UHTAFlt PREDIKBEURTEN Aan dc kerkeraden van de Gereformeerde Kerken in Nederland. ZONDAG 16 DECEMBER 1956 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 2 uur Ds. W. J. Meister, Zondag 17 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 17 (Noorderkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Zondag 17 5 uur Ds P. van Til Collecte Evangelisatie in eigen stad. Luth. Kerkavond 7.15 uur Ds P. Homburg te Vlissingen Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Ggpinge 9.30 uur Ds J. Spoelstra, 2 uur Grijpskerke 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. Spoelstra. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven Jr te Wageningen Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds P. Homburg Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Vrouzvenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds P. van Til. Collecte Hulpbehoevende Kerken in de provincie. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashof f Axel 10 en 3 uur Dr B. A. Knoppers te Soest Breskens 10 en 3 uur Ds Th. Rienks Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. L. Schalkwijk Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Cand. G. H. Gerritsen te Groningen Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Terneuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Voormiddag Sam. 8: 15; namiddag Zondag 21. Zout es pui (Chr. School) 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds Hegger te Denderleeuw (België) Borssele 10 uur Ds J. v. d. Veen, 2.30 uur Leesdienst. Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst GoesWesterkerk, 10 uur Dr C. Stam 5 uur Ds R. A. Flinterman, Zondag 32 Collecte voor eigen Evangelisatie-arbeid. Oosterkerk, 10 uur Ds R. A. Flinterman, Bed. FI. Av. 5 uur Dr C. Stam, Bed. H. Av. en Dankz. Collecte voor de Kerk. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ileinkenszand 10 en 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds S. Oegema; nam. Voorber. PI. Av. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds C. van Nes te Rotterdam Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds J. PI. de Boer te Middelburg Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruiter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds J. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds M. de Regt te Nieuwendijk Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds J. D. Koers te Loosduinen Hoogerheide, R.K. Lagere Landbouwschool, 4.15 uur Ds J. D. Koers Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. J. Vlaardingerbroek, Loosduinen Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Bed. H. Av. en Dankz. Bruinisse 10 en 3 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingn, Voorber. H. Av. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur" Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds J. H. Meijer Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 10 en 3 uur Dr J. H. Becker Oosterland 10 en 2.30 uur Ds A. Schippers Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds J. H. Meijer Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds K. Smit te Anna Jacoba Polder gen op Zoom. -'t Gironummer van br. IJ. zal in de Kerkbode worden gepubliceerd. 10. De volgende vergadering zal D.V. plaats hebben 6 Febr. 1957. Praeses Ds Stoffels, Assessor Ds v. d. Stoel, Scriba br. Versluys. 11. Nadat de Assessor voorging in dankzegging sloot de Praeses de verga dering. Op last der Classis, A. KONING. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Axel, gehouden te Ter- neuzen, op dinsdag 4 december 1956. Ds van Mechelen opent de vergadering, uit naam van de roepende Kerk te Oost burg. Alle kerken zijn wettig tegenwoor dig. De vergadering, geconstitueerd zijn de, heeft als moderamenpr. Ds Couvée scr. Ds Schalkwijk; ass. Ds Pestman en 2e scr. Ds Middelkoop. Na felicitaties en betuigingen van medeleven wordt het agendum afgehandeld. De scriba leest de notulen. Ds Rienks is nog niet vertrokken. Een andere datum van vertrek zal worden be paald. Ingekomen een brief van de quaestor in verband met de eveneens ingekomen gewijzigde begroting van het classisquo- tum (aangenomen). Mededeling door Ds Couvée, dat ver schillende kerken achter zijn met betaling van de zendingsgelden. Oproep: 't jaar zonder schuld aan de zending Kerkorde. Ds van Mechelen rappor teert namens de classicale commissie. Vijf kerken hadden opmerkingen ingezonden. De classis houdt een