PREDIKBEURTEN Kerknieuws Officiële Berichten Naar woorden behoeft deze Praeses niet te zoeken, wat echter niet zeggen wil, dat hij de leden der vergadering daardoor belemmerde hun woord te spreken, zoals men het op 'n vergadering wel eens kan meemaken. Vijf jaar geleden zaten we opgepropt in 'n beslist te klein lokaal, terwijl het bovendien smoorheet was, zodat men, op dat samenzijn terugziende, steeds maar denken moest „Hoe vol het was en hoe warm", doch sindsdien heeft Middelburg 'n eigen Jeugdgebouw gekregen, dat 'n behoorlijk ruime zaal bezit, terwijl op de dag der Conferentie de hittegolf, die ons kort daarna teisterde, deze lage landen aan de zee nog niet had bereikt. De Secretaris, broeder B. Schreuder van Goes, man met 'n open oog voor de roeping onzer Diaconieën in 'n snel ver anderende wereld, merkte heel nuchter op, dat nog verschillende Kerken uit de Provincie verstek hadden laten gaan, ter wijl toch verwacht mocht worden, dat alle plaatsen vertegenwoordigd zouden zijn op deze Drie Kruisjes-Conferentie. Natuurlijk zou het inderdaad dan pas echt „mooi" zijn geweest, maar wel dacht ik, na deze nuchtere opmerking de zaal inziende: waar hadden die ontbrekende broeders dan moeten zitten?! Immers, ook de lange zaal van Middelburgs Jeugd centrum was zeer volHoewelde makke schapenEn diakenen behoren toch mak te zijn! Acht en negentig mensen waren er, blijkens de opgaven voor de koffietafel, die zich de 26ste juni 1957 intens hebben bezig gehouden met wat het agendum vermeldde. Werkelijkintens Neem b.v. het feit, dat niet minder dan tien broeders hun licht hebben laten schij nen over de eerste vraag van de Diaconie der hoofdstad: „Is er, gezien het artikel van Ds. Beukenkamp in het Diac. Cor respondentieblad van januari 1957, inzake samenwerking met de dienst van Soc. Zaken, voor de Diaconieën in onze Pro vincie reden om te komen tot een vol ledige omschakeling, waarbij de dienst van Soc. Zaken voorrang wordt gegeven boven de door de Diaconieën te verstrek ken ondersteuning?" Ja, men heeft z'n licht laten schijnen, maar het leek veel op het spel van zoek lichten, die tegen elkaar in schijnen en elkander kruisen! Want de één riep: „Broeders, doet het niétZiet het gevaar van socialisatie! Laat de Diaconie eerst helpen, zoveel en zolang ze kanterwijl de ander juichtte: „Heerlijk, dat dit nu mogelijk is! Ook ónze mensen zijn toch Nederlandse staatsburgers! En nu krij gen we geld vrij voor andere diaconale taken". Ook floepte zo nu en dan 'n licht aan, dat onmiddellijk weer gedoofd werd dan namelijk wanneer 'n spreker pleitte voor het rustig aanvaarden van de A.O.W.-premie. Zo'n spreker had blijk baar even gedut en verwarde daarna de A.O.W. met Soc. Zaken. Tenslotte zetten alle jagers de kap op hun schijnwerpers en begonnen de krui sers der adviseurs met hun machtige lichtbundels te zwiepen langs de duistere diaconale hemel, totdat ook zij hun taak volbracht hadden en het slagschip- van de Voorzitter de nacht in dag deed veran deren! Nü was het wel duidelijk gewor den: Diaconieën, doet eerst zélf zoveel ge kunt! En als ge zélf niet kunt, doet dan 'n beroep op de diaconieën der zus terkerken! En als alle Kerken gemeen schappelijk niet meer kunnen, verwijst de mensen dan pas naar Soc. Zaken, neen, niet juichend,, maar met 'n bedroefd hart. Het artikel van Ds. Beukenkamp mag dus géén radicale koersverandering voor onze Diaconieën betekenen. Plet is jam, mer, dat hij dit geschreven heeft en voor alhet is jammer, dat er niet in door klinkt de toon der bewogenheid van het: Helaas, wij kunnen niet anders. Toen werd het stil in de zaal en zo ging men over tot de tweede vraag der Mid delburgse Diaconie„De steeds voort gaande stijging der bouwkosten maken het voor de plaatselijke Diaconieën vrij wel onmogelijk om tot de bouw van be jaarden-tehuizen te komen. Is het moge lijk, dit in samenwerking met anderen in streekverband te doen, en hoe denkt men in dit verband over de inter-kerkelijke samenwerking Ook over déze vraag heeft ter Confe rentie menigeen het zijne gezegd. Dat hier „voetangels en klemmen" liggen, is wel zeker en, natuurlijk, zulke sinistere, gevaarlijke instrumenten mogen er zéker niet liggen in huizen, waar bejaarden sa menwonen Stel u voorbejaarden, lig gend op de grond, zich kronkelend met 'n pijnlijk vertrokken gelaat omdat hun voet in 'n angel beklemd zit! Wat 'n lu guber beeldIntussen bleek uit meerdere geluiden over deze aangelegenheid, dat het in de praktijk met die moordtuigen nog wel mee valt, ja, dat zelfs menig, reeds bestaand, uit