t»«STA>ti Officiële Berichten PREDIKBEURTEN kan vooral de godsdienstleraar niet mis sen. Daarom midden onder al die uren en specialisten onzer scholen, die door hun vak reeds soms gevaar lopen zo weinig de les van Christus'- Geest te doordringen, tenminste 'n énkele man, die juist mis schien daareven van 'n sterfbed gekomen is of straks nog ruziënde echtgenoten bij staan moet én niet diezelfde bewogenheid zijn „kennis" doorgeeft op 'n inrichting, waar men al meer de techniek aanbidt, na 'n dagelijks soms slechts gemompeld plichgebed. In plaats van de éne fulltimer liever 4 of 5 gewone dominees. Want dat komt er tenslotte nog bij hoe heerlijk, wanneer uit diezelfde klas, waar in Rotterdam meestal 'n 5 a 6 onkerkelijke leerlingen zaten, er zich één, misschien maar uit nieuwsgierigheid, of omdat zijn hart is geraakt, 's Zondags bij zijn leraar in de kerk vertoont! Als de herder die zoekende dan ziet! Ik heb in die weg eens 'n heel gezin van onkerkelijken tot de kerk zien ko men. Maar al gebeurde dit nooit, als het zaad des Woords maar wordt gestrooid. Niet maar het zaad der wetenswaardigheden, doch van de blijde boodschap. Nooit had ik kunnen denken, hoeveel gelegenheid ik hiertoe ook kreeg op het openbaar Lyceum. Ongezocht, onvermij delijk kwam het onder 'n les in liet Ne derlands, nog meer onder geschiedenis. En al noemden de leerlingen mij altijd „meneer" gelukkig! ik ben God dankbaar dat ik er herder heb mogen en kunnen zijn, juist omdat die énkele uren mij niet vermoeiden, noch tót de routine lieten afzakken, maar altijd weer fonkel nieuw brachten tot de getuigenis, dat taal én historie, alles spreekt van Hém, als de ziele luistert. D. J. C. Nederl. Beeld-Encyclopaedie. 2e, ver meerderde druk. Onder redactie van Chr. Stapelkamp. Met medewerking van vele deskundigen. Tekeningen van J. de Vries e.a. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Ook naar dit werk blijkt „vraag" te zijn, gezien deze 2e druk. Op gebied van techniek, natuur, huizen, bouwkunst, mu ziek, en noemt U maar op, vindt U il lustraties met korte toelichting. De één vanzelf belangrijker dan de ander. Maar, als U precies wilt weten, wat voor soort schoen U draagt, sla het plaatje op en lees de toelichting. Zo krijgt U gemakke lijk kennis van allerlei wetenswaardigs. Wie daar behoefte aan heeft, die vindt hier iets van zijn gading. C. St. „Naar de kracht van elk lid." Door: Prof. Dr J. H. Bavinck, Ds M. de Goede en Ds G. Lugtigheid. Uitgave J. H. KokN.V., Kampen. Hier worden verschillende onderwer pen behandeld, die in Bijbelkringen in be spreking kunnen genomen worden. Actue le vragen op het terrein van gemeenschap en Kerk komen hieraan de orde, met de bedoeling om stimulerend te werken tot onderlinge gedachtewisseling. Waar Bij belkringen zijn, of gevormd worden, be velen wij kennisname van deze uitgave aan. Prijs: 1,45, 2049 ex. 1,15 per ex., bij 50 of meer ƒ1,per ex. C. St. B. WGanzevoort. Inleiding in de Theo logie. Uitg. J. H. KokN.V., Kampen Een korte inleiding in de verschillende vragen, die in de dogmatiek aan de orde komen. Het is de bedoeling, dat deze be knopte en populaire uitgave zal dienen ter oriëntering, waarbij Ds Ganzevoort in de eerste plaats zal gedacht hebben aan de mensen in België. Het is niet onmogelijk, dat het in onze wereld nog meer zal ge waardeerd worden. Als hulpmiddel ter repetitie kan het zeker verdiensten heb ben. Wij kunnen deze uitgave zeker ter kennisname aanbevelen. C. St. Uitgaven van W. ten Have, Kalverstraat 151+, Amsterdam. Tot onze spijt hadden wij geen plaats ruimte in December, om verschillende mooie gecalligrafeerde kaarten van boven genoemde firma te bespreken. Ze waren bedoeld om te verzenden als een groet voor Kerstmis en Nieuwjaar. Deze mooie kaarten doen per stuk de lut tele prijs van 13 cent, bij 100 stuks 11 cent, per 250 stuks 10 cent en per 500 9 cent. Dubbele kaarten in enveloppe 40 cent, per 100 stuks 35 cent, per 250 30 cent. Deze wijze van het zenden van een groet aan het einde van een jaar is toe te juichen. U hebt bij deze firma een rui me keuze in prachtwerk. C. St. de zin zoals Barth dat doet, krijgt hier wel degelijk eén critische bespreking. Maar dan een critiek op een peil, zoals men dat maar wensen kan. Vanzelf kon niet héél de theologie van Barth hier de revue passeren. Daar blijft