Officiële Berichten DE SCHAPENDREEF „Kleine Vossen" Wat zijn we toch soms rare christenen. Daar zie je op slaapkamers dikwijls 't bekende mooi getekende versje, in een prachtig lijstje „Tel de zegeningen, tel ze één voor één", 't Schijnt wel alsof alleen zieke of slapende mensen daartoe dienen opgewekt en dat gezonde mensen tot deze bezigheid van het „tellen van Gods zegeningen" niet geroepen zijn. Vraag eens aan een gezonde, sterke kerel of aan een jong meisje „Heb je al je voorrechten en schoonheden in je leven al eens geteld Ze zullen je aankijken met een gezicht, alsof ze zeggen willen „Man, wat mankeer je Ze hebben 't allereenvoudigste sommetje nog niet ge maakt. En toch maar zingen, liefst ryth- misch „Vergeet nooit één van Gods weldadigheden, vergeet ze niet." Wat is er nu eenvoudiger dan tellen en toch kunnen vele kerkgangers, gezond als ze zijn, nog niet tot drie tellen terwijl zieke mensen soms de tel kwijt raken, als ze denken aan al de zegeningen, die ze ge noten hebben en nog genieten. De Here moet Zijn kinderen eerst op de school van het lijden brengen om ze te leren rekenen, soms moeten ze de tafel van 2 en 3 nog leren. Ja, velen kunnen De eerste helft van het hoofd boven dit artikeltje zal voor geen enkele lezer enige toelichting behoeven, want we we ten ook in Zeeland wel wat schapen zijn. Men moet echter wel in Noord-Bra bant gewoond hebben of wonen om di rect te weten, wat de naam „dreef" be tekent. Dreef is een in Brabant gebruikelijk woord voor „laan" zoals men er dikwijls niet spreekt van die of die weg, maar van dié of die „baan", b.v. Moerstraatse baan, waaraan „Vrederust" ligt. De naam Schapendreef wil dus zoveel zeggen als Schapenlaan en met deze naam wordt een aftakking van de Putseweg in het dorp Hoogerheide aangeduid. Het is mij niet bekend waaraan de Schapendreef zijn naam te danken heeft. De veronderstelling is misschien niet te gewaagd, dat er vroeger jaren in de omgeving een schaapskooi heeft gestaan en dat de herder zijn schapen tegen de avond over deze'laan naar de kooi dreef. De naam van het dorp „Hoogerheide" doet aan hooggelegen heidevelden denken, waarover herders zwierven met hun kud den om er deze op te weiden. Sommige lezers vragen in gedachten al, denk ik, waar ik heen wil en op die vraag gaat nu het antwoord komen. Het is de laatste weken aan de Scha pendreef zeer bedrijvig geweest. Precies op de afgesproken datum, 24 juni j.l. verscheen 's morgens ongeveer 10 uur een grote trailer uit Nunspeet met als vracht, verwondert U zich maar, een kompleet nieuw kerkgebouw. Zelfs de fundamenten ontbraken niet en dit alles wérd afgeladen bij een duin aan de Schapendreef, waarvan men een prachtig uitzicht heeft op de omgeving. Dadelijk na het afladen van het „pre fabricated" kerkgebouw, vervaardigd door Jan Kuipers te Nunspeet, werd met het optrekken daarvan op de mooie duin top begonnen en ieder uur kwam er meer te zien. Na drie dagen stond het nieuwe kerk gebouw, volgens plan, met toren en al, op verre afstand zichtbaar, kant en klaar gereed voor het doel er kerkdiensten in te houden. verbazend cijferen, als 't gaat oni" de ping-ping. Sommigen zitten nog te reke nen onder de preek en in hun dromen liggen ze, hard-op soms, nog hun winst of verlies te becijferen. Maar worden deze cijferaars ziek, krijgen ze pijn, dan is 't alles nul komma nul, dan zijn ze op eens gelijk de lieden uit Ps. 49, of wordt bewaarheid t woord van de Heiland; „Wat baat het een mens, zo hij de hele wereld gewint en hij lijdt zijner ziele schade." Wanneer een mens in z'n ge zonde dagen alleen maar telt rijksdaal ders, huizen, kledingstukken, koeien, vd- cantiedagen, over-uren, en hij zet zich nooit om eens op te tellen de schatten van Gods weldadigheden in z'n leven, dan mag hij komen tot een hoog cijfer, met een reeks nullen, 't is samen nog nul, want honderdduizend maal nul nul! Zo lag ik dan op m'n eentje te tellen al Gods zegeningen. Ik begon eerst bij m'n lichaam, van hoofd tot voeten o, o, wat ontelbare zegeningen heeft God me jare lang geschonken, als je denkt aan de honderden ziekten, waaraan een mens lijden kan. Denk maar aan hersen ziekten huidziekte,, bloedziekten, ziekten van hart, longen, nieren, spieren, zenu wen, ogen, oren, handen, voeten je rilt er van 't getal loopt wellicht in de duizenden Dan begon ik te tellen de zegeningen van vrede, vrijheid, welvaart, voeding, deksel