De vrouw in het Ambt RUST ROEST Hier is VLAANDEREN veertiexde jnargang xo. 3 Weekblad van de Gereformeerde Kerken in Zeeland VR1JDAG J"-i 1958 MEDITATIE Welkom Ds H. Pestman ZEEUWSE KERKBODE Berichten en opgaven Predikbeur- Hoofdredacteur: Dr C. Stam, Westwal 2, Goes, Telefoon 2563. Abonnementsprijs: ƒ3,per half- ten tot Dinsdagsmorgens te zenden Redacteuren: Ds A. Koning, Ds. H. Pestman, Ds Y. J. Tiemersma, Drs A. Verschoor jaar (bij vooruitbetaling). aan de drukkers Littooij Olthoff, Afzonderlijke nummers 12 cent. Spanjaardstraat 47, Middelburg. Drukkers: Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg, Telefoon 2438, Giro 42280 Advertentiën 12 cent per mm. Jaagt naar dc vrede met allen en naar de heiliging, zonder welke niemand de Here zal zien. Hebr. IJ,: 12. Op bovenstaand oud-Nederlands spreekwoord zal waarschijnlijk heel verschillend gereageerd worden. Degenen, die in de drukte van de oogst zitten, zullen het van harte beamen. Maar de vacantiegangers, die het onder ogen krijgen, zullen misschien geërgerd hun schouders ophalen. En tóch geldt deze spreuk zomer en winter voor allen en iedereen. Tenminste als we haar zien als een samenvatting van de tekst uit Hebr. 12. Het evangelie trekt immers steeds van leer tegen elke vorm van bezadigdheid. Steeds worden we uit onze geestelijke verlamdheid tot activiteit opgeroepen en aangespoord. Logisch, want waar geen leven is, heerst de dood, is het roestproces ingetreden. En zo haalt onze tekst ons uit elke vorm van valse gerustheid weg. Jaagt! zo begint het. Jaagt!!! Dat heeft niets met jakkeren te maken of met zenuwachtig en vluchtig werken, waardoor allerlei ongewenste spanningen worden aangetrokken. Neen, integendeelMaar het be tekent wèleen ingespannen bezig zijn, vacantie of geen vacantie. Dat duldt geen slaap des doods, maar vraagt voortdurende nuchterheid en waakzaamheid. Dat kent ook een welbewust deel, waar op afgestevend wordt. Zoals voetballers heel goed weten, welke kant de bal uitgetrapt moet worden, en de hardloper niet hoeft te vragen, welke richting hij uit moet, zo kennen ook wij onze loopbaanJaagt naar de vrede met allen en de heiliging. Stilstand wordt daar niet geduld. Op het voetbalveld kan stilstand het beslissende doelpunt schelen, op de renbaan kan het eveneens de overwinning kosten. Welnu voor het geestelijke geldt dat niet minder. Daar kunnen we evenzeer en zelfs veel gemakkelijker overwonnen worden. Daarom: jaagt naar de vrede met allen en de heiliging. Bij slapheid loopt de vrede in elke levenskring gevaar. Laat U daarom in beweging brengen. Heft de slappe handen op en strekt de knikkende knieën en maakt een recht spoor! Met slappe handen kunt U niet werken en met knikkende knieën niet lopen, laat staanhardlopen. Jaagt naar de heiliging, de levensvernieuwing. Ga niet als één door het leven, die alleen maar (als een roofdier) krijgen wil, maar geef uzelf in dienende liefde. Jaagt naar de vrede met allen en naar de heiliging. Dat is onmis baar, zegt onze tekst, want zonder deze zal niemand de Here zien. Zonder dat jagen in de goede zin des woords, liggen we in de dood. Stilstand is achteruitgang! Jaagt naar de vrede met allen en de heiliging. Daarin komt uit, of het menens is met uw liefde tot Christus, met bewust uw kruis op nemen. Uw weg gaat dan heus niet over rozebladeren. Daar weet Guido Gezelle bij voorbeeld ook van mee te praten Men tuimelt wel en wonden krijgt men