Een oude, die nog kern gezond is Kerknieuws Officiële Berichten De Kamper Hogeschool heeft haar jaardag weer gevierd. Eigenlijk is dat niet juist, want die jaardag valt begin december, maar dat is niet de meest ge schikte tijd, om als familie uit alle delen van het land bijeen te komen. Daarom doen we het maar in mei. Trouwens, als je eenmaal de honderd gepasseerd bent. ben je op die dingen ook niet meer zo precies. Maar dat neemt niet weg, dat we als grote familie toch elk jaar weer bij el kaar komen, om het feest te vieren. Want onze Hogeschool mag zich met opa Kip nog niet kunnen meten, ze heeft mis schien dit op hem voor, dat zij nog geen tekenen van seniele afbraak vertoont. Het was er druk en gezellig. Uit alle oorden des lands waren ze bijeengekomen tot de jaarlijkse toogdag. Vele kerkera den hadden hun afgevaardigden gezon den, honderden gemeenteleden hadden een dag vrijgemaakt en niet het minst zij, die vroeger aan de Hogeschool ge studeerd hebben, waren weer naar Kam pen getogen om elkaar te zien en weer eens te wandelen in die oude, vèrtrouwde straten, van welke ze de Oudestraat ze ker wel nooit zullen vergeten. Altijd jammer, dat je tegenwoordig vrij nauwkeurig het adres moet weten. Vroeger kon elke Kampenaar, laat ik maar zeggen boven de acht jaar, de vreemdeling terecht helpen, maar tegen woordig moet je eerst tekst en uitleg geven, waar je eigenlijk wezen moet. An ders heb je kans, op het verkeerde adres terecht te komen. En het mogen dan ook daar broeders zijn en het geval dient, dat ze wonen aan de Broederweg, je komt toch spoedig tot de verdrietige ont dekking, dat je niet „thuis" bent. Tot die opgewekte schare heb ik ook dit jaar weer mogen behoren en het was me een genot, weer in die volgepropte Burgwalkerk te zitten, waar ik tien jaar lang de genademiddelen heb mogen ont vangen. Het lijkt me een soort verjon gingskuur te zijn, die je, wanneer de weinige haren, die nog overgebleven zijn, al lelijk van kleur verschieten, eigen lijk niet missen kunt. Maar voor persoonlijke ontboezemin gen ben ik toch niet achter m'n schrijf machine gaan zitten. Het zou U ook misschien wat moeilijk vallen, er „in" te komen. Wel wil ik even zeggen, dat me een gevoel van dankbaarheid vervuld heeft, dat ik in die kring m'n jeugdjaren door mocht brengen en voor alles, wat ik uit Kampen mee heb mogen nemen. Dankbaar ook, dat we onze Hogeschool hebben, waar ik in één adem aan toe voeg, dat we haar ook willen houden. Niet, dat ik aan haar voortbestaan wan hoop, want, gelijk ik reeds zei, tekenen van seniele aftakeling vertoont ze, on danks haar ouderdom, nog niet. Ik wil dat graag even hardop zeggen, omdat ik zo nu en dan wel eens opmer kingen hoor, waaruit je die gedachte zou kunnen afleiden. Alsof men denkt, dat ze haar tijd zowat gehad heeft. Denken natuurlijk, want hardop zeg je zo iets niet zo gauw, als iemand oud geworden is. Maar je kunt het dan zo'n beetje aan voelen. Je bent nog vriendelijk tegen de oude, soms haast een beetje overdreven, je draagt hem alle achting toe, maar we zijn 't er toch samen over eens, dat nie mand een traan zal laten, als je straks zijn verscheiden verneemt. Een enkele maal hoor ik ook nog wel eens een vrijmoediger toon. Dat men de oude School niet haar natuurlijke dood wil laten sterven, maar dat men het einde nog wel verhaasten wil. En nu wil ik ronduit zeggen: dat vind ik misdadig. Iemand z'n natuurlijke dood te laten sterven door hem het nodige voedsel te onthouden, is ook al slecht, (Vervolg is de Catechismus uit de tijd) de jongelui naar middelbare scholen gaan of ander onderwijs gaan volgen op die leeftijd, men óók met allerlei vreemde en moeilijke vakken in aanraking komt Dan moet men zich voor het „huiswerk" heel wat méér moeite geven, dan nodig is voor het leren van de catechisatie- opgaven. Ik geloof dat de klachten over de moei lijkheid van het léren voor de catechisa tie sterk overdreven worden. Wij zouden al heel wat gewonnen