|lwmm Officiële Berichten PREDIKBEURTEN Helmond. De gemeente heeft 15 nov, haar zeventig-jarig bestaan gevierd in een feestelijke bijeenkomst in het Herv. Jeugdgebouw. De heer B. Praas- terink te Nijmegen, die vele jaren aan het kerkelijk leven alhier mede leiding gaf, heeft een historisch overzicht gegeven. De gemeente telt thans 215 zielen, waar van 127 belijdende leden en heeft sedert 16 sept. 1951 Ds. J. E. Brederveld als predikant. Nieuw-Buinen. De financiële rond gang door de gemeente heeft aan toezeg gingen ƒ8200,opgebracht. Rotterdam-Charlois. De financiële rondgang door de gemeente bracht aan verhogingen een bate van 37.500, Rijswijk. Ter tafel van de kerkeraad heeft de bouwcommissie thans een ge wijzigde schets voor een nieuwe kerk ge bracht. De kerk is nu kleiner geworden en heeft 592 plaatsen. De lokalen zijn niet onder, maar naast de kerk geprojec teerd en bereikbaar via een grote hall, die met glazen deuren toegang geeft tot de kerk en die tot één lokaal kunnen worden samengevoegd en dan 150 zitplaatsen telt. De hall kan desgewenst ook als zaal wor den gebruikt. Het orgel komt boven de hall. Door in de kerkzaal stoelen te plaat sen kan men, door die een halve slag om te draaien, ook gebruiken voor concerten en uitvoeringen. De zijkant van de kerk heeft door rechte stijlen met glas afge wisseld een aesthetische aanblik gekregen. De kerkeraad kan zich met dit project geheel verenigen. De kosten van de nieu we kerk met de inrichting mogen de 600.000,niet overschrijden. De ker keraad gaf met de bouwcommissie wat de wijze van aanbesteding betreft er de voor keur aan om met de laagste inschrijver van het vorige project vrijblijvend te on derhandelen. Scheveningen. De bazar ten behoeve van de restauratie van de Duindorpkerk, heeft aller verwachtingen overtroffen en niet minder dan 13.500,opgebracht. Schiedam. De kerkeraad heeft met het oog op het bouwplan Zuiderkerk en de voortgaande uitbreiding van Nieuw- land besloten een commissie van advies te benoemen, waarin zitting zullen heb ben leden van de kerkeraad, van het col lege van diakenen, de commissie van be heer en de gemeente om op korte termijn te adviseren terzake van de te volgen ge dragslijn, ook ten opzichte van suggesties van bouwsteenacties, renteloze leningen etc. W oer den. Ingaande a.s. zondag zul len zowel dubbele morgen- als avonddien sten gehouden worden, gezien de aanhou dende groei der gemeente, waardoor het kerkgebouw te klein is geworden. Zierikzee. Met een toespraak heeft Ds Y. J. Tiemersma de eerste steen ge legd voor de jeugd- en vergaderlokalen, die vóór het kerkgebouw zullen verrijzen. De Gereformeerde kerken en de psalmberijming-Has per. De generale synode der Geref. kerken, die tot 11 okt. j.l. te Assen werd gehou den, heeft zich ook bezig gehouden met de moeilijkheden rondom de psalmberij- ming-Hasper. De synode heeft deze zaak in besloten zitting behandeld en daarover ook geen communique uitgegeven. Bij haar was o.m. ingekomen een adres ge tekend door 90 belijdende leden, w.o. tal van vooraanstaande figuren, waarin zij de synode verzochten de besluiten terzake van de generale synode van Leeuwarden- 1955 te willen terugnemen en in verband daarmede een viertal voorstellen aan te nemen. 22 Geref. kerken hadden aan dit adres adhaesie betuigd. Ook was een zelfstandig schrijven over deze zaak in- (Fr.), een schrijven van de kerk van gekomen van de kerk van Oosterwolde 's-rGravenhage-Oost in betrekking tot de besluiten van Leeuwarden-195 5 en een verzoek van de kerk van Emmen, om een commissie te benoemen tot onderzoek van eventuele contractbreuk. De synode heeft thans aan het comité van actie voor het psalter-1949 bericht gezonden, dat zij, gehoord het rapport van haar commissie uitspreekt: 1. dat zij de bezwaren van adressanten tegen de besluiten der synode van Leeuwarden inzake de psalmberij ming niet kan delen2. dat zij met name de aanklacht, dat deze synode zich zou hebben schuldig gemaakt aan niet-nale- ving van de overeenkomst met de Stich ting Geestelijke Liederen inzake de psalm- berijming-1949 van de hand wijst; 3.. dat zij geen aanleiding vindt een commissie van onderzoek in te stellen inzake de be weerde contractbreuk, waarom zij heeft besloten aan het verzoek van adressanten, alsook aan dat van de kerk van Emmen niet te voldoen. KORT VERSLAG Classis Tholen 6 November 1957. 