PREDIKBEURTEN VARIA Recrutendag LEESTAFEL Gebr. Kooyman Co. STENCILINRICHTING J. 1. IfESTSTHiTE CLASSIS MIDDELBURG ZONDAG 31 AUGUSTUS 1958. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. B. Suurmond laatstelijk predikant te Sorong (Nieuw-Guinea). 2.30 uur Ds J. H. de Boer, Zondag 12 5 uur Ds J. H. de Boer, Zondag 12 (Noorderkerk) 9.30 uur Ds J. H. de Boer, Zondag 12 5 uur Ds P. B. Suurmond Collecte: Gescheurde Kerken. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds M. Boot te Gapinge Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman (Namiddag Bevestiging van Ambtsdragers) Domburg 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds P. van Til. Grijpskcrke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds M. E. van Heesen St. Laurens 11 en 7 uur Ds W. F. M. Lindeboom te Zwijndrecht Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld V eer e 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingcn 9.30 en 5 uur Ds J. Hindriks te Rotterdam Vrouwenpolder 9.30 en 2.30 uur Ds W. F. M. Lindeboom Voorber. H. Av. Westkapelle 9.30 uur Ds P. van Til, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashoff Axel 10 en 4 uur Ds A. van Leeuwen Breskens 10 en 3 uur Ds de Jong te den Haag Hoek 10 en 2.30 uur' Drs E. de Jong te Winterswijk Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds H. A. van Bottenburg Terneuzen 10 en 3.30 uur Ds H. Pestman Oostburg 10 en 3 uur Ds J. B. van Mechelen Zaamslag 9 uur Ds H. Pestman, 2 uur Ds A. van Leeuwen. Zoute spui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Dr B. Knoppers te Soest CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 uur Ds J. v. d. Veen, 2.30 uur Leesdienst. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds J. v. d. Veen. Goes, Westerkerk, 10.30 uur Ds J. Koolstra 5 uur Ds E. Jansen, Zondag 11 Oosterkerk, 10 uur Ds E. Jansen 5 uur Ds J. Koolstra, Zondag 10 Collecte geest. verz. van zeevarenden ter koopvaardij en kustvaart. 's-Gravenpolder 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds E. Jansen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Kapelle 10 en 5 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 9 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lezvedorp 9.15 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp Nieuzvdorp 10 en 2.30 uur Ds A. J. Radder, Kamperland Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds S. Oegema Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2 uur Ds K. Smit Bergen op Zoom 10 en 5.30 uur Ds W. M. le Cointre te Amsterdam Hoogerheide, Schapendreef 21, 9.30 en 4 uur Ds C. M. Boerma Legerpredikant. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Klaauw Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. D. Bakker (afscheid) Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. Chr. van Ulden te den Haag Tholen 10 en 5 uur (afscheid) Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Br ouzo er shaven 10 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier, em. pr. te Vlissingen Bruinisse 10 en 5 uur Ds C. A. Wielemaker Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 9, 10.30 en 5 uur Ds J. H. Meijer Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds P. Veldhuizen te Westbroek Nieuzverkerk 10 en 5 uur Dr J. H. Becker Oosterland 10 en 3 uur Ds P. Melse Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 uur Ds J. H. Meijer Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper, Bed. H. Av. en Dankz. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zicrikzee (Chr. Geref. Kerk) 8.30 en 2.30 uur Ds S. Greving te Wildervank. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds F. L. Bakker te Amsterdam Zendingszondag f dinsdag 16 september 1958, Geref. Kerk, Westwal te Goes. Aanvang 10 uur. Sluiting 15.30 uur. Van verschillende kerken ontving ik reeds bericht in hoeverre ik op bezoek aan de Recrutendag moet rekenen. Is er ook al zo'n bericht van U bij Maak er nu spoedig werk van s.v.p. We schuiven al snel op naar 16 september Ds P. v. TIL, Deputaat ad hoe. VERBORGEN LUCHTGEVECHT. Hoe verrassend en belangrijk het voor zichzelf bijbellezen is, bleek me laatst weer, toen ik me verdiepte in de hoofd stukken 712 van Daniël. Het zal bij de meesten wel zo zijn, dat ze van Daniël niet veel meer weten dan wat in de verhalende vorm beschre ven is in het eerste gedeelte (16). Dit eerste deel vormt dankbare stof voor vertelling op school en in de kerk. Het tweede deel komt er vermoedelijk maar slecht af. En daarom zal waarschijnlijk het vol gende niet ieder bekend zijn Het was in de tijd toen het Babyloni sche rijk gevallen was onder de militaire hand van Kores, de koning der Perzen. Mét het Babylonische rijk was ook het Joodse volk onder de beschikking van Kores gekomen. Gelukkig voor Israël betekende deze overgang bevrijding, want Kores stond hen toe terug te keren naar Kanaan. Kennelijk is Daniël in die begintijd van de bevrijding van Israël diep teleur gesteld over de houding van zijn volk en bezorgd voor de toekomst. Zijn droefheid uit zich doordat hij drie weken in de rouw gaat met vasten en bidden en aan het eind van deze vasten tijd bevindt hij zich met een gezelschap aan de oever van de rivier de Tigris. Dan staat daar ineens voor hem een blinkende verschijning, een engel die allesbehalve zoetelijk van gedaante is. De majesteit van de hemel spreekt uit ge stalte en gelaat en ogen. Zijn stem doet de profeet bezwijmen en om de woorden van deze hemelbode te kunnen verwerken is steeds bijzondere bemoediging en ver sterking nodig. En nu volgt dit merkwaardige spre ken van de engel: „Vrees niet, Daniël, want reeds op de eerste dag, dat uw ge dachten zich begonnen te richten op de toekomst van uw arme volk, waarover ge niet gerust waart, en waarvoor ge toen het aangezicht des Heren gezocht hebt in ootmoedig gebed, is uw gebed al in de hemel gehoord, en op uw gebed ben ik uit de hemel gekomen. Dat ik niettemin niet reeds op diezelfde eerste dag aan u verschenen ben, maar pas nü, aan het einde van uw vastentijd van drie weken, vindt z'n oorzaak in het feit, dat ik al die een en tzvintig dagen lang op gehouden werd, om strijd te voeren te gen een boze engel; het was die boze engel die in het bij zonder zich bezig hield het Perzische volk en het Perzische hof op te hitsen tegen het Joodse volk. Doch zie, Michaël, een der voornaam ste engelen, kwam mij te hulp, zodat wij gedaan wisten te krijgen, dat die daemo- nische invloeden ten nadele van het volk der Joden, gebroken werden in die Per zische kringen. Straks zal ik terugkeren, om de strijd met de vorst der duisternis in Perzië voort te zetten, en de aanvankelijke over winning te voltooien; dan zal mij nog een nieuwe strijd te wachten staan tegen de vorst der duisternis in Griekenland, die in het bijzonder zich bezig houden zal met het verwereldlijken van het Jood se volk door de Griekse geest van cul tuur en beschaving." Dit verhaal vinden we in Daniël 10, en voor de weergave hebben we gebruik gemaakt van de Parafrase, uitgegeven door Wever, van de hand van wijlen Ds. Veldkamp. Tot de volgende overpeinzingen geeft dit stuk aanleiding: Allereerst dat er kennelijk verband be staat tussen het bidden van mensen, die gelovig zich met de geschiedenis van het volk des Heren bezig houden en de maat regelen, die vanuit de hemel getroffen worden. Verder blijkt dat wanneer koning Ko res een gunstige beslissing neemt ten aanzien van het volk Israël, dat hier dan sprake is van een overwinning door de goede engel op de boze engel, waarbij we aan kunnen nemen dat hier alleen de aan voerders genoemd worden. Dat beslissingen van machthebbers in de wereld blijkbaar geen zelfstandige be slissingen betekenen, maar besluiten die geïnspireerd worden door geesten op de achtergrond. Kennelijk is hier een tip opgelicht van de sluier over verborgen gevechten in de lucht tussen goede en kwade geesten. Dit alles moeten we toch weten. We moeten bij het lezen van de krant toch niet denken dat de in vliegtuigen zich verplaatsende grootmachten van deze tijd, de enigen zijn die zich door de lucht verplaatsen en hun aandeel leveren in de strijd om de wereld. Bij het verder beschouwen van dit tweede deel van Daniëls boek blijkt dui delijk dat het in alles begonnen is om de mensen tot een beslissing,, tot een ge- loofsbeslissing te brengen. Ook indien de kwade geesten schijn baar tijdenlang zegevieren, dan nog blijft het gaan om die éne grote zaak, dat hier op aarde het volk Gods openbaar wordt. Als dan de mens de neiging vertoont zich allereerst te interesseren voor de cijfers en de dateringen, dan luidt het antwoord: „Vraag nu niets meer, stel u tevreden met wat gij gehoord hebt, want