imm&mi PREDIKBEURTEN ZONDAG 8 DECEMBER 1957. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til, Zondag 46 2.30 uur Drs J. C. Brussaard te Oegstgeest 5 uur Drs J. C. Brussaard (Noorderkerk) 9.30 uur Drs J. C. Brussaard 5 uur Ds P. van Til, Zondag 46 Collecte Hulpbehoevende kerken in de provincie. Luth. Kerk, avond 7.15 uur geen dienst Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Leesdienst. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gapingc 9.30 uur Cand. M. Boot te Woerden, 2 uur Ds S. van Wouwe Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds M. E. van Heesen Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10 uur Ds S. van Wouwe, 2.30 uur Cand. M. Boot St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld V eer e i0 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. Homburg Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 10 uur 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Collecte Zending. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoute spui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds M. Grashoff Ds A. van Egmond te Oosterbeek Cand. E. de Vries te Emmen Ds Th. Rienks te Sittard Ds D. Scheele te Assen Ds J. B. van Mechelen Ds H. Wiersinga te Gent Ds M. Ros te Hoofddorp CLASSIS GOES Baarland 10 en 2.30 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruiter Driezvegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Goes, Westerkerk, 10 uur Ds R. A. Flinterman te den Haag 5 uur Ds G. O. Donner te Scheveningen, Bed. H. Av. en Dankz. Oosterkerk, 10 uur Ds G. O. Donner, Voorber. H. Av. 5 uur Ds R. A. Flinterman Collecte voor de Hulpbehoevende kerken in de Classis. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Hcinkenszand 10 en 2.30 uur Ds Joh. Booy te Utrecht Kapelle 10 en 2.30 uur Ds W. Steunenberg te Rotterdam Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nicuivdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30'uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. Koolstra Ds S. Oegema Ds A. F. Goedendorp Ds Maaskant te Leiden Ds D. Bouwknegt Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2 uur Ds K. Smit Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Hoogerheide, Schapndreef 21, 4 uur Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Klaauw, Bed. H.A. en Dankz Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur T hol en 10 en 5 uur Ds Ph. Stoffels Ds D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Br ouzo er shaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 3 uur Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 3 uur Oostcrland 10 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Ps T. Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds M Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Ds C. A. Wielemaker Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker D% A. Schippers Ds P. L. Schuddebeurs Kamper, Bed. H. Av. en Dankz. C. Kersten, nam. Voorb. H. Av. Ds Y. J. Tiemersma Ds P. Melse laatste maal nog de toelating van een Chr. Geref. gezin gevraagd werd, over het al gemeen gaan er meer leden van de Geref. kerk, dan er tot haar komen. Het spreekt vanzelf, dat dit probleem een voorwerp is van de aanhoudende zorg van de kerke- raad. De zaak is ook moeilijk, daarom, omdat er een groot verschil van mening is over de vraag waaraan de teruggang van de gemeente te wijten is. Waarmede natuurlijk samenhangt de kwestie wat daaraan te doen is. Het is duidelijk, dat degenen die Chr. Geref. worden andere bezwaren hebben dan de vertrekkenden naar de Ned. Herv. kerk. En deze laatste groep is ook weer zeer gevarieerd. Soms vanwege de z.g. nieuwe koers van de kerk (er zijn er, die ons vriendelijk groeten en alvast ons allen een welkom toeroepen, als wij ook „zover" zijn), soms is het ook uit louter onverschilligheid. Princi piële overgangen naar de Herv. kerk, in zoverre men hier van „principieel" kan spreken, komen het meeste voor in de wijken 1 en 4. Overgangen naar de Chr. Geref. kerken zijn er vooral in de wijken, waar de vanouds Scheveningse bevolking woont. Misschien zit er, zo besluit het verslag, lichte vertroosting in, dat wij naar twee zijden verliezen, maar deze vertroosting is toch maar schraal." De kerkeraad heeft zich ook bezig gehouden met het rapport over de verhouding kerk en school. Het rapport schonk aandacht zowel aan de principiële, als de praktische zijde van de zaak. Over het algemeen bleek men in de bespreking gekant tegen vermenging van de terreinen van kerk en school. Hoe krachtens de historie de ver houding tussen de Geref. kerk