1. Praeses Ds A. G. v. d. Stoel opent. Gezongen wordt Ps. 991gelezen Da niël 226 e.v. Daarna gaat hij voor in gebed. 2. De Praeses spreekt z'n blijdschap uit, dat Ds Bakker na zijn, zij het lichte, operatie weer geheel hersteld is en feli citeert Ds Stoffels met de vreugde van gezinsvermeerdering. 3. Bij 't nazien van de credentiebrie- ven blijkt, dat alle kerken wettig verte genwoordigd zijn; alleen, Tholen zond slechts één afgevaardigde, wat de Classis betreurt. Twee kerken gaven instructie mee. 4. De notulen der vorige vergadering worden gelezen door de activarius br. Versluys; tevens die van de Zendings- classis van 15 Sept., waarop Ds Schut 't werk der Zending besprak en bepleitte. 5. Ds Smit, ex-Legerpredikant, geeft een uitgebreide en interessante causerie over het werk der geestelijke verzorging onder de militairen, waarna hij een film „Dominé's, geeft acht" laat ver tonen, die een duidelijk beeld geeft van de opleiding voor legerpredikanten, hoe wel de „heldere" zon ditmaal „verduiste rend" werkte. PI ij ontving de dank der vergadering en tevens sprak de Praeses de vreugde uit over zijn terugkeer in de Classis en in z'n gemeente. 6. Ingekomen stukken a. Bericht van geboorte eens dominé's zoons. b. Cl. Apeldoorn bericht, dat Ds Horst man niet langer als predikant onzer ker ken kan worden beschouwd. c. Mededeling van br. Boucherie, dat volgend jaar met Yi coll. voor de Evan gelisatie in de Classis kan worden vol staan. d. Acta Part. Synode 1957. 7. Collectelijst wordt vastgesteld. De kerken dienen de collecten, vastgesteld door de Synode, rechtstreeks door te zen den aan het A.K.B. Terwijl de collecten voor Provincie en Classis overgeschreven •moeten worden op postrekening van „Class, finant. Dep." te Bergen op Zoom, giro 79385. 8. Instructies. Rilland Bath verzoekt ongeveer een week te voren een kort agendum van de e.v. classic, vergadering aan de kerken toe te zenden. Zal aan worden voldaan. Anna Jacoba Polder stelt voor de pre dikanten vrijheid te verlenen, b.v. eens per maand, onderling te ruilen voor de Bed. des Woords. Geen bezwaar. 9. Rapporten a. Ds v. d. Stoel brengt een Zendings rapport uit. Aangedrongen wordt z.s.m. de Zendingsbijdrage te storten. Enkele kerken hebben reeds geheel voldaan. b. Rapport over tractementsregelingen in de kerken der Classis. Later uitvoe riger. c. Ds v. d. Stoel rapp. over de gehou den Part. Synode; eveneens over gehou den kerkvisitatie te Oud-Vossemeer. d. Ds v. d. Klaauw brengt rapport uit van zijn bezoek aan Conferentie Jeugd centrum. Verslag zal aan de kerken wor den toegezonden. 10. Rondvraag art. 41 levert niets op., 11. Bij algemene rondvraag dankt Ds Bakker voor de belangstelling der Clas sis, betoond bij zijn kort verblijf in 't ziekenhuis. 12. Vaststelling volgende vergadering 5 Febr. '58. Praeses Ds Smit, ass. Ds v. d. Stoel, scriba br. Versluys. 13. Op verzoek van de Praeses gaat Ds Koning voor in dankzegging. 14. Sluiting. Op last der Classis, A. KONING, ass. h.t. Jo van DorpYpma. Daar ligt Jeruza lem. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Een roman uit het dorpsleven. Leen Lekkerkerker, de zoon van een boer, op dezelfde dag-geboren als Nelia, de doch ter van vader's daggelder, is de hoofd persoon. Beide kinderen bezoeken later de H.B.S. Dan komt de oorlogstijd, met al de wederwaardigheden. De moeder van Leen had vóór de ge boorte van Leen een bange droom. Het kind van de daggelder zou leven en haar jongen. Inderdaad, aan 't einde van het boek, sterft eerst plotseling de moeder, en korte tijd daarna ook Leen, als hij in militaire dienst is. Hiermee houdt de titel verband: daar ZONDAG 17 NOVEMBER 1957. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Iiofpleinkerk) 9.30 uur 2.30 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Luth. Kerk, avond 7.15 uur Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds S. G. Bloem te Hoogezand-Sappemeer. Ds R. de Vries te den Haag-Loosduinen Ds R. de Vries Ds R. de Vries Ds S. G. Bloem Collecte kerkbouw Gapinge. Dhr Wester Ds H. Kakes te Rotterdam 19 Nov. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur V eer e 10 en 2.30 uur V lis sing en 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds PI. K. Poelman, Huwelijksbevestiging Drs J. Vlaardingerbroek Cand. A. J. Aaftink Drs A. Elshout Ds M. E. van Heesen Ds Th. Sj. de Groot Ds S. van Wou we Ds C. Boon Ds R. Bakker te Doorn Ds J. C. Streefkerk Drs A. Verschoor Ds P. Melse te Zonnemaire Westkapelle 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Collecte Evangelisatie onder studerenden. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Voormiddag Zoutespui (Chr. School) 10 en 2. CLASSIS GOES Ds M. Grashoff Ds W. Baas te Amsterdam Ds P. Homburg te Vlissingen Cand. Chr. van Ulden te den Haag Dr N. J. Hommes te Rotterdam Ds PI. Pestman Ds J. B. van Mechelen Ds D. Middelkoop Ef. 4:30; namiddag Zondag 48. 30 uur Cand. J. Eman Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driezvegen 9.30 uur Leesdienst, Goes, Westerkerk, 10 uur Ds 5 uur Oosterkerk, 10 uur 5 uur s-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kr wining en 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur CLASSIS THOLEN Ds A. Veldhuijzen 2 uur Ds v. d. Linde te Rijnsburg Tissink te Giessen-Rijswijk (N.Br.) Ds L. v. d. Linde te Rijnsburg Ds L. v. d. Linde Ds Tissink Collecte voor eigen evangelisatie. Ds J. PI. de Boer te Middelburg Cand. M. Boot te Woerden Ds G. J. Pontier te Vlissingen Ds J. v. d. Leek Ds J. Koolstra Ds N. van Plaeringen te Veenhuizen Ds C. de Ruyter Ds D. Bouwknegt Ds J. E. Booy Anna Jacoba Polder 10 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide, Schapendreef 21, 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds K. Smit Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. G. v. d. Stoel Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Bakker. Ds A. Koning Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwer kerk 10 en 3 uur O osterland 10 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Ds D. Bakker Ds P. L. Schuddebeurs Ds C. A. Wielemaker Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds D. van Swigchem te Kampen Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker Ds Y. J. Tiemersma Ds P. L. Schuddebeurs Ds T. Kamper Ds M. Kersten; voormiddag Zondag 9 Ds T. Spilker te Maassluis ligt Jeruzalem. Toch kan men niet zeg gen, dat dit gegeven het verhaal geheel beheerst, of dat de ontwikkeling van het verhaal er aan ondergeschikt is. Maar, het verhaal „doet" het wel, en het boek zal zeker gelezen worden. C. St. Deze eerste pennevrucht van de schrij ver houdt beloften in. C. St. Kees Pronk. Pluis van alle winden. Uitg. N.V. Gebr. Zomer en Keuning's uit geversmaatschappij, Wageningen. Een verhaal uit het Zeeuwse dorpsle ven, waarin ook de minder gunstige ver houding tussen rijkdom en arbeidende stand een rol speelt. Verder wordt U kin derleed getekend, omdat vader, in een be hoeftig gezin, door zijn gedrag ellende brengt. In een benauwde weg, o.a. door de dreiging van het water, door zware gewetensaanklacht, komt de boer van de Dijkhoeve tot het bekennen van zijn zon den. De ontknoping aan het eind, waarbij een paar jonge mensen elkaar vinden, is keurig beschreven. Jaarboek van de Reformed Churches of Australia. 2e uitgave. In Mei 1957 hebben deputaten van de Synode van Dandenong in Australië voor de tweede maal een jaarboek uit- gegevn, vanzelfsprekend in het Engels. Alle gegevens betreffende het zich ont wikkelend kerkelijk leven in Australië en Nieuw-Zeeland zijn daarin te vinden, als mede gegevens over jeugdverenigingen en de aktiviteiten op theologisch gebied. Iiet is opmerkelijk, dat verschillende Kerken in enkele jaren tijds zich behoor lijk hebben ontwikkeld. Met belangstelling namen wij van al deze bijzonderheden kennis, en hopen, dat onder Gods zegen de Kerk in Austra lië en Nieuw-Zeeland zich verder moge uitbreiden. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1957 | | pagina 3