dikwijls, dicht' en diepe. Maar we zijn geen lafaards, die het er maar bij laten zitten, door Gods water over Gods akker te laten lopen 't en vlucht geen weerbaar man, die strijdt' of hem de dood beliepe! Het leven is geen vreed' alhier, geen wapenstilstand vragen. Het leven is de kruisbanier tot in Gods handen dragen Brouwershaven. P. L. SCHUDDEBEURS In de Ned. Herv. Kerk is nu de be slissing gevallen. Met een uiterst geringe meerderheid van een paar stemmen. De ambten zijn opengesteld voor de vrouw, in bepaalde gevallen ook het predikambt. Wel zijn er reserves gemaakt. Als ergens een dominee er moeilijk te gen kan, om door een vrouw naar de kansel te worden geleid, dan heeft men geadviseerd om er maar van af te zien. Dit kan wel aanleiding geven tot een enkele moeilijkheid. Als zo'n dame op haar stuk staat, en wettig gekozen is, dan doet zich de vraag voor, waarop dan het recht berust om haar toch terug te wij zen. In verschillende streken zal het wel geen doorgang vinden. Men krijgt nogal verscheidenheid. Merkwaardig: in dezelfde week, waar in de beslissing viel, werd er een disser tatie verdedigd, ik meen aan de Utrechtse Universiteit, waarin de stelling voor kwam, dat men bij deze doorvoering van het recht van de vrouw in het ambt, zich liet leiden door de tijdgeest in de Kerk, meer dan door Nieuw-Testamentische argumentatie Wij hebben daar in het verleden en kele artikelen aan gewijd, waarop ik nu niet wil terugkomen. Ik weet niet, of in die kringen, waar vrouwelijke ambts draagsters zijn, bij de Luthersen en Re- Door de mutatie, die er kwam, zal nu collega Pestman de redakteur zijn vanuit Zeeuws Vlaanderen. Hij heeft zichzelf al gepresenteerd. Wij mogen niet nalaten, hem hartelijk te verwelkomen. Ds. Pestman is ons uit allerlei arbeid van nabij bekend. Wij ho pen, dat hij ook zijn plaats vindt onder de Zeeuwen als schrijver in de Kerkbode. De vijf classes zijn weer allen ver tegenwoordigd en er is ruimte en vrij heid genoeg bij de medewerking. Wij hopen de naam van Ds. Pestman gere geld in onze kolommen te mogen aan treffen. In de geregelde medewerking ligt voor de verschijning van ons blad grote betekenis. Ds. Pestman, véél schrijversvreugde! C. St. In Vlaanderen wonen en dan niét naar de Expo gaan, dat zou natuurlijk al te veel dwaas zijn. Zo zijn we vorige week dan ook meegereden met 'n lid van onze gemeente, die er reeds voor dc derde maal heen ging endie nóg wel eens of meerdere keren zal gaan, omdat men er in geen dagen uitgekeken is. Na ongeveer 75 km. gereden te heb ben, waren we er. Want, ja, dat is nu weer een vóórdeel van het wonen aan déze kant van de Schelde, dat men er zó België inrijdt De rit door Vlaanderen was die mor- monstranten, het uitzonderlijk praktisch belang zo sterk is gebleken. Mij schiet een regel te binnen uit het boek van de heer Ingwersentussen Kerk en hangar. U weet, dat dit nogal zwaar was van critiek. Hij zegt ergens: vrouwen, die gaan preken, vermeerderen het aantal preken, en verminderen het aantal vrouwen. Aldus een oudere over deze dingen. Het komt mij voor, dat het op dit ogenblik niet de tijd is, om breedvoerig „pro of „contra" te behandelen. Stellig zullen ook in het gereformeerde kamp wel stemmen opgaan. Zij zijn al eens vernomen. Het beste is nu, belangstellend toe te zien, of hieruit in de Ned. Herv. Kerk een -betekenisvolle praktijk zich ontwikkeld. Enja, wij zullen toch goed doen, met ons of te vragen, of deze