PREDIKBEURTEN Kerknieuws LEESTAFEL ZONDAG 3 AUGUSTUS 1958. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds K. Dekker te Enkhuizen 2.30 uur Ds J. v. d. Leek te Kapelle 5 uur Ds J. v. d. Leek (Noorderkerk) 9.30 uur Ds J. v. d. Leek 5 uur Ds K. Dekker Collecte Diaconale Conferentie. Luth. Kerkavond 7.15 uur Dhr Wester Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds Th. P. Potma te Kommerzijl Domburg 10 en 2.30 uur Ds J. P. Dondorp te Hattem Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds J. Vlaardingerbroek Gapinge 9 uur Ds Th. Sj. de Groot 2 uur Dr A. Dondorp te Heemstede Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds K. Bokma te Voorthuizen Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds M. E. van Pleesen Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds P. Melse te Zonnemaire St. Laurens 10 en 2.30 uur Dr W. H. van Zuylen te Rotterdam-Zuid Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds C. Meijer te Beverwijk Veere 10 en 2.30 uur Ds A. Brouwer te Rotterdam Vlissingen 9.30 en 5 uur Dr A. Dondorp te Heemstede Vrouwenpolder 10 en 7 uur Ds C. J. Tissink te Giessen-Rijswijk Westkapelle 9.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds C. J. Tissink. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashoff Axel 10 en 3 uur Ds A. van Leeuwen Breskens 10 en 3 uur Ds H. Pestman Hoek 10 en 2.30 uur Cand. A. Groenewegen te den Haag Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld te Souburg Terneuzen 10 en 3.30 uur Ds C. Moens te Heerlen Oostburg 10 en 3 uur Ds A. A. Oostenbrink te Varsseveld Zaamslag 9 en 2.30 uur Ds J. J. Ritzema te Rijsoord Zoutespui (Chr. School) CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2.30 uur Ds A. Veldhuijzen, Bed. H. Av. en Dankz. Borssele 10 en 2.30 uur Leesdienst Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen GoesWesterkerk, 10.30 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen 5 uur Ds G. J. Pontier Oosterkerk, 9 uur Ds G. J. Pontier 5 uur Ds J. v. d. Klaauw, Zondag 6 Collecte Faculteit V.U. s-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Heinkehszand 10 en 2.30 uur Ds A. P. Heiner te ter Aar Kapelle 10 en 5 uur Ds F. Minnema te Hoogvliet Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds L. v. d. Linde te Rijnsburg Lezvedorp 9.15 en 2.30 uur Ds S. Oegema Nieuwdorp 10.30 uur Ds S. Oegema, 5 uur Ds N. H. Heiner. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruijter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. J. Coumou te Iieinenoord Yerseke 9.30 en 2 uur Ds K. Meima te Bunschoten CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2 uur Ds Kr. Smit Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds Boerma, Legerpredikant Hoogerheide, Schapendreef 21, 9.30 en 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Klaauw," Voorb. H. Av. Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. J. Swiertp. Rilland-Bath 10 en 4 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds H. J. Swierts te Enkhuizen CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Bruinisse 10 en 4.30 uur Ds C. A. Wielemaker Colijnsplaat 10 en 6 uur Drs G. Th. Rothuizen, Stud. pred. te Leiden Geersdijk 10 uur Ds H. L. van Aller, 2.30 uur Ds M. C. Kersten Haamstede 9, 10.30 en 5 uur Ds F. J. B. Schiebaan te De Krim 7.30 uur Jeugdgebouw Ds P. L. Schuddebeurs (Ev. Gottesdienst) Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds J. Ytsma te Middelburg Nieuwer kerk 10 en 5 uur Dr H. J. Arntzen te 's-Gravendeel Oosterland 10 en 3 uur Ds Y. J. Tiemersma RenesseEvangelisatiegebouw, 7.30 uur Ds Y. J. Tiemersma Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zierikzee (Chr. Geref. Kerk) 8.30 en 2.30 uur Ds P. Joosse te Andel (N. Br.). In kerkgebouw Chr. Ger. Gem. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Cand. Chr. van Ulden te den Haag. a.s. vertrek naar Leiden en zegt dan: „Uit de kanselafkondiging hebt u te vens vernomen, wat dan wel het door slaggevend argument was, waarom ik naar Leiden wilde gaan. Dat is niet zoals haastig concluderende zielen hebben geopperdhet westen van Nederland, als het beloofde land Ook niet nabijheid van familieleden. Familieziek zijn wij niet. Over goede ver bindingen hebben wij in Middelburg niet te klagen, dacht ik. Hadden wij dan niet even goed naar het hoge Noorden kunnen gaan, het stamland mijner vaderen? Naar Gronin gen dus (al blijf ik een Fries!)