Officiële Berichten PREDIKBEURTEN In die tijd heeft het mij altijd verwon derd, dat in dit verband nooit in het ge ding gebracht werd een passage, die te vinden is in het derde deel van de Gere formeerde Dogmatiek van Prof. Bavinck. Daar constateert hij, dat vanaf Calvijn de Gereformeerde theologen uiteen gin gen zodra men nadacht over wat dit be grepen zijn van de kinderen in het ge- nadeverbond inhield. Zij, die de eenheid van verkiezing en verbond vasthielden dachten er anders over dan zij, die meer letten op de bezwaren van de praktijk die zo dikwijls leert, dat gedoopte kinderen opgroeien zonder een teken van geestelijk leven te tonen. Als vertegenwoordigers van de eerste groep noemt Bavinck a Las- co, Ursinus, Acronius, Voetius, Wilsius e.a. Deze beweerden, dat alle kinderen, uit gelovige ouders geboren, naar het oor deel der liefde voor wedergeboren gehou den moesten worden, totdat zij in leer of leven duidelijk het tegendeel openbaarden, of dat althans de uitverkoren kinderkens in de regel vóór de döop of zelfs reeds voor de geboorte door Gods Geest waren wedergeboren. Dit waren dus de theolo gen, die zo lang en zo nauw mogelijk de eenheid van verkiezing en verbond wens ten vast te houden. Maar de anderen, waarvan Bavinck zegt, dat ze meer letten op de bezwaren van de praktijk durfden van deze wedergeboorte vóór de doop geen regel maken. Zij erkenden wel allen zonder uitzondering, dat Gods genade niet aan middelen gebonden is en ook in het hart van jonge kinderen de wedergeboorte kan werken. Maarzij lieten in het midden, of die wedergeboorte bij de uit verkoren kinderkens vóór of onder of ook soms zelfs vele jaren na de doop plaats vond. En dan noemt Bavinck weer een rijtje namen. Calvijn, Beza, Zanchius, Buccanus, Walaeus, Amesius, Heidegger, Turretinus e.a. Allemaal theologen uit de bloeitijd. Alle echte Gereformeerde theo logen, die om dat verschil van opvatting niet in hun Gereformeerd zijn aangevoch ten werden. Ook heeft dat in die dagen niet tot scheuring geleid. Nu zeggen deze namen de meeste le zers misschien niets, uitgezonderd dan de naam van Calvijn en Voetius. Maar wie er wat meer van weet, speurt ook hier iets anders en iets meer dan en kel een verschil van mening. Die twee lij nen zijn tot op heden door te trekken. Dat verschil van mening heeft ook wel aan andere punten der leer een onder scheiden uitdrukking gegeven. Je zou er bij kunnen halen het verschil dat er be stond tussen infra- en supra lapsarisme, om niet meer te noemen. Er blijkt uit, dat in het ene Gereformeerde belijden toch verschil van visie mogelijk is, naarmate men problemen benadert, naarmate men voor dit of voor dat aspect der waarheid kiest. Let er maar op, wat Bavinck tegenover elkaar stelt. Mensen, die de eenheid van verkiezing wilden handhaven en anderen, die meer letten op de levenswerkelijkheid. Op gevaar van misverstand zou ik ze even als idealisten en realisten tegenover elkaar willen stellen. Maar juist dat verschillend een kijk of visie hebben, dat kiezen voor bepaalde aspecten der waarheid verraadt, dat wij hier niet te doen hebben met al leen verschillen, die langs -theoretische weg, langs de weg van het denken en re deneren, van het overtuigen van elkaar door verstandelijke elementen, opgelost kunnen worden. Dan had men elkaar op de duur moeten vinden. Het zat dieper. Er was ook sprake van een andere gestalte der vroomheid, die zich hier openbaarde. De tegenstelling wijst dit al aan, de namen bevestigen dit voor de kenner der kerkgeschiedenis. Welnu, zat dat ook niet achter de doopsbeschouwing van synodalen en vrij- gemaakten. Hing het niet samen met wat boven genoemd werd het aan de ene zijde zo ver en zo lang mogelijk wensen te handhaven van verkiezing en verbond (de „Kuyperiaanse lijn") en aan de andere kant het letten op de bezwaren van de praktijk (de theologie der Afscheiding). Ik kan daar onmogelijk in de breedte en in de diepte op ingaan. Dan zou alles weer loskomen. Maar ik leef toch in de gedachte, dat als in onze kerkelijke kring men meer oog gehad had voor de ver schillende gestalte der vroomheid, die zich hier openbaarde, dat we verder gekomen waren. Nu moest het uitgevochten wor den. Nu redeneerde men eeuwig langs el kaar heen, nu was er gelegenheid, dat al lerlei andere factoren van heel uiteenlo pende aard de twee Gereformeerde par tijen hoe langer hoe meer van elkander verwijderden. Terwijl men toch één was. Want de ene lijn is