interkerkelijk initiatief voortgekomen, bejaardentehuis 'n zeer vreedzame samenleving kent, gelijk wel eer de beghijnhoven vertoonden. Maar óók werd 'n plaatje vertoond van zulk 'n huis, waarop men sommige „ouden van dagen" zag weglopen van de lezing- der Heilige Schrift! En dat dit voor de anderen, die 'n christelijke sfeer zochten, 'n geestelijke voetklem betekende, wie onzer zou het willen ontkennen? Zo werden over en weer de gedachten over deze materie uitgewisseld. Veel zal afhangen van de bepalingen der statuten, die de stichting 'n zuivere koers dienen te geven, maar dan is er tegen samen werking op dit gebied niets tegen, doch veel vóór en zal 'n dergelijke samenwer king vandaag aan de dag veelal de enige mogelijkheid bieden om tot het verant woord bouwen van zulke huizen te ko men. En nodig zijn ze in onze samenle ving, waar de gemiddelde leeftijdsduur immers zo veel hoger ligt dan vroeger, terwijl het huispersoneel ook veel meer '11 probleem vormt. Zou iemand, na bovenstaande summie re schets te hebben gelezen, nog niet heb ben begrepen, dat er die morgen op de Drië Kruisen-Conférehtie gezwoegd is? Ik kan het mij nauwelijks voorstellen, 'n Geestelijk pak viel dan ook van onze schouders, toen wij naar buiten konden gaan, ademen mochten in de verrukkelijke juni-lucht en in los verband naar de Hof- pleinkerk togen, waar het heerlijk koel was en de man, die zijn sporen als Koster reeds lang verdiend heeft, tafels had aan gericht, zó aanlokkelijk en zó sierlijk met bloemen getooid, dat wij eerst even moes ten stilstaan en alleen maar kijken, voor dat wij 'n stoel grepen en ons tot het stof felijke wendden, waaraan diakenen trou wens niet vreemd zijnWaarmee uiter aard niét gezegd wil wezen, dat diakenen zulke gastronomen zijn, maar slechts, dat ze, door de aard van hun arbeid, veel met het materiële van doen hebben. Voor dit keer wil ik hiermee mijn luch tig relaas van deze doorluchtige Confe rentie besluiten, daar het gebodene op de middagvergadering 'n hoofdstuk op zich zelf vormt, dat frisse aandacht zeker waard is. Terneuzen. H. PESTMAN. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2.30 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur ZONDAG 14 JULI 1957 Ds W. J. Meister Ds W. J. Meister Ds W. J. Meister Ds P. van Til, Bed. H. Av. Ds P. van Til, Dankz. Collecte Middelb. Geref. Jeugdverband. Luth. Kerkavond 7.15 uur Geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Drs A. Verschoor, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp Gapinge 9 uur Ds J. v. d. Wal, 2 uur Ds P. van'Til, Voorber. H. Av. Grijpskerke 9.30 en 2.30 uur Ds T. Sap te den Haag Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9 en 2.30 uur Drs A. Elshout, Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 10.30 uur Drs A. Elshout, 2.30 uur Ds P. Homburg Oostkapelle 10.30 en 7 uur Ds A. J. Dondorp, Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 10 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur Veere 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Grashof f te Aardenburg Ds C. Boon, Bed. H. Av. en Dankz. Ds G. D. L. Brederveld Bed. H. Av. en Dankz. Ds J. C. Streefkerk Voormiddag Bed. H. Av. nam. Bed. H. Av. en Dankz. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. Homburg, Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 10.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 9 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds G. J. Pontier Collecte geestel. arbeid onder zeevarenden. CLASSIS AXEL /lardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10.30 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Voorm. Bed. H. Av. Zoutespui (Chr. School) 10 en CLASSIS GOES Ds S. van Wouwe te Serooskerke Ds J. Firet te Amersfoort Cand. Melse te Vrouwenpolder Ds J. H. de Boer te Middelburg Bed. H. Av. Ds H. Pestman Ds J. B. van Mechelen Ds D. Middelkoop nam. Dankz. H. Av. Op. 2 17. 2.30 uur Ds B. A. Knoppers te Soest Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Westerkerk, 10 uur 5 uur Oosterkerk, 10 uur 5 uur s-Gravenpolder 10 en 3 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Kapelle 10 en 5 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen, Bed. H. Av. en Dankz. Leesdienst Ds H. Schut te Blora Ds C. Ph. Rothuizen te Leiden Ds C. Ph. Rothuizen Ds H. Schut. Zendingszondag Cand. D. J. Suurmond te Oosterbeek Ds S. Oegema Ds J. v. d. Leek Ds J.. Koolstra, Bed. H. Av. en Dankz. Ds C. de Ruiter Ds Rutgers te Anna Poulowna Yerseke 9.30 uur Ds J. E. Booy, 2.30 uur Drs H. Schut te Blora CLASSIS THOLEN Anna Jacobapolder 10 en 2.30 uur Ds K. Smit Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide, R.K. Lagere Landbouwschool, 4.15 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Klaauw Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds H. D. Bakker Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds PI. D. Bakker. CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers, Bed. H. Av. en Dankz. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 5 uur Ds J. PI. Meijer Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 10 en 6 uur Drs M. J. Arntzen te s' Gravendeel Oosterland 10 en 3 uur Ds W. Steunenberg te Rotterdam Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 uur Ds J. H. Meijer Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma, Voorb. H. Av. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dr. Becker Tweetal te Smilde, H. J. ten Brink te Vriezenveen en H. R. Groenevelt te Urk, van wie laatstgenoemde is beroepen. Tweetal te Goes (vac. R. A. Flinter man) drs P. de Bruijn te Woerden en ds Y. J. Tiemersma te Zierikzee. Beroepen te Nieuwdorp, K. Vegter te Noord-Scharwoude te Klazienaveen (2de pred. pl.), Joh. 'Dijkstra te Scher mer horn te Bergentheim, P. H. Steen huis, kand. te Huis ter Heide (U.) te Vleuten-de Meern, J. Kuiper, kand. te 's-Gravenhage te Enkhuizen (als le- gerpredikant), C. M. Boerma, kand. al daar, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Groningen-Oost (als ziekenhuispredikant), H. Windig, leger- predikant woonachtig te Utrecht naar Bandung (Indonesië), L. Ringnalda te Borne naar Leeuwarden (7de pred. pl.), H. van Benthem te Wieringerwerf naar Wijhe, W. G. Bovendorp te Wa penveld naar Sellingen, J. W. de Roo, kand. te Ruinerwold, die bedankte voor Houwerzijl, Lexmond, Murmerwoude, Tijnje en voor Zoutkamp. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen (4de pred. pl.), H. D. Bakker te Tholen- Poortvliet voor Delft (vac. E. de Vries), J. G. Marseille te Groningen- Noord voor Nieuwdorp, PI, J. van Duinen te Willemstad. KORT VERSLAG van de Particuliere Synode, gehouden op 5 Juni 1957 te Middelburg. (Vervolg) Rapporten (vervolg). m. Ds van der Stoel brengt rapport uit over de Theologische Plogeschool te Kampen. n. Zeeuwse kerkbode. Uit het verslag omtrent de exploitatie van de kerkbode blijkt, dat het nog niet gelukt is zonder tekorten te werken. Voortdurende toegewijde zorg aan in houd van de kerkbode en propaganda voor de kerkbode blijft noodzakelijk. Gedurende de ziekte van Dr Stam zal volgens besluit van de synode Ds Meister optreden als vervangend eind-redacteur. 11. Afvaardiging naar de generale synode te Assen 1957. Na gehouden verkiezing worden naar de generale synode te Assen afgevaar digd Ds W. J. Meister, secundusDs Pestman. Ds A. G. van der Stoel, secundus: Ds Tiemersma. Br. W. van den Berg Dzn., ouderling, secundusbr. Haverhoek. Br. J. de Wolf, ouderling, secundusbr. Ligteringen. Br. B. Schreuder, diaken, secundus: br. Wisse. 12. Gereformeerde opleidingsschool voor gezinsverzorgsters te Rotterdam. De kerken worden er op geattendeerd, dat in 1957 deze school is geopend, zodat naast de opleidingen in Amsterdam en Leeuwarden deze derde opleidingsschool voorziet in een behoefte voor de kerken meer in het zuiden van het land. Om deze school nog wat bij te staan besluit de synode één collecte van de ker ken te vragen. 13. Ontwerp nieuwe kerkorde. De commissie, door de vorige synode vergadering ingesteld met de opdracht te verzamelen en te rubriceren de op- en aanmerkingen uit de verschillende classes der provincie, heeft zich van haar taak gekweten en brengt ter tafel haar rapport. Uit dit rapport blijkt dat alle vijf clas ses zich intensief met deze stof hebben bezig gehouden. In het bijzonder worden ter synode die artikelen van het ontwerp behandeld, waarover het advies van de particuliere synoden is gevraag'd. Voorts wordt het moderamen gemach tigd deze adviezen door te zenden naar de generale synode, mét de verzameling voorstellen der classes. (Wordt vervolgd) Op de Part. Synode vastgestelde collec ten en bijdragen voor het synodejaar 1957/1958: Art. 19: één collecte. Kas onderst, diaconieënéén collecte. Evangelisatieéén collecte. Opleidingsschool gezinsverzorgsters Rot terdam één collecte. Art. 11 8000,naar omslagregeling (practisch komt dit neer op 2x/2 collecte) Art. 13 tweede halfjaar 19572500, totaal. Zending: tweede halfjaar 1957: 49.800,—. Geest. verz. schippers12 ct. per ziel.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1957 | | pagina 3