PREDIKBEURTEN Officiële Berichten Kerknieuws „De Weefstoel" ZONDAG 28 APRIL 1957. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister 2.30 uur Ds J. H. de Boer 5 uur Ds J. li. de Boer (Noorderkerk) 9.30 uur Ds J. H. de Boer 5 uur Ds W. J. Meister Collecte Telefooncommissie. Luth. Kerk, avond 7.15 uur geen dienst Arncinuiden 10 en 6.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds H. K. Poelman. Gapingc 9.30 en 2 uur Ds P. van Til Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Koudekcrkc 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout; Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9.30 uur Ds de Bruijne te Zaandam, 2.30 u. Ds J. v. d. Wal Oostkapcllc 9.30 en 2 uur Ds Th. Sj. de Groot, Bed. Ii. A. en Dankz. Scrooskcrkc 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds W. J. Meister. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon. Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds A. O. Poppe te Naarden Vecre 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Drs A. Verschoor. Vlissingcn 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor, Bed. li. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 10 uur Ds J. v. d. Wal, 2.30 uur Ds P. J. O. de Bruijne Westkapellc 9.30 uur 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Collecte eigen Restauratiefonds. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashof f Axel 10 en 3 uur Ds O. van Noort te Nieuwendijk Breskcns 10 en 3 uur Ds J. B. van Mechelen Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijkc 9.30 en 2.30 uur Kand. Van Asselt te Baarn Terneusen .10 en 3 uur Ds D. A. Vogel te Geleen Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds F. L. Schalkwijk Zoutcspui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds H. Pestman CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds R. A. Flinterman Borsscle 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Goes, Westerkerk, 10 uur Ds F. L. Stolk te Putten 5 uur Ds J. D. Koers te Loosduinen Oosterkerk, 10 uur Ds J. D. Koers 5 uur Ds F. L. Stolk Collecte voor de hulpbehoevende Kerken in de provincie. 's-Gravenpoldcr 10 en 3 uur Ds J. E. Booij Heinkenssand 10 en 2.30 uur Dr C. Stam, Bed. H. Av. en Dankz. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds S. Oegema Kapcllc 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kriiiningcn 10 en 2.30 uur Niciiwdorp 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk te Veere Bed. Ii. Av. en Dankz. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruiter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds P. Homburg te Vlissingen CLASSIS THOLEN Anna Jacobapoldcr 10 en 2.30 uur Ds M. J. Arntzen te 's-Gravendeel Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds K. A. Firet te Schiedam Hoogcrheidc, R.K. Lagere Landbouwschool, 4.15 uur Ds K. A. Firet Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. v. d. Klaauw Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 5 uur Ds J. H. Meijer Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwer kerk 10 en 6 uur Dr J. H. Becker Oostcrland 10 en 3 uur Ds A. G. v. d. Stoel te Bergen op Zoom Rcncssc, Evangelisatiegebouw, 7.30 uur Ds J. Ii. Meijer Scharcndijkc 10 en 2.30 uur Ds J. Booy te Utrecht Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zicrikzcc 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma, Bed. PI. Av. en Dankz. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds W. C. P. den Boer te Uithuizen schafte deze hem geen vrede voor zijn ziel. Na veel strijd is hij overgegaan tot het protestantisme. Uit zijn familie werd hij toen uitgestoten en zijn vroegere vrien den keerden hem de rug toe. Doordat hij het priesterschap vaarwel had gezegd, moest hij in dienst, waar hij zich voort durende bedreigingen van de zijde van zijn aalmoezenier moest laten welgevallen. Daarna is hij in Barcelona tot evange list opgeleid. Maar hij wilde meer studie maken van de protestantse geloofsleer, om straks als volwaardig dienaar des Woords in Spanje werkzaam te kunnen