Diaconale Conferentie PREDIKBEURTEN LEESTAFEL (Vervolg Kerknieuws) Stad aan 't Haringvliet. De echtge note van Ds. A. Trapman heeft de eer ste steen gelegd voor het nieuwe jeugd- gebouw. Treebeek. De gemeente, die thans 1103 zielen telt, zal met steun van de Part. Synode van Noord-Brabant-Lim burg een tweede predikant gaan beroe pen. Hiermede is de tiende predikants plaats in Limburg gevestigd wat verge leken bij 1940 een verdubbeling betekent. Giften en legaten. Voor de zending kwam een gift in van 1000,uit Korn- horn. Generale Synode der Geref. Ker ken. De Generale Synode van Assen heeft vorige week in de Westerkerk te Utrecht haar definitieve slotzitting ge houden. Zij kwam bijeen om te spreken over de voordracht van Generale evan- gelisatie-deputaten inzake de benoeming van een tweede evangelisatie-predikant in algemene dienst, die enkele jaren naast Ds. W. A. Wiersinga te Baarn zal ar beiden en een soort coadjutor is met recht van opvolging. Ds. P. N. Kruys- wijk opende de zitting met een kort wel komstwoord, waarin hij tevens accentu eerde, dat de besluiten van Assen blijkens de uitlatingen in enkele persorganen nu niet bepaald met vreugde en hoffelijk heid zijn ontvangen. Als het hart van de kerk niet gezond is, hoe kan zij dan toe komen aan evangelisatie-arbeid? Maar ook omgekeerd geldt dit. De Synode moet maar voortwerken wat goed is voor de Here, en dan zal wel blijken, dat dit kerk en volk ten baat is. De Synode ging vervolgens in zitting in comité, besprak de voordracht en benoemde, zoals de praeses in de daarna weer openbaar ge worden zitting mededeelde, Ds. P. Rin- zema te Onderdendam tot 2e evangeli satiepredikant. Van de bij de Synode ingekomen stukken waren tal van berich ten van verhindering. Een twaalftal pri- mi waren door een tiental secundi ver vangen. Twee Synode-leden waren niet vervangen. De Part. Synode van Z.H. ten Z. in nieuwe samenstelling, zond als voordracht voor de benoeming van een curator in Dr. F. L. Bos te Vlaardingen, primus en Ds. H. J. Riphagen te Ba- rendrecht. De Synode verzond een schrij ven van medeleven aan de ernstig onge stelde Prof. Dr. K. Dijk. Zij ging ten besluite opnieuw kort in comité, waarna de praeses half één de zitting sloot, na dat Ds. D. Scheele in dankgebed was voorgegaan. De nieuwe evangelisatie-predikant, Ds. P. Rinzema werd 26 mei 1941 te Groningen geboren, studeerde aan de Theol. Hogeschool te Kampen, deed aan de Joh. Calvijn-academie aldaar zijn doctoraal examen, en was als kandidaat catecheet te Wolvega en hulpprediker in de arbeiderskampen in de N.O. Polder. 19 aug. 1956 bevestigde Ds. F. Vroon van Rotterdam hem te Onderderdam in zijn eerste gemeente. Ds. Rinzema is o.m. adviseur van de stichting sociale zorg in de prov. Groningen en van de Geref. Sociale Raad, en maakt ook deel uit van de sectie buurthuiswerk in Gro ningen en van de classicale commissie voor maatschappelijk werk. In Ds C. van Nes had men iemand gevonden die «door zijn werk wel uiter mate ingevoerd is in de problematiek van de „Bejaardenzorg en be jaar denhuis ves ting", het onderwerp dat in de middag vergadering door hem in Goes aan de orde werd gesteld. Immers komt hij uit hoofde van zijn arbeid voor Geref. Maat schappelijk werk te Rotterdam steeds in aanraking met de vragen die op dit ter rein liggen. En door alles wat hij gezegd heeft is het duidelijk gewordende eerste helft van deze eeuw sprak men over de eeuw van het kind, in de tweede helft mogen we zeker spreken van de eeuw van de bejaarden. Immers mag op dit ogenblik reeds tien procent van onze bevolking onder de bejaarden gerekend worden, terwijl te verwachten is, dat dit in de toekomst twaalf procent zal worden. Deze bejaarden hebben onze bijzon dere zorg nodig, terwijl ook naar de Schrift hen bijzondere eer en liefde moet worden bewezen. Nu ligt het zo, dat tachtig procent van hen de levensavond kan doorbrengen in het eigen millieu, waarmee ze in een bijzonder bevoorrechte positie verkeren. Het eerste wat moet worden gedaan in de bejaardenzorg is dan ook, dat maat regelen worden genomen om hen zo veel mogelijk in de oude, vertrouwde omge ving te laten wonen. Dan blijft daarnaast toch altijd een grote groep die de laatste levensjaren in een andere omgeving moet verkeren. De overheid wil voor deze groep van