veel onbesproken. Maar, dat we hier zó ingeleid worden in één van de voornaam ste probleem van héél Barth's theologie, kan ons dankbaar stemmen. Met deze aanwinst op theologisch gebied mogen wij én de schrijver, én onszelf gelukwensen. De studie van dit boek bevelen wij van harte aan. C. St. F oka van Loon. Zijn stem. Uitg. Bosch Kenning, N.V., Baarn. Een verhaal vol moeilijke wederwaar digheden. Een meisje, in haar jeugd aan de ouderlijke macht onttrokken, komt zelf tot een huwelijk met een kappersbediende en ondervindt dan zelf allerlei ellende. De zaak gaat niet, haar man gaat er vandoor, en zij gaat naar haar schoonvader, waar ze eindelijk tot rust komt. 't Eind van het verhaal geeft althans deze gunstige wen ding, dat man en vrouw weer tot elkaar komen, en voor God buigen. Goed geschreven, misschien de scènes wat te geforceerd. Het zal zeker met ge noegen gelezen worden. C. St. Dr JC. v. d. Does. Aan de voet van de Westertoren. In de reeks: „Neer- lands Historie". Uitg. Wten Have, N.V., Kalver straat, Amsterdam. Dr v. d. Does grijpt hier terug naar Neerlands verleden, en vertelt van een paar Amsterdamse jongens, die in de Franse bezettingstijd de lasten mede ge dragen hebben, en het uur der bevrijding zagen komen. Misschien hier en daar wat te langdradig voor een roman. Maar, het zal toch gewaardeerd worden. Het is mooi uitgegeven, en onze jongens zullen het als cadeau zeer waarderen, als zij lezen van de man, die naar Rusland ging en daaruit terugkeerde. C. St. Stemmen des heils. Door Ds JDouma bijeengebrachte liederen. Uitg. N.V. Meinema, Delft. Een keurig uitgevoerd tekstboekje, met de bedoeling, dat deze liederen vóór de aanvang van de diensten des Zondags zul len gebruikt worden. Deze uitgave is klei ner van omvang dan de bekende bundel. Hier staan 122 liederen in, speciaal voor het genoemde doel geschikt. Prijs: 75 cent, 25 ex. 60 cent p. s.50 ex. 55 cent p. s.100 ex. 52 cent p. s.250 ex. 50 cent p. s. Men make hier gebruik van. C. St. De kerken in de Classis Middelburg worden uitgenodigd vertegenwoordigd te zijn bij het afscheid van Ds Dercksen te Oostkapelle op 26 Februari om half 3. A. Geertse, Scriba. Dr G. C. Berkouwer. De triomf der ge nade, in de theologie van Karei Barth. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Dit is zeker een der meest belangrijke werken, die over de theologie van Barth zijn geschreven. We mogen zonder over drijving zeggen, dat Prof. Berkouwer, ook buiten onze kring, doorgaat voor een der beste kenners van Barth's theologie. In dit werk laat hij ons zien, hoe deze theologie het machtige thema keilt van de overwinning der genade, zowel in de leer der schepping en der verkiezing, als in het werk der verzoening en in de eschato logie. Vóór alles heeft de geleerde schrij ver de bedoeling, om de gedachten van Barth zo zuiver mogelijk weer te geven. Misschien dat daarom enkelen al tot de (oppervlakkige) conclusie kwamen, dat Prof. Berkouwer zo ongeveer met Barth meegaat. Dit is zeker niet het geval. Het prae-domineren van het genadebegrip, in ZEEUWSE PREDIKANTEN CONFERENTIE Het Moderamen van de Z.P.C. deelt aan de predikanten mede, dat het Ver- volgcollege, te geven door Dr van Stemp- voort, geen voortgang zal kunnen vinden ook niet op 20 Februari a.s., zoals door pers en radio werd gemeld. Wij hopen de resterende colleges op de aangekondigde data te kunnen doen door gaan. Hierover volgen t.z.t. nadere be richten. Namens het Moderamen, A. G. v. d. STOEL, voorz. G. AALBERSBERG, secr. KORT VERSLAG van de vergadering der Gereformeerde Kerken in de Classis Goes op Woensdag 8 Febru ari 1956 in Hotel „Centraal". 1De vergadering constitueert zich onder leiding van Ds C. de Ruyter, die ZONDAG 19 FEBRUARI 1956 CLASSIS MIDDELBURG Ds J. H. de Boer Ds P. van Til, Zondag 40 Ds P. van Til, Zondag 40 Ds P. van Til, Zondag 40 Ds J. H. de Boer Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Collecte Hulpbehoevende Kerken in de provincie. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds A. M. Boeijinga te Egmond aan Zee Domburg 10 en 2.30 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds J. Goumare Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds H. M. Dercksen Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds L. F. Stolk te Putten Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Drs O. Jager Westkapelle 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Collecte Evangelisatie in de provincie. CLASSIS AXEL Ds Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur CLASSIS GOES Baarland 10 en 2.30 uur Borssele 10 en 2.3Ö uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur G. J. Pontier te Vlissingen Ds D. J. Couvée Ds M. Grashoff Ds F. L. Schalkwijk Ds Th. Rienks Ds J. B. van Mechelen Ds H. Pestman Ds J. E. Booy te Yerseke Ds D. Middelkoop Ds A. Veldhuijzen Ds J. v. d. Veen Ds G. Aalbersberg Dr C. Stam Dr C. Sta'm, Zondag 4 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Heinkcnszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur CLASSIS THOLEN Collecte Hulpbehoevende Kerken in de provincie. Leesdienst Ds H. J. Kouwenhoven Ds J. v. d. Leek Ds J. Koolstra Ds S. Oegema Ds H. K. Poelman te Arnemuiden Ds C. de Ruyter Ds D. Bouwknegt Ds P. M. Veldhuijzen te Westbroek Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Drs A. Verschoor te Vlissingen Bergen op Zoom (Ziekenhuis) 8.309 uur 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide 4.15 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds H. D. Bakker Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. G. v. d. Stoel Ds T. Besselaar Ds T. Besselaar Ds A. Koning CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Ds P. L. Schuddebeurs Bruinis se 10 en 3 uur Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds H. de Valk te Katwijk aan Zee Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Dr B. A. Knoppers te Amsterdam Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker Oosterland 10 en 2.30 uur Ds Y. J. Tiemersma, Bed. H. Av. en Dankz. Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Dr B. A. Knoppers Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds T. Kamper Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds M. C. Kersten Zierikzee 10 en 5 uur Cand. P. C. L. de Jonge te Maassluis Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds J. H. Meijer nemens de roepende kerk van Wemeldin ge de bijeenkomst heeft geopend en, op verzoek, mededeling doet van de reden, waarom de vergadering der classis moest worden uitgesteld. De kerk van Goes ziet de credentialen na, middelerwijl de le scriba de notulen der vorige classis vergadering leest. Bij het verslag inzake de credentiebrieven blijkt, dat alle kerken wettig vertegen woordigd zijn. Het moderamen aanvaardt zijn taak: Ds v. d. Veen, praeses; Ds Veldhuijzen, assessor; Ds v. d. Leek, le scriba, Ds Aalbersberg, 2e scriba. 2. Na goedkeuring van de notulen fe liciteert de praeses de kerk van Kruinin gen met de ingebruikneming van haar nieuwe kerkgebouw. De uitgaande correspondentie wordt ge lezen, waarna de ingekomen stukken aan de orde komen. Vanwege de Generale Synode werd een nieuwe collectelijst ont vangen, welke aan Ds Beukema ter hand wordt gesteld. Met dankbaarheid wordt vernomen, dat de Acsis-collecte voor het christelijk onderwijs in Indonesië aan de verwachtingen heeft beantwoord. Onder scheiden ingekomen stukken werden ook aan de kerken gezonden en werden daar reeds behandeld of zullen daar spoedig in behandeling komen. De deputaat voor controle van collecten rapporteert schriftelijk over deze arbeid en doet mededeling van een komende wij ziging in de kinderbijslagregeling voor de predikanten. N.a.v. een rapport inzake geestelijke verzorging van doofstommen, vestigt br. Douw de aandacht op de maandelijkse godsdienstoefeningen voor doofstommen in Goes. Rapport van de commissie inzake wij ziging der percentagécijfers. De voorstel len van deze commissie worden aanvaard. In 1958 zullen de percentagecij fers op nieuw worden vastgesteld. 3. Instructies. De kerken van Borssele en Driewegen vragen één vacaturebeurt per drie maanden voor hun predikant. Naar aanleiding hiervan wordt besloten, dat de vacaturediensten voor het 2e kwar taal 1956 op de gebruikelijke wijze zullen worden geregeld, met inachtneming van het besluit, dat aan de kerk van 's-Graven polder 10 vacaturebeurten voor dat kwar taal worden toegestaan. De kerk van Kapelle-Biezelinge stelt voor, dat het schrijven van de Generale Synode inzake de verschraling van het geestelijk leven in onze kerken ook op

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1956 | | pagina 3