naar te Hantum (Fr.) voor Bode graven, L. Loosman te Berlikum voor Gorredijk, W. Struys te Kromme nie voor Culemborg en voor Garijp, G. de Zeeuw te Schoonoord voor Winschoten (vac. R. J. de Jong), J. van Dalen te Nieuw-Loosdrecht. Examens. De classis Middelburg- heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer Th. P. van Belzen te Arnemuiden, kand. aan de Theologische Hogeschool te Kampen. De classis Zwolle heeft praeparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer W. Schenk, Adr. van der Doeslaan 36b te Rotterdam-Noord, kandidaat aan de Theologische Hogeschool te Kampen, die terstond beroepbaar is. Afscheid en intrede. Na bevesti ging door zijn broer, Ds. M. C. Kersten van Wissenkerke met Mark. 4:2629, deed Ds. A. C. Kersten, gekomen van Bodegraven, intrede te Utrecht-W. met Jes. 4068. Ds. G. D. Kuiper, miss. predikant van Delft, zal wegens bekomen emeritaat 29 januari afscheid nemen van de zendende kerk. Ds. C. H. Appelo te Loosduinen zal 8 december als geestelijk verzorger van emigranten met de Waterman naar Australië vertrekken. Eind febr. 1959 hoopt hij weer in het vaderland terug te zijn. Ds. H. Baarlink te Noordhorn, die als miss. predikant voor de Soembazen- ding zal worden uitgezonden, heeft zich metterwoon gevestigd Vaartweg 137 te Hilversum. Ds. W. van Boe ij en te Eindhoven kreeg tengevolge van het feit, dat een personenauto hem geen voorrang ver leende, een aanrijding en werd in het ziekenhuis opgenomen. Plij is er goed afgekomen met veel schramen en schaaf wonden en spierpijn, benevens een her senschudding, maar heeft niets gebroken. Ds. H. U. Buitink, laatstelijk pre- dikant te Amsterdam, zal door de ker- keraad met ingang van 1 januari a.s. worden afgestaan voor het werk aan „De Jelbrug". In Amsterdam zal een nieuwe evangelisatiepredikant worden beroepen voor de arbeid, zoals die in de stichting „Licht en leven" is samengebundeld. Ds. G. I-I. Homansindustriepredi kant voor de Ymond, heeft zich metter woon gevestigd Wagenaarstraat 1 te Heemskerk, tel. 0 2512557. Ds. D. Ringnalda te O verveen zal de kerkeraad van Wassenaar in een nood situatie enkele uren .per week de helpen de hand bieden. Ds. D. J. Roos te Haarlem-Zuid mocht zijn arbeid weer hervatten en ging j.l. zondag de gemeente voor in de Zuid- Oosterkerk. Nieuwe telefoonnummers. Tenge volge van de automatisering van het net hebben de predikanten in de classis Stadskanaal andere telefoonnummers ge kregen. Ze luiden nu als volgt: Ds. J. J. Bosnia te Musselkanaal 0 59942898 Ds. W. A. J. Dalmayer te Nieuw-Buinen 0 5990—2470; Ds. H. Herder te Onst- wedde 0 5991366; Ds. J. W. de Roo te Sellingen 0 5992-2257Ds. G. Schro- venwever te Stadskanaal 0 55903234 Ds. W. Stuursma te Stadskanaal 0 59902208; Ds. E. Torenbeek te Ter Apel 0 5995—479; Ds. A. Ykema te 2e Exloërmond 0 5997434; Ds. H. Bade te Valthermond 0 5996369; Ds. E. LI. Rullmann te Vlagtwedde 0 59934346. Almelo. De kerkeraad besloot na samenspreking met de commissie voor kerkbouw en de voorzitter van de com missie voor administratie aan het ge meentebestuur optie te vragen voor een perceel grond aan de Ossenkoppelerhoek voor de bouw van een derde kerk. De kerk komt dan aan de hoofdweg die de ruggegraat vormt van een grote nieuwe wijk. Ze zal verrijzen aan de Maardijk, waar binnen 5 a 6 jaar 2500 woningen worden gebouwd. Als de prognose van het sociologisch bureau juist zal zijn, dan zullen in 1970 ongeveer 1500 gere formeerden in de Ossenkoppelerhoek wonen. De nieuwe wijk wordt een van de betere woonwijken en men verwacht, dat 12 pCt.. van de bewoners gerefor meerd zal zijn. Het oorspronkelijke plan om een kerk te bouwen aan de Rondweg- hoek Meidoornlaan, waarvoor reeds grond aangekocht was, is nu geheel van de baan. Heemstede. De kerkeraad heeft met teleurstelling kennis genomen van de mededeling van de centrale kerkeraad van de LIerv. gemeente, waarin afwijzend werd beschikt op het verzoek om 2e Kerstdag een gezamenlijke zangdienst te houden. De Herv. kerkeraad motiveert dit met een verwijzing naar het feit, dat er van Herv. zijde voor deze diensten zo weinig belangstelling zou bestaan, waarom hij liever wilde terugkeren tot de Woordverkondiging in eigen kerk. Deze motivering komt de kerkeraad on juist voor, omdat deze diensten door meer Hervormden dan Gereformeerden plachten te worden bezocht, terwijl hij ZONDAG 30 NOVEMBER 1958. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2.30 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Ds P. van Til Ds J. Nawijn te Schiedam Ds J. Nawijn Ds J. Nawijn Ds J. Ytsma Collecte: Geref. Jeugdverband. Luth. Kerk, avond 7.30 uur geen dienst Arnemuiden 10 en 2.30 uur Domburg 10 uur 2.30 uur, Grijpskerke 10 en 2.30 uur G aping e 9.30 en 2 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur O ostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur V eer e 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds G. O. Donner te Scheveningen Ds J. Ytsma Ds A. J. Dondorp,. Voorber. H. Av. Drs J. Vlaardingerbroek Ds M. Boot Ds A. Elshout Ds G. J. Pontier Ds Th. Sj. de Groot Ds S. van Wou we, Voorber. H. Av. Ds M. E. van Heesen Ds P. A. Bohlmeijer Ds J. C. Streefkerk Ds P. Homburg Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman, Voorber. H. Av. Westkapclle 9.30 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds P. van Til CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terne azen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoute spui (Chr. School) 10 en CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driezvegen 9.30 en 2.30 uur Goes, Westerkerk, 10 uur 5 uur Oosterkerk, 10 uur 5 uur s-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Pleinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 5 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezvedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemèldinge 10 en 2.30 uur Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds M. Grashoff Ds J. R. Goris te Apeldoorn Ds J. B. van Mechelen Ds D. Middelkoop Ds H. A. van Bottenburg Ds G. D. L. Brederveld te Souburg Ds W. van der Kerk te Gorinchem 2.30 uur Ds H. Pestman Ds A. Veldhuijzen Leesdienst Leesdienst Ds E. Jansen Ds J. Koolstra, Zondag 23 Dr C. Stam Ds E. Jansen, Zondag 22 Ds J. v. d. Veen Ds G. N. Lammens te Rotterdam Ds J. v. d. Leek Ds H. B. Weijland te N.-Amstel Ds D. Bouwknegt Ds A. F. Goedendorp Ds C. de Ruijter Ds P. LI. de Kleer te Scheveningen CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide, Schapendreef 21, 9.30 en Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Tholen 10 en 5 uur Ds Ds K. Smit Cand. Polman te Kampen 4 uur Ds D. J. Coumou te Heinenoord. Ds v. d. Klaauw Ds A. Koning Ds W. Keur. J. Koolstra te Kruiningen W. Keur te Scheveningen CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven' 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur PI aamstede 10 en 3 uur Ds Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 3 uur Oosterl'and 10 en 2.30 uur Ds Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Zierikzee (Chr. Geref. Kerk) 8.30 en 2, Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dr J. H._ Becker Ds C. A. Wielemaker Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Joh. Ribberink te Overschie Ds A. J. Radder Ds E. J. Booy te Yerseke LI. H. van Kapel te Rhoon Ds T. Kamper Ds T. Kamper Ds M. C. Kersten 30 uur Ds Y. J. Tiemersma Ds P. Melse ook van mening is dat achter dit besluit van de Herv. kerkeraad zeer weinig- oecumenische gezindheid moet worden geconstateerd, ondonks de betuiging om trent het grote belang van het samenzin- gen in het interkerkelijk samenleven. Men zal elkander dus in Heemstede niet meer ontmoeten rondom, de grote heils- feiten van Kerstmis en Pasen, waarom de kerkeraad besloot le Kerstdag in bei de kerken slechts één dienst te houden en op 2e Kerstdag in een kerkgebouw dienst met wat meer liturgische elemen ten. Een wonderlijk besluit. De kerke raad van Haarlem-Zuid heeft destijds het wonderlijk besluit genomen, dat- slechts predikanten mochten voorgaan, die minstens twee dienstjaren hebben. Hij heeft blijkbaar het totaal ongemoti veerde van zulk een opvatting ingezien, en het besluit derhalve weer ingetrok ken. Wat ook wonderlijk is. Ter ver gadering van de kerkeraad van Heem stede werd de vraag gesteld, hoe het mo gelijk is dat de kerkeraad van Bloemen- daal kinderen doopt uit een gezin dat in IJeemsteedse kerkeraad daarvan iets weet. Teemsteedse kerkeraad daarvan iets weet. Besloten werd dat bij Bloemendaal nader zal worden geïnformeerd. Heden nam God van ons weg onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, LEUNTJE GOOTE— DE BRUIJNE, in de ouderdom van 86 jaar. Zondag 1 H.C. was altijd haar troost. Domburg A. A. M. GOOTE. Vlissingen E. M. L. SCHOUT— GOOTE. A. SCHOUT. Arnhem M. GOOTE. D. GOOTE— LUITWIELER. Den Haag A. N. DE KLERK— GOOTE. F. DE KLERK. Zandvoort N. J. HUIJSMAN— GOOTE. H. P. HUIJSMAN, Kleinkinderen en Achterkleinkind Domburg, „Ter Mantelinge", 26 november 1958.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 3