Officiële Berichten Kerknieuws PREDIKBEURTEN Elkaar leren helpen! Hoe moeilijk is het de gezinszorg op te bouwen, wanneer dit op de volgende wijze moet: Een telefoontje: „ik wil lid wor den van Gezinszorg, want over veertien dagen wil ik graag voor zes weken een gezinsverzorgster hebben". „Pardon, mevrouw", is het antwoord, „de stichting is al twee jaar ter ziele, als U zich dèstijds opgegeven had Het is maar een voorbeeld uit de prak tijk. Maar zó gaat het. Alleen als bij ons zelf de nood aan de man komt, moet de diaconie over allerlei moderne wijzen van hulpverlening beschikken. Zolang anderen er direct belang bij hebben, schijnt ons dit niet aan te gaan. Er is maar één manier om er bovenop te komen voor de dienst der barmhartig heid, om die de haar toekomende eer en waardigheid te hergeven, om haar te ver lossen van de „kwade reuk" de uit- nemender wegde liefdedie van de christelijke kerk HET levenskenmerk is. Of: die kerk zal niet zijn! Waar de kerk als liefde-gemeenschap ontbreekt, daar is de diaconie tot een fis cale aangelegenheid geworden. Kerk, waar is Uw hart A. V. Deze dagen kwam mij in een vergade ring een klacht ter ore van een broeder, die vier weken in een bepaald ziekenhuis in Rotterdam had doorgebracht, zonder bezoek te ontvangen van een geestelijk verzorger. Als ziekenhuispredikant van de classis Zierikzee heb 'k toen onmiddellijk geïn formeerd bij collega Koenekoop in Rot terdam, opdat eventuele misverstanden uit de weg konden worden geruimd. Deze antwoordde o.a., dat wij elkaar nog heel wat moeten leren helpenEven als dat bij de militairen het geval is. Kla gen over geen bezoek krijgen, maar geen inlichtingen geven of elkaar op een geval attenderen. Ook al zijn er dan speciale ziekenhuis predikanten in sommige steden, u moet dan niet vergeten, dat er dan ook enkele duizenden patiënten zijn (in Rotterdam bijvoorbeeld 3000), aan wie niet stuk voor stuk gevraagd kan worden of ze misschien ook Gereformeerd zijn. Maar dat daargelaten. De zaak van be richtgeving dient grondig ter hand te worden genomen. Ook wat het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee betreft en de Corneliastichting, komen de gegevens maar zeer spaarzamelijk binnen. Daarom is het goed om kerkeraden en familieleden van patiënten, die buiten het rayon van eigen gemeente verpleegd (zul len) worden, uitdrukkelijk er op te wij zen de opgaven (schriftelijk of telefo nisch) aan het juiste adres te richten. En dat juiste adres is de betrokken zieken huispredikant, die zich gaarne over be trokkene zal ontfermen. Zo kunnen klachten worden voorko men. En wat méér is, zo kan het herder lijk werk in opdracht van Christus zonder onnodige hindernissen worden uitge oefend. Elkaar leren helpenHet is zo'n kleine moeite om het goed te doen. We hebben onze kerkelijke jaarboekjes toch ook niet voor niets! P. L. SCHUDDEBEURS. KORT VERSLAG van de classis Goes van de Geref. Kerken, gehouden op woensdag 22 januari 1958, in het lokaal achter de Geref. Kerk (West- wal) te Goes. Namens de roepende kerk van Kapelle- Biezelinge opent Ds. J. v. d. Leek de ver gadering; laat zingen Ps. 119:53, leest Ps. 122 en gaat voor in gebed. De afgevaardigden van de kerk van Kruiningen zien de credentiebrieven na. Zij rapporteren, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn. Het moderamen wordt geïnstitueerd. Praeses: Ds. J. van der Veen; assessor: Ds. J. E. Booyle scribaDs. J. van der Leek; 2de scriba: Ds. D. Bouwknegt. Inmiddels zijn de notulen gelezen en ze worden ongewijzigd vastgesteld. In zijn welkomstwoord betrekt de prae ses inzonderheid Ds. F. Goedendorp, die voor 't eerst op de classisvergadering is Ds. S. Oegema, die verblijd is door de geboorte van een dochter; de kerk van Heinkenszand vanwege het feit, dat cand. Heiner van Ter Aar het op hem uitge brachte beroep heeft aangenomenDs. C. Stam, die weer ter vergadering kan zijn de kerk van Goes, die Ds. J. van Dalen van Nieuw-Loosdrecht heeft beroepen. Ds. F. Goedendorp ondertekent de acte van verbintenis. Lezing van de gehouden corresponden tie neemt weinig tijd in beslag. Slechts eén stuk betreffende een voorgaande keer gememoreerde eventuele grenswijzi ging wordt gelezen. Enkele ingekomen stukken komen ter tafel. Hier zij slechts vermeld een schrij ven van een broeder uit Lewedorp betref fende