Officiële Berichten Kerknieuws PREDIKBEURTEN ILEESTMElt GAPINGE wel de meest bekende. Met hem behoor den tot eerst gekozen ouderlingen A. Klaassen, J. Verkerke en H. Schot en als diakenen H. Kok, N. D. Scheffelaar, R. R. Freeman en M. D. de Bruyn (hoofd der Chr. school), die enkele jaren scriba was en wiens keurige notulen met genoe gen nog worden gelezen. Onder de tactische leiding van Ds. v. d. Kooi ontwikkelt zich geleidelijk een gezond kerkelijk en geestelijk leven. Ze ker, er waren wel eens meningsverschil len, maar waar waren die toen niet? De verhouding was zo goed, dat toen Gelder- malsen hem in 1899 beriep, hij met vrij moedigheid meende te moeten bedanken. Ruim 32 jaar heeft Ds. v. d. Kooi de gemeente gediend. Als hij, na om gezond heidsredenen verkregen eervol emeritaat, op 31 Maart 1924 afscheid preekt, ver laat een in Zeeland gewaardeerd predikant Bergen op Zoom, terwijl hij in de plaats zelf, burgerlijk en kerkelijk, veler achting genoot. Op 23 November 1924 doet de 3e pre dikant in Bergen op Zoom zijn intree. Ds. W. M. Ie Cointre, gekomen van Woubrugge. De gemeente groeide. Het kerkgebouw in de Moeregrebstraat werd spoedig te klein. Een nieuwe fraaie, door Architect Boeijenga ontworpen kerk niet pastorie verrees in een nieuw ontwikkeld stads deel toen zeer centraal gelegen aan het Volkspark, nu Bolwerk-Zuid genaamd. Dat was reeds in 1928. Het is zeker de grote verdienste van Ds. Ie Cointre geweest, dat hij Bergen op Zooms gemeente steeds gewezen heeft op haar grote taak gesymboliseerd en het door zijn initiatief ontworpen zegel met als tekstwoord Matth. 514: ,,De stad op de berg, het licht op de kandelaar". Oorlog en bezetting waren moeilijke jaren. Toch werd de gemeente voor on heil bewaard, aan evacuée's werd gast vrijheid verleend, en de groei ging ge leidelijk aan door. Uit de vruchtbare periode van ruim 22 jaar dat Ds. Ie Cointre de gemeente van Bergen op Zoom diende, zou veel te ver tellen zijn. In 1946 besloot de Synode van Zwolle Ds. Ie Cointre te benoemen tot Predikant in Algemene Dienst der Kerken en hem te belasten met de regeling van de Gees telijke verzorging der Militairen, waarbij hij zijn rijke initiatieven vruchtbaar kon ontplooien. Na overleg met de Kerkeraad nam hij deze taak op zich en legde 31 Januari 1947 zijn werk in Bergen op Zoom neer. Ook nu was er geen lange vacature. Op 11 Sept. 1947 begon de tegenwoor dige Dienaar des Woords Ds. A. G. v. d. Stoel, gekomen van Boskoop, zijn arbeid. Over dit 10-jarig tijdvak van veelzij dige arbeid zullen we kort zijn. De grootste taak waarvoor Bergen op Zooms gemeente zich ziet geplaatst blijkt uit deze sobere opsomming: een groot garnizoen, een streek-ziekenhuis, een om geving met, zowel in de stad zelf, als de omgevende plaatsen, vele Evangelisatie mogelijkheden. De zorg voor de verstrooiden maakte een tweede samenkomst-mogelijkheid noodzakelijk. In Hoogerheide werd kort geleden een kerkzaal in gebruik genomen, waar nu iedere Zondag dienst wordt ge houden. Bergen op Zooms Gereformeerde Kerk behoort wel in het bijzonder te zijn een stad op een berg. Honderd jaar kerkewerk. Dankbaar wordt Gods zegen herdacht. Diep wordt gevoeld het tekort aan taakvervulling. Maar God heeft gezegend. Zijn beloften vergezellen ook deze gemeente. De nieuwe kerk D.V. 10 Dec. in ge bruik, dat is de spanning dezer dagen in de gemeente van Gapinge. Na een tweetal jaren van voorberei dende arbeid, aftasten en zoeken om goed uit te komen, rondgang in gemeente voor nieuwbouw, is het onder Gods zegen door liefde en offervaardigheid, gelukt om over te gaan tot nieuwbouw. De akker van het hart der hele ge meente is bereid gevonden, om allen medearbeiders en -arbeidsters te zijn in Konings dienst. Vanaf het penningske der weduwe tot de milde bijdragen der rentmeesters en rentmeesteressen, van enige aardse goe deren, is men in Gapinge geslaagd om tot kerkbouw over te gaan. Niet zonder vrees is de bouwcommissie op stap gegaan, ver rassend was de uitslag. Geen mensen hadden dit in de hand, de werking van Gods Geest heeft de ge meente toebereid. In geloofsvertrouwen hebben voorbidders en voorbidsters geze gend werk gedaan. Zorgen en bezwaren van mensenzijde zijn overwonnen en op geruimd. Mogelijk werd, dat het oude kerkge bouw ,,10 Dec. 55 jaar in gebruik" ver vangen werd door een nieuw gebouw, waar de Eredienst op eervoller wijze en met de nodige ruimte kan plaats