en de dito scholen op Scheveningen bedoeld was, is een zaak waarop nog nader moet worden ingegaan. Men was het er wel over eens, dat de kerkeraad heeft toe te zien, dat de kinderen der gemeente op „goede" chr. scholen onderwijs hebben te ontvangen. Het behoort ook tot de taak der kerk zich te vergewissen hoe het staat met het onderwijs op de scholen, waarheen de ouders der gemeente hun kinderen stu ren. De bespreking nam zulk een om vang, dat de commissie haar rapport te rugnam om met een nieuw te komen, waarin met de in de discussie gemaakte opmerkingen rekening zal gehouden wor den. Tilburg. Gehoord het rapport van de commissie van beheer in betrekking tot de noodzakelijke vernieuwing van de ramen in de kerk, besloot de kerkeraad, na brede bespreking, nieuwe dubbele ra men te doen aanbrengen met symbolische voorstellingen. Men wil de zaak finan cieren uit de opbrengst van de in het ko mend voorjaar te houden bazar. Het breed-moderamen ontving opdracht een bazar-comité op korte termijn te benoe men. Treebeek. De kerkeraad heeft uit gesproken, dat hij geen bezwaar heeft te gen het maken van foto's in trouwdien- sten en hij motiveert dat door o.m. op te merken, dat het duidelijk is dat als de synode deputaten benoemt voor televisie kerkdiensten, men tegen fotograferen in de kerk geen bezwaar kan inbrengen. Op dat een en ander zo stichtelijk mogelijk toega, zal de predikant met elk bruidspaar de zaak tevoren bespreken, zo stelde de kerkeraad vast. Vlaardingen. De nieuwe Pniëlkerk zal 17 dec. a.s. door Joh. Lever in ge bruik genomen worden. Ds. Jac. Eringa te Ooegstgeest, heeft van de classis Leiden eervol emeri taat ontvangen, zulks met ingang van 1 jan. a.s. Ds. Eringa is lijdend aan een hartgebrek, waarom hij een rustiger le ven moet gaan leiden. Ds. Eringa werd 5 dec. 1894 te Gouw bij Sneek waar zijn vader, wijlen Ds. P. Eringa, predikant was. Hij bezocht het Marnixgymnasium te Rotterdam en studeerde aan de Vrije Universiteit, om 16 nov. 1919 te Eng- wierum in het predikambt te worden be vestigd door wijlen Ds. G. H. v. Kasteel. In juli 1922 vertrok Ds. Eringa naar Nieuwe-Pekela en 18 nov. 1928 deed hij als opvolger van wijlen Prof. Dr. K. Schilder intrede in zijn tegenwoordige gemeente. De kerk van Oegstgeest is tij dens het verblijf van Ds. Eringa in zie lental verdubbeld. In 1934 mocht hij de eerste steen leggen van het kerkgebouw aan de Mauritslaan. Van de hand van Ds. Eringa zijn twee catechisatieboekjes ver schenen, ïi.l.De weg des heils enHoog tepunten der Geref. geloofsleer, die elk een derde druk mochten beleven. Ds. Eringa was ook medewerker aan de Chr. Encyclopedie en aan het Geref. Week blad. Ds. Eringa die reeds sedert 14 april j.l. in het bezit van ziekenverlof is, zal geen afscheid van zijn gemeente preken. Hij is voornemens in Oegstgeest te blij ven wonen. Ds. L. J. Goede te Aalten, heeft aan zijn kerkeraad bericht, dat hij gehoort de bespreking in dit college van zijn reis naar Canada, meent te moeten afzien. Ds. J. G. Marseille te Groningen is verhuisd naar Korreweg 62 aldaar. Ds. H. v. d. Wc ij te Emmen is ver huisd naar Prinsesselaan 1 aldaar. Ds. R. Ypma is verhuisd van Em men naar Amersfoort, waar hij als tijde lijk adres heeft Bankastraat 4. Almelo. De actie Dankoffer van de gemeente heeft in tien dagen ruim 10.000,opgebracht. De gelden zijn bestemd tot dekking van de kosten van een nieuwe verwarmingsinstallatie in de beide kerkgebouwen. Grafsteen Ds. S. W. Bos. Op de laatste rustplaats van Ds. S. W. Bos te Huizum hebben de kerkeraden van Leeu warden en Leeuwarden-W., met het cu ratorium van de Theol. Hogeschool te Kampen, waarvan de overledene presi dent-curator was, een gedenksteen ge plaatst. Het woord werd gevoerd door de predikanten Ds. C. v. d. Woude namens de kerkeraad van Leeuwarden, Dr. J. G. Aalders namens die van Leeuwarden-W. en Ds. L. ten Kate van Stedum namens het curatorium. Ds. C. Bos van Sexbie- rum dankte namens de familie voor de eer aan de nagedachtenis van zijn vader bewezen. Alphen a. d. Rijn. Het kerkgebouw in de De Ruyterstraat zal verkocht wor den aan de Chr. Geref. kerk. Men zal een nieuwe kerk bouwen met 800 zit plaatsen en. een jeugdcentrum, waarbij ook rekening is gehouden met de te ver wachten uitbreiding van de gemeente. De totale kosten worden op 400.000,ge raamd. De te verkopen Noorderkerk zal ter beschikking van de gemeente blijven totdat de nieuwe kerk gereed is. Totaal is aanwezig met inbegrip van de verkoop som van de Noorderkerk 171.500, Geraamd wordt dat als de kerk over twee jaar gereed zal zijn nog 