Officiële Berichten Kerknieuws PREDIKBEURTEN „Kleine Vossen" Een jager heeft ook z'n komkorn- mertje. Dit ligt aan de tijd van het jaar, of wanneer de jacht open is, of wanneer er geen stropers in 't veld zijn. Dan is 't de tijd om z'n geweer eens goed na te zien, de loop te vegen en in te vetten, z'n patronentas te inspecteren en z 11 veldtenue op te lappen. Zo meende ik, dat 't ook voor mij een goede tijd was om wat uit te rusten van de vermoeienis sen, in de mening, dat het niet de tijd- der-vossen was. Maar ik heb me blijk baar vergist, want van vele zijden werd me aangeraden de jacht te hervatten, ge zien de winter juist het seizoen is, waarin de vossen hun hoogste activiteit ontplooi en. Dus heb ik m'n geweertje, dat ik met een zekere balorigheid tevens, in een hoek had gezet, maar weer ter hand ge nomen. Balorig - omdat ik meende ont dekt te hebben, dat nog niet één vos was neergelegd, hoogstens aangeschoten - en aangeschoten vossen schijnen slimmer en dus gevaarlijker te zijn dan ooit. Maar ja, men schijnt toch zo'n last te hebben van deze slimmerikken, dat ik me ge noopt zie om juist die „aangeschoten" exemplaren te belagen anders heb ik meer kwaad dan goed gesticht op de ak ker der kerk. Ja - die winter moet een bloeitijd zijn voor de activiteit van allerlei besluipers van 't kerkelijk hoenderpark. Men heeft - vooral ten plattelande - veel gelegen heid om bespiegelingen te houden, maar 't zijn niet altijd de heil-bespiegelingen uit Ps. 45. Daar ontdekte ik een vos, die ik al meer gesignaleerd had, een lelijke^" rakker, de vos „achterdocht" en de daar uit geboren vosjes zich-gepasseerd-ge- voelen, zich-achteruit-gezet-wanen, ver ongelijkt te zijn, en dit broedsel doet veel kwaad aan „de gemeenschap der heili- gen". Een samen treffen van dergelijke broe ders of zusters, gelijkt dan op een „ai ziet, hoe droef, hoe treurig is 't, dat zo nen van 't zelfde huis als vossen samen komen". Dan lijkt 't meer op een „sa menrotting" uit Ps. 1, dan op een „ge zelschap der vromen." Dan zijn 't geen oliebeken, die daar vloeien, maar stromen van alsem en bitterheden. Dan gaat de achterklap rond als de pestilentie, die in de donkerheid wandelt. Men steekt el kander aan en complotteert op onder stellingen van de boze „achterdocht" „je moet er maar eens op letten", „je moet de ogen maar de kost geven." Hier wordt de bril beslagen door voor-oordeel en wantrouwen. Een wintervos, die op visite's en gezelschappen rond waait. Dan is 't „dat had ik niet van hem ge dacht", „je moet hem maar kennen", zonder de goede naam te ontzien. Zo had ik 't ongeveer 10 jaar geleden in de Achterhoek. Een jongeman kwam dikwijls aan huis öm boeken te verkopen. We gingen prettig met elkaar om. Plij was steeds vriendelijk en wellevend - en ik trachtte dat ook te zijn. Maar op een goede dag ontmoet ik hem langs de weg en groette hem. Een soort grom was 't weerwoord. Ik zeg „Piet, wat scheelt er aan „Dat zal u zelf wel weten „Wat, wat is er aan de hand „Ja, do minee, 'k zal 't u maar zeggen ik ben in u teleurgesteld - u doet wel vriendelijk, maar u kunt ook heel onvriendelijk zijn". „Zo, hoe dat „Wel, u heb me tweemaal heel duidelijk gezien, ik groette u, en u vervaardigde me geen blik - is dat netjes van een dominee „M'n goeie lieve man, waar was dat „Op 't perron in Winterswijk". „Zo, laat ik je dan zeg gen, dat ik nooit of te nimmer op 't per ron te Winterswijk ben geweest". „Ja wel, ik heb u goed gezien en ben vlak langs u heen gelopen". „Nou Piet, geloof me, dan heb je m'n dubbelganger ge zien Wantrouw en achterdocht was gewekt of Piet ook overtuigd was, weet ik niet, maar ik heb hem nooit meer ge zien. Volgende keer hoop ik deze vos na der onder vuur te nemen. Uit het Oud-Vossenland. GAPINGE. Zondag 23 Febr. was voor de gemeente van Gapinge een blijde dag. In de mor gendienst heeft Ds. de Bruijn uit Woer den, cand. Boot bevestigd als predikant. Zijn Eerw. heeft aan de hand van Matth. 