^KEN Nieuv^ Kerknieuws PREDIKBEURTEN Officiële Berichten Men late de mensen niet verkommeren. Maar men zie hier dan een nieuwe paeda- gogische taak om de mensen voor te lich ten en beter inzicht te verschaffen. De diakonale taak stelt in deze tijd hoge eisen. De diaken zal zekere deskun digheid niet kunnen 'missen. Hij zal op de hoogte moeten zijn van de mogelijkhe den die er liggen. Hij zal vaak mensen moeten adviseren en de weg moeten wij zen. Hij zal in het kontact met overheids organen en bedrijfsinstanties de kerk moéten kunnen vertegenwoordigen. Hij zal op gepaste wijzen de grens moeten weten te trekken. De Synode heeft er n.l. prijs op gesteld uitdrukkelijk te verklaren, dat de zelfstandigheid van het diakonale werk bewaard moet blijven. Dat men al evenmin er op uit mag zijn om specifiek diakonale taken af te schuiven op over heidsinstanties. Men moet niet voor de mensen de indruk geven dat de kerk al leen maar bemiddelt op de route naar „so ciale zaken". In het diakonale werk moet de liefde van Christus floreren onder de Zijnen. Daarbij moet de rijke diakonie de be hoeftige bijspringen, zoals in onze pro vincie allang te doen gebruikelijk is. Konkluderend kunnen we vaststellen onze taak is in principe dezelfde gebleven. De omstandigheden echter brachten een sterke wijziging in de struktuur van ons leven. Speciaal met de overheid moest wel nauwer kontakt worden opgenomen. De kerkelijke ambtsdragers moeten daarbij onze mensen alle hulp en voorlichting ge ven die zij nodig hebben. Het gaat om de verheffing van het menselijk leven uit de zonde en haar gevolgen, opdat de mens als mede-arbeider van God zijn verant woordelijkheid kan aanvaarden en zonder al te grote spanning kan leven in dank baarheid. Dit was in grote lijnen het betoog van onze hoofdredakteur Dr Stam, die als af gevaardigde van de zeeuwse kerken ter Synode deze zaak mede behartigd heeft. Ter konferentie bleef de diskussie maar een mager beest; maar ongetwijfeld zal in de boezem van verscheidene plaatse lijke diakonieën het laatste woord over deze dingen nog wel niet gezegd zijn. Wij van onze kant wensen de broeders diakenen van harte sterkte bij hun om vangrijke en gewichtige arbeid. De organisatoren van deze konferentie hartelijk dank. Het is een prachtig idee om alle ambtsdragers zo nu en dan eens bij elkaar te roepen voor de bezinning op allerlei vraagstukken waarvoor de nieuwe tijd ons gezamenlijk stelt. A. V. Ditmaal uit de classis Goes. Goes kreeg een tweede kerkgebouw aan de Oostzijde van de stad. Donderdag 1 Nov. j.l. werd het in gebruik genomen. Zoals het met de bouwstijl in deze tijd gaat, lokt een gebouw, ook een nieuw kerkgebouw, nogal wat critiek uit. Zo ging het ook hier. „Dat is geen Kerk", werd een nogal vaak vernomen opmerking. Be paald bemoedigend voor de „makers" zijn zulke woorden niet. Dat een bepaalde idee aan een gebouw ten grondslag ligt, ver geet men dan. Nu is het „klaar". En men kon kennis nemen van het interieur. Een kerkzaal, die overdag verrassend licht is, en in de avonduren een verlichting heeft, waar door het geheel treffend wordt. Een kerk ruimte, waar de gemeente volop in het licht geplaatst wordt, en de dienstdoende predikant vrijwel in het midden van het volk staat. Geen afgesloten houten broek, die hem isoleert van de gemeente, maar een open podium, waar de centrale plaats blijft voor de Woord verkondiging, ter wijl daarnaast voor doopvont en avond- maalsstel ruimte gevonden is. Presentatie van de middelen tot bediening van Woord en Sacrament. Een plaats van vergadering der ge meente, waar men op de achterste rij even zeer contact heeft met de predikant als vooraan. De idee van een vergaderruimte vol lichteffect is mooi voor de Nieuw- Testamentische Kerk. Want, elke samen komst staat in het teken van opstanding en overwinning. Om deze kerkruimte zijn enkele klei nere vergaderruimten gelegen. Het hart van het gebouw is voor de dienst des He ren, en daaromheen liggen de mogelijk heden voor verdere ontplooiing van het gemeenschapsleven, o.a. van de jeugd. Een luidbel nodigt om te komen. De commissie van beheer,, die buitenge woon geijverd heeft voor de totstandko ming van dit gebouw, heeft bij monde van haar voorzitter, br. J. J. van Antwerpen, het kerkgebouw overgedragen aan de ker- keraad. Namens deze heeft de voorzitter, Ds R. A. Flinterman, de