immmm PREDIKBEURTEN ZONDAG 23 FEBRUARI 1958 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. Ii. de Boer, Zondag 51 2.30 uur Ds T. Spilker te Maassluis 5 uur Ds T. Spilker (Noorderkerk) 9.30 uur Ds T. Spilker 5 uur Ds J. Ii. de Boer, Zondag 51 Collecte Steun Geref. Kerken Indonesië en Nieuw-Guinea. Luth. Kerk, avond 7.15 uur geen dienst Amemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs A. Elshout Gapinge 9.30 uur Ds P. de Bruijn te Woerden, Bevestiging 2 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Melis kerke 9.30 en 2.30 uur Óostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur Veere 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10, uur 3.30 uur Ds M, Boot, Intrede Ds M. E. van Heesen Drs J. Vlaardingerbroek Ds Th. Sj. de Groot Ds S. van Wou we Ds S. Doornbos te Amsterdam Ds G. D. L. Brederveld Ds J. C. Streefkerk Drs A. Verschoor Ds J. v. d. Wal, Voorber. H. Av. Ds J. C. Streefkerk JVestkapelle 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Drs A. Verschoor CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 11 en 4.30 uur Bres kens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9 en 2.30 uur Zoutespui (Chr. School) 10 en CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Westerkerk, 10 uur 5 uur Oosterkerk, 10 uur 5 uur s-Gravenp older 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuw dorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds E. Brunsting te Baarn Ds P. Homburg te Vlissingen Ds M. Grashoff Cand. M. H. Heiner te Ter Aar Ds J. B. van Mechelen Cand. Chr. van Ulden te den Haag Ds D. Middelkoop Ds P. Homburg te Vlissingen 3 uur Ds H. Pestman Ds A. Veldhuij zen Ds J. Koolstra Ds J. v. d. Veen Ds P. Robbers te Rotterdam Dr N. J. Hommes te Rotterdam Dr N. J. Hommes Ds P. Robbers Collecte Evangelisatie in België. Ds S. Oegema Ds P. van Dijk te Krommenie Ds J. v. d. Leek Ds J. v. d. Klaauw Ds A. F. Goedendorp Ds C. de Ruijter Ds D. Bouwknegt Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide, Schapendreef 21, Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet 10 en 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds K. Smit Ds P. Melse te Zonnemaire 4 uur Ds P. Melse Ds G. J. Pontier te Vlissingen Ds A. Koning Ds D. Bakker Ds Ph. Stoffels Tholen 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds D. Bakker. CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Col'ijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 3 uur Oosterland 10 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds A. G. Ds P. L. Schuddebeurs Ds M. Wielemaker te Silvolde Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker Ds C. A. Wielemaker Ds P. L. Schuddebeurs Ds T. Kamper Ds M. C. Kersten Ds Y. X Tiemersma v. d. Stoel te Bergen op Zoom moest om financiële redenen steeds weer worden uitgesteld. De restauratie van de orgels in de beide kerkgebouwen zou 55.000.vorderen. Mede in verband met de financiële situatie in de gemeente besloot de kerkeraad op voorstel van de commissie van beheer de restauratie dei- orgels tot het uiterste te beperken. Dat betekent, dat van het orgel in de Wester kerk het houtwerk van de speeltafel zal worden vernieuwd. Het Burgwalkerk orgel moet grondig worden gerestaureerd, anders staat men in de toekomst voor nog grotere uitgaven. Uitbreiding en her-in tonatie van het Westerkerkorgel en vul ling van het rugpositief van het Burgwal kerkorgel zullen voorlopig achterwege blijven. De kerkeraad zal een commissie in het leven roepen die met de orgelcom missie tot overeenstemming zal komen in zake de financiering van de plannen, waarbij ook aan uitgifte van obligaties wordt gedacht. Rotterdam-Zuid. Gezien het terug lopen van het ledental en de uitkomst van de telling van het aantal kerkgangers, oor deelt de kerkeraad thans het tijdstip aan gebroken om over te gaan tot opheffing van de dubbele diensten in de Sandeling- pleinkerk in verband waarmede de gren zen van de kerkwijken gewijzigd moeten worden. De indeling van de gemeente in drie delen, zoals door de desbetreffende commissie is voorgesteld, oordeelt de ker keraad de meest practische en aanvaard bare. De kerkeraad vertrouwt, dat de ge meenteleden zullen kerken in