hebben. Soli Deo Gloria. Dankbaar is de gemeente van Gapinge voor genoten zegeningen in het oude kerkgebouw. Zondag aan Zondag was ei- Dienst van Gods Woord, een uitstallen van de rijkdom der genade in Christus ontvangen. In lief en leed samen bidden en zingen, Gods beloften in de Doopsbe- diening der kinderen voorgehouden, in viering van het Pleilig Avondmaal 't ge loof versterken, levensgeluk van huwelij ken bevestigen. Tel Uw zegeningen, tel ze alle en ver geet er geen, zie Gods Liefde door dit alles heen. Zondag 8 Dec. D.V. zal Consulent Ds. van Wouwe in het oude kerkgebouw de laatste bazuinstoot van het Evangelie dei- genade den volke mélden, en Dinsdag 10 Dec., 's avonds 7 uur, zal de eerste Ere dienst door laatste oud-predikant Ds. Spoelstra in de nieuwe kerk plaats heb ben. De eerste inzet dus om Gods Woord te ontsluiten voor allen, die in 't geloof hun vertrouwen stellen, en in verwachting van hun Heiland leven, zorgen en strij den. Moge onder 's Heren gunst het levende geslacht, kinderen en kindskinderen, als een getrouw belijdend volk, in dit nieuwe kerkgebouw dienen en eren de Koning der strijdende kerk op aarde. De wapen rusting van geloof, hoop en liefde zij het merk en veldteken van heel onze ge meente. Het kerkgebouw biedt plaats voor c.a. 240 personen. De bouwstijl heeft aanslui ting aan het landelijk karakter. Twee bij belteksten, n.l. Genesis 32 en Openba ringen 215, uitgevoerd in kiezelmozaïk, versieren de voorgevel. De aangebouwde consistorie, keuken en bijbehoren is pas send voor vergaderingen, Catechisatieles sen en het vrije Geref. Ver. leven, waar door onze jeugd als bloei der gemeente kan opwassen in nodige kennis van Woord en belijdenis. Aan Kerken, Overheids- en allerlei Maatschappelijke Instanties in het gewest Zeeuws-Vlaanderen. Heil aan de Lezer (es), Een levenseis voor vele jonge mensen in onze tijd is, dat zij deelnemen aan cur sussen of lessen volgen voor hun alge mene vorming of maatschappelijke posi tie. Evenzéér is het levenseis, dat jonge mensen het onderwijs van de Kerk vol gen voor hun geestelijke, godsdienstige vorming. Het wordt echter steeds moeilijker om voor dit catechetisch onderwijs een avond te vinden, waarop alle jonge mensen bij een kunnen komen. Daarom besloten onderstaande Kerken om voortaan de woensdagavond te be stemmen voor het onderricht der Kerk en voor kerkelijke activiteiten. Door het vasthouden aan één avond hopen zij enige orde en regel te kunnen brengen in de bestaande chaos. Met klem verzoeken daarom de Kerken aan alle instanties, die hiermee te maken hebben, aan alle onderwijsinstellingen en organisators van cursussen, aan werkge vers enz. enz., met het bovenstaande te willen rekenen bij het opstellen van hun plannen en roosters. Wij allen, en vooral de jonge mensen, zullen zeer gebaat zijn bij deze samen werking. De Nederlands Hervormde Kerk. De Gereformeerde Kerken in Nederland. De Christelijke Gereformeerde Kerk. De Gereformeerde Gemeenten in Nederl. De Gereformeerde Gemeente. De Oud-Gereformeerde Gemeente. Tweetal te Hoek (Z.), M. Boot, kand. te Woerden en W. B. van der Meulen, kand. te Amsterdam te 's-Graven- hage-Oost (vac. wijlen J. Attema), P. de Bruijn te Woerden en R. J. de Jong te Winschoten, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Gapinge (Z.) en te Hoek (Z.), M. Boot, kand. te Woerden te Workum, M. J. C. Bosscha te Wester- bork te Oosthem en te Sprang (N.Br), W. B. van der Meulen, kand. te Amster dam te Tijnje, E. de Bries, kand. te Emmen - te Hellendoorn, E. J. Duur- sema te Vorden te Lexmond, H. A. van Bottenburg, kand. te Hilversum. ZONDAG 1 DECEMBER 1957. CLASSIS MIDDELBURG Ds J. H. de Boer Ds P. van Til, Zondag 45 Ds P. van Til, Zondag 45 Ds P. van Til, Zondag 45 Ds J. H. de Boer Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2.30 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Collecte School Gezinsverzorging Rotterdam. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds J. H. de Boer Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. B. van Houten te Aalsmeer Domburg 10 en 2.30 uur Ds A. J. Dondorp, Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Gapinge 9.30 en 2 uur Ds P. van Dijk te Krommenie Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Meliskerke 9.30 u. Ds M. E. van Heesen, 2.30 u. Ds Th. Sj. de Groot Oostkapelle 10 uur Ds Th. Sj. de Groot, 2.30 uur Ds M. E. van Heesen Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe, Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds R. Oosterhoff te Sliedrecht Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld V eer e 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 10 en 2.30 uur Ds P. Homburg Collecte Evangelisatie in eigen dorp. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Ds Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ter neuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Voormiddag Zoutespui (Chr. School) 10 en CLASSIS GOES Baarland 10 en 2.30 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Westerkerk, 10 uur 5 uur Oosterkerk, 10 uur 5 uur Ds M. Grashoff A. G. v. d. Stoel te Bergen op Zoom Cand. A. J. Aaftink te Amsterdam Cand. Bottenburg te Hilversum Ds H. Pestman Ds J. B. van Mechelen Ds D. Middelkoop Marcus 1:1; namiddag Zondag 49. 2.30 uur Ds W. J. Meister te Boechout Ds A. Veldhuijzen Ds S. Oegema Ds J. v. d. Veen Ds P. Robbers te Rotterdam Ds J. Koolstra, Voorber. H. Av. Ds J. Koolstra Ds P. Robbers Collecte voor het Streekziekenhuis. 's-Gravnpolder 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. N. H. Heiner te Ter Aar Kapelle 10 en 2.30 uur Dr E. D. Kraan te Vlaardingen Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds R. Bakker te Doorn Lewedorp 9.15 uur 2.30 uur Ds J. H. de Boer te Middelburg Nieuwdorp 10 uur Ds J. v. d. Leek, Bevestiging Ds A. F. Goedendorp 5 uur Ds A. F. Goedendorp, Intrede Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruyter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. van der Klaauw CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2 uur Ds K. Smit Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide, Schapendreef 21, 4 uur Krabbendijke 9.30 en, 2.30 uur Ds J. E. Booy, Voorber. H. Av. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds D. Bakker Ds P. L. Schuddebeurs Ds C. A. Wielemaker Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 3 uur Colijns plaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 uur Ds A. J. Radder, 2.30 uur Ds M. C. Kersten Nieuwerkerk 10 en 3 uur Dr J. H. Becker Oosterland 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds C. A. Wielemaker Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds P. L. Schuddebeurs Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper, Voorb. H. Av. Wissekerke 10 uur Ds M. C. Kersten, 2.30 uur Ds A. J. Radder Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. Melse Bedankt voor Alphen a. d. Rijn (3de pred. pl.), G. W. H. Peddemors te Dirks- horn voor Oenkerk, H. J. Swierts te Enkhuizen— voor Gorredijk, H. Alting te Wijckel (Fr.) voor Appingedam (vac. A. J. Janssens), E. Jansen te Adu- ard voor Kampen (vac. L. J. Wielen- ga), G. van Doornik te Nijmegen. Aangenomen naar Schettens en Lon- gerhou, A. Riddersma, kand. te Leeuwar den. Examens. De classis Woerden heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heren N. H. Heiner te Ter Aar en J. M. v. d. Brink te Alphen a. d. Rijn, die beiden terstond beroepbaar zijn. Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het kandidaatsexa men de heer W. Bos, Langeweg 4, Apel doorn. Aan de V.U. is geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heer P. Boonstra te Marum (Gron.). Prof. Dr. K. J. Popma. Naar wij vernemen heeft Prof. Dr. K. J. Popma te Utrecht, buitengewoon hoogleraar aan de R.U. te Groningen en te Leiden van wege de Vereniging voor Calvinistische wijsbegeerte zich onttrokken aan de Ge ref. Kerken en zich gevoegd bij de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. In een geschrift getiteld „Vrijmaking een getuigenis" geeft de hoogleraar reken schap van gevoelen. Pro Juventute. Oranjekalender 1958. Elk jaar weer beijvert Pro Juventute zich, om een kalender uit te geven met originele foto's van ons Koninklijk huis. Ook deze keer is men weer bijzonder ge slaagd. Het begint met een prachtfoto van H.M. onze Koningin, bezig met het uit reiken van de pro-juventute-kalender. Het is een waardevol bezit, om deze ka lender te hebben. De prijs is 2,75. Er is bovendien nog een kalender-aktie. Wie 10 kalenders verkoopt, krijgt gratis een afbeelding van H.M. de Koningin in 4 kleurendruk. Bij verkoop van 20 of 30 exemplaren krijgt men 2 of 3 afbeeldin gen. U vraagt maar aan het bureau van Pro Juventute, Londense kaai 17, Mid delburg. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1957 | | pagina 3