en niet 't minst 't bezit De kerk is van een wijnrode dakbe dekking voorzien, is wit geverfd en steekt in deze witte kleur met het rode dak boeiend af tegen de omgeving het trekt sterk de aandacht. Dit kerkgebouw is bestemd voor de le den van de Gereformeerde kerk van Ber gen op Zoom, die in Hoogerheide, Huy- bergen, Ossendrecht en Putte wonen en voor onze evangelisatie contacten daar. Het is het eerste Gereformeerde kerk gebouw in deze omgeving en kan ook onze mannen, die gelegerd zijn op de Vliegbasis Woensdrecht en de Leger plaats Ossendrecht ontvangen. Sedert 1953 hield de Gereformeerde kerk van Bergen op Zoom diensten, één maal per zondag, in een locaal van de Rooms-Katolieke Lagere Landbouw school. De kerk van Bergen op Zoom genoot namelijk de zeer gewaardeerde medewer king voor haar plannen van het bestuur van de Noord-Brabantse Boerenbond. Deze steun is nu niet meer nodig, de leden onzer kerk en de militairen met de pensiongasten kunnen nu ontvangen wor den in een nieuw, houten kerkgebouw. Met het nieuwe witte kerkje is aan de Schapendreef weer een schaapskooi ko men staan, maar nu een schaapskooi van Jezus Christus. Hij gaat nu als de Goede Herder Zijn schapen in Hoogerheide e.o. vóór en gaat ze via de Schapendreef trekken naar Zijn kooi en weiden in de weide van Zijn Woord. Over de wegen, paden en lanen, waar over vroeger de schapen naar de kooi liepen zullen, zo de Here het wil, voort aan vele kerkgangers zich naar het nieuwe kerkgebouw begeven. Woensdag, 17 juli j.l. is het officieel in gebruik genomen en voortaan zal er elke zondagmiddag om 4.15, op de oudé tijd, een kerkdienst worden gehouden. De doop werd in het verleden al in het lokaal van de school bediend en voort aan zal ook het Heilig Avondmaal niet meer in Bergen op Zoom, maar in de nieuwe kerk worden bediend. We hopen alleen, dat er een Zeeuwse zusterkerk is, die nog een goed gebruikt van Vrouw, kinders, kleinkinderen wat een weelde En als je dan begint te tellen Gods weldaden in Zijn verbond, in Zijn'-belofte, in Christus Jezus, dan is een christen schatrijk, ook al heet hij La zarus. Ja die vos van -onoplettendheid heeft ons al wat kwaad gedaanWe zijn er bij als de kippen, wanneer ons wat onaangenaams, iets verdrietigs overkomt en dan hoor je soms hele optelsommen van klachten, maar de overstelpende stroom van Gods weldadigheden merken we niets eens op. Dus hangt 't versje op in de huiskamer, onder aan de lamp, en begin telkens weer te tellen en laat niet eerst een of andere ziekte U moeten dwingen om op de eerste klas van de school des lijdens het allereenvoudigste rekensommetje te leren. Soms is 't dan te laat, als kervende, priemende pijnen 't rekenen beletten. Iets daarvan heb ik nu zelf weer on dervonden en heb met schaamte de vos van ondankbare onoplettendheid in mijn zo gezegende levensgaarde ontdekt. Dus maar tellen elke dag, .gelijk Paulus opwekt onze dagen te tellen, dan zullen we oprechter Ps. 103 zingen van „vergeet nooit één van Gods weldadig heden" èn ook Ps. 118, als we jubelen „Gij zijt mijn Geest door Uw ontelbre gunstbewijzen tot hulp en heil en vreugd geweest." Uit het oude-Vossenland. avondmaalsservies voor de groeiende „gemeente" in Hoogerheide c.a. zou wil len afstaan of anders een flinke gift voor een nieuw servies. De preekstoel is vervaardigd, evenals het doopvont, door een oud-Middelbur ger, den Hollander, opzichter-tekenaar op de vliegbasis, die veel vrije tijd gaf ook voor de tekening van de kerk. Hij is niet de enige, die zijn vrije tijd besteedde, want een lid, militair, die voor heen schilder was, verfde het inwendige van de kerk in 3 pasteltinten rose, groen en geel. Er is hard gewerkt en er is gegeven 18'gezinnen, van officieren en minderen, brachten 700,bijeen en de kerk van Bergen op Zoom is bezig,een bedrag van 1000,bij een te brengen. Het meubilair is ook kompleet op een avondsmaaltafel na en een orgel, want het kofferorgel, dat zo lang trouw dienst deed, kan nu moeilijk dienst blijven doen. Is er niet iemand in Zeeland, die een zeer goed en bruikbaar huisorgel buiten dienst heeft staan en dat cadeau wil doen aan onze broeders en zusters in Hooger heide Het kerkgebouw biedt plaats aan 40 mensen en wanneer het nodig is kunnen er 70 mensen kerken. Wordt de kerk te klein, wat we hopen dan kan de achterwand losgemaakt, zo dat er heel gewoon een nieuw stuk aan de kerk kan worden aangezet. U