ontwikkeling uit het Nieuwe Testament inderdaad voortvloeit en voor deze tijd meer dan vroeger geboden is. Er was onlangs een broeder, die ont heffing vroeg uit het ambt, omdat hij het adembenemende roken niet kon door staan. Hoe zal de vrouw daar een frisse sfeer brengen? Of.... brengt ze ook rokerij mee? Afwachten is voorshands de bood schap. Maar, iets meer „luchtverversing" zou op elke kerkeraad de luchtwegen dei- leden ten goede komen. C. St. gen prachtig. We namen de binnenweg getjes en toerden door verrukkelijke dorpjes en, eer we het wisten, waren wc er al. In de verte zagen we reeds het „atomium", het ontzaglijke gevaarte, dat z'n stempel drukt op heel deze tentoon stelling. Het deed mij denken aan de scheikundeles, vroeger op school, waar ons op deze wijze voorgetekend werd de bouw van 'n molecule. Na de wagen gestald te hebben op één van de ruime parkeerplaatsen aan de buitenzijde van het terrein, wandel den we dan al spoedig tussen „de won deren van deze eeuw". Nu, men kan er wandelen, want ruime boulevards door kruisen deze expositie. Fonteinen spui ten tegen elkaar in en het licht van de zon heeft alle gelegenheid te spelen met het fijn-verdeelde water, waardoor men soms plotseling 'n prachtige regenboog ziet, die doet denken aan „Iris" van Jacques Perk: „Ik hen geboren uit zon negloren en 'n zucht van dc ziedende zee", waar wij, als jongens, wel oneer biedig van maakten„Ik ben geboren in Apeldoorn en m'n zusje in Zierikzee". Maar de regenboog moet ons, als chris tenen, ook altijd doen denken aan Gods verbond met Noach, het verbond van Zijn „algemene genade". En het is goed, daar juist ook op deze Expo aan herin nerd te worden! Want de blijken van die algemene goedheid Gods zijn hier in overvloed We wandelden tussen enorme gebou wen, het één al imposanter dan het an dere en ook: het één al moderner, al gedurfder dan het andere. Zou dit 'n beeld zijn van de stad der toekomst? Werkelijk, de techniek, ook de tegen woordige bouwtechniek viert hier haar grote triomfen. Ik schreef reeds, dat men op deze ten toonstelling in geen dagen uitgekeken is. Daarom moet men, wanneer men er één dag vertoeft, 'n keuze doen. Natuurlijk zal men dan later van deze of gene ho ren: „Hoe is het mogelijk, dat je dat niet hebt gezien!", maar dat moet men rustig aanvaarden. Waarschijnlijk hebt dan weer gezien, wat hém niet is op gevallen. Wij hebben die dag slechts enkele af delingen gezien en.... we hadden daar „ogen vol werk" aanOok hadden onze voeten veel werk. Want, ja, wie niet wc.1 ter been is, dient zich dubbel te beden ken alvorens hij besluit, naar de Expo te gaan. Zeker, men kan zich dan laten rondrijden in 'n soort (moderne) ricksha of in 'n treintje met open wagentjes en aldus 'n totaal-beeld van het terrein krij gen, maar wanneer men het eigenlijke van deze enorme show wil zien, clan moet men lopen, slenteren, trappen-klim- men door de verschillende afdelingen en dat is zeer vermoeiend. Echter, het loont dan ook zeer de moeite Natuurlijk hebben we „Nederland" bezocht. En, laat mij het dadelijk zeggen, ik acht de inzending van ons land bij zonder geslaagd. Deze conceptie is wer kelijks groots! Dit is Holland op z'n best. Donderend slaat er de branding te gen 'n dijkglooiïng, zoals wij in Zeeland die maar al te goed kennen. Imponerend is het deel van 'n zeeschip, waar het ge stamp der machines in de oren dreunt.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 1