? Neen, de brs en zrs die zo oppervlak kig redeneren, hebben ongelijk. Natuurlijk zijn wij niet blind voor de voordelen van het centrum des lands. Maar óók haar schaduwzijden zien wij En die lagen voor ons in de grotere onkerkelijkheid, in het wegvallen van de band der traditie, waardoor het aantal randgevallen in een stad als Leiden veel groter is dan in Middelburg en Gronin gen. Dit o.i. sterke argument deed mij be slissen, gelijk ik deed. Hier was nu sprake van het al veel in discrediet geraakte woord roeping, waar bij objectief en nuchter, maar niettemin geestelijk gedacht en overwogen is. Hoe zou er zegen kunnen rusten op een lichtvaardig besluit, zó maar eens naar het hooggeroemde Westen te trek ken Zou dat niet op een fiasco uit moeten lopen In hetzelfde nummer wordt over het vertrek van Ds. de Boer gezegd: „De stabiliteit in ons ministerie van predikanten wil maar niet terugkeren. Kon in" het vorig nummer de blijde toon gehoord worden „Ds. Ytsma, komt", nu zijn we weer vervallen in de mineur toon „Ds. de Boer gaat". Grotere kerken, die zich de weelde kunnen veroorloven meerdere predikanten te bezitten, hebben wel veel voor op de kleinere gemeenten. Een gemeente als de onze, die drie pre dikanten mag bezitten, kan profiteren van de verscheidenheid van gaven, de onderscheidene aanpak en benadering van problemen, waardoor juist als team een zekere „harmonie" ontstaat. In een kerkbode lazen we in dit verband een aardige opmerking: wanneer er in een kerk geen plaats meer is naast elkaar voor het largo en het cappricio, voor de gedragenheid en degelijkheid en voor de hoogschallende lach van de mens, die zich zelf ontdekt als een miniatuurgeval in Gods licht, deze kerk aardig bezig is te verkalken. Ds. de Boer zal zeker in dit nummer zijn visie geven over het a.s. vertrek. Maar vast staat, dat we hem ook in de kerkeraads- en moderamenvergade- ringen zullen missen. Om in dezelfde beeldspraak te'blijven: met hem gaat een hoog register uit ons instrument weg. We hopen dat het hem t.z.t. in Leiden goed mag gaan in de dienst van de Heer, die niet aan enige plaats is gebonden." Tenslotte een verzoek. Er zijn nog steeds plaatselijke kerkbladen, clie we niet ontvangen. Mogen we nog eens op wekken tot regelmatige toezending aan het adres van de drukkers der kerkbode Littooij Olthoff te Middelburg. Bij voorbaat hartelijk dank. BERICHT De archivaris van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken verzoekt ons mee te delen, dat zijn privé-adres voort aan isH. Hoekstra, Pieter Wouterse- straat 38, Rotterdam, tel. 0 180075433. Beroepen te Grouw-Irnsum, G. de Jong, kand. te Nijega (Fr.) te Hou werzijl, Niezijl en te Echten (Fr.), H. Dijkslag, kand. te Epe (Gld.) te Rijs wijk (Z.H.) )3e pred. pl.(, H. D. Brug- geman te Schiebroek-Hillegersberg-C. te Emmen (vac. D. Visch), W. Wier- singa te Bleiswijk te Broek onder Ak- kerwoude, D. Kloppenburg, kand. te Barendrecht te Aduard, A. Nagel- kerke te Zweeloo. Aangenomen naar Woubrugge, G. J. W. v. Bleek, kand. te Sliedrecht naar Oosthem, G. v. Ziel, kand. te Soest naar Wolvega, J. H. Meuleman te Steen- wijk naar Voorschoten (2e pr. pl.), K. Smit te Anna Jacobapolder. Bedankt voor Leek (Gron.), U. El- gersma te Nunspeet voor Maasdijk, Th. Ferwerda te Balk (Fr.)voor Oud- Beijerland, H. Bade te Valthermond voor Broek onder Akkerwoude en voor Halle, G. v. Ziel, kand. te Soest voor Veenwoudsterwal, Joh. Knol te Boven- smilde voor Leerdam, D. Bouwknegt te Wolphaartsdijk voor Haulerwijk, J. v. d. Berg te Ermelo. - Ds. G. D. Kuiperdocent a. d. Theol. School te Djokjakarta, hoopt binnenkort te repatriëren en zal dan gaarne een e.v. beroep van een kleine gemeente in overweging nemen. Zijn adres is: Zendingscentrum, Wilhelmina- laan 3 te Baarn. Examens. Praeparatoir geëxami neerd en beroepbaar verklaard door de classis: B er gum Gj. de Jong te Nijega (Sm.) s-Gravenhage G. J. v. d. Burgh, Cederstraat 36 en A. Groenewe gen, Marconistraat 72, beiden aldaar. Amersfoort J. H. Kamerbeek, Hoogweg 79 te Amersfoort. Hilversum H. Weggemans, Joh. Gerardtsweg 151 te Hilversum. Ommen S. v. d. Linde, D 28 te Lemele (O.). Barendrecht D. Kloppenburg, Emmastraat 15 te Ba rendrecht. De classis Brielle heeft pe remptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramen ten de heer P, Huisman, kand. te Utrecht en beroepen predikant te Ooltgensplaat. Aan