ziet, dat wij practisch werken'en dat moest ook, want er moest zuinig met het geld, dat we gedeeltelijk ook van de Zeeuwse kerken kregen, worden omge gaan. Dank zij financiële steun van de depu- taten voor de geestelijke verzorging voor de militairen en een bijdrage van depu- taten collecte E.V. 200 kon gedaan, wat nu gedaan is. Niettemin zijn wij nog niet, waar we komen moeten en daarom is elke extra gift, waarvan straks ook Zeeuwse mili tairen kunnen profiteren, hartelijk wel kom op mijn gironummer 162645. Misschien vertel ik in een volgend nummer nog iets maar dan over het werk, ook het evangelisatiewerk in Hoo gerheide. v. d. S. KORT VERSLAG van de Particuliere Synodegehoudenopi 5 Juni 1957 te Middelburg (Slot). 14. Benoemingen. Op enkele uitzonderingen na, worden de benoemingen van de vorige synode gehandhaafd. De wijzigingen zijn, o.a. Art. 13. Bestuursleden landelijke sa menwerking Primibr. J. J. Boon en Ds H. Pestman secundibr. P. Loof en Ds J. B. van Mechelen. Art. 19. In plaats van Ds Besselaar wordt benoemd Ds A. Koning. Evangelisatie. In de plaats van de Di Streefkerk en Besselaar worden be noemd Ds A. Verschoor en Ds D. Bouwknegt. Prov. kas ondersteuning diaconieën: In de plaats van br. van de Ree, br. G. de Feijter; in de plaats van wijlen br. Huisman, br. J. C. Wattel; in de plaats van br. Koole, br. C. Kriekaard. Geestelijke verzorging schippers In de plaats van br. de Keyzer, br. H. Wagenaar. 15. Vaststelling volgende vergadering D.V. 4 Juni 1958 hoopt de synode weer bijeen te komen, te Goes in de Westwal- kerk te 9 uur v.m. Roepende kerk is de kerk van Goes. 16. Rondvraag. Op voorstel van het moderamen zal een schrijven van medeleven gezonden worden aan Dr C. Stam. 17. Sluiting. De assessor dankt de praeses voor zijn leiding. De praeses gaat hierna voor in dank gebed en sluit de vergadering. Namens het moderamen van de Part. synode 1957, Y. J. TIEMERSMA, 2e scriba. KORTE NOTULEN van de vergade ring der Classis Goes, gehouden woensdag 2 juli 1957. Namens de roepende kerk van 's-Gra- venpolder opende Ds J. van der Leek de vergadering; liet zingen Psalm 139:14, las Psalm 146 en ging voor in gebed. Afgevaardigden van Wemeldinge en Kapelle-Biezelinge zagen de credentie- brieven na en rapporteerden, dat alle ker ken vertegenwoordigd waren, drie kerken helaas maar door één afgevaardigde, wat zoveel mogelijk voorkomen moge worden. Het moderamen werd aldus gevormd: praeses Ds S. Oegema, assessor Ds J. van der Veen, le scriba Ds J. van der Leek, 2e scriba Ds J. E. Booy. De praeses heette de aanwezigen wel kom; memoreerde de zieke predikanten Di Beukema, Bouwknegt en Stam; feli citeerde Ds Flinterman met zijn benoe ming tot ziekenhuispredikant en sprak de vacante kerken toe. De inmiddels gelezen notulen werden behoudens een enkele opmerking vastge steld. De gevoerde correspondentie gaf geen aanleiding tot bespreking. Dan kwamen aan de orde ingekomen stukken, w.o. bericht van de particuliere synode, dat de gelden ten behoeve van de hulpbehoe vende kerken voortaan door omslagrege ling zullen gevraagd worden dus bil lijker en overeenkomstig het verzoek der Classis Goes; van dezelfde, dat zij heeft doorgegeven aan het college van generale deputaten onze opmerkingen over de verdeling der lasten van hulpbehoevende kerken. Daarna sprak Ds A. Veldhuijzen, die dit jaar als veldprediker optreedt, over de geestelijke arbeid onder militairen, waardoor aard, noodzaak en nut van deze arbeid onderstreept werd. Het volgende punt was een causerie van Ds H. Schut over het zendingswerk waar onze kerken aan meewerken in de Classis Blora Bodjonegora, gevolgd door een geanimeerde bespreking, die besloten werd met gezamenlijke dankzegging en gebed voor de zending. Zaterdagmiddag 13 juli, aanvangende 3 uur wordt in de Oosterkerk te Goes een openbare vergadering belegd, waar Ds Schut zal spreken over het zendings werk. Alle belangstellenden zijn van har te welkom! DE gelegenheid om Ds Schut en ons zendingswerk nader te leren kennen. Gerapporteerd werd door een classicale commissie inzake 'n grenskwestie en haar gevolgen; een en ander gevolgd door een advies der classis daarna over de gehouden particuliere sy node. De vacaturebeurten werden als volgt geregeld Driewegen: Di Veldhuijzen, Booy, Bouwknegt. Welwillend afgestaan door dagblad „de Stem"

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1957 | | pagina 2