175.000,zal ontbreken, waarvoor men een obligatie lening wil aangaan. Zou er voor deze kerkbouw ingevolge het plan-Sassen rijks subsidie komen, dan betekent dat een meevaller van 65.000,Zal de exploi tatie sluiten elk jaar, dan moeten de vrij willige bijdragen met 13.500,stijgen. Bergen op Zoom. De gemeente zal haar eeuwfeest nu vieren op dinsdag 26 nov. a.s. Dan zal ook het nieuwe orgel in gebruik genomen worden, dat bij deze ge legenheid door Feike Asma te 's-Graven- hage zal worden bespeeld. De gedachte nisrede zal zondag 1 dec. a.s. door de pastor-loci, Ds. A. G. v. d. Stoel, worden gehouden. De gemeente telt nu 1074 zie len, waarvan 598 belijdende leden. In 1881 kreeg de gemeente in wijlen Ds. J. M. Remeijn haar eerste voorganger, die haar tot 1885 heeft gediend. Van 1891 tot 1924 was Ds. A. H. v. d. Kooij hier predikant. Beiden zijn overleden. Van 19241947 stond in deze gemeente Ds. W. M. Ie Cointre, thans te Amsterdam- Zuid en 11 sept. 1947 deed de tegen woordige predikant, Ds. A. G. v. d. Stoel, zijn intrede. Onder de gemeente, die ook een kerkgebouwtje bezit te Hoogerheide, ressorteren een achttal dorpen. 's-Gravenhage-West. De gehele commissie van beheer heeft haar mandaat ter beschikking van de kerkeraad gesteld. De kerkeraad heeft in de eredienst enkele veranderingen aangebracht. Bij de viering van het H. Avondmaal zp.1 het aantal be kers verdubbeld worden. Voortaan zal na de lezing van de Wet en de hoofdsom in de morgendienst een kort gebed van schuldbelijdenis gedaan worden, waarom enkele vaste gebeden ontleend aan woor den uit de Bijbel zullen worden opgesteld, waarbij het in de vrijheid van de predi kant blijft ook een z.g. vrij gebed te ge bruiken. Bij de bediening van de H. Doop zal voortaan weer een ouderling van dienst de predikant assisteren. Het her stel van het instituut van voorlezer in de eredienst acht de kerkeraad minder wen selijk. Voorts zijn in de verschillende kerkgebouwen busjes aangebracht, waarin men een gave kan deponeren om daaruit de plaatsing van bloemen in de eredienst te kunnen financieren. De dames van diaconale zusterhulp zullen deze bloemen na afloop van de kerkdienst bezorgen bij zieken en ouden van dagen. 58e jaarverslag van de Vereniging tot Chr. verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland. In een andere vorm dan voorheen heeft het bestuur het jaarverslag over 1956 aangeboden. Het is zeer overzichtelijk, leert ons, dat in de moderne geneesme thode de aktivering, het-aan-het-werk- zetten van de patiënten, een belangrijke plaats inneemt. Verder financiële over zichten en mooie foto's van paviljoen 6. Wij gebruiken deze gelegenheid om aller belangstelling te vragen voor het bijzondere werk, dat in Vrederust plaats heeft. C. St. W. ter Horst. Naar het levende Woord. Handleiding en deeltje I en II. Uit gaven van J. H. Kok, N.V., Kampen. Een nieuwe methodiek, om het kind te helpen, de Bijbel te leren lezen en ge bruiken. Bedoeld voor de jonge kinderen. Uit de praktijk kunnen wij deze methode niet beoordelen. De boekjes zien er wel aardig uit, en gaan het kinderlijk bevat tingsvermogen zeker niet te boven. C. St. D. H. Dutmer en A. Smit. Wisselend getij. Vaderl. geschiedenis-methode voor de Chr. lagere scholen. Deel I Leesboek en deel I Werkboek. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Prachtige uitgaven. In het lesboek wordt de geschiedenis voor de kinderen besproken en toegelicht, met mooie teke ningen van J. de Vries. Tot de jongste tijd toe. In het werkboek vinden de kin deren dezelfde tekeningen, maar zij moe ten nu zelf de tekst aanbrengen. Een leerzame methode, die de jeugd bij het werk houdt, en bij elk plaatje worden zij tot nadenken gedrongen. Deze methode zal zeker een plaats ent- vangen naast andere, die reeds in gebruik zijn. C. St. Dr. A. Sizoo. Augustinus. Leven en wer ken. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. De boeken, aan de grote kerkvader ge wijd, zijn niet meer te tellen. Toch zijn wij dankbaar, dat deze hoogleraar aan de V.U. ons dit voortreffelijk werk over Augustinus geschonken heeft. De be schrijving van zijn leven biedt interessan te bijzonderheden. Zijn bisschoppelijk op treden, zijn belangrijke strijd tegen voor name dwalingen, komen hier naar voren op een wijze, als het elders niet het geval is. Ook geeft Prof. Sizoo ons een kijk op het karakter van Augustinus, en, waar nodig, spaart hij hem niet. Met dit prachtig uitgegeven werk is onze nederlandse litteratuur over Augus tinus bijzonder verrijkt. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1957 | | pagina 3