hebben als de ouders en de jeugd zelf dit „huiswerk" even serieus opvatten, als voor de scho- maar iemand kort en goed de das om doen dat is moord. Nog eens, ik zeg dit heus niet, omdat ik aan het voortbestaan van onze Hoge school twijfel, maar omdat ik een hekel heb aan mensen, die met moordplannen rondlopen. Stuk voor stuk wil ik de argumenten, die ik wel eens hoor, niet onder de duim nemen. Wel denk ik aan de z.g. over bodige luxe, dat wij als kleine kerken groep er twee theologische faculteiten op na houden. Het zou veel te duur zijn en daarom moet de Hogeschool maar met de theologische faculteit van de V.U. sa mensmelten. Wat een goed hart ik de V.U. ook toedraag, ik hoop van harte, dat dit nooit gebeurt. Om verschillende redenen, die ik niet alle noemen zal, maar waarvan ik alleen maar wijs op het zeer gewenste, dat wij in onze kerken juist twee inrich tingen hebben voor de opleiding tot die naren des Woords. Dat geeft het voor deel, dat er twee teams van hoogleraren zijn, die gescheiden, maar ook weer ge- zamelijk werken en ook zeker elkander stimuleren. Naijver mag er in het heilige niet zijn, maar een gezonde wedijver is niet ongewenst. Ijzer scherpt men met ijzer. Ook voor de studenten biedt dit vele voordelen. Het is verre van mij, dat ik met een scheef oog zou zien naar de V.U., maar voor deze keer wil ik toch wel eens dringend opwekken tot belang stelling voor onze Hogeschool. Vooral onze jongens, die straks eind examen gymnasium doen, en de bedoe ling hebben, straks theologie te gaan stu deren, wil ik heel hartelijk opwekken, zich te doen inschrijven in Kampen, aan de Oudestraat. Ze zullen er geen spijt van hebben. Ik durf hopen, dat ze er hun leven lang oprecht dankbaar voor zullen zijn. K.-B. v. d. L. Tweeted te 's-Gravenhage-Oost (vac. F. E. Hoekstra), S. van Bekkum te Monster en H. A. L. van der Linden te De Bilt (U.) te Utrecht-West (3e pred. pl.), W. Griffioen te Nijkerk en A. C. Kersten te Bodegraven, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Woerden (vac. P. de Bruijn), Dr. J. M. Vlijm, laatstelijk mis sionair predikant, woonachtig te Zeist te Avereest, H. Bade te Valthermond te Veenwoudsterwal, E. J. Duursema te Vorden te Brantford (Ontario, Ca nada) (Chr. Ref. Church), D. J. Schol ten te Lethbridge (Alberta, Canada) (voorheen te Bierum, Gron.), die dit be roep ook aannam. Aangenomen naar Utrecht-Noord (3e pred. pl.), T. Spilker te Maassluis. Bedankt voor Harlingen, M. N. de Wolf te Klazienaveen voor Workum, A. Nagelkerke te Zweeloo voor Wer kendam (2e pred. pl.), D. H. Borgers te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Beroepbaar. Ds. P. Hainjé, voor heen predikant te Tiel, gedurende 2 jaar werkzaam geweest voor de geestelijke verzorging van zeevarenden ter koop vaardij in het verre Oosten, stelt zich opnieuw beroepbaar. Zijn adres is Laan van Meerdervoort 497k,- Den Haag, tel. 395831. Examens. De classis Hilversum heeft na gehouden coll. doctum Ds. J. Ytsma, voorheen Vrij Evangelisch pre dikant te Bussum, beroepbaar verklaard. Ds. Ytsma woont Voormeulenweg 23, Bussum. De classis Harderwijk heeft len het geval is. Hoe vaak gebeurt het niet, dat men vijf minuten vóór de tijd er nog mee beginnen moet. En dan is inderdaad de stof tè weerbarstig om nog in het hoofd gezet te worden. Wie er serieus voor wérkt, zal er heus geen al te grote moeite mee hebben. Is er iemand te vinden, die de cate chismus in modern nederlands kan „ver talen" graagMij zijn wel enkele po gingen bekend, maar ze zijn minder ge slaagd. Het is niet zo eenvoudig als het lijkt. Maar het gaat ons niet om geijkte uit drukkingen en zegswijzen, het gaat ons peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacra menten kand. A. Bolwijn te Amsterdam, beroepen predikant te 't Harde (Geld.). Afscheid en intrede. Na bevesti ging door zijn voorganger, Ds E. J. Was- sink van Zwolle met 1 Cor. 922, deed Ds. H. Schut, tevoren miss. predikant van Middelburg, intrede