PREDIKBEURTEN Officiële Berichten Het kerkewerk onder buitenkerkelijken Nieuws uit de Zeeuwse Kerken De a.s. THEOLOGISCHE HOGESCHOOLDAG ZONDAG 5 MEI 1957 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. H. de Boer, Zondag 32 2.30 uur Ds P. van Til 5 uur Ds P. van Til (Noorderkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 5 uur Ds J. H. de Boer, Zondag 32 Collecte Evangelisatie in België. Luth. Kerkavond 7.15 uur Ds P. Homburg Arnemuiden 10 uur Ds H. K. Poelman 2.30 uur Ds S. Oegema te Lewedorp Domburg 9 uur Ds S. van Wouwe, 2.30 uur Leesdienst. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds B. A. Knoppers te Soest Grijpskerke 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Drs A. Verschoor. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds W. J. Meister Oostkgpelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj. de Groot Serooskerke 10.30 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Wèstkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds J. H. de Boer Collecte Ereschuld en dankbaarheid. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashoff Axel 10 en 3 uur Ds M. Ros te Hoofddorp Breskens 10.30 en 3 uur Ds P. Homburg te Vlissingen Hoek 11 uur Ds D. Middelkoop, 5 uur Ds H. Pestman. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneazen 10 en 3 uur Cand. Eman te Terneuzen Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Voormiddag 1 Sam. 7:2; namiddag Zondag 35. Zoutespui (Chr. School) 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Borsscle 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Westerkerk, 10 uur 5 uur Oosterkerk, 10 uur 5 uur s-Gravenp older 10 en 3 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 uur 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur IVolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Leesdienst Ds D. Bouwknegt Ds R. A. Flinterman Dr S. Stam Dr C. Stam Ds R. A. Flinterman Ds J. v. d. Leek Ds G. J. Pontier te Vlissingen Ds S. Oegema Ds H. K. Poelman te Arnemuiden Ds J. Koolstra Ds C. de Ruiter Ds Visscher te Zwijndrecht Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacobapolder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Hoogerheide, R.K. Lagere Landbouwschool, 4.15 uur Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur Ds J. v. d. Klaauw Ds A. Koning Ds Ph. Stoffels CLASSIS ZIERIKZEB Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 uur Leesdienst, 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 5 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 6 uur Voormiddag Openbare Geloofsbelijdenis. Oosterland 10 en 3 uur Ds A. Schippers Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 uur Ds T. Kamper Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 uur Leesdienst, 5 uur,Ds P. L. Schuddebeurs. Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker kerken van Nieuw-Loosdrecht en Scher- penzeel hebben aan de classis Amersfoort verzocht de mogelijkheid te onderzoeken tot het vormen van een provinciale, e.v. landelijke kas voor de uitkering van een kindertoelage. De classis besloot dit voor stel door te zenden aan de part. synode. Giften en legaten. De kerk van Delf shaven ontving van een oud-catechi sant een gift van 500, Lientje uit de „Groene Barak". Toen wij verleden jaar September plot seling ons aandeel in het Evangelisatie werk moesten prijsgeven, was het alsof wij droomden. Wij moesten afscheid ne men en dat veroorzaakt toch altijd pijn. Plannen voor het komende seizoen werden doorbroken. Wij werden, zoals br. O. het in zijn Momentopnamen op merkte, op een zijspoor gereden. Maar. en daarvoor zijn wij uitermate dankbaar, het werk des Heren ging voort en ons gedurig gebed is gericht op de arbeiders, alsmede op al degenen die het voorwerp zijn van die arbeid. Dankbaar zijn we ook, dat we in „O.K.L." nog eens iets mogen vertellen over het werk waarin we met -zoveel vreugde mochten bezig zijn. Lientje uit de „Groene Barak". Wie was zij en wat was de „Groene Barak"? Lientjes jeugd verliep zonder schok kende gebeurtenissen, totdat in Mei 1940 de tweede wereldoorlog dood en verderf bracht over ons land en volk. Bij een bombardement verloor zij ouders, broers, zusters en verdere familie. Als door een wonder bleef zij gespaard, maar kwam alleen te staan in een wereld vol ellende en nood. Als een scheepje van de ankers losgeslagen, dreef zij rond op de onstui mige levenszee en op smartelijke wijze heeft zij moeten ervaren, dat op het pad der zonde, deze regel altijd waarneembaar is; eerst haar vriend, vervolgens haar slaaf, daarna haar willoos werktuig en eindelijk haar volkomen slachtoffer. Het begin lag in de danszaal. Daar werd gezocht naar ontspanning, getracht het grote verdriet dat in haar leven gekomen was, te verdringen, doch uiteraard tevergeefs. Langs vele donkere, sombere wegen ging het steeds bergafwaarts. Zo ontmoetten wij haar in de zoge naamde „Groene Barak" die destijds te vinden was in de tuin van het Gasthuis alhier. Als we er aan terugdenken, vaart een huivering door onze ziel. De „Groene Barak", tijdelijke verblijfplaats voor vrouwen en meisjes, ondergegaan in de poel van zonde en onreinheid. Aanvankelijk scheen het onmogelijk hier toegang te verkrijgen, doch Zr. Ver ton zag kans de weg er heen te effenen. Zo werd het mogelijk om er op gere gelde tijden een goed woord van onze Heiland te spreken en menigmaal weer klonk er het psalmgezang, herinnerend aan Hem, bij wie toch zijn milde han den en vriend'lijke ogen, ja ook vader lijk meêdogen, wanneer men daarop bid dend pleit. Lientje vertoonde meestal de gelijkenis van een schuwe vogel. Toch luisterde zij steeds met grote aandacht en nam zij, zo stil voor zichzelf, deel aan de samenzang. Éénmaal ontvingen wij gelegenheid een persoonlijk onderhoud met haar te heb ben, waarbij tot onze innige blijdschap tot uiting kwam, dat de grote Herder der schapen Zijn zegenende hand op dit af- gedoolde schaapje had gelegd. Op zekere dag vernamen wij, dat zij naar haar oorspronkelijke woonplaats zou terugkeren om daar andermaal in een ziekenhuis te worden opgenomen. Een kleine kring van gelovigen hebben haar daar met grote liefde omringd. Was er aanvankelijk hoop op herstel, spoedig bleek deze hoop ij del te zijn. Nog in de lente van het leven moest zij gaan door het dal van de schaduwen des doods. Maar voor Lientje was het sterven geen sterven meer. Staande bij haar laatste rustplaats hier op aarde, hebben haar vrienden gevolg gegeven aan haar laatste wens, hierin be staande, dat men daar zou zingen ,,'k Gaf mij alles op voor Jezus, Al het and're acht ik scha, Wereldvreugd verdwijnt in 't duister, Bij het licht van Golgotha, Door mijn vrienden werd ik verlaten, En de wereld wierp mij uit, Maar mijn beste vriend is bij mij, Als de paarlenpoort ontsluit". Er was een tijd in het leven van dit meisje, dat het, met een kleine variant op de bekende en geliefde versregel aldus was: „ik zal met vreugd het danshuis binnengaan. Maar door de genade Gods in onze Here Jezus Christus werd het: „ik zal met vreugd in het Huis mijns Va ders gaan". Wat een rijkdom, welk een heerlijk heid. Tot onze schrik en ontsteltenis verna men wij, dat er de laatste tijden onder ons, jongeren, wellicht ook ouderen, ge vonden worden, die belangstelling hebben voor de dans. Brs en Zrs, jonge vrienden, laat dit toch alzo niet zijn, zeker niet blijven. Is de gemeente van onze Heer en Ko ning ook hier ter plaatse, een belijdende, een getuigende, een verwachtende ge meente, een gemeente die met vreugde uitziet naar de komst van haar Heer? Dan zal de drang naar de vreugden en geneugten van deze wereld verdwijnen, als sneeuw voor de zon. Dan wordt het „Mijn hart, o hemelmajesteit, Is tot UW lof en dienst bereid." P. J. de J. (Overgen. uit „Ons Kerkelijk Leven") GAPINGE De plannen voor een nieuw kerkge bouw zullen doorgang vinden. Er komen 240 zitplaatsen in. De ramen zullen in loodglas uitgevoerd worden. Verwar ming oliestookkachel. Het