IN MEM0RIAM Ds H. VELDKAMP t IN MEMORIAM Ds VELDKAMP. Weekblad van de Gereformeerde Kerken in Zeeland ZEEUWSE KERKBODE ELFDE JAARGANG No. 34 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 Berichten en opgaven Predikbeur ten tot Dinsdagsmorgens te zenden aan de drukkers Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg. Hoofdredacteur: Dr C. Stam, Westwal 2, Goes, Telefoon 2563. Redacteuren: Ds D. J. Couvée, Ds A. Koning, Ds Y. J. Tiemersma, Drs A. Verschoor. Drukkers: Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg, Telefoon 2438, Giro 42280 Abonnementsprijs3,per half jaar (bij vooruitbetaling). Afzonderlijke nummers 12 cent. Advertentiën 10 cent per mm. Toen het ontroerend bericht j.l. Zater dag binnenkwam, dat Ds H. Veldkamp was overleden, heeft mij dit wel erg aan gegrepen. Veldkamp, de vitale, wiens ge dachten altijd bezig waren, waardoor hij altijd maar weer produceerde en publi ceerde, ineens ons ontvallen. Ontroerd denken wij aan de raad des Heren De Schrift zegt, dat onze leeftijd een handbreedte is gesteld. Snel, al te snel zeggen wij soms, volgen de jaren elkaar op. De jeugd, het rijpingsproces, en daar na de intrede in het volle leven, om mee te doen. Wanneer daarbij het hart vol brandende begeerte is, om aan de geeste lijke strijd deel te nemen, dan lijkt dat alles zon-overgoten. Zo was het bij Ds Veldkamp, die ik hooggeachte als dienaar des Woords, die ik gewaardeerd heb als vriend. Een gesprek met hem was altijd oriënterend, en bracht tot nadenken. Ook nu nog was hij vol plannen. Hij zou een grote reis gaan on dernemen, het Oosten bezoeken, hij zou ons door middel van de pers doen genie ten van de indrukken, die hij daar dan mocht opdoen, hij zou En dandaar breekt God de lijn van zijn leven ineens af. - Beter gezegd, God buigt die lijn plotseling naar boven, zodat Veldkamp ineens uitkwam bij Hem, Die hij heeft gediend met zijn gaven, over Wie hij zoveel heeft nagedacht, Die hij predikende en schrijvende heeft bekend gemaakt. Ineens was daar de thuiskomst. Wij, met ons beperkt inzicht en sterke aardse gebondenheid, vragenwaaromDit leven droeg immers bij het ouder worden voortdurend rijper vrucht. Veldkamp, die het Woord Gods zó diep doorzocht, die het Gereformeerd belijden liefhad, van alle kanten de indrukken uit het leven op ving en verwerkte, zou nog van veel be tekenis geweest zijn. Maar, wij moeten het nu verstaan, dat God klaar was met de geschiedenis van zijn levensboek. Hij bevorderde hem tot een aanschouwen, grootser dan het Oosten hem kon geven, en riep hem, dat hij nu zijn plaats zou innemen in de triomferende Kerk. De mond van deze prediker werd ge sloten. De pen is voorgoed neergelegd, een trouwe echtgenoot en vader van vrouw en kinderen ontvallenomdat God wat beters voor hem had weggelegd. Temidden van de indrukken, die het plotselinge van zijn heengaan geeft, her inneren wij ons weer zijn wel zeer aparte persoonlijkheid. Zullen velen hem diep gekend hebben? Hij was sterk naar binnen gericht. Van daar, dat hij in gezelschap een terugge trokken indruk kon maken. Zijn geest verwerkte meer, dan hij on der vele aanwezigen liet blijken. Maar, wie hem gadesloeg, met soms starende blik, bewaarde de herinnering aan een na denkend en meditatief mens. Daarom minde hij de stilte. Daar trokken zijn ge dachten zich samen en liet hij het Woord Gods op zich inwerken. Het resultaat van deze worstelingen kwam tot uiting in zijn preken en schrij ven. Hij preekte, omdat het Woord Gods hem drong, en in dit preken werd duide lijk, hoe hij zelf zich inleefde in de ge heimen der Openbaring. Ongetwijfeld zal hij zeer velen tot steun en troost zijn geweest. Terwijl hij door zijn vele boeken vrijwel overal bekend was. Al deze werken wijzen uit, dat hij een man was van uitzonderlijke gaven. Met levendige schrijftrant wist hij de le zers van het begin aan te pakken, om hen zo mee te nemen naar „de boodschap", die