de hen krachtens de wijkgrenzen aangewezen kerkgebouwen. BIJDRAGEN TOT DE GESCHIEDENIS VAN DE AFSCHEIDING OP ZUID-BEVELAND. IV. Op 7 september 1936 preekte ds Bud ding weer te Nieuwdorp, thans in de her berg van G. Otte, lid van de gemeente. Ook hier was de veldwachter present, ge tuige het volgende proces-verbaal: Ik ondergeteekende Willem de Witte, veldwagter van de gemeente 's Heer Arendskerke relatere bij dezen, dat ik op Woensdag 7 dezer maand bij mijne tour- néé, op het Nieuwedorp, in deze gemeen te, komende heb bevonden, dat aldaar in de Herberg bewoond door Geerard Otte, een godsdienstige zamenkomst werd ge houden, van meer dan twintig personen, in welke weder door dezelfde persoon, die mij vroeger als Budding genaamd te zijn, en predikant van de Flervormde ge meente te Bekerke te zijn geweest, is op gegeven, werd gepredikt. Volgens informatien, hebben zich on der anderen in die bijeenkomst bevonden de volgende personen, Pieter van Oosten, Willem de Jager en vrouw, Jacob Rottier Weduwe, Pieter de Maker, Jacob op 't Hof en vrouw, Jan Staal, Christiaan Ste- ketee, Willem Lukassen en vrouw, de vrouw van Marinus Gelok, Cornelis Ste- ketee, de vrouw van Leendert Derto, Jan Versijs en vrouw Stoffelina de Jager, Maria Lucasse, Aarnout van Oosten, Boudewijn Zuitwegt, Boudewijn Nieu- wenhuize, de vrouw van Adriaan van Antwerpen, Wisse Dekker en vrouw, Dirk de Leeuw en vrouw, Jan van Waar de, alle te 's Heer Arendskerke, Izaak Naaije en Pieter de Rijke te 's Heeren- hoek. Hiervan heb ik opgemaakt dit proces verbaal om te dienen daar het behoort, te 's Heer Arendskerke, den 8 Sep tember 1836. (w.g.) W. de Witte. Ook de burgemeester heeft hierover een aantal brieven geschreven. Naar aan leiding van zijn brief aan de districts commissaris kreeg hij het volgende ant woord Goes, den 12 September 1836. Kommissariaat District Goes N. 939. Onderwerp ongeoorloofd godsdienstige oefeningen. Uit Uw missive van den 9 dezer ge zien hebbende, dat men voortgaat in Uwe gemeente om ongeoorloofde godsdienstige oefeningen te houden, zoo vind ik mij verplicht naar aanleiding van eene bij mij ingekomen missive van Z.E. den Heer Staatsraat Gouverneur dezer Provincie UEd. te kennen te geven, dat voor zoo verre men mogt voortgaan, om zonder daartoe op de voorgeschreven wijze ver meld bij Z.Ex. geheime circulaire d.d. 9 dezer N. 292, verlof te hebben bekomen, de bedoelde bijeenkomsten te houden, of dat men dit bekomen hebbende, de gods dienstige bijeenkomst de beperking bij zijn Majesteits besluit van 5 juli Staats- Tres Arroyos. De gemeente zal in april a.s. haar gouden jubileum vieren. De kerk telt thans 375 zielen en is de eerste Ned. Geref. kerk in Zuid-Amerika. De classis Buenos Aires, waartoe alle Ned. Geref. kerken in Zuid Amerika be horen, zal dit jubileum in een bijzondere samenkomst vieren. Valthermond. Een verzoek van de I.C.C.C. om als kerk toe te treden dan wel financiële steun te willen verlenen, deed de kerkeraad uitspreken, dat hij in deze organisatie onderkent de grote waar de van duidelijkheid in het standpunt in zake de belijdenis, maar hij overweegt, dat de generale synode zich voor uitslui ting niet uitsprak. Aansluiting zou bo vendien inhouden, dat de kerkeraad t.o.v. de Wereldraad hetzelfde volstrekt afwij zende standpunt zou innemen als de I.C.C.C. Zulk een conclusie kan de ker keraad niet voor zijn rekening nemen, omdat hij t.o.v. de Wereldraad zijn stand punt nog niet bepaald heeft. Daarom nam de kerkeraad het schrijven van de I.C.C.C. voor kennisgeving aan, wat niet betekent, dat het onder tafel gaat. Ouderlingenconferentie. De classis Delfland zal in de tweede helft van maart een ouderlingenconferentie houden, waar op als referent is uitgenodigd Prof. Dr. D. Nauta van Amsterdam, om te refe reren over de practische toepassing van de tucht. Giften en legaten. De kerk van Har derwijk ontving een legaat groot 2000,-. Voor het bouwfonds van het jeugd- gebouw ontving de kerk van Ooltgens- plaat uit Rotterdam een gift van ƒ500,-. blad N. 42 deed overschrijden, het hoofd van het plaatselijk bestuur de bijeenge- komene behoort te vermanen uiteen te gaan, en in alle geval van de begane over treding met vermelding van