brede en tevens diep gaande bespreking, die om half drie ein digde. De classis geeft de conclusies van de bespreking door aan de Particuliere Synode. Rondvraag naar art. 41 K.O.Ds Mid delkoop doet enkele mededelingen over de verzorging van Zee-, Land- en Lucht macht. Een kerk vraagt en ontvangt raad in een tuchtgeval. Ds Schalkwijk vraagt overweging van een classis-zen- dingsdag, waar Ds Schut zal spreken, en deze vergadering toegankelijk te doen zijn voor gemeenteleden. Volgende vergadering D.V. 22 januari 1957, 's morgens 9 uur, te Terneuzen, saam te roepen door de kerk van Schoon dijke. Pr. Ds Grashof f; scr. Ds Schalk wijk ass. Ds Couvée en 2e scr. Ds Rienks (c.q. Ds Pestman). Kort verslag is gelezen en vastgesteld. De vergadering is gesloten door de praeses. In opdracht van de classis, D. MIDDELKOOP. Jeugdlectuur. Uitgaven van de Firma Jan Haan, N.V., N. Ebbingestraat 21, Groningen. Tegen 't eind van het jaar is er in elk gezin, waar kinderen zijn, behoefte aan lectuur. Er moet voor de avonden en de naderende vacantie, iets te lezen zijn. Bij de uitgaven van de Firma Haan vindt U zeker iets van uw gading. Wij maken U er op attent, en vermelden U hieronder verschillende titels. Nieuwe verhalen: Annie Sanders. Hoe zal ik U ontvangen Een goed Kerstverhaal. Joh. Hidding. Kerstfeest op hei. Wordt graag gelezen. Jeanne Marie. Twee vriendjes onder één dak. Een vertelling over streken, en een goede afloop. G. H. van Maren. De stokjes waren weg. Ook een Kerstverhaal. Jeanette van Beilen. Trees je en het tafel kleed. De kinderen lezen het met smaak. C. A. ten HeuvelMeester. Anton en zijn aapje. Aardig verteld. J. Smelik. Bruno Schinckel. Een geschied verhaal uit de prinsentij d. J. Goedhart. Het geheim" van het houten huis. Geef het uw kinderen maar ge rust. Nu volgen 2 boeken, die een tweede druk beleven: A. D. Schipper, De Rodenhorstjes. J. W. Grisnigt. Moeders grote dochter. In derde druk: Jan van Groningen, Javastraat 127a. En, in vierde druk: H. KingmansEn toen daalde de machine Wij durven U al deze uitgaven aan bevelen. Men raadplege verder de cata logus, door de firma Haan uitgegeven. Dan kunt U zeker een keus doen. Alle boeken met illustraties. C. St. Stichting Morgenland-zending. Kalender voor 1957. Secretariaat: WBarentz- straat 108, Utrecht. Dit is de enige protestantse zendings kring, werkzaam in Syrisch-Mesopotamië. Steeds had men met grote moeilijkheden te kampen. Er wordt gearbeid met chris telijk onderwijs en door ziekenhuiswerk. Bij de huidige activiteit van het Moham medanisme is het verklaarbaar, dat de zorg over dit werk groeit. Gaarne vragen wij belangstelling en meeleven voor deze dienst. Neemt U om te beginnen de kalender, deze kost slechts 1,10, postgiro no. 18757. Wij hopen, dat velen aan de oproep gehoor geven. C. St. De volgende Oecumenische Synode Het tweede punt, waarop deputaten in nauw verband met het vorige de aandacht willen vestigen, is de nood zaak om de belangstelling gaande te houden voor het aanhangig maken van daartoe geschikte zaken bij de Oecumenische Synode. Wanneer in 1958 in Zuid-Afrika de volgende sy node zal worden gehouden, mogen wij aannemen dat de meeste, zo niet alle in te dienen rapporten besproken en terzake bepaalde uitspraken ge daan zullen worden. Het zal duidelijk zijn, dat er dan weer nieuwe onder werpen op het agendum moeten ge plaatst worden, zal de arbeid voort gang kunnen hebben. Die nieuwe onderwerpen moeten komen van de aan deze arbeid deelnemende kerken, dus ook van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Deputaten brengen daarom deze zaak onder de aandacht van de kerken. Zij nemen aan, dat men in de kerken wel onderwerpen heeft, welke men gaarne aan de orde zou zien gesteld, maar dat er slechts een bepaalde prikkel nodig is om er werkelijk mede voor de dag te komen. Welnu, deputaten zullen het op prijs stellen in dit opzicht uit de kerken suggesties te mogen ontvangen. Na tuurlijk is het eveneens mogelijk, dat kerken een bepaald voorstel van be doelde aard zelfstandig voorbereiden en ter behandeling bij de eerstvolgen de generale synode inzenden. Ten overvloede zij er nog aan her innerd, dat het geen zaken moeten zijn, die uitsluitend op de kerken in Nederland betrekking hebben, doch dat het zaken geldt, die een algemeen belang hebben ook buiten de eigen kring van het nationale gereformeerde leven. Als kerken van gereformeerde belijdenis in de wereld dienen wij ten aanzien van