hiermede kunt ge u troosten: wat aan Gods volk ook zal worden ontnomen, het Woord des Heren niet, want dit Woord is verzegeld en goed bewaard. Velen zullen hierdoor gereinigd en ge zuiverd en gelouterd worden, zo wordt het onderscheid openbaar tussen godde- lozen en verstandigen. Alle goddelozen zullen zonder inzicht zijn, doch de ver standigen zullen inzicht hebben." Uit de radio-Quiz „Tot ziens in Jeru- zelem" is wel gebleken, dat het slechts weinigen zijn, die over inzicht in de Bijbel beschikken, maar ook, dat gestage persoonlijke lezing en bestudering ter dege het inzicht verheldert. Y. J. T. Berendien MeyerSchuiling. Credo. Verzen van vroeger en nu. Tzveede druk. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kam pen. Bandontzvcrp van P. Scnnema. De tweede druk bewijst, dat er vraag was naar vele verzen, die in deze bundel voorkomen. Wij kunnen dat goed ver staan, na er zelf mee kennis gemaakt te hebben. Er is grote variatie in deze bun del. Wij willen deze mooie uitgave graag onder de aandacht onzer lezers -brengen. C. St. Inge Lievaart en Miep Wielenga-Quelle. Het schepnet; gedichten voor jonge lezers. 2 bundels, le bundel voor 812 jaar, 2e bundel voor 1216 jaar. Uitg. J. LI. Kok N.V., Kampen Deze gedichten zijn bij elkaar gebracht met de bedoeling, dat vrij jonge kinderen al verzen leren lezen en zullen voordra gen. Dit lijkt ons een geslaagde onderne ming, om onze kinderen met verzen van dichters en dichteressen van deze tijd bekend te maken. Vanzelf bemerkt u groot onderscheid in de beide bundels in verband met de leeftijden. Wij wensen voor deze bundels een goed onthaal, ook in onze lezerskring. C. St. Anne de Vries. Mozes. In de serie kleine Bijbelboekjes voor de kleuters. Met tekeningen van Tjeerd Bottema. De verloren zoon. Dezelfde serie. Beide uitgaven J. H. Kok, N.V., Kampen. Beide hier genoemde uitgaven verschij nen in derde druk. Wat te begrijpen is. Hier wordt het Bijbels verhaal aan het kind verteld op zulk een wijze, dat het pakt en toespreekt. De vele tekeningen maken het nog aantrekkelijker. Mooie uitgaven voor slechts 95 cent per gebon den exemplaar. Neem de serie voor uw kleintjes. C. St. Wter Horst. 1. Bert het hert. 2. Hans de gans. 8. Jaap het schaap. Serie: de dieren van het park. Uitgegeven bij J. H. Kok, N.V., Kampen. Men kan niet zeggen, dat de kinderen tegenwoordig worden overgeslagen, wat boekjes betreft. Zo is hier een aardige serie, met leuke tekeningen van Frits Klein, waar de kinderen met allerlei die ren in aanraking komen. Het zijn echte kinder vertellingen, en de jeugd zal er van genieten. Schaf u deze serie aan, en u doet de kinderen een groot genoegen. C. St. Nel Verschoorv. d. Vlis. Josje en Jaap je, de sno ekenvangers. Tekenin gen van Hein Kray. Omslag ont werp van J. de Vries. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Een aardig kinderverhaal, dat de jon gere kinderen graag zullen lezen. Gaarne aanbevolen. C. St. Tom Allan. Er is zverk aan de Kerk. Met een inleidend woord van Ds. J. Bonda. Uitg. J. II. Kok, N.V., Kampen. Een verhaal over een' gemeente, die eerst de taak met hét evangelie in de wereld niet goed aandurft, maar juist in de weg van voortgaan met het woord ervaart, dat de kracht uit God niet ont breekt. Een speciale behandeling van het be kende vraagstuk over de aktiviteit der gemeente. U krijgt te horen van buitenlandse toestanden, maar dat kan juist de inte resse verhogen. C. St. Commissionnairs in effecten Molenstraat 1517 's-Gravenhagc - Telefoon 116176* AAN' en VERKOOP EFFECTEN ASSURANTIËN Speciale afdeling voor het verhan delen van obligaties van kerken, scholen, ziekenhuizen en weldadig heidsinstellingen. Hiermede berichten wij U, dat tot onze droefheid in haar Heiland is ontslapen onze lie ve moeder, schoonmoeder, zuster, schoonzuster en oma, WOUTERINA GEERTRUIDA ALIDA MAGDALENA GOEREE, weduwe van Geert Wubbe Graaf huis, in de ouderdom van 72 jaren. Psalm 23. De Familie. „Der Boede" Koudekerke, 27 augustus 1958. De begrafenis zal plaats vin den op zaterdag 30 augustus a.s. op de Algemene Begraaf plaats te Middelburg te 14.15 uur. Verzoeke geen bloemen. Liever geen bezoek. Condoleantie-adres Nieuwe Vlissingseweg 292, Middelburg. (modern stencil werk vlug - vlot - voordelig Rouaanse Kaai 21 - MIDDELBURG

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 3