orgel komt achter in de kerk op een gaanderij. De bouw is zodanig dat in de toekomst uit breiding mogelijk is. Het geheel vormt een waardig cachet voor een bedehuis. Door aannemer S. Versluijs te Middel burg wordt de bouw uitgevoerd. Het bouwplan is ontworpen door architect Tuinhof te Vlissingen. PARTICULIERE SYNODE 1957 van de Gereformeerde Kerken in Zeeland. Ter voldoening aan het gestelde in ar tikel 9 van de Handelingen der Particu liere Synode van de Gereformeerde Kerken in Zeeland 1956, roept de Raad van de daarin genoemde roepende kerk, de Geref. Kerk te Middelburg, de Gereformeerde Kerken in Zeeland op, ter vergadering in Particuliere Synode, te houden op D.V. woensdag 5 juni a.s., aanvangende te 9.00 uur in de Hofpleinkerk te Middelburg. De kerken worden verzocht, de desbe treffende stukken, alsook de te controleren boeken, met enige spoed, te willen doen toekomen aan de 2e scriba van genoemde roepende kerk. Ter voorkoming van zeer veel navraag of schrijven, wordt de scribae van de res pectievelijke Classes in Zeeland, verzocht de juiste namen en ADRESSEN van de zowel primi als secundi afgevaardigden naar genoemde P.S, te willen opgeven, aan de 2e scriba der roepende kerk. Namens de Raad van de Gereformeerde Kerk van Middelburg, Ds. J. H. DE BOER, Praeses h.t. J. OLTHOFF, 2e Scriba. Middelburg, 19 april 1957. Spanjaardstraat 47, Telefoon K 1180—2438. De Hogeschooldag 1957 zal D.V. ge houden worden op donderdag 28 mei a.s. in de Burgwalkerk te Kampen. Aanvang 10 uur. Woensdagavond 22 mei half 8 zal de bidstond worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. J. L. Wielenga van Hil versum. De leiding van de Schooldag berust bij Curator Ds. D. Scheele. Na de opening zal de Rector, Prof. Dr. A. D. R. Polman, enige mededelingen doen. Sprekers zijn Prof. Dr. H. Bergema, over het onderwerpEschatologische vi sie, en Dr. K. A. Schippers over: De kerk tussen verleden en toekomst. Het slotwoord hoopt Ds. C. W. Keur van 's-Gravenhage te spreken. Voor logies wil de Pedel zorgen (Oudestraat 6), als u het hem vóór 10 mei bericht. Namens de Commissie van voorbereiding, Prof. Dr. G. M. den Hartogh, voorzitter. Dr. D. van Swigchem, secretaris, Burgwal 58, Kampen, tel. 052923637. P. J. F. Dupuis, Arts. Uzv lichaam een tempel. Uitg. N.V. IV. ten Have, Kalverstraat, Amsterdam. De schrijver behandelt in dit boekje een teer en belangrijk onderwerp, speciaal voor jongeren van 1622 jaar. Hij wijst hen op de verschijnselen bij de lichame lijke ontwikkeling en geeft hen antwoord op de vragen, die omtrent het geslachts leven rijzen. Dr Dupuis heeft hierover zeker wat te zeggen, dat herinneren wij ons nog uit een voorafgaand boekje: Uw deel in dit leven. De eerlijke behandeling kan veel bijdragen tot een goed verstaan van de waarde van het sexuele leven. Ongetwijfeld zal ook dit nieuwe boekje veel gelezen worden, en dat is het zeker ;waard. C. St. Dr C. J. Goslinga. Samuël. Tweede deel. In de serie: Korte Verklaring. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Met de uitgave van dit werk is nu ook de Korte Verklaring op de boeken Sa muël kompleet. Dr Goslinga heeft, in de trant van de serie, een korte exegetische verklaring gegeven van de tekst, waarbij de beteke nis van de openbaring Gods in dit tijd perk, en in de verschillende perikopen, wordt aangewezen. Men kan hier belang rijke opmerkingen aantreffen, o.a. bij 2 Sam. 11:11, over de aanwezigheid van de ark in het leger. De beide delen samen vormen een be langrijke en bruikbare kommentaar op de boeken Samuël. Wij bevelen deze uit gave gaarne aan. C. St. Ds A. T. Wde Kluis. Soldaten rondom de Kerk. Uitg. van Keulen, N.V., Den Haag. Het Bijbels verhaal wordt hier op een aparte manier besproken en in het leven van de moderne tijd gebracht. Het spreekt de mens aan, en kan zó een middel zijn, dat God er door spreekt. Wij hopen, dat velen het boekje ter hand nemen en le zen. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1957 | | pagina 3