Kerknieuws PREDIKBEURTEN 3£teine <~Doóóen Je wordt het aldoor vervolgen, opspo ren, schieten wel eens moe. Het lijkt wel, alsof er rond het erf der kerk niets dan vossen rondsluipen en er edeler diersoor ten in het park te bewonderen zijn. Maar ja, als je eenmaal als jachtschut bent aangesteld, dan is je werk beloeren en belagen en als je niet oppast word je een ongevoelige kerel, die zich verkneu tert, als hij bloed ziet vloeien en onaan doenlijk toeziet bij het stuiptrekken van een toch wel mooi getekend vosje. Ge lukkig, wanneer hij een zekere zachtmoe digheid en vriendelijkheid heeft bewaard en teer weet om te gaan met andere, meer lieftallige en onschuldige wezens. Zo geviel het hem, ergens in Neder land, ver van huis, een ontmoeting te hebben met een gezin, waar niets te schieten viel, .maar waar hij al zijn be wondering en toegenegenheid kon plaat sen. 't Was een gezin van elf, van wie negen jonge kinderen waren eenvou dig schat j es! Nu vind ik alle kindertjes lief en prijs ze allemaal, vooral in bijzijn van de moe der, voor wie elk eigen kind een dot, een snoes, een snuitebol is. Maar dit gezin geleek wel een nest vol jonge poesjes of dartele hondjes je móést ze aaien en liefkozen, of je moest wel de meest mi serabele kniesoor zijn. Met m'n geoefende jagersblik bespeur de ik niets, dat om een schot hagel riep, maar alles sprak van edele wezens, als: ouderliefde, zorgzaamheid, tevredenheid, zelfverloochening, dankbaarheid enz. Iiier kon de vos „zelfzucht", „egoïsme", „hebzucht" eenvoudig niet nestelen. Het stond in dat wriemelend gezin al les in het teken van „delen", „verdelen", „uitdelen", ronddelen" Bij de vader was 't vooral „tellen", „uittellen", „natellen", „optellen", en vooral ook „aftellen". En bij de moeder was 't elke dag „re kenen", „berekenen", „narekenen" en vooral ook „overrekenen". Alles moest in porties van elf en van negen. De meester zal met deze leerlin gen later weinig moeite hebben, wat re kenen betreft; vooral zullen ze sterk zijn in 't maken van deelsommenen voor breuken zullen ze helemaal niet bang zijn. Op de vraag: zeg Marietje, hoeveel is Vo p- Vu, zal ze prompt zeggen2%o. Zwakker zullen ze zijn in optellen en vermenigvuldigen, maar aftrekken zal hen vlot afgaan. Vossen als „.overdaad", „gemakzucht" hebben geen schijn van .kans, zo ja, clan moet het al een schrikkelijk exemplaar zijn. Wanneer ik, bij leven en welzijn, later nog eens een anclere huishoudster moest zoeken iets wat in 't geheel niet te verwachten of, te wensen is zocht ik zeker één onder dit achttal meisjes. Ze zou zeker zuinig zijn ze zou van één koekje drie koekjes maken spoe dig tevreden, weinig eisend en blijmoe dig. Uit de grootste gezinnen stammen de beste huishoudsters en verpleegsters. In dit deel-gezin deelde ik in de weel de het was er totaal vos-vrij-. Alleen hoop ik, dat deze ouders dit stukje niet onder ogen krijgen, want dan kon de vos van „hoogmoed" en „zelfvoldaanheid" wel eens binnen glippen. Want ohdie slimmerd heeft maar een kiertje nodig. En dan zou ik daar de oorzaak van zijn Maar neen, waar zóveel mondjes zijn open te houden, is er voor zo'n veelvraat geen plaats Uit het oude-Vossenland. Tzvcetal te Woerden (vac. P. de Bruijn), C. L. Timmers te Sint Pancras en A. Wiersinga te 's-Gravenland te Maassluis, T. J. Plagen te Deventer en PI. E. Wijn ja te Godlinze. Beroepen te Ploek, Dalfsen, Plarmelen en te Lollum (Fr.), PI. J. Bavinck, kand. te Amsterdam - te Amsterdam (vac. R. C. Harder), A. Broek te Groningen- Noord te Leeuwarden-West (3de pr. pl.), P. Pleinen te Noordwijk-Binnen te Oenkerk, P. van der Spek te De Lier (Z.H.) te Murmerwoude, W. Okke- ma te Nijeveen te Nieuwerbrug a. d. Rijn en te Willemstad, A. Bolwijn, kand. te Amsterdam. Beroepen en aangenomen naar Oost- wold (Old.) (voor de arbeid te Finster- wolde), G. Assies, kand. en hulpprediker aldaar. Aangenomen naar Axel, A. van Leeu wen te Ottoland naar Grootegast (vac. W. Stuursma), B. Smilde te Garijp naar GroningenZuid (3de precl. pk), R. J. de Jong te Winschoten. Bedankt voor Engwierum, A. Klaas- sen, kand. te Echtelerveld, Kreis Bent- heim, Duitsland. Examens. De classis Iiallum heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacra menten de heer B. Boonstra, kand. te Marum en beroepen predikant te Plollum op Ameland. Aan de Theol. Ploge- school te Kampen is geslaagd voor het kand. ex. de heer PI. Peper, Spaarnrijk- straat 59 te Haarlem. Afscheid en