PREDIKBEURTEN „Kleine Vossen" vergaderingen der Synode zijn publiek, behalve uiteraard wanneer het om perso nen gaat of wanneer het belang ener zaak eist, dat de bespreking daarover eerst „in comité" plaats vindt. Maar ook dan wor den de beslissingen, die tenslotte genomen zijn, gepubliceerd. Echter, met deze restricties, kunt u zich waarschijnlijk toch wel voorstellen, dat men zich, in de kring ener Generale Sy node verkerende, voelt als in het Hoofd kwartier der Kerken. Ja, feitelijk moet 'n Generale Synode ook iets dergelijks zijn Want daar moeten besluiten worden ge nomen, die alle Kerken aangaan, en daar dienen richtlijnen te worden getrokken, waarlangs het leven der Kerken zich in de volgende jaren zal hebben te bewegen. Maar vooral ookdaar wordt 'n plan de campagne opgesteld, waaruit blijkt, dat de Kerk van Christus allerminst 'n af tands zaakje is, dat door de buitenstaan ders zonder gevaar kan worden gene geerd. Ja, daar zijn de officieren, die, met de sabel in de vuist, de troep de weg wijzen vóóruit en die het sein geven tot het offensief. Werkelijk: tot het offensief! Helaas, in het verleden heeft de Kerk van Chris tus, ook in ons vaderland, zich al te veel laten dringen in de hoek van het defen sief. Maar, Gode zij dank, in onze dagen vertoont de Kerk hier 'n geheel ander beeld. En aan het einde van de eerste Synode week kwam dit heel duidelijk tot openba ring in het besluit, de handelingen van generale deputaten voor de Evangelisatie goed te keuren, waardoor ,,De Nijen- burgh", het bekende evangelisatiecentrum onzer Kerken te Baarn, uitgebouwd is tot 'n erkende school voor maatschappelijk werk, waarbij dus voor jeugdleiding, jeugdconsulent en maatschappelijk werk ook vrouwelijke leerlingen worden opge nomen. Genoemde deputaten hebben heel wat werk moeten verzetten en vele weerstan den moeten overwinnen, maar tenslotte is het hun, met Gods hulp, gelukt en heeft het fiat der Synode de kroon op hun werk geplaatst. En wat was het verblijdend, te verne men, dat er zich reeds ongeveer 30 leer lingen voor de cursus hadden opgegeven Zeker, over de naam van de nieuwe school en over de statuten van de, daar voor in het leven te roepen, stichting zal de Synode zich nog nader hebben te be raden, maar het principiële besluit werd vrijdag 30 augustus genomen en wel. met algemene stemmen Ziet u, dat is het nu b.v. wat ik be doelde met offensiefWant de nieuwe school, aan wier einddiploma's de Staat rechten zal verlenen, beoogt tenslotte niet anders dan de kracht van het Evangelie in Woord èn Daad in het midden van ons volk te openbaren. En laat niemand denken, dat de Sy node zich „zo maar" met één en ander verenigde. Geen sprake vanNeen, maar grondig is de zaak van alle kanten be keken. Gevaren en bezwaren zijn naar voren gebracht. Doch tenslotte voelde iederHier liggen kansen, hier geeft de Koning der Kerk ons mogelijkheden, die wij in het geloof móéten aangrijpen. De nieuwe situatie, de veranderde structuur der maatschappij roept er om. Als chris tenen mógen wij eenvoudig niet achter blijven om vele terreinen aan het ongeloof over te laten. En verheffend was het, alle leden der Synode zich van hun plaatsen te zien verheffen op het woord van de Praeses: „Wie er vóór is, sta op"! Het Hoofdkwartier, onder leiding van zijn eminente Chef, Ds. P. N. Kruyswijk, wees de richting: Met Gods hulp, vóór uit Inderdaad, het is 'n eminente Chef, die we daar hebben. Hij is streng, onze Voorzitter, zeker, maar dat moet ook wel. Immers, er rust 'n zware verantwoorde lijkheid op zijn schouders. Doch met jeug dig élan torst hij die. En als er één is, die de gedachte van velen in onze Ker ken, volgens wie 'n dominee eigenlijk al wanneer hij de 50 gepasseerd is, prak tisch uitgeschakeld kan worden, logen straft, dan is hij het, deze 60-jarige Trouwens, er zijn mensen, en dus ook dominees, die feitelijk nooit jong zijn ge weest, maar er zijn er óók, die nooit oud worden En van de laatsten zijn er méér op deze Synode. Ik denk b.v. aan Ds. P. D. Kuiper van Sassenheim, die 'n spreker uit Ierland in het Engels beantwoordde met zulk 'n, van fijne humor sprankelend, woord, dat alle buitenlandse gasten en alle verdere aanwezigen schudden van het