het gevolg hetwelk aan die vermaning is gegeven proces-verbaal op te maken en tot ver volging aan Den Regter over te geven; terwijl alleen in het geval van daadwer kelijke verstoring, dat is wanneer er ge welddadigheden mogte worden gepleegd, of het openbaar bestuur door daden of bedreigingen mogte worden beledigd en gehoond er termen kunnen bestaan tot toe passing van de daarmede in verband staande bepalingen van het nog wetboek van Strafregt. (w.g.) onleesbaar. De Kommissaris van het District Goes. Aan de heer Burgemeester van 's Heer Arendskerke. In de tot nu toe gepubliceerde bronnen vonden we als eerste datum voor een request aan de koning steeds 29 april 1839 vermeld. Nauwkeurige navorsingen hebben ons evenwel aangetoond, dat reeds op 24 november 1836 een verzoekschrift om vrijheid van godsdienstoefening, be stemd voor koning Willem I, is opgesteld. In tegenwoordigheid van de burgemeester hebben tweeentwintig leden van Nieuw dorp hun naam onder het stuk geplaatst. Verder waren er nog twee personen aan wezig, die niet konden schrijven, doch die mondeling hun volledige instemming met het verzoekschrift betuigd hebben. Ehv. dS. Ds. G. R. Visser. Geloven zonder Kerk. Uitgave J. H. Kok, N.V., Kampen. Prijs SO cent, bij getallen reduktie. Een uitstekende brochure in de arbeid van de evangelisatie. De niet-kerkelijk- ingestelde mens wordt aangesproken. Gaarne aanbevolen. C. St. Christelijke Encyclopedie. Onder redactie van Prof. Dr. F. IV. Grosheide en Dr. G. P. van Itterzon. Deel II. Uitg. J. H. KokN.V., Kampen. De artikelen in dit 2e deel lopen tot het einde van de letter e. Het is een magi straal werk. Ook bij de bestudering van verschillende stukken trof ons de ver antwoorde wijze, waarop de stof wordt behandeld. De uitgave is voornaam. De illustraties maken zulk een werk boeiend. Zowel de redactie als de uitgever onze lof voor deze uitgave, die voor een reeks van jaren van betekenis zal blijven. C. St. Kerknieuws, onder hoofdredactie van W. C. F. Scheps, Èllekomstraat 16, 's-Gravenhage. Het nummer van 31 Dec. 1957 geeft ons weer eens bijzonder aanleiding om de aandacht op dit belangrijke kerkelijke weekblad te vestigen. Het jaaroverzicht herinnert aan belangrijke gebeurtenissen op kerkelijk gebied. De heer Scheps weet dit te doen op een manier, die het dorre en splinterige vermijdt, daarentegen op frisse wijze weer allerlei bijzonderheden voor ons doet herleven. Wij hopen ook in 1958 van deze uit gave te mogen profiteren en zeggen tegen ieder, die het blad nog niet mocht kennen (wat haast ondenkbaar is)laat U weke lijks voorlichten door Kerknieuws". C. St. Okke Jager. Jeugd en evangelie. Uitgave N.V. Gebr. Zomer en Keunings uit geversmaatschappij, W ageningen De meeste van deze Korte schetsen hebben eerst gestaan in het bekende blad J. en E. Zij zijn nu gebundeld uitgegeven. Dat verhoogt de waarde. Er zijn er vele bij, die scherp en direkt aanspreken en aan het denken zetten. Deze uitgave kan voor menigeen wat betekenen, waarom wij die gaarne aanbevelen. C. St. Nelly van DijkHas. De zilveren bel. 2e druk. Uitgave J. H. Kok, N.V., Kampen. Deze tweede druk zegt ons, dat er veel „vraag" naar dit werk van de bekende schrijfster is. Het publiek heeft blijkbaar smaak in, en voorkeur vóór het genre, dat hier wordt geboden. Destijds werd het boek besproken, zodat wij menen, nu met deze regels te mogen volstaan. Ook deze tweede druk zal het weer „doen". C. St. C. S. Lewis. Gods megafoon. Uitgave W. ten Have, N.V., Kolver straat 151f, Amsterdam. De schrijver kreeg indertijd grote be kendheid door zijn werk„Brieven uit de hel", dat 8 drukken beleefde. Sindsdien heeft hij meerdere boeken geschreven. Het hierboven aangekondigde werk han delt over het probleem van het lijden. Een vraag, die in het leven van ieder mens belangrijk is. Of nu Lewis ons hierbij de gewenste leiding biedt? Wat b.v. wordt opgemerkt in het hoofdstuk over de val des mensen, is toch wel aan ernstige be denking onderhevig. Zo roept ook de be handeling van de vraag van het lijden al lerlei vragen wakker. Er mag zeker wel een behoorlijk critisch onderscheidings vermogen zijn, om dit boek te lezen. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 3