zijn. Sinds October van het vorige jaar studeert hij in een theologisch instituut in Zwitserland. De toespraken van deze ex-priester zullen uiteraard een andere strekking hebben als die van Ds. Cignoni. Als eerst genoemde over zijn leven en werk in Spanje gesproken heeft, krijgen we dit maal een geloofsgetuigenis, waarin ex- pater Borras hoopt te vertellen over het geen hem bewogen heeft, afstand te doen van zijn roomse priesterschap, om een dienaar te worden van de verdrukte ge meente des Fleren in Spanje. De toespraak wordt evenals bij de tournee van Ds. Maria Cignoni Penei la uit het Spaans vertaald door C. Neeser. AGENDUM vergadering der Classis Zier ik zee van Gercf. Kerken D.V IVoensdag S Mei, St. Domusstraat, Zier ik zee. Aanvang kwart over tien. 1. Opening door de roepende kerk van Zonnemaire. 2. Nazien der credentialen door Brou wershaven. 3. Constitueren der vergadering. Mode- ramen Ds Kersten, PraesesDs Kamper, Assessor; Dr Becker, Scri ba. 4. Vaststellen der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies. 7. Rapporten. 8. Peremptoir examen van de Eerw. Heer C. A. Wielemaker, ber. pred. te Bruinisse. Preek Hebr. 11 2-126. Exegese O.T. Ps. 16, Jes. 44: 1—r-8. Exegese X.T. Rom. 6 en 1 Thess. 4. 9. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. 10. Regeling der vacaturebeuften. 11Algemene rondvraag. 12. Vaststellen van het persverslag. 13. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd der volgende vergadering. 14. Sluiting. Namens de roepende kerk van Zonnemaire, N. J. VIERGEVER, Praeses. J. v. d. PANNE, Scriba. AGENDA voor de vergadering van de Classis Middelburg der Gercf. Ker ken, te houden D.V. Dinsdag 11,. Mei 1957, des voormiddags om 9 uur in de Hofpleinkerk te Middelburg. 1Opening. 2. Nazien der credentiebrieven en in structies. 3. Constituering Moderamen. Praeses: Ds v. Til; Assessor: Ds Streefkerk; le Scriba: Ds Meister; 2e Scriba: Ds Poelman. 4. Notulen. 5. Mededeling en behandeling van in gekomen stukken en gevoerde cor respondentie. 6. Praeparatoir examen van Cand. P. Melse, van Vrouwenpolder. 7. Bespreking voorstellen en steunaan vragen voor de a.s. Part. Synode. 8. Verkiezing afgevaardigden ter Part. Synode. 9. Rapporten. 10. Rondvraag naar art. 41 K.O. 11Vacaturebeurten. 12. Rondvraag. 13. Vaststelling volgende vergadering. 14. Persverslag. 15. Sluiting. Voor de roepende kerk, H. G. BOER, Praeses. J. WATTEL, Scriba. Tweetal te Hardenberg (vac. J. van Reeven), J. Banga te Vleuten-de Meern en J. van Tuinen te Schettens (Fr.) te Rotterdam-Centrum (8ste pred. pk), FI. van Benthem te Wieringerwerf en F. Vroon te Groningen-Oost. Beroepen te Amsterdam (vac. P. Veen- huizen), Dr. A. G. Luiks te Diever te Rotterdam-Kralingen, E. -Pijlman te Bandung te Ommen (vac. F. H. Vonk), J. Banga te Vleuten-de Meern te Giessen-Rijswijk, A. van Asselt, kand. te Baarn te Enumatil, H. Langen- burg, kand. te Emmercompascuum. Aangenomen naar 's-Gravenhage- Loosduinen (5de pred. pk), A. W. Mee- der te Spijkenisse naar Vianên, Th. W. A. Rijper, kand. te Amersfoort, die bedankte voor Abcoude, Hellendoorn, Kamerik, Leimuiden, Nieuwerbrug a. d. Rijn, Nijbcets, Schoondijke en voor Tijn- je. Bedankt voor Delft (vac. E. de Vries), G. P. Hartvelt te Assen. Examens. Aan de Theologische Hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen de heren P. Melse te Vrouwenpolder (Z.) en J. W. de Roo te Ruinerwold (Dr.). Ds R. C. Harder. Het evangelie van Johannes Bosch en Keuning N.V. Baarn, geb; 5,40. Calvijn heeft in zijn tijd reeds bekend, hoe moeilijk het was om na de vele voor- gangers-kommentatoren op de bijbel, nog iets nieuws te berde te brengen. Hoeveel moeilijker is het dan nu Het is haast 'n ononderbroken stroom van Schriftverklaringen, die, gevoed uit vele in- en uitlandse beken, zich tussen de kerkelijke landouwen voortbeweegt. Alleen de genialen, de ketters en de oorspronkelijkheidsmaniakken komen nog wel eens met iets, dat de theologische wereld 'n moment in beroering brengt en 'n enkele maal blijvend tot grote dank stemt, zoals