niet minder Gereformeerd dan de andere en heus niet met uitsluiting óf het een óf het ander. Daarom haalde ik Bavinck's oordeel over de geschiedenis aan. Strijden op het denkvlak verwijdert altijd, vooral als het gaat om problemen, die toch voor ons denken, hoe ook gehoor zaam aan de H.S., niet op te lossen zijn. Elkander aanvaarden in de onderschei denheid der gestalte der vroomheid doet de éénheid bewaren, omdat die eenheid beleefd wordt in de totaliteit van de ge- loofswerkelijkheid, in de existentie van het geloofsleven, waar het niet moeilijk valt om te erkennen, dat Christus te rijk is, en de waarheid te véél omvattend, om in allen dezelfde gestalte der vroomheid uit te drukken. Volgende maal het laatste artikel, waar mede ik sluiten wil. Je moet ook niet te lang aan het woord willen blijven. W. J. MEISTER. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg, gehouden op 10 November 1955 in de Hofplein- kerk te Middelburg Art. 1. Namens de roepende kerk van Veere opent Ds Streefkerk de vergade ring hij laat zingen Ps. 277, leest Ef 6: 1017, en gaat voor in gebed. Art. 2. Alle kerken zijn wettig verte genwoordigd; Westkapelle en Middelburg hebben 'n instructie. Art. 3. Constituering van de vergade ring; moderamen: Ds H. M. Dercksen, praeses; Ds G. D. L. Brederveld, asses sor; Ds W. J. Meister, scriba I; Ds C. Boon, scriba II. Art. 4. De praeses heet Ds Poelman van Arnemuiden en Ds Dondorp van Dom burg en Westkapelle welkom, wenst hun kerken geluk; hij feliciteert de Di. Gou- mare en Jager met hun beroepen; de as sessor richt 'n dergelijke gelukwens tot de praeses. Art. 5. 'n Agendum van de vergade ring wordt vastgesteld. Art. 6. 't Praeparatoir examen van cand. J. P. H. Schout te Serooskerkë vindt plaats. Na rapport van depp. ad examina het bevredigend verloop van 'n onderzoek naar de beweegredenen volgt 't preekvoorstel over Hebr. 3:5, 6Ds Spoelstra vraagt exegese O.T. (Ps. 51) Ds Streefkerk exegese N.T. (Ef. 6) Ds Verschoor dogmatiek. Cand. Schout wordt met alg. stemmen toegelaten om te staan naar de Dienst des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken. Hij onderschrijft 't ondertekeningsformulier voor de proponenten. De praeses wenst hem geluk, de classis zingt hem toe Ps. 134:3. Art. 7. De notulen van de vorige ver gadering worden gelezen en vastgesteld. Art. 8. Rapport wordt uitgebracht a.g. gevoerde correspondentie. Art. 9. De volgende stukken zijn inge komen a. Schrijven van de Gen. Synode van Leeuwarden aan de Part. Synodes en Classis over de predikantstractementen. b. Van 't A.K.B. als kennisgeving de collectelijst van de Gen. Synode met bege leidend schrijven. c. Van de Stichting Maatsch. Werk en Gezinszorg op 't platteland van Walche ren 'n exploitatierekening over 1953. Art. 10. Instructies a. Van de kerk van Middelburg, waar in gevraagd wordt naar 't al of niet be staan van uniformiteit in 't onderteke ningsformulier voor ambtsdragers in de kerken der classis. b. Van de kerk van Westkapelle met verzoek om vacaturebeurten. Deze worden aldus geregeld: in Jan. '56 de Di. van Til en van Wouwe; in Febr. de Di. Ver schoor en de Boerin Maart de Di. Boon en Brederveld. Art. 11Rapporten a. Van de Zending, over 't ziekenhuis in Blora en de ACSIS, met aanbeveling van de dissertatie van Dr Gilhuis. b. Van de Evangelisatie over stimule ring en uitbreiding van 't werk. c. Van de commissie voor 't nagaan van 'n mogelijke vaste regeling van cate chisatietijden in de classis. d. Van Ds Spoelstra over de samen- spreking van Geref. predikanten met het bestuur van 't Geref. Jeugdcentrum op 4 November 1955. e. Van Ds v. Til over de geestelijke verzorging van militairen; op Maandag 30 Jan. 1956 wordt de jaarlijkse recruten- dag gehouden in Goes. (Wordt vervolgd) Wegens een teveel aan kopij moesten enkele officiële berichten en artikelen overstaan. Aan hen, wier artikelen moes ten overstaan wordt vriendelijk verzocht ook deze week weer kopij in te zenden, daar de drukkers er mede gebaat zijn kopij in voorraad te hebben. Redactie. ZONDAG 27 NOVEMBER 1955 DANKDAG WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. H. de Boer, Zondag 31 2 uur Ds P. van Til 5 uur Ds P. van Til (Noorderkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 5 uur Ds J. H. de Boër Collecte Evangelisatie in eigen stad. Luth: Kerk, avond 7.15 uur Ds J. H. de Boer Hofpleinkerk Woensdag 9.30 uur Ds J. H. de Boer. 2 uur Ds P. van Til. 7.30 uur Ds W. J. Meister. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Woensdag 10 uur Ds S. van Wouwe 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Leesdienst. Woensdag 10 uur Ds A. J. Dondorp, 2.30 uur Ds W. J. Meister Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Woensdag 9.30 uur Drs O. Jager, 2 uur Ds J. Spoelstra. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds J. Goumare Woensdag 10 uur Ds H. M. Dercksen, 2.30 uur Ds J. Goumare Koudekerk e 9 en 2.30 uur Ds A. Elshout M eliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Woensdag 9.30 uur Ds C. van Nes, 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds PI. M. Dercksen Woensdag 10 uur Ds J. Goumare, 2.30 uur Ds H. M. Dercksen Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Woensdag 10 uur Ds C. Boon, 2.30 uur Ds S. van Wouwe. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Woensdag 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld 7.30 uur Ds P. v. d. Schaaf St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Woensdag 10 uur Ds H. K. Poelman, 7.30 uur Ds C. Boon. - Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Woensdag 10 uur Ds J. C. Streefkerk 2.30 uur Ds A. J. Radder te Kamperland Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Woensdag avond 8 uur Ds P. v. d. Schaaf Vrouzvenpolder 10 en 2.30 uur Drs O. Jager Woensdag 10 uur Ds J. Spoelstra, 2.30 uur Drs O. Jager. Westkapelle 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds A. J. Dondorp. Collecte eigen Restauratiefonds. Woensdag 2.30 uur Ds A. J. Dondorp, 7 uur Drs A. Verschoor CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashof f Axel 10 en 3 uur Ds D. Scheele te Assen Breskens 10.30 en 3 uur Ds J. B. van Mechelen Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. L. Schalkwijk Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Oostburg 10 en 2.30 uur Ds C. Kapteyn te Amsterdam Terneuzen 10 en 3 uur Ds G. Aalbersberg te Nieuwdorp Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Voormiddag Gen. 49:10, namiddag Zondag 36. Zoutespui (Chr. School) 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Woensdag 9.30 uur Ds D. Bouwknegt, 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 en 2.30 uur Leesdienst Woensdag 10 uur Ds H. Pestman te Terneuzen 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Woensdag 9.30 uur Ds J. v. d. Veen, 2 uur Ds PI. Pestman. Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Dr C. Stam Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Dr C. Stam, Zondag 48 Collecte voor de Stichting Steun Kerkbouw. Woensdag 10 uur Ds R. A. Flinterman, av. 7 uur Dr C. Stam Collecte voor de Kerk. 's-Gravenpolder 10 en 2 uur Ds W. J. Meister te Middélburg Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds S. Oegema Woensdag 9.15 uur Ds G. Aalbersberg, 2.30 uur Ds S. Oegema Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds R. Bakker, Legerpredikant Woensdag 10 uur Ds H. J. Kouwenhoven 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruiter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy Woensdag 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. Baayen te Zuid Beijerland Hoogerheide 4.15 uur Ds A. G. Baayen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds A. T. Besselaar Oud-Vossemeer Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Woensdag 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Woensdag 9.30 uur Ds J. H. Meijer, 1.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Bruinisse 10 en 5 uur Ds Knoppers te Amsterdam Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds J. H. Meijer Woensdag 10 uur Ds P. L. Schuddebeurs, 7 uur Ds J. H. Meijer Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Woensdag 9.30 uur Ds A. J. Radder, 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Nieuwerkerk 10 en 3 uur Dr J. H. Becker Woensdag 10 uur Dr J. H. Becker, 3 uur Ds Y. J. Tiemersma Oosterland 10 en 2.30 uur Ds W. Steunenberg te Rotterdam Bed. H. Av. en Dankz. Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds J. H. Meijer Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds R. A. Flinterman te Goes Woensdag 10 en 2.30 uur Drs A. Verschoor te Vlissingen Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Woensdag 10 uur Ds Y. J. Tiemersma, 7 uur Dr J. H. Becker Zonnemaire 10 en 2.30 uur Cand. W. Netjes te Kampen Woensdag 10 en 2.30 uur Ds Wouters te Dordrecht

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1955 | | pagina 3