lachen. Hij zei, blij te zijn, nu ook eens iets góéds uit Ierland te hebben verno men, daar wij, Nederlanders, gewoonlijk uit Ierland alleen maar alle depressies krijgen, die ons regen en wind brengen. Maar het schrijven over „wie er zijn" en „hoe het er is", is 'n hoofdstuk apart, dat ik voor 'n volgende keer wil bewaren. Althans, wanneer mij de tijd gegeven zal zijn voor 'n volgend artikelImmers, ons wordt zo goed als geen tijd gegund voor iets anders dan Synode-werk. Ik moet u zeggensoms voel ik mij weer als 'n jongen op school, die onverbidde lijk aan de kaak wordt gesteld wanneer hij de euvele moed tot spijbelen heeft ge had! En ik was al heel blij, toen ik de kans had gezien, even 'n ansicht naar huis te sturen, 'n kaart, waarop de af beelding prijkte van Bart je, het leuke ventje, dat in 'n plantsoen in Assen staat met z'n handen in z'n zakken, 's avonds verlicht door schijnwerpers, en dat de naam van de grote Drenth Anne de Vries zonder woorden spelt. Na 'n commissie zitting, die tot 10 uur had geduurd, ver wijlde ik, moe van de dagtaak, enkele ogenblikken bij dat prachtige beeldje... Bart je zoekt het geluk! O, die dappere Bartje! Maar tenslotte kwam hij in de Lange Jammer terecht! Wij hopen op de Synode het geluk, het welzijn van de Kerken te zoeken. God geve, dat we niet in de Lange Jammer terecht komen H. PESTMAN. Er was een stoere kerkeganger, Een eerste klasse psalmenzanger; Vooral haalde hij bijzonder uit; Als 't ging om trommel en om fluit. Graag zong hij zeer uitbundig mee Psalm honderd twintig twee „Kom, ga met ons en doe als wij", Dan blonk het oog en straalde blij. Kwam er de godsstad aan te pas, Dan was hij wonder in zijn sas „Jeruzalem, dat ik bemin, „Wij treden Uwe poorten in Hij scheen wel een pilaar der waarheid, Wandlend bij 't licht vol klaarheid. Maar ach, deez' pilaar op 't heilig erf Was niet van staal, maar van stopverf Je kon hem kneden in elke vorm, 't Zij van een leeuw of van een worm. Dit bleek, toen op des Heren dag Kerkkleed, kerkgeld gereed lag Pepermunt, paraplu en de sigaar, Reisvaardig, alles voor elkaar. Daar werd reeds 't klokgelui vernomen Ouden, jongen, wilt toch komen, Plaast U, hoort naar 't heilig Woord, Spoedt U naar 't huis des Heren voort Hij treedt met vrouwlief juist naar buiten, Wil de deur des huizes sluiten, Of daar stopt een auto wagen Vol van kennissen en magen. Dat was me een gebeurtenis, Nooit gebeurd, sinds heugenis. Handenschudden, lachen, lopen, De deur gaat wijd en wagen open. Bij d' inkomst van 't bezoek, helaas Is de visite terstond de baas. Het wordt een rennen en een draven De kerkedienst wordt nu begraven. Kerkegoed en kerkeboek Ligt al dad'lijk in een hoek. De stoere zanger in Gods huis Gaat over stag met man en muis. Immers, als hij zich niet bedroog, Hij las een spotlach in het oog: Gaan jullie elke week ter kerk? Dat is hedendaags geen werk! En in gedachten hoorde hij „Kom, blijf thuis en doe als wij, „Die dominé, die loopt niet weg, „De kerk blijft staan, wat ik je zeg". Hij denkt: 't is waar, 't geeft toch geen pas, Alsof er geen visite was, Je kunt toch niet met goed fatsoen, Als andere Zondagen doen. Zo leest de dappre kerkezanger Der bezoekers gedachtengangen. En als een ware stopverfchristen, In wie we staal en ijzer gisten, Wordt hij bij enkle wenteling Omgekneed tot wereldling: „Zeg kerel, wat doe je m' een pleizier, ,,'k Blijf bij je, 'k lilijf natuurlijk hier!" 't Was nu juist een gelegenheid Te tonen de onmisbaarheid Van kerkgang, naar Gods hoog bevel Bij 't lieflijk klinkend cimbelspel. Nu was te zingen het getij „Kom, ga met ons en doe als wij, „Je kunt blijven, je kunt gaan, »Wij gaan ter kerk, ze gaat juist aan". Dan was er ijzer en staal in hem Bij 't zingen van Jeruzalem; Dan gaf psalm honderd twintig twee Uiting aan zijn zielevreê Te verkeren in Gods huis Anders ben ik nergens thuis; Niet van stopverf, maar van rots, Een zanger bij de gratie Gods! Uit het oude-Vossenland. ZONDAG 8 SEPTEMBER 1957. CLASSIS MIDDELBURG Ds P. Homburg Ds P. van Til, Zondag 41 Ds P. van Til, Zondag 41 Ds P. van Til, Zondag 41 Ds P. Homburg Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2.30 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Collecte y2 Gen. Kas Hulpbeh. Kerken, Yi geestelijke verz. verstrooide Geref. in Frankrijk. Luth. Kerk, avond 7.15 uur geen dienst Arncmuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Ds W. J. Meister, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Gapinge 9.30 uur Cand. J. Boer te Waarder 2.30 uur Ds S. van Wouwe Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds J. Goumare te Hilversum Koudckerke 9.30 en 2.30 uur Drs A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds M. E. van Heesen Oostkapelle 10 en 2.30 uur Drs J. Vlaardingerbroek Serooskerke 10 uur Ds S. van Wouwe, 2.30 uur Cand. J. Boer. 3" t.Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld V eer e 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 9.30 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds W. J. Meister Collecte Hulpbehoevende Kerken in de provincie. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui (Chr. School) 10 en CLASSIS GOES Ds M. Grashof f Ds D. J. Couvée Ds C. van Nes te Rotterdam Ds G. J. Pontier te Vlissingen Cand. D. C. van Geest te Naaldwijk Ds li. Pestman Ds J. B. van Mechelen Ds W. v. d. Kerk te Waardhuizen 2.30 uur Ds P. van Dijk te Krommenie Baarland 9.30 uur Leesdienst 6 uur Drs J. Vlaardingerbroek te Grijpskerke Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. PI. de Boer te Middelburg Driezvegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen GoesWesterkerk, 10.15 uur Ds S. Oegema, Voorber. PI. Av. 5 uur Ds R. A. Flinterman, Afscheid Oosterkerk, 10 uur Ds R. A. Flinterman Collecte voor de hulpbehoevende kerken in de Classis. Leesdienst Cand. v. d. Meulen te Landsmeer Ds S. Oegema Ds J. v. d. Leek Ds J. Koolstra Ds A. Veldhuijzen legerpredikant te Bergen op Zoom Ds C. de Ruyter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt, Bed. H. Av. en Dankz Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy 's-Gravenpolder 10 en 3 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Lewedorp 9 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Nieuw dorp 10.15 en 2 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur CLASSIS THOLEN Anna Jacobapolder 10 en 2.30 uur Ds H. J. van Duinen, Willemstad Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds J. v. d. Klaauw Hoogerheide, Schapendreef 21, 4.15 uur Ds J. v. d. Klaauw Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. H. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Th. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds D. PI. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Bruinisse 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds P. L. Schuddebeurs. Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 5 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 uur 6 uur Dr J. H. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds K. Smit te Anna Jacoba Polder Wissekerke 10 uur Leesdienst, Voorb. H. Av., 5.30 uur Ds A. Radder Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. Melse Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker Ds J. H. Meijer Toen een Engels Eerste Minister tij delijk ook de portefeuille van zijn Minis ter van Buitenlandse Zaken kreeg te be heren, merkte een medelijdend Lagerhuis lid tegen hem op dat hij nu heel wat meer stukken kreeg te verwerken. Ja, was z'n antwoord, dat is wel zo, maar van ieder stuk behoef je alleen maar de laatste alinea te lezen om te we ten wat het hele document beoogt. Mag dat misschien opgaan voor sommige staatsstukken, niet alzo voor kerkeraads- verslagen. En deze verslagen gaan in onze nieuwe rubriek een belangrijke rol spelen. Het is de bedoeling dat U zo wekelijks in deze rubriek een paar mo ment-opnamen worden gegeven uit het Zeeuws Kerkelijk Leven. Daartoe ont vangen we graag de plaatselijke kerkbo den of speciale berichten. Deze te zenden aan de drukkers Littooij Olthoff te Middelburg. Daaruit hopen we dan door te geven wat geacht kan worden de be langstelling te hebben van de zusterker ken. Na het stilstaan van allerlei kerkelijke arbeid in augustus, een vacantieperiode waarin het rythme van de kerkelijke ar beid even wordt onderbroken, is septem ber weer de maand waarin het startsig-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1957 | | pagina 3