16 2123 als tekst, in rijke ontsluiting- van Gods Woord als thema Men kan slechts gezant van Christus zijn in vol komen onderwerping aan Jezus woorden van kruis en opstanding. In de middagdienst heeft onder grote belangstelling ook van elders, ds. Boot zich aan zijn eerste gemeente verbonden. Met de tekst uit 1 Cor. 13 1, een lof lied op de liefdedienst als thema voorge steld. Praeses van de kerkeraad riep Ds. Boot een hartelijk welkom toe in de ge meente van Gapinge. Gezongen werd uit Psalm 133, waarna Ds. de Bruin uit Woerden namens zijn kerkeraad, de gemeente van Gapinge ge luk wenste met Ds. Boot als zoon uit Woerdens Kerk. Namens Classis Middelburg sprak Ds. van de Wal, God geve U wijsheid en ge duld in Uw ambtelijke arbeid. Namens de Ned. Herv. Kerk sprak ouderling de Vos woorden van gelukwens. Burgemees ter de Kam sprak namens gemeentebe stuur. Ds. Boot dankte alle sprekers met een wederwoord, waarna met een loflied uit Gezang 29 beëindigd werd. Wegens plaatsgebrek van Redactiewege bekort. CLASSIS GOES. De roepende kerk van Kruiningen roept de kerken van de classis Goes bij een tot de vergadering van de classis, die D.V. zal gehouden worden op woens dag 19 maart, 's morgens om 8.45 uur, in de Westerkerk te Goes. Punten voor het agendum in te zenden bij de roepende kerk vóór of uiterlijk op maandag 10 maart. Namens de roepende kerk J. Koolstra, Tel. 01130-242 2. Causerie door de heer Ir. A. Rot huizen. 3. Declamatie door Mevr. Wielenga Quelle. 4. Film over de Vrije Universiteit. Het geheel afgewisseld door samen zang. Toegangsbewijzen zijn nog verkrijg baar aan de Schouwburg a 25 cent. Komt zelf en brengt belangstellenden mee. Tot ziens in de Schouwburg Beroepen te Oude-Pekela S. S. van Dijk te Witmarsum te Leek (Gron.) 5. S. van Dijk te Witmarsum te 's- Gravenhage-Oost (6e pred. pl.) en te Utrecht-Noord (3e pred pl.) J. van Leeuwen te IJmuiden te Workum H. Schut, laatstelijk missionair predikant, woonachtig te Hilversum te Goes (vac. R. A. Flint'erman) E. Jansen te Aduard te Oegstgeest Mr. Dr. J. Ozinga te Lunteren. Aangenomen naar 's-Gravenhage-West als evangelisatiepredikant J. H. Baas te Hillegersberg-Terbregge naar Duncan (Brits Columbia, Canada) (Chr. Ref. Church) L. T. Schalkwijk te Krimpen a. d. Lek. Bedankt voor Appelscha G. de Zeeuw te Schoonoord voor Avereest G. Hen- geveld te Woubrugge voor Leiden (vac. G. F. Hajer) en voor Strathroy (Ontario, Canada) C. L. Timmers te Sint-Pancras. Examens. Aan de V.U. slaagde voor het doctoraal examen theologie de heer D. E. Holwerda te Grand-Rapids (U.S.A.) en voor het kandidaatsexamen de heren A. Bolwijn te Amsterdam en S. de Lange te Rotterdam. Anne de Vries: VROUWEN V.U. HULP. Nog een laatste herinnering aan de propaganda-middag, die D.V. op 6 Maart a.s. om 2 uur te Middelburg zal worden gehouden. Hier volgt nog het programma 1. Opening door Mevrouw C. F. Jansen de JongeDekker, Ringhoofd voor Walcheren. 1. Met Jezus in een scheepje. 2e druk. 2. De wijzen uit het Oosten. 2e druk. 3. Die domme Jona. 2e druk. 4. David de herdersjongen. 2e druk. 5. Het kindje in de kribbe. 4e druk. Al deze uitgaven bij J. H. Kok N.V., Kampen. Met tekeningen van Tjeerd Bottema. Anne de Vries is een fijn verteller. Hij tekent de kleuters de gebeurtenissen. Een duidelijk bewijs, hoeveel vraag er is naar deze, stevig gebonden boekjes, is wel, dat van de laatste reeds de 4e druk verschijnt, ZONDAG 2 MAART 1958 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til. Zondag 52 Ds H. J. Swierts te Enkhuizen Ds H. J. Swierts Ds H. J. Swierts Ds P. van Til. Zondag 52 Collecte Evangelisatie in België Ds de Groot van Oostkapelle Ds H. K. Poelman 2.30 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Luth. Kerk, avond 7.15 uur Arnemuiden 10 en 2.30 uur 5 en 7 Maart 2.30 uur Ds H. K. Poelman. Huwelijksbevestiging Domburg 10 en 2.30 uur Ds A. J. Dondorp Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds M. Boot Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds M. E. van Heesen Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe, v.m. Voorb. H. Av. en Openb. belijdenis St. Laurens 10 en 2.30 uur Drs A. Verschoor Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk V eer e 10 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. Homburg Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d/Wal Westkapelle 9.30 en'2.30 uur Ds J. H. de Boer CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur 4 Maart 10 Ds J. B. van Axel 11 en 4.30 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 uur 5.30 uur Ter neuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9 en 2.30 uur Zout esp ui (Chr. School) 10 en Ds M. Grashoff Mechelen, 7 uur Ds M. Grashoff, Biddag voor 't Gewas. Ds G. W. van Houte te Ulrum Cand. A. Klaassen te Bentheim Ds G. Meijnen te Utrecht, Bevestiging Ds li. A. van Bottenburg, Intrede Ds H. Pestman Ds J. B. van Mechelen Ds D. Middelkoop 3 uur Cand. W. J. v. d. Meulen, te Amsrerdam CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driezvegen 9.30 en 2 uur Goes, Westerkerk, 10 uur Ds W. 5 uur Oosterkerk, 10 uur 5 uur Collecte voor het P.I.T. 's-Gravcnpolder 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezvedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2.30 uur CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide, Schapendreef 21, 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Veldhuijzen Ds J. v. d. Veen Leesdienst M. Ie Cointre te Amsterdam, Voorb. H. Av. Ds P. C. Jongbloed te Muiden Ds P. C. Jongbloed Ds W. M. Ie Cointre en de contact commissie Militairen en Zeevarenden Dr B. A. Knoppers te Hilversum Ds J. Koolstra Ds S. Oegema Ds A. F. Goedendorp Ds C. de Ruijter Ds D. Bouwknegt, Voorb. H. Av. Ds J. E. Booy Ds A. Koning Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. G. v. d. Stoel Ds J. v. d. Klaauw Ds K. Smit Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur Ds Ph. Stoffels Ds D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuw er kerk 10 en 3 uur Oosterland 10 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Ds C. A. Wielemaker Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker Ds P. L. Schuddebeurs Ds T. Kamper, Voorb. H. Av. Ds M. C. Kersten Ds Y. J. Tiemersma Ds P. Melse en de anderen eveneens in herdruk ko men. De prijs is 95 cent per stuk. In elk gezin met kleine kinderen moeten deze boekjes worden aangeschaft. C. St. door de zin van dit boek meer tot ons spreekt. Een goede bijdrage in deze serie. C. St. Dr. A. Noordtzij f2e deel, en wel: 2 Kr on. 186. Tweede druk. In de serie: „Korte verklaring". Uitgave J. H. Kok, N.V., Kampen. Door deze herdruk kan dit belangrijke exegetische werk weer worden gekocht. Vooral bij het boek Kronieken is de be hoefte sterk en een betrouwbare gids. In dat opzicht had de ontslapen hoogleraar een goede naam. Wij zijn de uitgever dankbaar voor deze verschijning, waar voor zeker veel afnemers zullen zijn. C. St. Ds. K. Meima. De Klaagliederen van Jeremia. In de serie: de Bijbel toe gelicht voor het Nederlandse volk. Uitgave J. H. Kok, N.V., Kampen. In een korte inleiding beschrijft de auteur de betekenis van het klaaglied, en sluit hij zich aan bij de gangbare uitleg ging, die Jeremia niet ziet als de auteur van dit blad. Verder een korte, samen vattende uitlegging' van pericopen, waar- P. Visser. Leerboek van de Kerkgeschie denis voor Chr. Mulo-scholen. Uit gave J. H. Kok, N.V., Kampen. Deel Ia en Ib met bijbehorende aparte vragenboekjes; deel Ha en lib, eveneens met zulke vragenboek- jes. Het bijzondere bij deze uitgave voor de Kerkgeschiedenis is, dat het een „be kroonde" inzending is op een prijsvraag, uitgeschreven door de Ver. van Chr. Mulo, en de bond van Chr. Mulo-scholen. Dat wil dus zeggen, dat deze uitgave reeds een strenge „keur" heeft doorge maakt. We achten, dat de schrijver ons een leerboek voor Kerkgeschiedenis heeft ge geven, dat in de praktijk zeer bruikbaar zal blijken. Serie II is iets anders inge richt, gaat hier en daar iets verder. De illustraties zijn sprekend, en zo wordt door woord en beeld de worsteling van de Kerk tot óp deze tijd toe onder de aandacht van studerend jong Nederland gebracht. Wij bevelen deze uitgaven ten zeerste aan. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 3