hij had te brengen. Want, men wist na het lezen van zijn boek of artikel waar lijk wel, wat of Veldkamp had te zeggen. Soms riep het verzet wakker. Kon het anders Elke boodschap, waarin iets flitst van het profetische, stuit op weerstanden van het hart. Wie een al te sterke gebondenheid heeft aan de geest van de tijd, werd heel direct geplaatst voor de eis van het Woord, dat een andersoortige levenshouding vraagt dan het onrustig heen-en-weer-beweeg van het heden. Veldkamp wilde de weg bereiden, waarlangs Christus met Majes teit voortschrijdt naar de uiteindelijke op lossing van alle vragen. Hij verstond onze tijd zeker beter dan menigeen vermoedde. En, hij had daarbij één verlangenom het oude Woord met nieuwe kracht in deze tijd tot overwin ning te leiden. Veel heeft hij gelezen in de boeken der profeten, getuige zijn werken over Amos en Ezechiël. En, hoe of hij thuis was in het belijden der Kerk, en dat wist te ver tolken in een taal, die de mens van heden aanspreekt, bewijzen zijnZondagskinde ren. Een theoloog en prediker ging van ons heen, door wie God een belangrijk werk heeft willen doen. Een man, die met het ouder worden de dingen zag in het meer der licht, dat hem werd geschonken, en van wie niemand de gedachte kreeg, dat hij aan het verouderen was. Het geheim daarvan lag in zijn intense vreugde in het koninkrijk Gods. Midden uit het bezige leven brengt God hem naar huis. Men is geneigd, hier bij zonder te denken aan de wondere wijsheid Gods, Die met Zijn kinderen handelt, zo als het bij hun persoonlijkheid en aanleg past. Een Veldkamp in ruste, staande buiten de actie, zou ik mij niet kunnen voorstel len. God heeft het zó beslist, dat zijn rust werdde grote activiteit van de overwin nende KerkDaarom zwijgen wij voor Hem, en geloven, dat God alles doet op Zijn tijd. Onze Kerkbode verliest in Ds Veld kamp een getrouw en bekwaam medewer ker. In zijn Zeeuwse periode was hij on betwist de leider in de Zeeuwse kerkelijke pers. Zijn artikelen gaven soms stof voor lezers, die naar de pen grijpen. Het ge tuigt er van, dat hij altijd wat te zéggen had, en menigmaal doel trof. Aan zijn medewerking, die zo onver wacht ten einde loopt, bewaren wij een dankbare herinnering. Evenals aan zijn ambtelijke arbeid in Zeeland's hoofdstad, en voor heel de pro vincie. Persoonlijk denk ik met dankbaarheid .XTug aan de jaren, waarin wij op kerke lijk terrein veel mochten samenwerken. In Synode-arbeid, en in verschillende De- putaatschappen. Wij kenden elkaar vóór die tijd niet. Des te opvallender was, dat in die betrekkelijk korte periode er een sfeer van vertrouwen tussen ons was, die mij, jonger in jaren, goed deed. In veler lei opzichten verschillend, begrepen wij elkaar. En het is mij een behoefte, hier uit te spreken hoe zeer ik mijn ontslapen collega heb gewaardeerd. Veldkamp ging tot de vreugde. Wij gaan verder door het dal, tot Gods klok ook voor ons het uur aanwijst. Be waren wij iets van zijn bezieling voor het I Gereformeerd denken en leven, voor het I dienen van de geopenbaarde Waarheid. I Gedenke God Mevrouw Veldkamp, aan I wie zo plotseling haar liefhebbende echt- I genoot werd ontnomen. En leide Hij, als Vader in de hemelen, de kinderen, die het heengaan van hun aardse vader zullen ge- I voelen als een groot gemis. C. St. Toen ik vrijdagavond 10 februari van een zendingsvergadering, in Baarn, thuis kwam, kreeg ik van Ds Spoelstra uit Gapinge, telefonisch bericht dat zijn oom die morgen was overleden. Nadere bijzonder heden waren hem toen nog onbekend. Verder op de avond werd mij bekend dat hij zondag 5 februari van de fiets is gevallen en een dijbeenbreuk heeft opgelopen. Vrijdagmorgen moest hij hiervan geopereerd worden en na de operatie heeft hij een embolie gekregen die zijn leven plotseling beëindigde. Dit sterven grijpt ons allen aan. Hoe duidelijk wordt het ons dat Ds Veldkamp, hoewel nu weer enige jaren in