de V.U. slaagde voor het doet. examen theologie de heer R. v. d. Berg te Rijsoord. Afscheid en intrede. Na bevesti ging door Ds. C. Mak van Roden met Markus 42629, deed Ds. P. Barten, gekomen van Holwerd, intrede te Appel scha met 2 Cor. 5:20 en 21. Ds. P. G. v. Bergemiss. predikant van de kerk van Zwolle op Sumba, woon achtig te 's-Gravenhage, heeft in een der ziekenhuizen aldaar een oparatie onder gaan. Zijn toestand is bevredigend. Ds. H. Mooihuizen, em. predikant is verhuisd van Dalfsen naar Gerrit Kas- teinstraat 9 te Leiden. Ds. C. P. T. Rijper te Amsterdam- Oost heeft zijn gemeente medegedeeld, dat na het afwijzen van beroepen van Utrecht-W. en 's-Gravenhage-W. van het in overweging nemen van e.v. andere beroepen voorshands geen sprake kan zijn. Vacante kerken kunnen .dus de moeite wel sparen. Arnhem. De rondgang door de ge meente heeft de vaste vrijwillige bijdra gen doen stijgen met ƒ46,631,terwijl voor kerkbouw aan giften binnenkwam 1604,50 en toezegging in 1959 van een gift van 1000, Exmorra-Allingawier. De gemeen te mocht j.l. woensdag haar zeventig jarig- bestaan vieren. Zij telt thans 176 zielen, waarvan 82 belijdende leden en is voor de eredienst gecombineerd met de kerk van Tjerkwerd. In beide dorpen heeft de jubilerende gemeente een eigen kerk je. De gemeente die voorheen voor de predikdienst met de kerk van Schraard gecombineerd was, ontving in 1889 in wijlen Ds. H. R. Nieborg haar eerste predikant en werd vervolgens gediend door de predikanten A. G. H. Schippers, U. Buwalda, H. de Lange en E. N. van Loo, de laatste in combinatie met de kerk van Wons. In 1946 geraakte zij lang durig vakant, maar 14 april 1957 ont ving zij in Ds. J. Schelhaas weer een eigen voorganger. Lopik. Plet bouwfonds van de ge meente telt thans 47.734,50, als resul taat van de voor de tweede maal gevoer de driejaren-aktie. Nieuwe-Schans. De kerkeraad heeft de minister van economische zaken ver zocht aan de zondagsverkoop in deze grensplaats paal en perk te willen stel len, want er komen niet alleen honderden Duitsers zondags inkopen doen, maar evenzo vele Nederlanders tot uit wijde omtrek. Het openstellen van enkele win kels voor toeristen op doorreis op zon dag heeft van Nieuwe-Schans thans een zondagswinkelcentrum gemaakt wat niet de bedoeling was. Voorschoten. De kerkeraad heeft het pand Kon. Wilhelminalaan 12 aan gekocht als tweede pastorie. Scribaten. Als scriba van Heem stede is opgetreden D. J. Coumou, Herm. Heyermanslaan 23 van Noordwijk aan Zee C. Plug, K. Doormanstraat 5. Giften en legaten. De kerk van Rotterdam-Zuidwijk ontving een gift van 10.000,De Soembazending ontving legaten groot 3500,en 1000,De kerk van 's-Gravenha ge-W. ontving een legaat van 1000, voor het rusthuis. De kerk van Bad hoevedorp 'ontving een gift van 750, voor verschillende doeleinden. ds Okke Jager. Op de man af. radiotoespraken. Uitg. m.schappij J. H. Kok te Kampen. Iets heel, héél aparts. D. J. C. N. Baas. Esther.... vandaag. J. H. Kok te Kampen. Oók iets aparts. Maar met inhoud. Men moge misschien bezwaar maken, dat Esther vandaag in soms ras-zuiver Amsterdams wordt vertaald, maar nie mand zal ontkennen, dat hier ernstig is nagedacht om ons dit Joodse meisje en allen die haar omgeven naderbij te bren gen, zó dat God Zelf ons naderbij komt, vandaag. D. J. C. Dr J. D. Dozy. Wijsheid van dwazen. Uitg. W. ten Have, A'd.m, geb. 6,90. Stellig 'n boek, goed om zelf eerst eens te lezen en het dan uit te lenen aan „buiten-kerkelijken" van enige ontwik keling. Ik vraag mij alleen af, of, indien de kundige schrijver, wat minder problemen had aangesneden en op sommige dieper was ingegaan, het niet eer „kundige" on gelovigen zou hebben kunnen grijpen. Glijdt ge niet soms te snel over de moeilijkheden heen zal deze en gene wel tegenwerpen. Beter dan 'n oplossing, die geen op lossing is, blijft dan het getuigenis, tout court, zoals Paulus dat bijv. in 1 Cor. 15 of Rom. 9 heeft gedaan. D. J. C. Goodzmll Centrum, Amsterdam. Uitgave Stichting „Het Leger des Heils", Prins Hendrikkade 4951, Amster dam-C. Bij het 10-jarig bestaan van de good- will-arbeid werd deze geïllustreerde uit gave gegeven, die ons vertelt, wat het Leger met name in het oude Amsterdam deed om allerlei nood te lenigen. Het is te hopen, dat deze arbeid mag blijven voortgaan en voor velen tot zegen zal zijn. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 3