te Bussum met 1 Cor. 923. Ds. G. Hengeveld is voornemens 3 aug. afscheid te nemen van Woubrugge wegens vertrek naar Schoo- nebeek. J. Hibma. De heer J. Hibma te Huizum heeft de kerken 48 jaar in het ambt gediend, waarvan de laatste 9 jaar de kerk van Huizum, waarvan hij ook scriba was. Hij was ook lid van de jong ste generale synode van Assen. De heer Plibma is thans afgetreden om van een welverdiende rust te gaan genieten. - Ds. M. Ros te Hoofddorp is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Ds WSteunenberg, em. predikant te Rotterdam is door de kerkeraad van Charlois met algemene stemmen opnieuw voor een jaar als hulpprediker benoemd. Dr. J. Vlijm, laatstelijk miss. pre dikant van de kerk van Rotterdam, die uit Indonesië repatrieerde, isdoor gene rale zendingsdeputaten op voordracht van het curatorium benoemd tot docent aan het zendingsseminarie te Baarn, als op volger van Ds. A. Pos, die ontslag ver zocht had, om onderwijs te geven in het Hinduïsme en het Boedhisme. Ds. Pos blijft leider van de bijbelkring. Emmen. Na brede besprekingen heeft de kerkeraad de gemeente in drie parochies ingedeeld, gehoord het rapport van de desbetreffende commissie. Dit was de derde commissie, die terzake aan de kerkeraad rapporteerde. De parochie indeling gaat er van uit, dat wat thans werd besloten een overgangsphase moet zijn naar drie volkomen zelfstandige kerken: Noord, Centrum en Zuid. In het rapport zijn de bevoegdheden van de grote en de kleine kerkeraad, hePmo- deramen en de wijkraden nader vastge legd. De organisatie van het jeugdver enigingsleven blijft voorlopig ongewij zigd. Er blijft één kerkelijk bureau, maar voor elk der parochies wordt de admini stratie afzonderlijk gevoerd. Blijkt dat nuttig en nodig, dan houden de drie wij ken ook zelf afzonderlijk eredienst. De predikanten blijven voorlopig rondpre- ken, maar gaan elke zondag één keer in eigen wijkkerk voor. De grenzen der pa rochies zijn vastgesteld en Noord zal 203 gezinnen met 792 zielen omvatten, Cen trum 224 met 845 en Zuid 231 met 939. De nieuwe situatie gaat 1 oktober a.s. in en het beroepingswerk voor wijk Noord wordt terstond ter hand genomen. Hardinxveld-Giessendam. De recht bank te Dordrecht heeft de eis tot scha devergoeding groot 50.000,inge diend door de vrijgemaakte kerkeraad te gen de gemeente wegens het niet kunnen gebruik maken van kerk en bijgebouwen afgewezen, waarna men nu een nieuwe eis van 20.000,gesteld heeft. Daar over zijn de besprekingen nog gaande. - Hilversum. Van de gekozen 13 ambtsdragers hebben er niet minder dan 10 ontheffing gevraagd, allen in de cen trumwijk. De kerkeraad is er slechts node toe overgegaan daarin voor ditmaal nog te bewilligen. Daarbij werd de vraag gesteld of men soms niet al te gemak kelijk tot dit verzoek om ontheffing overgaat. Uit de wijk kwam geen enkele naam voor de groslijst. Rotterdam. Ter vergadering van de kerkeraad leidde Ds. G. Bouwmeester de kwestie in van de decentralisatie. Na een brede uiteenzetting van de huidige situatie was de conclusie, zegt het ker- keraadsverslag, voor ieder duidelijk: we zijn nog niet zo ver. Tilburg. De kerkeraad heeft voor de wijk Oisterwijk aan alle hotels, pen sions en kamerverhuurders een duide lijke kaart gezonden waarop alle diensten en de aanvangsuren staan vermeld, zodat niet om antieke zinswendingen het gaat alléén om de inhoud. En dié is niet aangevochten door onze jongelui! Niemand heeft gezegd: de inhoud strookt niet met de Schrift, het geloof der reformatie is niet zuiver vertolkt. Dat heb ik nog nóóit iemand horen zeg gen. Die inhoud is voor onze catechisan ten onmisbaar. Het is toch nodig, dat degenen, die zich voorbereiden om belij dend lid van de kerk te worden, althans één belijdenisgeschrift grondig leren kennen, om het ware geloof van het pseudogeloof te kunnen onderscheiden Dat is wel enige inspanning waard! A. V. de zomergasten weten waar ze terecht kunnen. Wolvega. De uitgetredenen thans