Officiële Berichten PREDIKBEURTEN erf, een natuurliefhebber eerste klas, en wees mij allerlei vleugel, die ik nog nooit had opgemerkt. Nu vindt dat mede zijn oorzaak daarin, dat ik nu niet bepaald ver-ziende ben. Wat ik maar zeggen wil, wat ontgaat een mens dikwijls veel van het mooie schone, soms vlak in z'n omgeving. Sommige liedén, ook kerklieden, hebben een grote opmerkingsgave voor allerlei lelijke dingen ze hebben er een soort zesde zintuig voor. Zo hadden wij op ons dorpje indertijd een vrouwtje, dat in de wandeling ,,'t nieuws-van-de-dag" geheten werd. Zulk soort mensen „ruiken" nieuw tjes, de geruchten, de praatjes, de achter klap, ze ruiken ze van verre. Maar van de goede, aangename, weldadige, schone dingen merken ze wonderwel niets op. Mussen, kraaien, spreeuwen, die lastige zaad-, bonen- en kerseneters, hebben vol op hun aandacht, maar ze kijken niet vol bewondering naar de veelkleurige spech ten, de fijn getekende meesjes, roodborst jes, kwikstaartjes e.d., om van de statige pauwen en fazanten maar niet te spreken. Zoals die vogelkenner overal vogeltjes ontdekt, waar ik ze niet opmerkte, zo moesten wij in de omgang met elkander, in het verkeer onder broeders en zusters, veel meer moois en goeds ontdekken in plaats van, zoals sommige „mensen kenners", allerlei vlekken en smetten op 't kleed van de kerkganger op een kilo meter afstand te ontdekken; Telkens betrap ik dit vosje van af gunst, want nauwelijks heb je iets moois, iets liefelijks ontdekt en je spreekt daar je waardering over uit of daar steekt de snoet van deze vos dadelijk uit het nest. Ik heb al eens opgemerkt, dat dergelijke mensen een gezicht hebben net een vossensnuitje daar moet U eens op letten. Ze tuiten de lippen zo'n beetje vooruit, gereed om dadelijk toe te happen en dan komt het: „ja maar, U moest alles eens weten, wat ik weet, weet U!" Die geestelijke wangunst, dat is een vossenlucht, zeer onaangenaam. Ik kan er slecht tegenAls je nu altijd let op die mussen, spreeuwen en kraaien en nooit eens oog hebt voor merels, zwaluws, duif jes, sijsjes en zoveel schoon gevogelte, dan is 't toch maar een nare boel in het leven. Paulus deed dat anders, achtte een an der uitnemender, dan zichzelve. En als men zich zelf leerde kennen en de vlek ken op eigen levenskleed leerde zien, dan is er in 't leven van de naaste nog zoveels goeds en schoons te ontdekken, vooral, wanneer men leeft uit de blijdschap over de vergeving en reinigmaking. En er zitten nog wel mooie vogel tjes in de boom der kerk en laten we zelf iets van eigen schoonheid laten pralen, maar dan tot eer van God. Die vogellief hebber uit Lochem ben ik nog steeds dankbaar Uit het oude-Vossenland. CLASSIS GOES. Te houden collecten 3e kwartaal '56: Hulpbeh. Kerken (Generale Kas) Theol. Fac. V.U.Evangelisatie in de Prov. door oorlogsschade getroffen Kerken; y2 Geestel. verzorging zee-, land- en luchtmacht; Kas deput. Emigratie; Gees telijke verzorging ziekenhuispatiënten en -personeel; Raad voor Geref. Sociale Ar beid (diac. coll.)Evangelisatie noodge- bieden (30 Sept.)Geestelijke verzorging Zeevarenden. A. VELDHUIJZEN, Deput. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Goes op Woensdag 11 Juli 1956. Ds A. Veldhuijzen opent namens de roepende kerk van Baarland de vergade ring op de gebruikelijke wijze. Na onderzoek van de credentiebrieven door de afgevaardigden van de kerk van Kapelle blijken alle kerken wettig verte genwoordigd te zijn. Het moderamen wordt geconstitueerd. Praeses Ds J. E. Booy, le scriba Ds J. v. d. Leek, assessor Ds D. Bouwknegt, 2e scriba Ds J. Koolstra. De praeses memoreert de ziekte van Ds E. Beukema; feliciteert Ds G. Aalbers- berg met zijn beroep naar Vlaardingen, en de kerk van Nieuwdorp wordt sterkte toegewenst met het beroepingswerk. Ook wordt kand. P. Joosse te Goes welkom geheten, die in deze vergadering prépara toir examen zal afleggen. De predikanten v. d. Leek en Stam worden verzocht met kand. Joosse een onderhoud te hebben, om onderzoek te doen naar de beweegredenen om te staan naar het ambt van dienaar des Woords. Bevredigend. Na zijn preekvoorstel over 1 Thess. 3: 12 en 13 is er geen bezwaar om met het examen verder te gaan. Vervolgens wordt dan geëxamineerd in exegese O.T. en N.T. en in dogmatiek. Na door ondertekening ingestemd te hebben met de belijdenis, wordt kand. Joosse beroepbaar verklaard in de Geref. kerken; wordt daarmee door de praeses gefeliciteerd, en wordt door de vergade ring toegezongen Ps. 119:9 (gewijzigd). Hierna wordt de vergadering voortge zet met het lezen van de notulen, die wor den goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: 1. Van de quaestor der classis de be- groting over 1956. Voor classicale en pro vinciale onkosten zal elke kerk het dub bele van het vorige jaar hebben te betalen. 