imm&mi PREDIK BEURTEN Officiële Berichten Kerknieuws RAPPORT Theologische Hogeschooldag 1956 ZONDAG 5 FEBRUARI 1956 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 2 uur Ds W. J. Meister, Zondag 38 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 38 (Noorderkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Zondag 38 5 uur Ds P. van Til Collecte hulpverlening gescheurde Kerken. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds J. H. de Boer Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds J. Goumare Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds H. M. Dercksen Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wou we Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon V eer e 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Drs O. Jager Westkapelle 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Collecte Evangelisatie in België. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashof f Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée Bres kens 10 en 3 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. L. Schalkwijk Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Voormiddag Ex. 9:1335, namiddag Zondag 43. Zoutespui (Chr. School) 9.30 uur Leesdienst, 5 uur Ds H. Pestman CLASSIS GOES Baarland 10 en 2.30 uur Ds A. Veldhuijzen, Bed. H. Av. en Dankz. Borssele 10 en 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven Drieivcgcn 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen, Bed. H. Av. en Dankz. Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Dr C. Stam Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Dr C. Stam, Zondag 2 Collecte voor de Theol. Fac. der V.U. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds R. A. Flinterman Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. J. v. d. Meulen te Landsmeer Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds S. Oegema Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Wemeldinge 10 en 5 uur Ds C. de Ruyter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds K. Smii Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Hoogerheide 4.15 uur Ds A. G. v. d. Stoel Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds T. Besselaar Oud-Vossemeer Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Ds P. L. Schuddebeurs Bruinisse 10 en 3 uur Ds Krabbe te Hillegom Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Cand. Han Bing Kong Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds J. H. Meijer Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 10 uur Leesdienst, 3 uur Dr J. H. Becker. Oosterland 10 uur Dr J. H. Becker, 6 uur Ds A. K. Krabbe. Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds J. H. Meijer Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen te Oostburg Wisse kerke 10 uur Ds A. C. Kersten te Bodegraven Bevestiging Cand. M. C. Kersten. 6 uur Ds M. C. Kersten, Intrede Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Cand. C. J. Honing te Amsterdam over te laten aan de wereld. Onze .te vroeg overleden leermeester Prof. Hoekstra raadde ons alle geneugten, waarop de wereld haar stempel gezet heeft, te mij den. En Prof. Greijdanus, de trouwe Schriftverklaarder, had, bij dikwijls on schuldige vermaken, zijn afdoende woord „wat nut dit alles". Hedendaags is ,-t slagwoord: „wat zit er nu voor kwaad in", en dan is 't een gewoonte geworden, zelfs op Zondagavond bij een borreltje een stel kaarten op tafel te hebben, terwijl de radio zachtjes dansmuziek ten gehore brengt en op diezelfde tijd de do minee voor een half lege kerk de Cate chismus verklaart. En daar zitten dan de gedoopte kinderen Gods op Gods dag vol luim en lol die onschuldige kaartjes te schudden en grijnzen een beetje, als Moe der en Opa uit de kerk thuis komt. 