reeds 90 gezinnen hebben een vrije Geref. kerk geïnstitueerd en zes ouder lingen en zes diakenen gekozen, die met Ds. D. de Boer de raad der kerk vor men. De diensten worden gehouden in het gebouw „Irene". Zaandam. Nu gebleken is, dat de gemeenteleden het liefste kerken in de nieuwe wijken, heeft de kerkeraad be sloten om voor een jaar als proef in juli en augustus de middagdiensten in de kerkgebouwen in de Stationsstraat en de Vinkenstraat te combineren, waarbij deze diensten beurtelings in een van deze gebouwen plaats heeft. Voorts be sloot de kerkeraad, dat voortaan in deze maanden de catechismus in de middag diensten niet zal worden behandeld, ook niet door de eigen predikanten. Predikanténconferentie. De Geref. predikanten-conferentie in Friesland zal 11 sept. a.s. te Leeuwarden worden ge houden. Referenten zullen zijn de heren Prof. Dr. C. v. Peursen van Groningen met het onderwerp: „Verschuivingen in het hedendaagse mensbeeld" en Prof. Dr. N. H. Ridderbos van Amsterdam, onderwerp: „De scheppingsverhalen van Gen. 1 en 2". Helemaal mis! De kerkeraad van Alteveer heeft op verzoek van een van zijn leden zijn besluit dat bij een recep tie of bruiloft geen gedistilleerd zal wor den geschonken met meerderheid van stemmen teruggenomen. De alcohol heeft blijkbaar nog geen verwoestingen genoeg aangericht in de gemeente van Christus KORT VERSLAG van de Particuliere Synode der Geref, Kerken in Zeeland te Goes op 4 juni 1958, 1. Namens de roepende kerk Goes opende Dr C. Stam de vergadering. 2. De credentialen bleken in orde te zijn. 3. Tot leden van het Moderamen wer den gekozen: Ds A. G. van der Stoel, praeses; Ds S. van Wouwe, assessor; Ds H. Pestman, scriba I; Ds Y. J. Tie- mersma, scriba II. De praeses dankt de brs Dr C. Stam en I. van Wijk voor het voorbereidende werk. Hij gedenkt persoon en arbeid van Ds Beukema, die ons ontviel. Hij spreekt woorden van meeleven je gens Ds C. Boon, die reeds geruime tijd ziek is en memoreert het ongeval dat Ds Meister en diens gezin trof. 4. De notulen van de vorige synode worden ongewijzigd vastgesteld. 5. Ds Pestman doet mededelingen over gevoerde correspondentie en stelt voor voortaan benoemingen aan de betrokke nen te laten berichten door de scriba II. 6. Ingekomen stukken: a. De cl. Axel wendde zich tot de sy node met een schrijven, waarin zij haar onbehagen uitspreekt over de wijze waar op de vorige synode de zaken betreffende ontwerp herziening Kerkorde afhandelde. De conclusie van dep. classis om bij ingrijpende zaken meer tijd te bestéden aan de behandeling, wordt door de sy node aanvaard. b. De cl. Middelburg vroeg advies in zake viering H.A. op „Vrederust". Uit gegeven toelichting blijkt, dat de cl. Middelburg onjuist was geïnformeerd^ waarna de classis haar schrijven terug nam. c. De scriba II van de Generale synode vestigt de aandacht van de kerken op de noodzaak om door middel van een af zonderlijk schrijven nadere toelichting te geven in geval leden van de kerk ver trekken en hun attestatie een aanteke ning bevat. d. De Gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk in de provincie Zeeland zond haar statuten. e. De Geref. kerk van Goes zond be richt, dat zij gaarne haar kerkgebouw gratis afstaat aan de deputaten geestel. verzorging militairen ten behoeve van recrutendagen. f. Dr C. Stam dankt voor het schrij ven van medeleven dat de vorige synode hem zond en voor de attentie tijdens zijn ziekte door hem ontvangen. g. De scriba I van de Generale synode verzoekt de namen van afgevaardigden voor de volgende synode op te zenden aan de roepende kerk vóór 14 juni 1959 en verzoekt in verband met lopende za ken het mandaat van de afgevaardigden 1957 voor een beperkt agendum te ver lengen. Dit wordt aanvaard. h. De cl. Tholen verzoekt het boekjaar der synode niet te doen aanvangen per 1 juli, doch per 1 januari. De synode besluit m.i.v. 1 januari 1959 deze wijzi-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 2