Officiële Berichten PREDIKBEURTEN IS U OOK BLIJ....? HET EERSTE BEZOEK nemens. 14 oktober afscheid te nemen van Vianen, wegens vertrek naar Amsterdam- N. Dr. J. Attema heeft zijn arbeid in de kerk van Huizen thans beëindigd, wijl hij financiëel geheel voor de V.U., waar aan hij doceert, komt. Ds. H. v. Benthem zal, als hij als reserve-legerpredikant afzwaait, per he- liocoptère naar zijn gemeente te Wierin- gerwerf terugkeren en vlak bij zijn pas torie landen. P. J. du Plessis. De heer P. J. du Plessis uit Z. Afrika heeft zich met zijn echtgenote metterwoon te Kampen geves tigd teneinde aan de Theol. Hogeschool aldaar zijn studie af te ronden. De heer du Plessis studeerde te Pretoria theolo gie en koesterde de wens om zijn studie af te maken aan een Europese universi teit of hogeschool. De keus is nu op Kam pen gevallen. De heer du Plessis begon tien jaar geleden in zijn vrije tijd met studie der theologie, want hij was over dag als staatsambtnaar werkzaam. Hij zag kans na zes jaar niet alleen in de theologie, maar ook in de klassieke talen de fundamentele graden te halen. Hij nam ontslag als ambtenaar en wijdde zich vier jaar geheel aan theologische studie, die hij combineerde met een assistentschap aan de universiteit. Hij heeft nu de kan- didaatstitel zowel in de letteren (met name Grieks), als in de theologie. Zijn echtge note, mevr. du PlessisCoetzee beschikt over een zelfde studiezin. Na haar huwe lijk was zij lange tijd werkzaam op een advocatenbureau, gaf 's avonds les aan een steno- en typeschool en studeerde tussen de bedrijven door orgel en piano en behaalde in Londen een diploma orga- niste. Met haar echtgenoot, die lid was van een symfonie-orkest, heeft zij samen wel uitvoeringen gegeven. Het echtpaar dat door werkzaamheden op het gebied van de immigratie met Nederland niet geheel onbekend is, behoort tot de Ver. Herv. Geref. kerk. Kand. du Plessis heeft in ons land al in meer dan een Geref. kerk een stichtelijk woord gespro ken. In Kampen studeert kand. du Ples sis nu voor het doctoraal examen met als hoofdvak N. Testament bij Prof. Dr. H. N. Ridderbos. Ds. A. L. Janse de Jonge heeft zich thans metterwoon gevestigd Hoflaan 29 te Oostvoorne. Ds. L. Ch. v. d. Schee te Noorde loos zal niet, zoals wij hebben gemeld, met emeritaat gaan, want ter vergadering van de classis Gorinchem bleek zijn aan vraag ingetrokken. Ds. v. d. Schee heeft van zijn kerkeraad enige tijd verlof ont vangen. Grafsteen Ds. H. Veldkamp. Op de laatste rustplaats van Ds H. Veldkamp" te Hattem hebben dë kerken die hij heeft mogen dienen, een gedenksteen aange bracht. Bij de plechtige onthulling en overdracht voerden het woord ouderling J. Hammers van Hattem, Ds. J. Rinzema, namens de kerk van Onderdendam, J. Atema, namens die van Sneek en Ds. P. van Til, namens die van Middelburg. De oudste zoon dankte voor de betoonde be langstelling. Op de steen is in het zwart graniet gebeiteld het woord uit Ef28. Aalten. De kerkeraad besloot dat een der predikanten contact zal opnemen met de Chr. Geref. kerk ter plaatse, ten einde te komen tot een gemeenschappe lijke kerkeraadsvergadering. Amersfoort. De kerkeraad heeft zich behalve met de vestiging van een vierde predikantsplaats ook bezig gehou den met kerkbouw, alsmede met uitbouw van bestaande gebouwen. Daarmede zou als het allemaal kon doorgaan reeds een bedrag van 1.300.000,gemoeid zijn, zodat moest worden uitgemaakt wat ur gent is. Dat zou zijn kerkbouw in het Kruiskampkwartier. Maar dan is de koek ineens op en daarom acht men het meest verkieslijk, om eerst een noodkerk te zet ten, temeer waar de Geref. groei in dit stadskwartier nog onmogelijk overzien kan worden. In elk geval zal 1957 voor de gemeente het jaar van het offer moe ten worden. Harderwijk. 13 oktober a.s. zal de eerste steen worden gelegd voor de nieu we kerk. Dat zal geschieden door de heer W. J. Berends, die tal van jaren zich voor het kerkelijk leven heeft beijverd. De heer Berends hoopt die dag 88 jaar te worden. Rotterdam-Zuid. De kerkeraad heeft van een diaconaal rapport de volgende conclusies aangenomen. In geval behoef tige broeders en zusters er de voorkeur aan geven financiële ondersteuning te vangen van een gemeentelijke of andere instelling van weldadigheid, worden zij daarin vrij gelaten met dien verstande, dat de diaconie deze broeders en zusters wijzen op de rijkdom van de dienst der barmhartigheid in Christus] gemeente; b. Na ontvangst van de Acta van de jongste generale synode zal die ter kennisname aan de diaconie worden gezonden met verzoek mede te delen tot welke conclu sies de synode-besluiten met betrekking tot haar diaconale praktijk haar aanlei ding geven. Ds. H. K. Poelman, Geref. pred. te Arnemuiden, heeft van zijn kerkeraad verlof gekregen een reis mee te maken met het Hospitaal kerkschip „De Hoop" als geestelijk verzorger onder de haring vissers. De reis duurt circa twee weken. 