Boekhandel FANOY Eenzaam maar niet alleen PREDIKBEURTEN Estinen Marga Wiwaranining Urip Officiële Berichten „Wat is de Mens" ZONDAG 5 OKTOBER 1958. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. Ytsma, Voorb. Ii. Av. 2.30 uur Ds J. Ii. de Boer, Afscheid 5 uur Ds S. van Popta te Rijswijk (Noorderkerk) 9.30 uur Ds S. van Popta 5- uur Ds J. Ii. de Boer, Afscheid (met afgevaardigden) Collecte: Theol. Hogeschool te Kampen. Liith. Kerk, avond 7.15 uur geen dienst Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds Ii. K. Poelman Domburg 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot, Bed. Ii. Av. en Dankz. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Meliskerke 9.30 uur Ds M. E. van Iieesen, Voorb. Ii. Av. 2.30 uur Ds J. Ytsma Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek te Kapelle Voormiddag Voorber. Ii. Av. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds P. A. Bohlmeijer; nam. Voorb. Ii. Av. Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. Homburg Vrouzvenpolder 10 en 2.30 uur Ds W. Steunenberg te Rotterdam WestkapeWe 9.30 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds P. Homburg CLASSIS AXEL ,1 Aardenburg 10 en 3 uur Leesdienst Axel 10 en 3 uur Ds A. van Leeuwen Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds li. A. van Rottenburg Namiddag Voorber. Ii. Av. Terneuzèn 10 en 3.30 uur Ds li. Pestman, Voorber. H. Av. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Voorm Voorber. Ii. Av. Openb. 3: 1418; nam. Zondag 21.. Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 en 2.30 uur Drs A. Verschoor te Vlissingen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Goes, Westerkerk, 10 uur Ds E. Jansen, Bev. Ambtsdrager. Zondag 15 5 uur Ds J. Koolstra Oosterkerk, 10 uur Dr C. Stam 5 uur Ds E. Jansen, Zondag 14 Collecte voor het eigen Emeritaatsfonds. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds C. van Es te Rotterdam Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Kapelle 10 en 5 uur Kruiningen 10 uur Ds C. de Ruijter, 2.30 uur Ds J. Koolstra. Lezvedorp 9.15 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld te Souburg Nieuzvdorp 10 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp Wemeldinge 10 uur Ds J. Koolstra, 2.30 uur Ds C. de Ruijter. Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds K. Smit Bergen op Zoom 10 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Hoogerheide, Schapendreef 21, 9.30 en 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Klaauw Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Cand. H. Weggemans. Rilland-B at h 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel, Voorber. H. Av. Tholen 10 en 5 uur Cand. H. Weggemans te Hilversum CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Bruinisse 10 en 5 uur Ds C. A. Wielemaker Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers, Voorber. Ii. Av. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds J. Ii. Meijer, Voorber. H. Av. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 10 en 5 uur Dr J. H. Becker Oosterland 10 en 3 uur Ds M. C. Kersten Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Dr J. H. Becker Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper Wissenkerke 10 en 2 uur Ds P. van Til te Middelburg Zierikzee (Chr. Geref. Kerk) 8.30 en 2.30 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. Melse door het plaatsen van de bijbel op de lessenaar. Door deze bijbel open te slaan aanvaardde Ds. F. Minnema namens de kerkeraad het gebouw. Een jongen en een meisje boden het doopvont aan, dat babysitters met hun verdiende gelden hadden bekostigd. Ds. Minnema bedien de kort het woord uit Openbaring over de Here God, de Almachtige, die de tem pel en het Lam is. Woorden van geluk wens werden hierna gesproken door wet houder Mr. H. Bavinck namens het ge meentebestuur van Rotterdam, Ds. J. Na- wijn namens de classis Schiedam, Dr. Masselink namens de Stichting Steun Kerkbouw, die een ton voor de bouw had gevoteerd, B. Voogd die als aannemer mede namens de onder-aannemers een avondmaalstel aanbood en een vertegen woordiger van de jeugd die knielbanken en een tafel aanbood. Theologische Hogeschool. Prof. Dr. A. D. R. Polman heeft als rector de nieuwe cursus geopend met een rede over het waarheidsprobleem. Hij releveerde, dat Prof. Dr. G. B. Wurtli in Zuid- Afrika en Prof. Dr. J. T. Bakker in het ziekenhuis vertoeft en deelde mede, dat het aantal nieuw-ingeschreven studenten zestien bedraagt. KORTE NOTULEN van de vergadering van de Classis Middelburg op woens^ dag 10 sept» 1958 in de Hofpleinkerk te Middelburg. 