't Is maar een gewoonte maar ik zeg U, dat de duivel er bij huppelt en de engelen bedroefd kijken naar de ledige plaatsen in de kerk en schreien bij 't doopvont; waar deze bondelingen van Gods Kerk te vondeling gelegd zijn aan de deur der wereld. Uit 't oude Vossenland. aangaande de gebruiken van de Bid- en Dankdagen voor het gewas in de Classis Axel der Gereformeerde Ker ken uitgebracht op de vergadering der Classis te Terneuzen, den vierden October 1955. VII. Het verlangen naar verandering is dus niet zo bijster groot. Ook niet om zich te houden aan de door de Generale Synode voorgestelde dagen. De markten hebben het in veel gevallen gedaan. Daarom de Donderdag. En de matige opkomst van de Gemeente deed besluiten tot de Zon dag. Terwijl eenzelfde matige opkomst twéé diensten deed houden, opdat toch. ieder nog één keer zou komen. En offe ren 1 Zo zijn we intussen gekomen tot de vraag over de „noodzaak" om afzonder lijke bid- en dankdagen te houden. Die het op Zondag doen, kennen deze nood zaak niet. De overigen wél. Luisteren we naar de beweegredenen 26-20 laat ons in het .duister over de noodzaak. 26-15 in de mist. 25-08 even eens. 19-16 acht geen absolute noodzaak aanwezig om afzonderlijke Bid- en Dank dagen te houden. Het moet een liefde dienst zijn en blijven. De noden van land en volk, het gebed om welvaart en vrede kan ook des Zondags geschieden, maar dit heeft geen speciaal karakter meer, en het wordt dan een meer algemeen gebed, zo een gebed voor alle nood der Christen heid, gelijk deze in onze formuliergebeden voorkomen. Voorts acht de Kerkeraad het een erkenning van onze diepe afhanke lijkheid en van de absolute Souvereiniteit Gods over alles, wat ons aards bestaan be treft. 19-16 wil een afzonderlijke Bid- en Dankdag sterk aanbevelen. De Gemeente moet doordrongen worden van het feit, dat we mógen komen tot deze Bid- en Dankdagen. We moeten leren buigen voor Hem, uit Wiens hand wij leven. Als wij vertrouwen op onze verzekeringspolis, op onze kennis en tactiek, op onze kracht en vlijt, op onze kunstmest en zaad-verede- ling, op onze chemische bestrijdingsmid delen, op onze tractoren en werktuigen, waardoor wij de grond tot vruchtdragen kunnen dwingen, krachtens Gods alge mene genade, dat „voortaan al de dagen der aarde zaaiïng en oogst niet zullen op houden", dan hebben wij geen Bid- en Dankdagen meer nodig, maar dan zijn wij ook volslagen materialisten geworden, die alle belangen, hoger dan geld en goed, hebben uitgebannen. Als de vrienden van Job gelijk hadden gehad, dan zou Gods dienst zuiver loondienst zijn. Neemt Gods geboden waar en volgt ze stipt op, dan krijgt U zegen, en loopt het U tegen, dan is dit straf op Uw zonden. Zij zagen dit zo in. Maar zo is het nooit biddag en nooit dankdag voor ons. Het is wel waar, dat Gods Verbond niet vernietigd zal wor den Dag en nacht, zomer en winter, zaai ing en oogst, koude en hitte gaan door, biddag of geen biddag, dankdag of geen dankdag, maar de gelovige mens heeft toch eerbied voor de ordeningen door God gesteld, erkent die en leeft er uit, en ziet alles in het geloof, en weet en erkent eigen nietigheid en afhankelijkheid en daarom is het gepast en heeft het zin een paar da gen per jaar af te zonderen voor gebed en dankzegging, ook voor ons aardse be staan. Voorts geeft 19-16 een serie teksten om dit zeggen te staven. We zullen deze niet herhalen anders wordt het rapport té lang. 12-20 vindt de noodzaak betrekkelijk. 12-20 vindt de noodzaak betrekkelijk. Dat betrekkelijke zit dan hierinHet on derbreken van de arbeid accentueert de betekenis van Gods bijstand. 08-22 geeft geen antwoord op de vraag naar de noodzaak. Uit de schaarse gege vens zou men kunnen opmaken, dat er geen noodzaak is. 07-13 deelt mee, dat de noodzaak om afzonderlijke Bid- en Dankstonden voor gewas en arbeid te houden, naar haar ge voelen ligt in het feit, dat op deze wijze het afhankelijkheidsgevoel van de Here levendig wordt gehouden, alsmede in de grote betekenis van het stoffelijke voor het geestelijke, zoals dit o.m. tot uitdruk king komt in Spr. 30:8, 9„geef mij ar moede noch rijkdom, voed mij met het brood mij toebedeeldopdat ik, verzadigd zijnde, U niet verloochene en zeggeWie is de Here? noch ook, verarmd zijnde, stele en mij aan den naam van mijn God vergrijpe". 26-07 acht het nodig om op een afzon derlijke dag bijeen te komen om de HERE te ontmoeten in gebed en dank zegging. Dit versterkt het besef van af hankelijkheid. Sommige leden van de Kerkeraad achten het voldoende om op de Zondag (die daarvoor wordt bestemd) zulks te doen. 01-18 legt nadruk op de noodzaak in sterk verband met het gewas. Als de ge- héle oogst binnen is (óók van de suiker bieten) dan pas is het de tijd om te dan ken. En de Biddag op de laatste Donder dag van Februari, in verband met de vroege uitzaai. Dit over de noodzaak, tussen aanha lingstekens. (Slot volgt) ATTENTIE. De Classis Goes vergadert Woensdag 8 Februari a s. NIET in de Geref. Kerk, maar in HOTEL „CEN TRAAL, GROTE MARKT, Goes. AGENDUM van de Classis Middelburg op maan dag IS februari a.s. in de Hofplein- kerk te Middelburgaanvang 9 uur. 1. Opening door de roepende kerk van Vlissingen. 