't Agendum van de vergadering der Classis Axel D.V. 9 oktober 1956, Pro Rege, Terneuzen, 9.30 uur is als gewoon lijk. Rapporten zullen er worden uitgebracht o.a. over de stappen door de classicale diaconale conferentie gedaan inzake het probleem gezinsverzorging en over de contactvergadering der Geref. Mannen bond. Namens de roepende kerk van Hoek, F. L. Schalkwijk, Praeses. F. Dieleman W.Czn., Scriba. Veel Nederlandse dorpen en steden hebben een Mannenvereniging. Verblij dend! Maar verheugend is ook, dat in 1922 een Bond van Gereformeerde Man- nenverenigingen werd opgericht. Goed gezienGeref. Organisatie-leven stuwt en bouwt, al zijn er broeders, die in onze „doorbraaktijd" daaraan twijfelen. He laas De Kringen, Afdelingen en onze jaarlijkse bondsdag werken en hebben zegenrijk gewerkt (Geref. Mannenbond te Huis ter Heide. U.) Ze kijkt verwonderd op en laat het naaiwerk op haar schoot liggen, terwijl ik ongevraagd de cel binnen kom. Haar bol ronde gezicht mét regelmatige trekken en licht blozende teint verraadt humor en goedmoedigheid onder betere omstandig heden. Grote bruine ogen richten zich op mij met de onuitgesproken vraag: „Wie bent u?" Na de gewone voorstelling en de mede deling, dat ik haar kom bezoeken namens de Reclassering gaan we zitten zij op de zijkant van de grote vierkante mand, waarin straks, aan het eind van de dag, het naaiwerk zal worden gedeponeerd om weggebracht te worden. Op haar aandrin gen moet ik op de enige stoel gaan zitten zo bedisselt zij het met nog niet ver leerde vrouwelijke gastvrijheid. Een cel is een klein stukje afzondering,waarin onwillekeurig een persoonlijk stempel wordt gezet op het interieuriets van het goede en gave wordt openbaar, dat on danks de misdaad toch blijft leven in iedere vrouw. Zij leidt het gesprek met voorgenomen beslistheid. Ik neem een afwachtende hou ding aan en luister eerst maar eens. De bruine ogen spreken duidelijke taal meer nog dan haar woorden. Ze ver trouwt mij niet en uit heel haar blik krijg ik de indruk dat zij geen inmenging wenst. Haar kleur verdiept tot een donker rood en zij,zegt: „Het is erg aardig van u om mij te komen bezoeken maar weet u, het heeft geen zin, want ik wil liever geen reclas sering hebben. Ik ga toch niet met V.I." (V.I. is voorwaardelijke invrijheidstel ling.) Uit de enkele gegevens, die ik over haar kreeg, weet ik dat zij een straf heeft van een jaar en drie maanden dus ge noeg om_in aanmerking te komen om na het uitzitten van twee-derden van haar straf voor een-derde voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld onder reclas- seringstoezicht. „Als u goed oppast komt u er wel voor in aanmerking", probeer ik haar gerust te stellen. „Maar dat is het juist. Ik wil het persé niet V.I. is oneervol. Dat heb ik van iemand gehoord vóórdat mijn zaak voor het gerecht is geweest en nu zit ik wel hier, maar ik sta op mijn eer! Dat wil ik mijn man ook niet aandoen. Ik heb een reuze goede man en hij werkt hard en nu spaart hij voor een bontjas voor me. Maar terugkomend op haar uitgangspunt onderstreept zij nogmaals„Ik wil geen V.I. hebben en je hebt alleen maar re classering nodig als je met V.I. gaat. Dus, u kunt u de moeite wel besparen." Na dit zonderlinge betoog tracht ik haar wat te kalmeren en een beetje cor rectie aan te brengen in haar verkeerde denkwijze over V.I. „Ik kom alleen maar uit belangstelling voor u; om te vragen hoe u het maakt en uw man, en waar de kinderen zijn. En wat betreft de V.I., u moet helemaal niet met V.I. gaan, maar als het Departement van Justitie het goedkeurt, dan mag u met voorwaardelij- ZONDAG 7 OCTOBER 1956 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. H. de Boer, Voorb. H. Av. 2 uur Ds P. van Til, Zondag 9 5 uur Ds P. van Til, Zondag 9 (Noorderkerk) 9.30 uur Ds P. van Til, Zondag 9 5 uur Ds J. H. de Boer Collecte geestel. verz. Verstrooide Geref. in het buitenland. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds W. J. Meister Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruiter, Legerpred. te Grave Domburg 10 uur 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds C. van Nes, Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshöut, voorm. Voorber. H. Av. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Cand. C. E. v. d. Broek te Baarn Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld, Voorber. H. Av. Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk, namiddag Voorb. H. Av. Vliss-ingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor, Voorber. H. Av. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds W. J. Meister Westkapelle 9.30 uur Ds A. J. Dondorp 2.30 uur Ds J. H. de Boer, Voorber. H. Av. Collecte hulpbehoevende Kerken in de provincie. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Voormiddag Openb. 17 Zoute spui (Chr. School) 10 en CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. v. d. Veen, Voorb. H. Av. Driewegen 9.30 uur Ds J. v. d. Veen, 2 uur Dr C. Stam. Zendings-Zondag. Ds M. Grashof f Ds D. J. Couvée, Voorb. H. Av. Ds v. d. Kerk te Waardhuizen Ds Brunsting te Baarn Ds Th. Rienks Ds J. B. van Mechelen Ds H. Pestman Ds D. Middelkoop (Voorb. H. Av.), nam. Zondag 13. 2.30 uur Ds F. L. Schalkwijk Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Westerkerk, 10.30 en 5 uur s-Gravenp older 9.30 en 2 uur Heink ens zand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds A. Pas te Haarlem Zendings-Zondag. Ds A. Pos Collecte voor de Zending. Ds J. v. d. Leek Ds H. J. Kouwenhoven Ds P. de Jong te 's-Gravenhage Voormiddag Voorber. H. Av. Ds J. Koolstra Ds S. Oegema Ds R. D. Beukema te Doorn Ds C. de Ruiter Ds D. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy; namiddag Voorber. H. Av. CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds W. M. Ie Cointre, Amsterdam Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Hoogerheide R.K. Lagere Landbouwschool, 4.15 uur Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. P. Joosse te Goes Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. D.. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Bruinis se 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9 en 6 uur Nieuwer kerk 10 en 5 uur Oosterland 10 en 3 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10.30 uur 2.30'uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Cand. van Rijn te 's-Gravenhage Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer, Bed. H. Av. en Dankz. Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker Dr W. H. van 'Zuijlen te Rotterdam-Z. Ds P. L. Schuddebeurs Ds T. Kamper Ds M. C. Kersten D»s M. C. Kersten, Zondag 22 Ds Y. J. Tiemersma Ds W. F. van Helsdingen em. pred. te Voorschoten. ke invrijheidstelling naar huis als het zo ver is. Daar zit niets oneervols inIn tegendeel Om haar van dit punt af te krijgen be kijk ik het fototje van twee jongetjes op de muur boven het klaptafeltje. „Zijn dat uw kinderen Het lukt. Meteen praat ze honderd uit over haar jongens en vertelt van hun lief en leed. Haar man en haar kinderen zijn nu bij haar moeder in haar spreken wordt de cirkel van hen, die haar lief zijn, al breder en zij betrekt ook haar broers en zusters hierin. Zij is een vrouw met een warm, moederlijk hart gul en spontaan. Jammer dat ze deze tijd in de gevangenis moet doormaken. Zij heeft echter haar evenwicht gevonden en komt niet in verzet. Niemand is onvrien delijk tegen haar en zij schikt zich in het onvermijdelijke en daarom zal het haar geen kwaad doen. In de eenzaamheid doolt zij door de tuin van haar gedachten- leven. Als ik na een half uurtje weer afscheid neem is ze verzoend met de gedachte van het reclasseringsbezoek, maar ze wil het toch nog eens zeggen, dat ze haar hele straf wil uitzitten. En op mijn beurt denk ikDaar zal ze nog wel anders over gaan denken. Hoe het verder is gegaan? Best! Ze raakte al spoedig aan mijn bezoekjes gewend en toen de tijd aan brak, waarop zij volgens de gewone gang van zaken voorgedragen kon worden voor een voorwaard* dijke invrijheidstelling, was er nog even de aarzeling over het al of niet „accepte ren"". De avond voor de blijde dag van h< =t ontslag, namen we har telijk afscheid. Ik kon niet nalaten haar nog even te plagen met de herinnering aan het eerste l)ezoek, waarop ze lachend reageerde: „Wi.st ik nou wat reclassering inhield? Ze hebben me „buiten" helemaal verkeerd ingeli-cht Het toezicht dat in handen was van een van onze medewerksters verliep zonder stoornis.' Een enkele maal ben ik haar later nog eens tegengekomen in de vrije maatschappij em toen stapte ze zelf met een blij herken nen op me af ongedwongen, leuk, spon taan en hartelijk. L. v. W. Jt

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1956 | | pagina 3