oudere mensen veel doen, maar het is juist de Kerk die hier een taak heeft. In de eer ste plaats moeten zij telkens weer met het evangelie in aanraking worden ge bracht, maar omdat onder hen veel ge- brekkigen en behoeftigen gevonden wor den heeft ook de diaconie hier een taak. Gereformeerde bejaardentehuizen moe ten worden geopend, al ligt het in het algemeen niet direct op de weg van de diakenen om dit op zich te nemen. Wel moeten zij er op toezien, dat er moge lijkheden zijn voor de bejaarden om hun laatste jaren in een voor hen passende omgeving door te brengen. Zo nodig moeten door de diakenen dan ook aller lei initiatieven gestimuleerd worden. Wanneer hier het woord bejaardentehui zen gevallen is, moet men onderscheid maken tussen de verschillende mogelijk heden die hier weer zijn. In de eerste plaats zijn nodig de rust huizen, voor de vrij valide bejaarden tehuizen die opgericht kunnen worden met de hulp van volkshuisvesting. Maar daarnaast bestaat er een zeer grote behoefte aan verpleeghuizen voor diegenen die aan stoel of bed gebonden zijn. Juist aan deze tehuizen bestaat een groot gebrek. Het is mogelijk de hulp in te roepen van sociale zaken of van de volksgezondheidsdienst. Maar de bouw van deze verpleeghuizen is daar om zo moeilijk, omdat er op dit terrein niets wettelijk geregeld is. Wel blijkt het mogelijk om subsidie van de overheid te verkrijgen, wanneer een stichtingsbestuur zelf twintig procent van de bouwsom weet op te leveren. In andere landen, Engeland en Ame rika b.v., blijkt men reeds veel verder te zijn met de verpleeghuizen dan in Ne derland het geval is. En de resultaten van deze tehuizen zijn over het algemeen zeer gunstig. Zo is het mogelijk geble ken, om bij goede medische verzorging, de validiteit van de bejaarden aanzien lijk te verhogen. Wanneer we hiervan horen blijkt het dus noodzakelijk, dat aan dit punt in de toekomst veel meer aandacht wordt ge schonken dan tot nu toe het geval ge weest is. Een ander punt waaraan de diakenen hun aandacht zullen moeten geven is, dat de overheid sinds 1 januari 1958 in deze richting werkt, dat de bejaarden die nog in hun eigen omgeving kunnen blijven, worden geholpen in het kader van de gezinsverzorging. Bijvoorbeeld in die zin, dat zij enkele uren in de morgen of in de middag hulp ontvangen in hun gezin. Hier duikt ook onmiddellijk het pro bleem opwelke krachten zullen het zijn, die zich aan deze taak wijden. Het zal noodzakelijk zijn, dat hier een beroep gedaan wordt op de gehuwde vrouw. Dit werk van de gehuwde vrouw kan ook door de overheid worden gesubsidieerd. «Hier hebben we dus te maken met de vraag: hoe kunnen voldoende krachten worden aangetrokken om de bejaarden te helpen. Terwijl daar bovendien nog bijkomt het probleem van de opleiding van de bejaardenhelpsters. Een oplei ding die zeker noodzakelijk is, gezien de veranderingen die zich in het leven voltrekken van de mens die ouder wordt. Wanneer we met de diakenen zo iets gehoord hebben van het vele werk dat er gedaan moet worden, dan kan een ogenblik de vraag opkomen of we niet voor een onmogelijke opgave gesteld worden, of de moeilijkheden die uit de weg geruimd moeten worden, niet te groot zijn. En het valt niet te ontkennen, dat er jaren gewerkt moet worden voor er iets verwezenlijkt is van datgene wat we nu als opdracht zien. Aan de andere kant is het zo, dat het een vreugdevolle opdracht is om de mens in nood terzijde te staan; om ook de bejaarden in hun levensavond te begelei den. Om iets van de liefde van Christus zichtbaar te maken in de wereld. Daartoe zijn de diakenen weer opge wekt in hun 31ste jaarlijkse conferentie. Ds. A. J. Kr et. Ten dis geleid. De be tekenis van het sacrament van het Heilig Avondmaal voor ons. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Ter na- ZONDAG 6 JULI 1958 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 2.30 uur Ds P. Homburg 5 uur Ds D. J. Couvée te Bennekom (Noorderkerk) 9.30 uur Ds D. J. Couvée 5 uur Ds P. van Til Collecte geestel. verz. Ziekenhuispat. en -personeel. Luth. Kerkavond 7.15 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 en 2.30 uur Ds D. Scheele te Assen Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot; voormiddag Voorb. H. Av. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout, Voorb. H. Av. Meliskerkc 9.30 en 2.30 uur Ds M. E. van Heesen OostkapeUe 9.30 en 2.30 u. Ds Th. Sj. de Groot, Bed. H. A. en Dankz. Scrooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds A. A. v. d. Leer te Purmerend Voormiddag Voorber. H. Av. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk, Voorber. H. Av. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. Homburg Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Drs A. Verschoor Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Dondorp Bed. H. Av. en Dankz. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashoff Axel 10 uur Ds -M. Hamming te den Helder. Bevestiging 7 uur Bres kens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ter neuzen 10 en 3.30 uur Oostburg 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds A. van Leeuwen. Intrede Ds Van Nes te Rotterdam Cand. H. Peper te Haarlem Ds H. A. van Bottenburg Bed. H. Av. en Dankz. Ds H. Pestman, Voorber. H. Av. Ds IT. Volten, Stud. pred. te Rhenen Ds D. Middelkoop Voormiddag Openb. 3:79; Voorber. H. Av. Namiddag Zondag 16. Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen, Bed. H. Av. en Dankz. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Leek Goes, Westerkerk, 10 uur Dr C. Stam 5 uur Ds E. Jansen Oosterkerk, 10 uur Ds E. Jansen, 5 uur Ds J. E. Booij. Collecte voor de Theol. Hogeschool. s-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. H. de Boer te Middelburg Hemkenszand 10 en 2.30 uur Ds N. H. Heiner Dr B. A. Knoppers te Hilversum Ds J. Koolstra Ds S. Oegema Ds A. F. Goedendorp, Voorber. IT. Av. Ds C. de Ruijter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy; voormiddag Voorb. H. Av. CLASSIS THOLEN Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Anna Jacoba Polder 10 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide, Schapendreef 21, 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Bakker. Ds Kr. Smit Ds J. v. d. Klaauw Ds A. Koning Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinis se 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 5 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 5 uur Oosterland 10 en 3 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. Ds Ph. Stoffels Ds D. Bakker Ds Plug te Roosendaal Ds C. A. Wielemaker Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker Ds C. Moens te Heerlen uur Ds P. L. Schuddebeurs Ds T. Kamper Ds M. C. Kersten Ds Y. J. Tiemersma Melse; namiddag Voorb. H. Av. gedachtenis aan Dr. J. G. Woel- derink. De schrijver wil in dit boekje de schriftuurlijke en reformatorische ge dachte over het avondmaal naar voren brengen, tegenover allerlei misvatting, die in bepaalde streken van ons land hierover bestaat, en met name onder de leden van de Geref. bond, voor wie het geschreven is. Men verheft dan het avondmaal in een hogere geestelijke sfeer, waar eigenlijk alleen „ingewijden" mogen ademen. De schrijver legt o.a. naast elkaar, de eis van het verbond bij doop en avond maal, en stelt ook het tweede spkrament voor als bedoeld tot opbouwing van het lichaam van Christus. Dit is een mooi, leerzaam boekje, dat wij gaarne onder ieders aandacht bren gen. C. St. Groninger jongen. Kinderleed en kinder- uitvallen. Hier en daar moet men goed op de taal letten. De tweede druk be wijst wel, dat deze lektuur gevraagd is. U zult het met genoegen ter hand nemen en de lezing geeft U iets. C. St. Wolf Meesters. Hielko van O alt je. Een roman uit de dertiger jaren. Tweede druk. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kam pen. Een verhaal uit het leven van een Lees! Lees gids van de Ned. Ger. Jeugd raad, Utrechtseweg 223, Amersfoort. Een dubbel-nummer, geheel gewijd aan de film. De heer G. H. Hoek behandelt socio- psycholog. gegevens van film en jeugd. Dan volgen artikelen over filmesthetica (P. v. Campen), de ethische vragen rond film en bioscoop (Ds. S. J. Popma), terwijl Drs. J. Das schrijft over de mo gelijkheid en de taak, voor school en jeugdwerk. Dit nummer dringt aan op voorlich ting en opvoeding, met betrekking tot de film. Het is van belang, dat hiervan in zo uitgebreid mogelijke kring wordt kennis genomen. Daarom raden wij aan zich dit nummer van „Lees" aan te schaffen, voor 85 cent. Een jaarabon nement is ƒ2,C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 3