vraagstukken van een dergelijk algemeen belang een ge meenschappelijk front te vormen. De door ons in te nemen houding kunnen wij veelal alleen vaststellen na en op grond van een gemeenschappelijke be raadslaging, welke het best in een Oecumenische Synode wordt ver kregen. Hulp aan kerken in het buitenland Het derde punt, dat deputaten wil len noemen, is van bij uitstek prak tische aard. Zullen de kerken haar oecumenische taak ten aanzien van het gereformeerde kerkelijk leven na komen, dan mag het niet blijven bij woorden, maar zullen zij niet mogen aarzelen, waar zulks nodig mocht blijken, daadwerkelijke steun te ver lenen. Nu heeft de synode van Edinburgh een aanbeveling gegeven aan het werk van de International Society for Re formed Faith and Action en heeft de synode van Leeuwarden met deze aan beveling-haar instemming betuigd. De bedoelde vereniging, waarvan ook in Nederland onder de naam van Ne derlands Gereformeerd Verbond een afdeling zich heeft gevormd, heeft zich tot taak gesteld aan zwakke gerefor meerde kerken in de wereld hulp te verlenen, bijv. ten behoeve van het uitgeven van geschriften. Het spreekt vanzelf, dat ook onze kerken niet zul len aarzelen, wanneer zij de gelegen heid daartoe krijgen, naar vermogen de bedoelde vereniging in het bereiken van haar doel bij te staan met het geven van financiële steun. Momen teel kunnen deputaten in dit opzicht geen nadere aanwijzingen verstrekken en moeten zij het laten bij deze al gemene aanbeveling. Daarnaast wijzen deputaten er ech ter op, dat nog andere objecten geacht mogen worden recht te hebben op geldelijke steun van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Zij menen goed te doen met van tijd tot tijd, wanneer daartoe aanleiding bestaat, een der gelijk object onder de aandacht te brengen. Thans willen zij met krachtige aan drang wijzen op de kleine groep van Gereformeerde Kerken in Oostenrijk. Deze kerken maken een zelfstandig deel, maar tevens een kleine minder heid, uit van de Evangelische Kerk in het genoemde land. Zij worden gevormd door gereformeerden afkom stig uit Zwitserland en door gerefor meerden uit het grensgebied van Oos tenrijk en Hongarije, die sedert 1945 versterkt zijn door vluchtelingen uit het zogenaamde Banaat en andere ge bieden, thans behorende tot Joego slavië. Deze gereformeerden, wier ge meentelijk leven een intensief karakter draagt, hebben het moeilijk, zowel wat betreft het onderhoud van hun predi kanten als wat betreft het herstellen van hun kerkgebouwen en het ver zorgen van de vluchtelingen. Naar het oordeel van deputaten zouden onze kerken deze kerken in Oostenrijk eni germate kunnen helpen door gezamen lijk op korte termijn twintigduizend gulden bijeen te brengen. Op grond van hun door bevoegde personen in Oostenrijk verschafte gegevens maken deputaten dit verzoek bekend. Zij dringen er bij de kerken ernstig op aan, haar oecumenische roeping ten opzichte van gereformeerde broeders en zusters in de wereld niet te ver waarlozen en onder meer tot uitvoe ring te brengen door de bedoelde Gereformeerde Kerken in Oostenrijk de gevraagde hulp te doen geworden. Zij zijn van mening, dat de omstan digheid, dat de bedoelde kerken op het ogenblik niet zijn aangesloten bij de Oecumenische Synode, geen belet sel mag zijn om haar daadwerkelijk tegemoet te treden. De giften kunnen gestort worden op het gironummer (513153) van het Algemeen Bureau van onze kerken te Utrecht. Uit de aard der zaak zullen deputaten aan de volgende generale synode van hun bemoeiingen ook in dit opzicht ver antwoording afleggen. Nadat bovenstaande uiteenzetting reeds was ontworpen, kwamen de berichten over de gebeurtenissen in Hongarije. Het spreekt vanzelf, dat door de zorg voor de vluchtelingen uit Hongarije, die voor een deel in Oostenrijk zullen blijven en onder wie zich stellig ook een percentage gere formeerden bevindt, de taak van de Gereformeerde Kerken in Oostenrijk nog wordt verzwaard. Deze kerken kunnen onze hulp niet missen en wij moeten aannemen, dat het hierboven •genoemde bedrag in verband met deze nieuwe taak voor de broeders in Oostenrijk, eigenlijk te laag geschat is en dat aanbeveling verdient, wan neer wij boven dit minimum wisten te klimmen. Deputaten voornoemd, Prof. Dr. D. NAUTA. Ds. G. F. HAJER. T. SPAAN. Amsterdam, november 1956. P.S. het adres van deputaten is: Vondelstraat 182, Amsterdam-West.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1956 | | pagina 3