Hattem, waar hij dinsdag 14 februari a.s. ook begraven zal worden, toch nog steeds nauw betrokken is bij onze gemeente Middelburg. Hoewel hij reeds bekendheid verwierf in het land vóór hij in Middelburg kwam, meen ik toch te mogen zeggen dat in Middelburg vele vruchten van een diepgaande bijbelstudie tot rijpheid en openbaarheid zijn gekomen door prediking, journalistiek en boek. Hij is een prediker van statuur gebleken, die zijn tekst liet spreken en deze niet versluierde onder het weefsel van eigen gedachten van zijn sprankelende geest. Zo gebeurde het, dat er vele harten begonnen te branden als Ds Veldkamp de Schriften opende. Dienaar des Woords in alles wat hij deed, zo zou ik hem willen typeren. Hij deed zoveel. Hij deed te veel, zeiden velen„hij moet zich van sommige dingen terugtrekken, want dit houdt geen mens vol". Hij had er nog al wat baantjes bij in Middelburg, maar alléén maar baantjes waarin hij voor honderd procent dienaar des Woords bleef. Hij verzorgde de gevangenis. Iedere Zondag, naast zijn preekarbeid in eigen gemeente, waar soms drie diensten moesten worden geleid, preekte hij in de gevangenis en had daar zeer goede ingang. Hij wierp zich met alle kracht op de Evangelisatie-arbeid en leidde talloze malen zelf de Zondagavond dienst voor buiten-kerkelijken of wat milder gezegd voor belangstellenden. Dit vulde alle gaatjes, zodat hij nogal eens Zondagen had waarop hij vijf keer predikte. Wie kon dit volhouden? Wat is 't geheim geweest van zijn kracht Zijn onmiskenbare begaafdheid Natuurlijk die speelt een rol. Zelf heeft hij eens dit geheim onthult door te zeggen: „Ik ben nooit om „teksten" verlegen, omdat ik al tientallen jaren de gewoonte heb iedere morgen een uur bezig te zijn met het lezen van de bijbel". Verder verzorgde hij het Zeeuws Kerkblad, als hoofdredacteur. Maar in zijn redactionele artikelen, was hij bij alle fleur die hij er aan wist te geven en alle speelsheid die hij er in uitleefde, de dienaar des Woords. Er zullen niet zo heel veel artikelen van hem aan te wijzen zijn, waarin niet een tekst of peri- coop van de bijbel in een verrassend licht werd gesteld. Ook daarin was hij kennelijk dienaar des Woords. Uitlegger en toepasser. Hij had oog voor het leven, hij zag alles en dacht er blijkbaar altijd bij. Hij had het oog en de intuïtie van een romanschrijverik geloof zeker dat hij een roman had kunnen schrijven, maar hij bleef bij het Paulinische, „één ding- doe ik", hij heeft zich alléén gegeven aan de bediening des Woords. En in wat hij daarin gaf aan Middelburg is hij onvergetelijk voor gemeente en navolgenswaard voor allen die het verbi divini minister (V.D.M.) achter hun naam mogen schrijven. De Here heeft hem vele gaven geschonken en hij heeft ze gebruikt tot en met, velen tot zegen. Het is de gemeente van Middelburg niet moeilijk te gedenken hun voorganger die hen het Woord Gods gesproken heeft, en voor zijn deel alles deed om het Woord Gods te doen wassen onder ons. Onze innige deelneming gaat uit naar zijn vrouw, die nadat juist alle kinderen uitgevlogen zijn, nu alléén - achter blijft. Ze stonden nu samen op de drempel van de derde periode van een mensenleven, die ook zijn eigen be koring kan hebben. Ina (Mevr. Bakker) is op 21 Januari met haar man naar Zuid-Afrika vertrokken, voorlopig voor drie jaren. Ita is gehuwd en woont in Zuid-Amerika, en Frits werkt op Nieuw-Guinea. Hoe moeilijk zal het hen zijn dit bericht te verwerken, als ze niet zich zouden stellen onder het licht van het Woord, dat vader zo helder heeft mogen uitdragen. Maar bij dit Licht zal het gaan! Want bij dat Licht zal het Mevrouw Veldkamp en haar kinderen dui delijk zijn, dat hun man en vader niet verongelukt is, maar geëmigreerd is naar een beter vaderland, dat hij als pelgrim hier op aarde altijd zo duidelijk in het verschiet heeft „gezien". v. T.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1956 | | pagina 1