nog in 1954 Dodd met zijn The interpretation of the fourth gospel. Maar ouderlingen-lezers van deze kerkbode dit waardevolle boekje over het vierde evangelie kost.... ƒ29,50!! (De nieuwe, volledige Luther slechts. één duizend gulden.) Daarom acht ik, gelet op prijs èn op inhoud, het reeds 'n hele verdienste van collega Flarder, dat hij in onopgesmukte, toch niet onsierlijke, frisse bewoording, 'n populaire toelichting heeft gegeven op het schone, soms moeilijke en diepzinnige evangelie van Johannes. Flet handzame boekje laat zich prettig lezen en door schemeren 'n achtergrond van deugdelijke studie. Nergens wordt de kern bedolven onder nevenzaken. Voor onze .gewone" kerkleden acht ik deze kleine kommentaar gemakkelijker leesbaar dan de Korte Verklaring op het zelfde evangelie. Ook voor dagelijks lezen aan tafel, of voor persoonlijke voorbereiding voor het avondgebed van onze jonge mensen uit nemend. D. J. C. PI. J. Hegger. Mijn weg naar het licht. T. Wever, Franeker. Deze openbare „biecht" van de gewe zen room-katholieke priester Hegger, be oordeel ik niet. Het is 'n levensecht, fijn geschreven verhaal van 'n begaafd, openhartig man, die het zich in zijn leven niet gemakkelijk heeft gemaakt en het wel heel moeilijk- had om door te dringen tot de evangeli- sche waarheid. Als God er eens niet was geweest Floe wonderlijk Zijn weg met Zijn kin deren is, vindt men ook hier weer beves tigd het waren tenslotte leden van mijn vroegere gemeente te Brussel, die n.b. in Brazilië deze Limburgse pater de nauw keuriger weg moesten wijzen Naar ik vernam, zijn er lezers, die het hoofdstuk over zijn niet erg paedogogi- sche vader, liever zouden hebben gemist. Ik beoordeel echter ook dit niet. Maar voor mij is de levensgang van de pater er duidelijker door geworden. Ik begrijp ook zijn karakter beter er dat heeft met de vorm van ons geloof en ongeloof heel wat te maken. Ploeveel simpeler treedt zo iets aan de dag in 'n „biecht" als Heg- gers bekentenissen van zonde en van ge loof, dan in 'n affreus geleerd boekje bijv. als van RümkeKarakter en aanleg in verband met het ongeloof. Dat profes soren vandaag nog zó onverteerbaar kun nen schrijven. Maar hoeveel waardevoller ook deze echte geschiedenis van de twijfel dan de gefabriceerde bijv. in de Tornado van B. Nyenhuis, hoe boeiend ook beschreven. Er zijn nu vier r.k. priesters, die in België tot de gereformeerde kerk kwa men Lauwers, van Puyvelde, Dols en nu Hegger. Hoe uiteenlopend, deze ge wezen kloosterlingen. Welk 'n kontrast vooral de van nature schijnbaar zeer buigzame Vlaming Lau wers, in feite in al zijn hoofsheid hoof- diger en geslotener dan menige Fries, en deze bruisende, openhartige, bloedwarme Limburger, die uit beginsel van opvoe ding en roomse leer, het bukken tracht vol te houden, tot hij op 't eind zijn kluis ters met 'n ruk verbreekt. Collega Lauwers, die op vele kansels van Nederland soms onder tranen van zijn leven vertelde, maar nooit zijn be loofde wetenschappelijk verweer tegen Rome gaf. Collega Hegger, die na acht jaar met zeldzame openheid in vertelvorm -Rome in leer en praktijk wankelen doet. Wankelen doet? Het eeuwenoude Rome, dat Luther en Calvijn tenslotte te boven kwam Ik bedoelde dan ookwankelen voor óns besef, voor óns en voor roomse zoe kers. Maar voor de echte roomse, die van jongsaf alle twijfel aan zijn kerk als doodzonde is ingeprent? Ze zullen 't niet eens durven lezen, zelfs de priesters niet. Moge het menig conservatieve onder De Meimaand tegemoet met NYLONS aan uw voet in de prijs van 2,50 tot 5,50, Vasana Enkalons 2,50, 3,50, 4,50, Perlons 2,983,95, maat 8J/V 11 uit: SPECIAALHUIS Langeviele 3 Middelburg allerlei soort gereformeerden, die smalen op die roomsen, die niet durven naden ken, eens tot zelfonderzoek brengen, of zij zélf wel steeds open staan voor Gods Geest, instee van even rooms, domweg te hangen aan allerlei menselijke instel lingen en meningen. O, die gezangenkwestie bijv. bij ons D. J. C.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1957 | | pagina 3