PREDIKBEURTEN Kerknieuws Officiële Berichten TEKSTEN Kunsthandel VISSER TROUW en BELIJDENIS ZONDAG 31 MAART 1957 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til Voorber. H. Av., Openb. Bel., Bidstond Hongarije. 2.30 uur Ds W. J. Meister 5 uur Ds W. J. Meister (Noorderkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Bidstond Hongarije 5 uur Ds P. van Til Collecte gescheurde Kerken. LutJi. Kerkavond 7.15 uur geen dienst Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds Jac. Eringa te Oegstgeest Domburg 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds P. Homburg. Gapinge 9.30 en 2 uur Cand. v. d. Breugel te Amsterdam Grijpskerke 10 en 2.30 uur Cand. van Asselt te Baarn Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Meliskerke 9.30 uur 2.30 uur Ds P. van Til. Openbare belijdenis Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds Th. Sj de Groot Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. Homburg Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Collecte Evangelisatie in eigen dorp. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashoff Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée Breskens 10.30 en 3 uur Ds H. Pestman Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. L. Schalkwijk Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Cand. K. L. van Stegeren, Amsterdam Terneuzen 10 en 3 uur Ds F. Pijlman te Katwijk aan Zee Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Voormiddag Ps. 86: 17; namiddag Zondag 33. Zout es pui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller, Geersdijk CLASSIS GOES Baarland 10 en 2.30 uur Ds H. B. Weijland te Nieuwer Amstel (N.) Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Westerkerk, 10 uur Ds R. A. Flinterman 5 uur Dr C. Stam, Zondag 47 Oosterkerk, 10 uur Dr C. Stam 5 uur Ds R. A. Flinterman, Zondag 46 v Collecte voor algemene Chr. doeleinden. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur II ank ens zand 10 en 2.30 uur Cand. J. Vlaardingerbroek te Loosduinen Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds S. Oegema Kruiningcn 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Dr B. A. Knoppers te Soest Namiddag bevestiging Ambtsdragers. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruiter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Yersekc 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacobapolder 10 en 2.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. Blaauw te Oud-Beierland Hoogerheide, R.K. Lagere Landbouwschool, 4.15 uur Ds A. G. Blaauw Krabbend ijk e 9.30 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Voorber. H. Av. en Openbare belijdenis. Oud-Vossemeer 10 en 2.30uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Bruinisse 10 en 3 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Bed. H. Av. en Dankz. Colifnsplaat 10 uur Leesdienst, 6 uur Ds M. C. Kersten. Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Ds J. H. Meijer Voorber. H. Av. en Openbare geloofsbelijdenis. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwer kerk 10 en 3 uur Dr J'. H. Becker, Voort). H. Av. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds A. K. Krabbe te Hillegom Rcnesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds J. H. Meijer Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper Wi'ssekerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zierikzee 10 en 5uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds A. Schippers zich na een lange tijd van blauwbekken toch genoodzaakt om lijn twee maar te nemen. Buiten gaat het in de regel ge moedelijker toe. Als ik over een der land wegen van West-Friesland tippel, dan stopt de dokter uit zichzelf en gooit het portier uitnodigend open. Dat komt, om dat daar alles fietst en bromt en ze een persoon, die wandelt, houden voor een verschijning uit de zestiende eeuw. Nu, daar hoop ik inderdaad iets van te heb benIn zekere zin liften wij allemaal. Als het gaat over Karl Barth of over onze controverse met Rome, dan liften wij met Prof. Berkouwer en als het over de Nederlandse Geloofsbelijdenis gaat, vragen wij een plaatsje in de auto van Prof. Polman. In een streng wetenschap pelijke discussie mag dit niet, daar be hoort men te citeren uit de oorspronke lijke auteur. Maar ik ben bij Minerva (de godin der wetenschap) slechts op de bewaarschool geweest en ook velen, die verder gevorderd zijn op het steile pad der wetenschap, kunnen onmogelijk elke zaak zelfstandig onderzoeken. Wij zijn allen op elkander aangewezen en de veel zijdige waarheid Gods kan alleen worden verstaan in de gemeenschap der heiligen. Daaraan draagt een eenvoudige