kerk in ontvangst genomen. Met een passende liturgie werd de kanselbijbel neergelegd, en doopvont en avondmaalsstel onthuld. Er was afwisselend gemeentezang en koorzang. Dr C. Stam ging daarna voor in gebed, en verkondigde het woord Gods uit 2 Kron. 7:3, over het wonen Gods in het huis, aan Hem gewijd, waarvan de gemeente door God Zelf wordt over tuigd. Namens de classis Goes sprak Ds J. E. Booy woorden van gelukwens, Ds A. W. M. Odé, Ned. Iierv. predikant te Goes sprak namens de Kerken van Goes, die vertegenwoordigd waren, terwijl namens het college van B.en W. de burgemeester het woord voerde. In. een slotwoord werd de dank van de kerkeraad uitgesproken voor de ontvan gen gaven, o.a. het prachtige avondmaals stel en stijlvolle doopvont, het mooie lin nen voor de avondmaalstafel, alsmede een paar aangebrachte ramen, voorstellend de symbolen van de 4 evangelisten. Goes werd een kerkgebouw rijker. Moge het Woord Gods uitgaan tot ze gen van velen. Drietal te 's-Gravenhage-Oost (vac. B. Timmer), L. J. Boeijinga te 's-Grave- zande, F. Vroon te Groningen en M. Wil schut te Amsterdam-West. Tweetal te Leeuwarden (7e pr. pl.), H. Sweepe te Leiderdorp en J. v. d. Zan den te Murmerwoude te Zwolle (vac. H. A. Munnik), A. W. Meeder te Spij- kenisse en J. v. d. Zanden te Murmer- woude. Beroepen te Rotterdam-Kralingen (voor bijz. werkzaamheden - dir. Geref. maat schappelijk werk), C. van Nes te Melis- kerke te Tijnje, D. Engel, kand. te Woerden. Aangenomen naar Driebergen (vac. Th. Struys), J. li. Post te Heerenveen naar O. en N. Wetering, A. G. Kornet te St. Anna-Parochie naar Lemmer, J. H. Binnema te Oude-Pekela naar Rotterdam-Kralingen (voor bijz. werk zaamheden - dir. Geref. maatschappelijk werk), C. van Nes te Meliskerke naar Rotterdam-Delf shaven (als evang. pred.), H. J. Kouwenhoven te Heinkenszand. Examens. De klassis Amsterdam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heren A. J. Jelsma, kand. te Amsterdam-Z„ Vlietstraat 14 II; D. van Keulen, Blankefloorstraat 121; R. Peter sen, de Rijpgracht 49 I en H. A. Star- renburg, P. Scholenstraat 9, allen te Am sterdam-West. Zij zijn allen terstond be roepbaar. De klassis Alkmaar heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacra menten de heer P. v. Oosterhoudt, kand. te 's-Gravenhage en beroepen predikant te Krabbendam. De klassis Alkmaar heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. Schelhaas, kand. te Noord-Scharwoude, die een e.v. beroep terstond in overweging namen zal. Zijn adres is Willem de Zwijgerstraat 5 te Noord-Scharwoude. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het prop. ex. theologie de heren J. v. Drie te Leiden, H. Klijsmit te Amsterdam, J. A. C. Rullmann te Soest, J.~Sap te Leiden, W. Schelhaas te Amsterdam en E. Th. Thijs te Veenen- daal. Afscheid en intrede. Na bevestiging door Ds. M. J. v. Dijken aldaar met Jes. 65b8a, deed Ds. G. ter Steege, geko men van Vianen, intrede te Amsterdam- Noord met Jes. 6:2. Kand. P. van Oosterhoudt te 's-Gravenhage is voorne mens 25 Nov. intrede te doen te Krab bendam, na bevestiging door Ds. J. G. Feenstra, em. predikant te Scheveningen. Ds. E. I. F. Nawijn is voornemens 16 dec. afscheid te nemen van 's-Gravenhage- Oost wegens vertrek naar Katwijk aan Zee, waar hij 30 dec. d.o.v. door Ds. F. Pijlman aldaar, zal worden bevestigd, om 7 jan. '57 intrede te doen. Het afscheid en de intrede van Ds. W. v. d. Linden zijn een week vervroegd. Ds. v. d. Lin den denkt 2 dec. afscheid te nemen van Kralingen en 16 dec. d.o.v. intrede te doen te 's-Gravenhage-West. Hengelo (O.). Het interieur van het kerkgebouw zal aan een grondige restau ratie worden onderworpen. De preekstoel, die door houtworm aangetast is, zal wor den gesloopt wat de bekleding betreft. De kansel zal in een zachte kleur van beige worden geverfd en ook het muurwerk achter de kansel en de banken van de ZONDAG 11 NOVEMBER 1956. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 12 Ds J. H. de Boer Ds J. H. de Boer Ds J. H. de Boer Ds W. J. Meister, Zondag 12 Collecte hulpverlening gescheurde kerken. Luth. Kerk, avond 7.15 uur géén dienst Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur?, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Gaping e 9.30 en 2 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds J. Spoelstra Cand. D. van Keulen te Amsterdam Ds A. Elshout Cand. Overdulve te Amsterdam Cand. R. v. d. Berg te Rijsoord Ds S. van Wouwe Ds C. Boon Souburg 9.30 uur Ds G. D. L. Brederveld, 2.30 uur V eer e 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. Homburg Vrouwenpolder 9 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds P. Homburg Westkapelle 10.30 uur Ds A. J. Dondorp 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Collecte Theologische School. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashoff Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée Breskens 10 en 3 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. L. Schalkwijk Schoondijke 9.30 en 2.30 u. Ds Th. Rienks, nam. Dankuur voor 't gewas Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Temeuzen 10 en 3 uur Ds P. van Til te Middelburg Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds J. J. Ritsema te Rijsoord Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Drieivegen 9.30 en 2 uur Goes, Westerkerk, 10 uur 5 uur Leesdienst Ds S. Oegema Leesdienst Dr C. Stam Ds R. A. Flinterman, Zondag 27 Oostkerk 10 uur Ds R. A. Flinterman, 5 u. Dr C. Stam, Zondag 26 Collecte geest, verzorging aan verstrooiden in het buitenland. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Ds G. N. Lammens te Rotterdam-Kralingen. Ds J. v. d. Leek Ds J. Koolstra Drs A. Verschoor te Vlissingen Ds H. J. Swierts te Enkhuizen Ds C. de Ruiter Ds J. Bouwknegt Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds P. van Dijk Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Hoogerheide, R.K. Lagere Landbouwschool, 4.15 uur Ds Ph. Stoffels Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. de Groot te Minnertsga Voorber. H. Av. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds Han Ring Kong. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds Han Ring Kong CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Bruinissc 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwer kerk 10 en 3 uur Oosterland 10 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds G. Leene te Boskoop Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller. Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker Ds H. D. Bakker te Tholen Ds J. H. Meijer Scharendijke 10 uur Ds T. Kamper, 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten; nam. Zondag 26 Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Cand. J. Schelhaas te Noord-Scharwoude ambtsdragers zal in daarmede harmonie- erende kleuren worden gerestaureerd. Ook de vloerbedekking vóór de kansel ondergaat vernieuwing. Een en ander wordt geraamd op 3500,welk bedrag men wil bijeen krijgen door verhoging van de veste vrijwillige bijdragen. Ned. Geref. Jeugdraad. De sterke groei van het werk op „De Nijenburgh" te Baarn is oorzaak geworden, dat het bureau waarvan de werkzaamheden zich eveneens sterk uitbreiden, daar niet lan ger kan gevestigd zijn. Men heeft nu een nieuw werkcentrum gevonden op de „Amersberg", Utrechtseweg 223 te Amersfoort, waarheen men nog dit jaar hoopt te verhuizen. Bond van Geref. Mannenverenigin- gen in Nederland. De jubileumbondsdag zal 28 en 29 Mei a.s. te Rotterdam wor den gehouden. Te O verveen, Wilsum (O.) en te Zuidbroek traden verenigin gen tot de bond toe. Geref. Ver. voor geestelijke volks gezondheid. De algemene vergadering van de Vereniging tot bevordering van de geestelijke volksgezondheid op Geref. grondslag zal 24 nov. a.s. te Utrecht wor den gehouden. Als referent zal optreden Prof. Dr. J. Waterink, hoogleraar aan de V.U. met het onderwerp„De invloed van de prediking op de geestelijke volks gezondheid". Giften en legaten.. De kerk van Hui zen (N.H.) ontving een gift van 1000,-, waarvan de helft voor kerkbouw. L.S. De vergadering van de Kerken in de Classis Zierikzee zal D.V. worden gehou den op Woensdag 21 November 1956 in de Geref. Kerk te Zierikzee. Stukken voor het agendum te zenden aan de eerst-ondergetekende vóór 13 No vember 1956. Namens de roepende kerk van Wissenkerke, Ds M. C. Kersten, Praeses. De kerkeraad van Meliskerke nodigt de zusterkerken uit de classis Middelburg uit, om zich bij het afscheid van Ds C. van Nes, op Zondagmiddag 18 Nov. a.s., te doen vertegenwoordigen. De Scriba. ZOUTESPUI. Boekhouder der kerk is br. Jacob Ruij- tenburg, Magrette N 58.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1956 | | pagina 3