1. Opening door Ds J. H. de Boer na mens de roepende kerk van Middelburg. Zingen Ps. Ill: 1, lezen 1 Ths 5, gebed. 2. Nazien van de credentiebrieven door de afgevaardigdenvan de kerken van'Domburg en Meliskerke. De primus- ouderl. van Domburg is door z'n secun dus vervangenvan Middelburg is (nog) geen credentiebrief en geen ouderling- aanwezigvan Souburg (nog) geen pre dikant. Deze zijn later in de vergadering- binnengekomen. Er zijn instructies van de kerken van Domburg, St. Laurens, Vrouwenpolder, WeStkapelle. 3. Het moderamen neemt zittingprae- ses Ds J. H. de Boer; ass. Ds S. van Wouwe; scriba I Ds J. C. Streefkerk; scriba II Ds J. Vlaardingerbroek. 4. De praeses feliciteert Ds Vlaardin gerbroek met de geboorte van zijn zoon memoreert het langzame herstel van Ds Boon en wenst de kerk St. Laurens sterk te; heet Ds Boot en Ds Ytsma welkom; memoreert de a.s. intrede van Ds Bohl- meier en het a.s. vertrek van Ds de Boei". 5. De le scriba leest de notulen van de vergadering van de classis op 13 mei j.l. na een kleine correctie worden deze goedgekeurd en vastgesteld. 6. De praeses leest de notulen van de vergadering van de classis contracta, ge houden op 23-7, ter approbering van de beroepen, uitgebracht door de kerken van Middelburg- en Souburg. 7. De stukken i.v.m. het vertrek van Ds de Boer naar Leiden worden nage zien en in orde bevonden. Niemand heeft er bezwaar tegen, dat de acte van ontslag getekend wordt. 8. Ingekomen stukken: a. Een schrijven van de kerk van Kou- dekerke, waarin zij dankt voor deze steun, haar door de classis verleend voor de geestelijke verzorging van de in de verpleeghuizen opgenomenen. Naar aan leiding hiervan spreekt de classis uit, dat deze steun zal ingaan per 1 jan. 1-958. Dit zal aan de quaestor van de classis meegedeeld worden. b. Mededeling van de classis Heeren veen, dat Ds de B. te W. niet meer ge acht kan worden als predikant aan de Geref. kerken verbonden te zijn. c. Mededeling van de Stichting „Ver- pleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland", dat in de vacature J. v. Tuinen als can- didaten voor het Alg. Bestuur door het Dagelijks Bestuur gesteld zijn de heren J. v. Tuinen en Drs M. de Bruyne te Middelburg. Bericht zal worden, dat de classis met deze cand. stelling gaarne ac- coord gaat. Binnenkort verschijnt door H.K.H. Prinses Wilhelmina met ongeveer 50 foto's prijs gebonden 13.75 bestellingen worden gaarne aangenomen door NIEUWE BURG 26—28 TEL. 2114, MIDDELBURG POSTREKENING 19522 d. Schrijven van de kerk van 's-Gr.-M. dat een van haar predikanten m.i.v. 10 juni 1958 voor de tijd van 4 maanden geschorst is. e. Schrijven van de 2e scriba van de Gen. Syn., dat de Syn. voor de Evang. onder de studerenden en voor de Geest. Verz. van Ziekenhuispatiënten en -per soneel voor 1959 V/2 collecte heeft vast gesteld; met verzoek deze coll. bij de kerken van de classis aan te bevelen. f. Nota's van de Dep. Gen. Syn. voor Kerk en Industrie ter uitreiking aan alle a f gevaar d igden g. Schrijven van de 2de scriba van de Gen. Syn. over vereenvoudiging van de werkwijze der synode, dat ook reeds aan de kerken gezonden is. h. Mededeling van de Stichting Ver pleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland over verbinding van Der Boede aan de kerkzaal van Ter Poorte, door middel van een geluidsinstallatie. Naar aanlei ding hiervan enige mededelingen van de predikanten Elshout en de Groot. i. Mededeling van het A.K.B. dat de lijsten van de opbrengsten der collecten over de eerste acht maanden van 1958 verzonden zijnmet het verzoek aan de kerken vooral tijdig de collecten te hou den. j. De kerk van Souburg vraagt ver tegenwoordiging- van de classis bij de in trede van Ds Bohlmeier op zondag 14 sept. De praeses zal de classis daar ver tegenwoordigen. k. Schrijven van de kerk van Breskens, waarin liefdebeurten gevraagd worden, voor iedere maand één. Toegestaan. I. Verzoek van br. F. te K. om be middeling tussen hem en de kerkeraad van K. inzake verplaatsing van z'n ker kelijk domicilie naar V. Hem zal geant woord worden, dat hij zich uit de aard der zaak aan de kerkelijke grenzen te houden heeft, zoals deze bij classicaal be sluit van nov. 1948 zijn vastgesteld, zo lang de commissie, die zich met de be studering van de grensregelingen bezig houdt, niet met haar arbeid gereed is ge komen. 