2. Nazien der credentiebrieven en in structies. 3. Constituering der vergadering. Moderamen Ds A. Elshout, praeses; Ds H. M. Dercksen, assessor; Ds W. J. Meister, scriba I Ds G. D. L. Brederveld, scriba II. 4. Notulen. 5. Mededeling en behandeling van in gekomen stukken en gevoerde cor respondentie. 6. Rapporten. 7. Rondvraag naar art. 41 K.O. 8. Persoonlijke rondvraag. 9. Vaststelling volgende vergadering. 10. Persverslag. 11Sluiting. Namens.de roepende kerk van Vlissingen, Ds A. Verschoor, praeses. C. van Alten, scriba. 's-GRAVENPOLDER. A dreswijzigingen Voorzitter: J. Lansen, Ambachtstraat 2, Tel. 207. ScribaW. A. A. Tiemens, Schuitweg 6, Tel. 233. DiaconieJ. van Overbeke, Lange weg 38. De commissie ter voorbereiding van de Theologische Hogeschooldag deelt mee, dat de Schooldag dit jaar zal worden ge houden op donderdag 31 mei. Op verzoek uit de kerken wordt reeds nu hiervan mededeling gedaan. Wilt U deze datum alvast noteren Organisaties en verenigingen worden verzocht bij het beleggen van vergaderingen en toogdagen zoveel mogelijk met genoemde datum re kening te houden. De commissie ter voorbereiding van de Hogeschooldag, Prof. Dr. G. M. den Hartogh, voorzitter. Ds. R. de Vries, secretaris, Burgwal 58, Kampen, tel. 637. Beroepen te Ee (Fr.), S. A. Boonstra te Houwerzijl te Vlaardingen (6e pr. pi.), J. P. Haspels te Goënga te Fij naart, G. v. Halsema, kand. te Hilversum te Jutrijp-Hommerts, C. Padmos, kand. te Amsterdam te Bellingwolde, T. Plolwerda te Oldehove. Aangenomen naar Apeldoorn (6e pred. pk), J. P. Haspels te Goënga naar Winsum (Fr.), A. Prins, kand. te 's-Gra- venzande. Bedankt voor Zwartewaal, Hijken en Krabbendam, A. Prins, kand. te 's-Gra- venzande voor Nieuwe Pekela, R. J. Beukema te Berkum voor Vlaardingen (6e pred. pk), J. P. Haspels te Goënga (Fr.). Benoemingen. Aangenomen de be noeming tot geestelijk verzorger van de Valeriuskliniek te Amsterdam, S. J. Pop- ma, studentenpred. aldaar. Examens. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het kand. ex. theologie de heren M. v. d. Sijs te Amsterdam en J. v. d. Wal te 's-Hertogenbosch. De classis Klun- dert heeft praep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer J. v. Wattum Pzn., kand. te Breda. Prof. Dr A. Sizoo. Uit de wereld van het Nieuwe Testament. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. 2e druk. Deze tweede druk, in korte tijd volgend op de eerste, bewijst wel, dat dit werk de aandacht heeft getrokken. Een uitvoerige bespreking kan overbo dig genoemd worden. Het gaat hier over een belangrijke studie, die de wereld van het Nieuwe Testament ons beter doet kennen. Ook deze tweede uitgave zal spoedig haar weg vinden naar belangstel lende lezers. C. St. C. S. Lewis. Brieven uit de hel. 8e druk. Uitgave W. ten Have, N.V., Kal ver - straat, Amsterdam. Dit boek is zo overbekend, dat het on nodig is op de inhoud in te gaan. Deze 8e druk bewijst, dat het nog altijd ge vraagd wordt. Vanwege de originele opzet is dat te begrijpen. C. St. Bezinning. Geref. Maandblad tot bewa ring en bevordering van het Chr. le ven. Uitg. JH. Kok, N.V., Kampen. De 10e jaargang van dit tijdschrift is nu compleet. Dat zegt op zichzelf al, dat deze uitgave er ingegaan is. Door de ge varieerde inhoud biedt het voor velen be langrijke stof. Daarin ligt juist het aan trekkelijke. Zo kan men in het Nov.-Dec.. nummer lezen overVader-Abraham, Broeder Theophiluseen literator over de preek; de indicatiestelling in de genees kunde Overheid en oorlogterwijl voorts nog belangrijke zaken uit de wereld van vandaag worden besproken. De redactie wordt gevormd door Prof. Dr G. C. Berkouwer, Ds G. Bouwmees ter, Ds S. J. Popma, Prof. Dr R. Schip pers, Ds H. J. Spier, die als secretaris optreedt. Met een groot aantal medewer kers. Men tekene in op deze uitgave, die per jaar 5,50 kost. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1956 | | pagina 3