intrede. Ds. W. Stuursma is voornemens a.s. zondag af scheid te nemen van Grootegast, om 27 april cl.o.v. intrede te doen te Stadska naal, na bevestiging door Ds. G. Schro- venwever aldaar. Ds. E. J. Wassink is voornemens 18 mei afscheid te nemen van Bussum, om 1 juni d.o.v. intrede te doen te Zwolle, na bevestiging door Ds. K. V. Kuyvenhoven, em. predikant te Hilversum. Kand. N. PI. Pleiner te ter Aar (Z.H.), is voornemens 27 april intrede te doen te Pleinkenszand, na be vestiging door zijn vader, Ds. A. P. Hei- ner van ter Aar (Z.H.). UITBOUW van de Vereniging tot Herstel van de Kerkelijke Eenheid der Gereformeerde Belijders* Men schrijft ons: Plet bestuur der Vereniging tot Pler- stel van de Kerkelijke Eenheid der Ge reformeerde Belijders heeft besloten de organisatie uit te bouwen om krachtiger het doel, dat in de naam der vereniging ligt opgesloten, na te streven. In de nu bijna vijf jaren van het be staan der vereniging heeft slechts een beperkt aantal plaatselijke afdelingen re gelmatig gespreks- en gebedssamenkom sten gehouden. De ervaring heeft ge leerd, dat die bijeenkomsten goede vruch ten afwerpen en heeft tevens het inzicht gebracht, dat niet de activiteiten in lan delijk. verband het belangrijkst zijn, maar dat het volle accent dient te vallen op het plaatselijk werk.- Plet gestelde doel kan immers pas worden bereikt, wan neer het gehele gereformeerde volk in zicht verkrijgt in de achtergronden, die een rol spelen in de kerkelijke verdeeld heid. Het aantal plaatselijke afdelingen is echter veel te gering. Het werk der ver eniging is derhalve vatbaar voor een veel bredere ontplooiing, zodat het weerklank kan vinden in het gehele land. De ernst van de zondige, voor God niet te verant woorden verdeeldheid moet de gehele gereformeerde gezindheid op het hart worden gebonden. De bedoeling van het bestuur is dan ook om alles in het werk te stellen om op korte termijn te komen tot de oprich ting van afdelingen in elke plaats van Nederland, die daarvoor ook maar enigs zins in aanmerking komt. Dan zal van de vereniging een grotere invloed' ten goede kunnen uitgaan dan tot nu toe het geval was. Dat wil niet zeggen, dat dan maar in eens de kerkelijke eenheid tot stand ge bracht zal zijn. Men mag echter al dank baar zijn, als overal het gesprek weer op gang komt, zoals thans slechts hier en daar gebeurt. Dat juist is het actuele doel van de vereniginghet op gang brengen van het gesprek over de concrete kerke lijke zaken. Niet over allerlei louter vak- theologische kwesties, maar over datgene wat het hart van Christus' Kerk raakt, zoals dit klopt in de Drie Formulieren van Enigheid, niet meer en niets minder. Zo hoopt de vereniging weer deuren te mogen openen, die vandaag voor velen hermetisch gesloten schijnen. Of, hoe en wanneer de gereformeerde gezindte nog eens kerkelijk één zal wor den, weet geen mens. Dit mag echter geen beletsel zijn om de weg der gehoor zaamheid, dat is het breken met de zon den in de kerken, te volgen. Het bestuur hoopt en verwacht, dat door zijn acties inderdaad vele tientallen plaatsen in ons land afdelingen van de vereniging zullen worden opgericht en dat allerwege het gesprek opnieuw begint of des te krachtiger wordt voortgezet. Plet is de vurige wens van het bestuur, dat dit gesprek niet geschuwd wordt en dat uit dit gesprek en uit het gebed, dat 2.30 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Luth. Kerkavond 7.15 uur Arnemuidcn 10 en 2.30 uur ZONDAG 13 APRIL 1958 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds L. Zwanenburg, Groningen Bed. H. Av. Ds L. Zwanenburg, Bed. PI. Av. Ds L. Zwanenburg, Dankz. Ds C. W. Keur te Scheveningen Voorber. H. Av. Ds C. W. Keur Collecte Gezinsverzorging alhier. geen dienst Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds M. E. van Heesen Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout, Bed. PI. Av. en Dankz. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 11 en 7 uur Ds Th. Sj. de Groot, Bed. H. Av. en Dankz. Alle diensten in kerkgebouw der Geref. Gemeente. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds R. Oosterhoff te Sliedrecht Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Veere 9.30 uur Ds J. C. Streefkerk, Bed. H. Av. 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk, Bed. PI. Av. en Dankz. Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Vrouzvenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 9.30 uur Ds M. E. van Heesen, 2.30 u. Ds A. J. Dondorp CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. Brunsting te Baarn, Voorber. H. Av. Axel 10 en 3 uur Ds M. Grashoff, Bed. IP. Av. en Dankz. Brcskens 10 en 3 uur Ds P. van Til te Middelburg Hoek 10 en 2.30 uur Cand. J. W. Genuit te Sprang Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds H. A. van Bottenburg Namiddag Voorber. H. Av. T er neuzen 10 en 3 uur Ds PI. Pestman, Bed. PI. Av. en Dankz. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Bed. H. Av. en Dankz. Zaamslag 9.30 uur Ds D. Middelkoop, Bed. PI. Av. 2.30 uur Ds D. Middelkoop, Dankz. Luc. 24:30 en 31 Zout es pui (Chr. School) 10 en 3 uur CLASSIS GOES Baarland 9.30 uur 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Westerkerk, 10 uur 5 uur Leesdienst Ds W. C. P. den Boer te Uithuizen Ds J. v. d. Veen, Bed. PI. Av. en Dankz. Ds A. Veldhuijzen Ds W. C. P. den Boer te Uithuizen Ds P. J. Richel te Heemstede Oosterkerk, 10 uur Ds P. J. Richel, 5 uur Ds W. C. P. den Boer 's-Gravcnpoldcr 10 en 2.30 uur Ds Nawijn te Schiedam H einkenszand 10.30 en 2.30 uur Ds S.^Oegema Namiddag Openbare belijdenis. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 uur Ds S. Oegema, 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds A. F. Goedendorp Bed. H. Av. en Dankz. IVemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruijter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Ycrscke 9.30 en 2.30 uur Ds J. E. Booy, Bed. PI. Av. en Dankz. CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 uur Ds A. G. v. 5.30 uur Ds A. G. v. d. Hoogerheidc, Schapendreef 21, 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Bed. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur Ds A. Smit d. Stoel, Bed. IP. Av Stoel, Dankz. IP. Av. Ds J. v. d. Klaauw PI. Av. en Dankz. Ds A. Koning Bakker. Ds Ph. Stoffels Ds D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Dr B. A. Knoppers te Soest Bruinisse 10 en 5 uur Ds C. A. Wielemakei Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers, Bed. IP. Av. en Dankz. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds PI. L. van Aller Haamstede 10 uur Ds J. PI. Meijer, Voorb. PI, Av. en Openb. gel. bel. 5 Ullr Ds T. Kamper Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkcrk 10 en 3 uur Dr J. H. Becker, Bed. H. Av. en Dankz. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds Y. J. Tiemersma Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 uur Ds J. PI.^Meijer Scharend ijke 10 uur Ds T. Kamper, 2.30 uur Ds J. IP. Meijer Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zierikzce 10 en 5 uur Ds J. IP. de Boer te Middelburg Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. Melse dit gesprek moet voeden, bij zeer velen eerlijke, gelovige bezinning, en niet alleen bezinning, maar vooral bekering en een zich stellen op de goede weg gaat komen, in overeenstemming met hetgeen Chris tus van Zijn Kerk wil. In de activiteit van de vereniging is geen sprake van een liefhebberij van énige mensen, die de kerkelijke ge- scheurdheid en haar kwalijke gevolgen beu zijn geworden, en nu eens een vrij blijvende poging willen wagen om alle gereformeerden, van welke kerkformatie ook, onder één kerkelijk dak te brengen. Ook streeft men niet tiaar eenheid met de bedoeling weer een macht te vormen en uit het verlangen naar situaties van voor de oorlog, waarin nog met de gere formeerden als macht gerekend werd. Neen, het gaat hier om een van Gods wege opgelegde roeping en plicht, die de vereniging in het besef van eigen zwak heid, maar in de kracht Gods, wil na komen en die zij ook met klem onder de aandacht -van alle medebelijders wil bren gen. Want, mogen wij Christus maar la ten bidden om de eenheid van Zijn Kerk en intussen volharden, althans berusten in die verdeeldheid? Immers neen! In die overtuiging heeft het bestuur zich dezer dagen schriftelijk gericht tot enige honderden individuele belijders van de gereformeerde confessie verspreid door het gehele land, met het verzoek om het initiatief te nemen tot oprichting van een plaatselijke afdeling der vereni ging in hun woonplaats. Het bestuur zal echter ook aan perso nen, die niet op deze wijze zijn aange schreven, gaarne alle gewenste inlichtin gen vensfrekken en van advies dienen omtrent de werkwijze bij de oprichting van een plaatselijke afdeling. Het adres van de vereniging is: Schie- broeksélaan 32b, Rotterdam.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 3