door de classis genomen besluiten aangaande grenzen der kerk. De classis blijft bij het door haar ingenomen stand punt, aangezien er geen nieuwe gezichts punten in dit schrijven naar voren komen. De zendingsdeputaat Ds. J. v. d. Leek deelt mee, dat i.v.m. de huidige situatie in Indonesië, Ds. Schut op 2 jan. 1.1. niet naar Indonesië is teruggekeerd (visum in getrokken). Voorts rapporteert Ds. J. van der Leek n.a.v. art. 11 K.O. classis (hulpbehoevende kerken). Naar aanlei ding hiervan worden enkele vragen ge steld en besproken. De kerk van Heinkenszand vraagt een voortgezette of vervroegde classisverga dering i.v.m. het peremptoir examen van cand. Heiner. Besloten wordt op 19 maart een vervroegde classisvergadering te hou den. Roepende kerk is dan de kerk van Kruiningen. Het moderamen zal dan zijn praeses: Ds. J. E. Booy; assessor: Ds. D. Bouwknegt; le scriba: Ds. J. van der Leek; 2e scriba: Ds. F. Goedendorp. Benoeming deputaten. Art. 11 (clas sis) R. Buitenhuis, Goes, in plaats van C. Douw, die overleden is. Door het vertrek van Ds. Flinterman naar Den Haag zijn verschillende plaat sen opengevallen. In de verschillende va catures worden benoemd: art. 19 (prov.) Ds. D. Bouwknegt; evangelisatie (prov.) Ds. C. de Ruyter; deputaten examina: Ds. J. v. d. Leek; kerkvisitatorDs. A. Veldhuijzen. Verder worden de examina toren aangewezen voor het peremptoir examen van cand. Heiner. De vacaturebeurten worden als volgt geregeld BorsseleDi. Goedendorp, Oegema, de Ruyter. DriewegenDi. Booy, Veldhuijzen, Kool stra. 's-GravenpolderDi. de Ruyter, Veld huijzen, v. d. Veen (2 X), Booy, Bouw knegt, Goedendorp, v. d. Leek. Het onderzoek naar art. 41 K.O. le vert niets op. Bij de persoonlijke rondvraag komt de kerkvisitatie ter sprake. Ds. Goedendorp dankt voor de vriendelijke welkomst woorden en voor de afvaardiging van de classis bij zijn intrede. Ds. Oegema dankt ook voor de goede woorden van de prae ses aan zijn adres gericht. De korte notulen worden gelezen en vastgesteld. De praeses gaat voor in dankzegging en gebed, waarna hij de vergadering sluit. Voor de classis, D. Bouwknegt, scriba II. AGENDUM vergadering van de Classis Zierikzee van Gereformeerde Kerken D.V. Woensdag 5 Februari a.s., St. DomusstraatZierikzee. Aanvang 10.80 uur. 1. Opening door de roepende kerk van Colijnsplaat. 2. Nazien van de credentialen door Geersdijk. 3. Constitueren van de vergadering. ModeramenDs. A. Schippers, prae ses; Ds. M. C. Kersten, assessor; Ds. J. H. Meijer, scriba. 4. Vastellen der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies. 7. Rapporten. 8. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. 9. Regeling der vacaturebeurten. 10. Algemene rondvraag. 11. Vaststellen van het persverslag. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd van de volgende vergadering. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk van Colijnsplaat, A. Schippers, praeses. J. van Gilst, scriba. Beroepen te Leek (Gron.), Luttelgeest en te Oenkerk, H. Riezebos te Hijlaard te Urk (3de pred. pl.), H. Veenstra te Veenwoudsterwal te Zutphen (vac. G. S. Oegema), B. Scholten te Bergen (N.H.). Aangenomen naar Bennebroek, W. Bos, kand. te Apeldoorn, die bedankte voor Den Burg op Texel, Gorredijk, Hel- lendoorn, Opperdoes, Ten Post en voor Zoutkamp. Bedankt voor Hoogeveen (4de pred. pl.), P. Visser te Tilburg voor Hau- lerwijk, H. R. Groenevelt te Urk. Benoemd tot hulpprediker te Nord- horn (Graafschap Bentheim, Duitsland) (voor de arbeid onder de verstrooiden), A. Klaassen, kand. te Echtelerveld (Duitsland). Zijn ambt neergelegd. Ds. A. A. ZONDAG 2 FEBRUARI 1958. Ds J. H. de Boer Ds P. van Til, Zondag 49 Ds P. van Til, Zondag 49 Ds P. van Til, Zondag 49 Ds J. H. de Boer CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2.30 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Collecte Evangelisatie onder studerenden. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds J. v. d. Wal Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds C. Kaptein te Amsterdam Domburg 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gaping e 9.30 en 2 uur Ds H. K. Poelman Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds M. E. van Heesen Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Drs A. Verschoor. St. Laurens 11 uur Ds J. C. Streefkerk 7 uur Drs J. Vlaardingerbroek Souburg '9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld V eer e 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J,. v. d. Wal Westkapelle 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Bres kens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Voormiddag Hosea Zoutespui (Chr. School) 10 en 3 uur CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Westerkerk, 10 uur 5 uur Ds Oosterkerk, 10 uur 5 uur 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 uur Ds J. Koolstra, 2. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 uur Ds C. de Ruijter, Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseker 9.30 en 2 uur Ds M. Grashoff Ds J. Firet te Amersfoort Ds G. J. Pontier te Vlissingen Ds J. Bos te Zevenhuizen Ds J. R. Goris te Apeldoorn Ds H. Pestman Ds J. B. van Mechelen Ds D. Middelkoop 129namiddag Zondag 2. Ds J. Maaskant te Leiden Ds A. Veldhuijzen Bed. H. Av. en Dankz. Ds J. v. d. Veen Ds J. v. d. Leek Dr C. Stam S. van Wouwe te Serooskerke Ds S. van Wouwe Ds A. Veldhuijzen Ds A. F. Goedendorp Ds P. Homburg te Vlissingen Ds J. Verlare te Schiebroek 30 uur Ds C. de Ruijter. Ds S. Oegema Ds R. D. Beukema te Doorn 2.30 uur Ds J. Koolstra. Ds D. Bouwknegt Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide, Schapendreef 21, 4 uur Ds K. Smit Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. G. v. d. Stoel Bed. H. Av. en Dankz. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Klaauw, Voorb. H. Av. Oud-Vossemeer 10 uur Leesdienst, 6.30 uur Ds J. v. d. Klaauw. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds D. Bakker. CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwer kerk 10 en 3 uur Oosterland 10 en 2.30 uur Dr T. H. Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Ds C. A. Wielemaker Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Dr B. A. Knoppers te Soest Becker, Bed. H. Av. en Dankz. Ds P. L. Schuddebeurs Ds Pontier te Honselaarsdijk Ds M. C. Kersten Ds Y. J. Tiemersma Ds P. Melse Leenhouts, Geref. predikant te Castri- cum, is benoemd tot leraar godsdienst onderwijs aan het Chr. lyceum te Am sterdam-West, welke benoeming hij heeft aanvaard, waarom hij het predikambt heeft neergelegd. Ds. Leenhouts was pre dikant bij de Geref. Kerken van Vlagt- wedde, Heerenveen, Enschedé en Soest en vertrok in 1954 vandaar naar Castri- cum. Hij was reeds als leraar M.O. in de hoofdstad werkzaam. Door zijn boek over het duizendjarig rijk heeft hij des tijds nogal sterk de aandacht getrokken. Examens. Aan de Theologische Ho geschool te Kampen is geslaagd voor het kandidaatsexamen de heer H. L. Hoving- te Groningen en voor het propaedeutisch examen de heer B. E. Span te Huis ter Heide. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heren J. W. Genuit te Sprang, J. H. S. Möller te Noordhorn (Duitsl.), A. Segger te Bentheim (Duitsl.) en J. Slomp te Hoorn 1 Afscheid en intrede. De bevestiging van Ds. D. Pasman te Hardenberg op 9 maart zal plaats vinden door Ds. C. W. de Ruiter van Visvliet. Ds. T. Sap fIn de ouderdom van ruim 86 jaar is te 's-Gravenhage na een kortstondige ongesteldheid overleden Ds. T. Sap, emeritus-predikant der Geref. kerken. Ds. Sap werd 18 okt. 1871 te Wildervank geboren. Hij bezocht de Franse school te Stadskanaal en „De Klokkenberg" te Nijmegen, waarna hij te Kampen theologie studeerde. In deze stad bezocht hij ook het gymnasium. In juli 1896 werd hij kandidaat en 10 jan. 1897 bevestigde wijlen Ds. J. P. Visscher van Olst hem te Wirdum in het predikambt, dat hij aanvaardde sprekende over 2 Cor. 4:7. In nov. 1900 vertrok de overledene naar Gouda, waar hij tot aug. 1925 werk zaam was. Daarna diende Ds. Sap nog de kerken van Glanerbrug en Doornspijk, om in nov. 1932 om gezondheidsredenen met emeritaat te gaan. Ds. Sap is nog een jaar hulpprediker geweest te Stellendam en heeft als emeritus gewoond te Nun- speet, Loppersum, Groningen en tal van jaren te 's-Gravenhage. Tot dec. van het vorig jaar ging hij nog uit preken. Hij was bij herhaling lid van de part. synode van Z. Holland ten N., voorzitter van het algemeen ondersteuningsfonds van de Ver. tot chr. verzorging van Zenuwlijders te Zeist, vice-voorzitter van het hoofdbe stuur van de Bond van Chr. Oranjever-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1958 | | pagina 3