broeder, die zijn Bijbel biddend leest en het leven kent, evengoed zijn aandeel bij als een hoogleraar in de theologie. Dat weten de laatsten ook heel goed, als zij oprechte christenen zijn. Ik heb veel liever met hooggeleerden, die uit het rechte hout gesneden zijn, te doen dan met het half was-soort, die bijna altijd wandelen in dingen, die hun te hoog en te wonder lijk zijn" en die daarbij zo arrogant kun nen wezen dat je er je bekomst van hebt. Natuurlijk lift je niet als een mummie of als een koffer, die achter in de laad bak wordt gesmeten, maar als een levend christen die zijn Bijbel leest en Ursinus kent. Je kijkt wel terdege uit of de chauf feur naar Haarlem of naar Den Helder stuurt. Ontstaat er een vertrouwenscrisis in de kerken, ja, dan gaat het misDan komt er scheiding tussen de broeders van hetzelfde huis en de eerste eis is om het geschokte vertrouwen te herstellen. An ders helpt praten en schrijven geen zier. In zulke omstandigheden houd ik mij maar aan „Franckens Kern"(een heel oud, eenvoudig dogmatiekje). Er is echter ook een liften in geeste lijke zin, dat hoogst gevaarlijk is. Ik ben hard bang, dat dit veel voorkomt. Men 'gaat dan naar de kerk misschien zelfs trouw maar men komt niet tot per soonlijk geloof. Men lift om zo te spre ken met de dominee en de gemeente mee. Iedere kerkgang is dan eigenlijk een zo even de hand opsteken Dominee, mag ik een lift van u?" Men is daar tamelijk gerust bij, is men niet op de goede weg? Maar er zal niemand naar de hemel lif ten! Het zal moeten komen tot een per soonlijk geloof en persoonlijke bekering. „De Poort is eng" wil ook dit zeggen door de Enge Poort gaat men alléén. Ook op „de nauwe weg" is men vaak een zaam, elk heeft zijn eigen strijd, zijn eigen zieleworsteling. Bekering is een zaak tussen Gód en uw ziel. Neen, wij zullen de bekering nooit loswrikken uit de orde der heils. Wie dat doet, neemt het fundament voor de zielen weg en brengt „de vrome mens" op de troon. Maar aan de andere kant mogen wij deze Bijbelse waarheid ook niet inslikken. Bekering is geen ijselijke zaak, zij be hoort tot het evangelie, tot de Blijde BoodschapHoe liefelijk heeft onze Here Jezus er niet menigmaal over gesproken! En de catechismus zegt: bekering is een hartelijke vreugde tot God en een lust en liefde om naar al zijn geboden te le ven. En wie kent niet het oude psalmversj e Des Heren vrees is rein, zij opent een fontein van heil, dat nooit vergaat. Lift u nog of is het bij u al tot een persoonlijke beslissing gekomen Ik hoop het laatste van harte. (De Bazuin) N. Baas. Tzueetal te Rotterdam-Charlois (vac. J. Firet), C. Ch. Griffioen te Voorthui zen en A. C. Hofland te Meppel te Drachten (3de pred. pi.), P. R. Everaars te Avereest en Dr F. Feitsma te Oen- kerk te Delft (vac. E. de Vries), J. Bijleveld te Rijnsburg en G. P. Hartvelt te Assen. Beroepen te Hasselt, P. van Breugel, kand. te Amsterdam te Nieuw-Beets, Nieuwerbrug en te Tijnje, Th. W. A. Rijper, kand. te Amersfoort te Bolnes, Th. Vollenhoven te Bergentheim te Bozum, H. Langenburg, kand. te Em- mercompascuum te Kampen (vac. J. L. Wielenga), A. W. Meeder te Spijke- nisse te Alphen a. d. Rijn (3de pred. pl.), H. van Benthem te Wieringerwerf te Sleeuwijk, D. Groenendijk te Har- melen te Oostwold (Old.), A. van Asselt, kand. te Baarn te Rotterdam- Charlois (vac. J. Firet), C. Ch. Griffioen te Voorthuizen te St. Anna Parochie, Joh. Dijstra te Schermerhorn te Heer len (2de pred. pl.), A. A. Leenhouts te Castricum. Aangenomen naar Utrecht-Zuid (3de pred. pl.), J. van Reeven te Hardenberg, die bedankte voor Leidschendam naar Mildam, P. van Breugel, kand. te Am sterdam, die bedankte voor Drijber, Has selt, Houwerzijl en voor Zonnemaire. Bedankt voor Hazerswoude en voor Oudewater, J. Banga te Vleuten-de Meern voor Roosendaal, Jac. Plug te Schagen voor Zuidhorn, C. Klapwijk te Bennebroek. Aangenomen de benoeming tot hulp prediker te Montfoort, G. J. van Reenen, emeritus predikant te Amsterdam, die bedankte voor de benoeming naar Bo zum. Teruggenomen. De kerkeraad van Amersfoort heeft in zijn laatstgehouden vergadering het in een vorige vergade ring gestelde tweetal in de vacature van de 4de pred. plaats wegens gewijzigde omstandigheden teruggenomen. Beroepbaarstelling. Drs. J. Vlaar dingerbroek zal thans gaarne met ingang van 2 april a.s. een eventueel beroep in de Geref. Kerken in overweging nemen. Zijn adres is Haagweg 349 te Loosdui nen, tel. 396522—IC 1700. Examens. Aan de V.U. is geslaagd voor het doctoraal examen theologie de heer J. Vlaardingerbroek te Loosduinen. De klassis Warffum heeft peremp toir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer H. A. Starrenburg, kand. te Am sterdam en beroepen predikant te Kan tens. Afscheid en intrede. Ds G. J. Co- zijnsen te Hellendoorn is voornemens 12 mei intrede te doen te Ouderkerk a. d. Amstel, na bevestiging door zijn voor ganger, Ds F. N. Kruyswijk van Am sterdam. Ds E. Nawijn te Delfzijl, mocht na een onderbreking van vijf weken wegens ziekte zijn arbeid weer hervatten. Ds B. Rietveld te 's-Gravenhage- West is voornemens 10 mei a.s. aan de Vrije Universiteit bij Prof. Dr R. Schip pers te promoveren tot doctor in de theo logie op een proefschrift getiteld: „Se cularisatie als probleem van de theologi sche ethiek in verband met gedachten van Dietrich Bonhoeffer en Fricdrich Go- garten". De plechtigheid heeft om half vier plaats in de Woestduinkerk te Am- sterdam-Z. Ds F. H. Vonk te Ommen heeft zich tijdelijk aldaar gevestigd Bergweg 8a. Apeldoorn. De kerkeraad heeft de commissie van beheer medegedeeld zijn goedkeuring te hechten aan aankoop van een zeer geschikte woning aan de Vijver laan, die dan dienen zal als pastorie voor Ds G. W. Rijksen. Aangezien dit in elk opzicht voordeliger is dan nieuwbouw, wordt nu van pastoriebouw afgezien. Barneveld. De kerkeraad heeft zich bezig gehouden met het feit, dat het kaartspel in toenemende mate ook de Geref. gezinnen binnendringt. Met name op zondag doet het aan de zondagsvie ring ernstige schade. Over dit verschijn sel heeft de kerkeraad zijn verontrusting en afkeuring uitgesproken. Drachtster-Compagnie. De gemeen te zal 10 april a.s. haar gouden jubileum vieren. In de herdenkingssamenkomst zal naast de pastor-loci, Ds J. Nieuwsma ook Prof. Dr R. Schippers, een van de zes oud-pre(dikanten dezer gemeente, het woord voeren, waarna leden der kerk zullen opvoeren „De kerk aller eeuwen", een stuk, dat voor deze gelegenheid werd geschreven door Mevr. A. NicolaiWie- ringa, lid der gemeente. Middelburg. De actie tot verhoging van de vrijwillige bijdragen is met 10.000,gestegen, terwijl voor 1957 nog op 4000,mag worden gerekend. Ook stegen de collecten met ƒ8000, r- Ouderlingenconferentie. De ouder lingen-conferentie in de classis Rotter dam werd j.l. donderdagavond in de Doofstommen-inrichting te Rotterdam gehouden. Ds A. Brouwer van Rotter dam refereerde over: „Tussen neen en ja!", waarin hij enkele gedachten ont vouwde over de door de Geref. kerken genomen en te nemen oecumenische be slissingen. De referent gaf een overzicht van de stand van zaken, een beoordeling van de Wereldraad van kerken, waarop hij critiek leverde, en concludeerde, dat de generale synode bij waardering voor het goede, dat óok in de Wereldraad ge vonden wordt, bij haar neen moet blijven. De ambtsdragers moeten blijven verstaan, dat de éne kerk des Heren gebouwd wordt door de voortdurende oproep tot geloof en bekering te doen uitgaan, en door de meest intensieve zielszorg te be oefenen. Zendingsvacantiezveken. Gezien de grote belangstelling van voorgaande jaren zal het Zendingscentrum ook dit jaar weer zendingsvacantieweken organiseren, n.l. 3, en wel van 613, 1320 en 20 27 juli. Overdag is men vrij en 's avonds worden causerieën gehouden over het zendingswerk of door zendingsarbeiders met verlof, of door deskundigen. Eén avond wordt gewijd aan het thuisfront, terwijl ook een avond zendingsfilms ge geven worden. Nadere inlichtingen ver strekt het Zendingscentrum, Wilhelmina- laan 3 te Baarn. Deputaten van de kas voor steun aan hulpbehoevende diaconieën van de Gere formeerde Kerken in Zeeland verzoeken diaconieën, welke menen dit jaar finan ciële bijstand nodig te hebben hun aan vragen vóór 1 mei a.s. in te dienen bij de secretaris-penningmeester van boven genoemde kas, Jb Kloosterman Jzn, Le liestraat 27 te Goes. De verzoeken moeten vergezeld gaan van een afschrift van de jaarrekening over 1956 en een staat van de bezittingen, in tweevoud. worden bij ons vervaardigd, zo wel op glas geschilderd als op hout gebrand. Langeviele 1, Middelburg. Tel. 3234 Ds H. W. Engelkes. Uw plaats in Gods huisgezin. Uitg. van Keulen N.V., Z. Buitensingel 272, Den Haag. In de trant van het gesprek richt de Amersfoortse predikant zich tot de jon geren, die belijdenis van hun geloof doen, teneinde hen te doordringen van de be tekenis van de Kerk als Gods huisgezin, waar zij hun plaats mogen hebben. De boodschap is hier zeer persoonlijk gericht en zal de jongeren aanspreken. Prijs 1,45. Naast deze uitgave, die wij gaarne aanbevelen, biedt de catalogus voor be lijdenisgeschenken van de firma van Keu len een rijke variatie. Men raadplege deze, om een keuze te doen. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1957 | | pagina 3