9. Ds Pontier brengt verslag uit over zijn Evangelisatiewerk in 1957, waarvoor de praeses hem hartelijk dankt. 10. Instructies. Domburg vraagt 2 classisbeurten per maand; als volgt toegewezen: 9-11 Bohl- meier16-11 Ds Verschoor; 14-12 Ds Vlaardingerbroek; 21-12 Ds v. Wouwe. Westkapelle vraagt en verkrijgt clas sisbeurten voor deze zelfde data en door dezelfde predikanten. Vrouwenpolder vraagt classisbeurten voor 30-11 en 28-12; als volgt toegestaan 30-11 Ds Poelman; 28-12 Ds v. Til. St. Laurens dankt voor verleende hulp, vraagt liefdebeurten, krijgt deze toege wezen als volgt: 2-11 Ds Ytsma, 9-11 Ds v. Til, 16-11 Ds Brederveld, 23-11 Ds Elshout, 30-11 Ds v. Heesen, 7-12 Ds Homburg, 14-12 Ds de Groot, 21-12 Ds Poelman, 28-12 Ds Streefkerk. Voor Breskens is de regeling: okt. Ds Bootnov. Ds Vlaardingerbroekdec. Ds Ytsma. II. Ds Streefkerk brengt verslag uit als class, dep. voor de zending. 12. Ds v. Til doet mededeling van ge voerde correspondentie. 13. Ds Verschoor brengt rapport uit over de laatstgehouden part. syn. Dit bestaat in hoofdzaak uit een verwijzing- naar de inmiddels verschenen acta. 14. Rondvraag art. 41. 15. Pers. rondvraag. Ds de Boer legt i.v.m. zijn vertrek naar Leiden z'n func tie als dep. ad examina neer. In zijn plaats wordt Ds Verschoor benoemd. Ds de Boer neemt afscheid en dankt voor goede samenwerking. 16. Vaststelling persverslag. 17. Ds Ytsma ondertekent de 3 For mulieren van Enigheid. 18. Vaststelling volgende vergadering: 13 nov. 9 uur. Roepende kerk: Oostka pelle. Moderamen: de predikanten M. Boot, praeses; S. v. Wouwe, assessor; J. C. Streefkerk, scriba I; J. Vlaardin gerbroek, scriba II. 19. Ds v. Wouwe eindigt met dank gebed en de praeses sluit de vergadering. Namens de classis, J. Vlaardingerbroek, h.t. scriba II. De Interkerkelijke „Jeugd en Evange- lie"-beweging organiseert een najaars weekend van 2527 oktober 1958 in de Jeugdherberg te Domburg, onder het motto: „Wat de de Mens?" Wie van Zeeland's jeugd wil zich opofferen 0111, liefst samen met een „bui tenkerkelijke", naar Domburg te komen om met elkaar te spreken over de grote ontmoeting van God met de mens? Voor nadere bijzonderheden en rege lingen wende men zich tot Mej. J. de Jager, Korte Delft 26, Middelburg. Nee, U behoeft deze woorden niet op te zoeken in Uw woordenboek. Boven dien, het is nog de vraag, of U een Ja vaans woordenboek hebt. Het is geen ge woon Javaans, maar het is oud-Javaans, het z.g. Kawil. En daarom zal ik ze maar voor U vertalen. Estinen marga wiwaraning urip vrij vertaald is het: Zoekt de weg naar het (eeuwige) leven. Dat zijn de woor den, die U kunt lezen, als U in Rembang de dienst bijwoont. Het zijn eenvoudige woorden, maar des te meer slaan ze in en bovendien dit is het mooie van deze zin: de woorden vormen een jaar tal. Het is het z.g. Tjandra sengkala. Elk woord vertegenwoordigt een getal. Estinen marga wiwaraning urip volgens de Tjandra sengkala wijst deze zin aan het jaartal 1958. 1958 dit is niet alleen het jaar, waarin de kansel in gebruik genomen werd, maar het is ook het jaar, waarin de gemeente van Rembang volkomen zelfstandig. Tot nog toe had Rembang aan de Javazee gelegen op de weg van Semarang naar Soerabaya alleen een guru indjil, vanaf 1958 om precies te wezen 3 sept. 1958 heeft zij in br. Poedjosoewito haar predikant gekregen. De inzegening vond plaats in het chr. schoolgebouw, dat hiervoor ingericht werd. Van heinde en ver kwamen de mensen. Het moest wel een bijzondere gebeurtenis wezen: een inzegening, zij hebben het nog nooit eerder meegemaakt. Ook pendeta's van buiten onze classis toonden hun blijdschap en belangstelling door te komen. In totaal waren er 12 pendeta's bij de handoplegging. Een mooi getal. De pendeta, die br. Poedjosoewito in zijn ambt bevestigde, was Ds Tirtasoe- warna, die vroeger samen met Ds Schut in onze classis werkte. Hij wees op de (zwaardere) verantwoordelijkheid van de gemeente en de pendeta t.o.v. Chris tus. Als tekst nam hij 1 Petrus 514.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 3