2. Schrijven van br. B. te Kapelle be treffende een gemeenschappelijke regeling van de kinderbijslag voor de classes Goes en Zierikzee. Deputaten van beide classes zullen hierover nader overleg met elkaar plegen. 3. Rapport van de Generale Synode over moeilijkheden in industriegebieden, met een opwekking zich te bezinnen over de verantwoordelijkheid en taak in deze van de Geref. kerken. De bespreking hier over wordt aangehouden tot de volgende classisvergadering. 4. Schrijven van de generale deputaten art. 11 K.O. over gevraagde verhoging van steun voor de hulpbeh. kerken i.v.m. het op peil brengen van het traktement van hun predikant volgens de richtlijnen van de Generale Synode. In dit schrijven wordt gewezen op de roeping dienaan gaande eerst van de plaatselijke kerk, clas sis en part. synode. Toch kan in 1957 wel enige verhoogde steun van de generale kas verwacht worden. Vacaturebeurten worden als volgt ge regeld Borssele: Di. Flinterman, Oegema, Kool stra. DriewegenDi. Booy, Stam, Bouwknegt. 's-GravenpolderDi. v. d. Leek, v. d. Veen, Veldhuijzen, Kouwenhoven, De Ruyter, Flinterman, Oegema, Koolstra, Booy, Bouwknegt. Nieuwdorp: Di. Stam, v. d. Leek, v. d. Veen, Veldhuijzen, Kouwenhoven, De Ruyter, Flinterman, Oegema. Ds Aalbersberg brengt het verzoek over van Ds Beukema, wegens ziekte, in zijn plaats een ander aan te wijzen voor de regeling van de vacaturebeurten en van de collecten. Aangewezen wordt Ds Veld huijzen. Na de maaltijd wordt de vergadering voortgezet in aanwezigheid van de diaken afgevaardigden, ter behandeling van het aanvullend rapport inzake bejaardenzorg. Br. B. P. Davidse te Goes licht eerst een en ander toe. Een uitvoerige bespreking volgt. Hieruit blijkt, dat verschillende din gen nader onderzocht dienen te worden. Daartoe worden aan de bestaande com missie van 5 leden de volgende brs. toe gevoegd M. de Dreu te 's-Gravenpolder, M. C. Duynhouwer te Kapelle en C. L. Pronk te Yerseke. Taak van deze com missie: een nader onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een te bouwen rusthuis, uitgaande van de Geref. kerken in de classis Goes. Na behandeling van deze aangelegen heid verlaten de diaken-afgevaardigden de vergadering. Ds v. d. Veen rapporteert voor de gees telijke verzorging van militairen en brengt een verzoek over van de legerpredikant B. A. Bos, dat ook uit de classis Goes een predikant zich beschikbaar zal stellen voor legerpredikant. Getracht zal worden hier aan te voldoen. Gewezen wordt op de noodzakelijkheid, dat een kerk, die haar predikant hiervoor afstaat, ook zoveel mogelijk geholpen zal worden door de an dere classispredikanten. Rapport over de gehouden vergadering van de Part. Synode: 1. Contact zal worden opgenomen met N. Brabant en Limburg over een andere verhouding van de zendingsgelden. 2. De.bijdrage van de kerken voor de geestelijke verzorging van de schippers zal verhoogd worden van 8 op 12 cent per ziel. 3. Toegestaan is voor éénmaal een collecte voor de opleidingsschool maat schappelijk werk te Rotterdam. 4. Exploitatie van de Zeeuwse Kerk bode geeft geen reden tot ongerustheid. Wel is het wenselijk, dat het aantal abon nees geleidelijk wat opgevoerd wordt. Men verwacht niet veel profijt van een inlegvel met mededelingen van de ver schillende kerken. Wel wil men de plaat selijke kerkblaadjes graag opgestuurd zien om daaruit de voornaamste meedelingen te halen voor de rubriek kerknieuws. 5. De kerken worden gewezen op de wenselijkheid het concept van de nieuwe kerkorde te bespreken, op- en aanmerkin gen te brengen op de extra classisverga dering, die voor deze zaak gehouden zal worden. Rapport van br. J. Fraanje te Borssele over de door hem namens de classis bezochte vergadering in Huis ter CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur ZONDAG 22 JULI 1956. Ds C. Meijer te Beverwijk Ds W. J. Meister Ds W. J. Meister Ds W. J. Meister Ds C. Meijer Collecte Geref. Gezinsverzorging alhier. Luth. Kerk, avond 7.15 uur geen dienst Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 en 2.30 uur Ds van Triller te Drachten Gapingè 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra, Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 9.30 en 2.30 uur Dr N. J. Hommes te Hillegersberg Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout, Bed. H. Av. en Dankz. Ds G. Th. Rothuizen te Uithoorn Cand. P. Joosse te Goes Ds S. van Wou we Ds G. D. L. Brederveld V eer e 10 uur Leesdienst, 7 uur Ds J. v. d. Wal. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds G. Brinkman te Schiedam Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Wal Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds M. Grashoff, Bed. H. Av. en Dankz. Ds J. PI. de Boer te Middelburg Ds Kouwenhoven te Wageningen Ds Th. Rienks Ds J. B. van Mechelen Ds H. Pestman Ds D. Middelkoop Voormiddag Hebr. 11:27. Namiddag Zondag 4. Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Drs A. Verschoor, Vlissingen CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen, Voorber. H. Av. Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen, Voorber. H. Av. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds C. van Nes te Meliskerke Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Ds R. A. Flinterman Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds R. A. Flinterman, Zondag 17 Collecte voor gebruik aula Chr. Lyceum. 's-Gravenpoldèr 10.30 en 2 uur Ds J. Koolstra Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds Kakes te Makkum Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 9 uur Ds J. Koolstra 5 uur Ds A. T. Besselaar te Krabbendijke Lewedorp 9.15 en. 2.30 uur Ds S. Oegema Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg, Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds H. Torenbeek te den Ham CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 uur 5.30 uur Ds M. C. Brouwer, Lloogerheide 4.15 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 6.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. Rilland-Bath 11 en 3.30 uur Tholen 10 en 5 uur Ds K. Smit Ds Ph. Stoffels Legerpredikant te Oss Ds M. C. Brouwer Ds A. T. Besselaar Ds A. Koning D. Bakker. Ds Ph. Stoffels Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 9 en 10.30 uur Ds P. L. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 5 uur Oosterland 10 en 3 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire Ds P. L. Schuddebeurs Ds Brilman te Eist Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Schuddebeurs, 5 u. Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker, Voorber. H. Av. üur Ds J. H. Meijer Ds T. Kamper Ds Y. J. Tiemersma Heide, waarop gesproken is over de mo gelijkheden en moeilijkheden van de ar beid der Mannen verenigingen. Ds Aalbersberg brengt ter sprake de actie voor kinderzorg te Boechout (Bel gië). De bedoeling is in Z.-Beveland te houden een geldinzameling en/of een in zameling in natura. De stukken betreffende het a.s. vertrek van Ds Aalbersberg naar Vlaardingen blijken in orde te zijn. De praeses spreekt hem een hartelijk woord van afscheid toe, brengt hem dank voor het werk, dat hij in het belang van de classis verricht heeft, en wenst hem Gods zegen toe op het mooie werk, dat God hem als evangelisa tie-predikant zal toebetrouwen. Ds Aalbersberg herinnert aan het goede en aan de vriendschap, die hij in de clas sis heeft ondervonden, en wenst weder kerig de classiskerken Gods zegen toe. Ds v. d. Leek zal consulent van de kerk van Nieuwdorp worden. De kerk van Goes vraagt vertegen woordiging van de classis bij de inge bruikneming van haar nieuwe kerkgebouw in september of oktober. Zal aan voldaan Worden. De kerk van Nieuwdorp vraagt dit eveneens bij het afscheid van Ds Aalbers berg op zondag 2 september. Hiervoor worden aangewezen de praeses en de le scriba. Roepende kerk voor de e.v. vergade ring op 10 oktober, 8.45 uur: Borssele. Moderamenpraeses Ds Bouwknegt, lè scriba Ds v. d. Leek, 2e scriba Ds Flin- Nagekomen advertentie. Heden behaagde het de Here uit ons midden weg te nemen, na een langdurig lijden, mijn innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw SUZANNA LOUWERSE— HUIJSMAN, in de leeftijd van ruim 49 jaar. Zalig zijn de doden, die in de Heere sterven. J. LOUWERSE. JAN LOUWERSE. E. M. VOS—LOUWERSE. JAN VOS. KRIJN LOUWERSE. MARTEN LOUWERSE. LEYN LOUWERSE en het kleinkind ELSJE. Grijpskerke, 15 Juli 1956. De begrafenis heeft plaats gehad op Donderdag 19 Juli. terman, assessor Ds Koolstra. Korte notulen worden gelezen en vast gesteld. Sluiting na dankgebed door Ds Bouw knegt. Namens de classis: J. KOOLSTRA.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1956 | | pagina 3