PREDIKBEURTEN Officiële Berichten Kerknieuws Vrouwenpolder ZONDAG 13 NOVEMBER 1955 CLASSIS MIDDELBURG 'Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til. Zondag 29 en 30a 2 uur Ds W. J. Meister 5 uur Ds W. J. Meister (Noorderkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister 5 uur Os P. van Til, Zondag 29 en 30a Collecte Chr. Bewaarschool. Lutli. Kerk, avond 7.15 uur Ds G. J. Pontier, Vlissingen Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 en 2.30 uurc Dr Dondorp te Heemstede Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds J. Goumare Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshoiit Meliskerke 9.30 uur Drs O. Jager, 2.30 uur Ds C. van Nes. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds H. M. Dercksen Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wou we Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveid St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Vrouwenpolder 10 uur Ds C. van Nes, 2.30 uur Drs O. Jager. Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Dondorp, Bed. H. Av. en Dankz. Collecte Theol. Hogeschool. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds M. Grashoff Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée Breskens 10 en 3 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Hoek 10 en 2.30 uur Ds F. L. Schalkwijk Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Terneuzen 10 en 3 uur Ds PI. Pestman Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Voormiddag 2 Cor. 124, namiddag Zondag 35. Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller, Geersdijk CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. v. d. Veen. Driezvegen 9.30 uur Ds J. v. d. Veen, 2 uur Leesdienst. Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Dr C. Stam Kerk West wal, 10.30 en 5 uur Dr C. Stam, Zondag 46 Collecte Hulpbehoevende Kerken in de provincie. Na de diensten verkiezing van ambtsdragers. s-Gravenp older 10 en 2 uur Ds R. A. Flinterman Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds D. Bouwknegt Nieuzvdorp 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruiter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds S. Oegema Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ILoogerheide 4.15 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds A. T. Besselaar Oud-Vossemeer Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds li. D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels, Bed. H. Av. en Dankz. Tholen 10 en 5 uur Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Bruinisse 10 en 5 uur Ds Schippers te Vaassen Colijnsplaat 10 en 6 uur Ds A. Schippers Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Ds Jac. Jonker te Amsterdam-Z. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder .Nieuwerkerk 10 en 3 uur Dr J. H. Becker, namiddag Voorb. H. Av. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds J. C. Jonkers te Delft Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds Jac. Jonker Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds J. H. de Boer te Middelburg Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Cand. H. M. de Mooi te Leiden Maar en is dat niet een winstpunt in deze gedachtegang zou juist niet die belijdenis over het deelgenootschap aan de zalving van onze Heiland een aan wijzing bieden in welke richting wij moe ten zoeken voor een maatstaf, een beoor deling der verschillende gestalten der vroomheid Deze gedachte is aantrekkelijk en ver leidelijk. Toch zijn er talloze bezwaren. In de eerste plaats zou het tot een te gebonden schematisering kunnen leiden van de volle werkelijkheid van het ge loofsleven. Bovendien ben ik voor een ander gevaar bevreesd. Het rijke belijde- nisgoed van het drievoudig ambt van Christus is vanouds bedreigd door geva ren van bepaalde opvattingen over de mens in de staat der rechtheid, als ver loren zondaar en herboorne in Jezus Christus. Hoeveel catechisatie-boekjes brengen nog altijd het beeld Gods, dat de mens in de staat der rechtheid mocht dragen en door Jezus Christus hersteld wordt, niet rustig in verband met de drie vermogens, die een bepaalde psychologie aan de mens toekende, n.l. verstand, ge voel, en wil. Het verband wordt dan ge legd in reeksen als: profeet-verstand- hoofdpriester-gevoel-hartkoning-wil- hand. KORT VERSLAG van de kerke- raadsvergadering op 31 October. De Praeses opent deze vergadering met gebed en leest uit Gods Woord. Matth. 6 ged. Spreekt hierna een welkomstwoord, daarbij wijzend op de onrustige tijd die voor hem weer schijnt aangebroken, door het feit dat weer een tweetal beroepen van andere kerken op -hem zijn uitge bracht, daarbij zijn blijdschap er over uit sprekende, dat hij reeds voor één beroep kon bedanken, en hoopt ook bij het be slissen in het tweede beroep, dat God hem ook daar weer bij terzijde zal staan. De vice-praeses, br. Geertse, weet zich de tolk van kerkeraad en gemeente, wan neer hij zijn blijdschap tot uitdrukking brengt, dat de Praeses voor het beroep naar Veendam reeds mocht bedanken en feliciteert hem met het beroep naar Al melo, daarbij de hoop uitsprekende, dat God hem bij zijn overwegingen in deze beslissing zo moge leiden, dat ook deze uitslag voor de kerk van Vrouwenpolder weer verblijdend moge zijn, daarbij nog nader ingaande op enkele zaken, die het blijven hier toch wel noodzakelijk maken. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en aldus vastgesteld. Onder de vele ingekomen stukken die ter tafel waren, was o.a. Jaarverslag van het Sanatorium „Sonnevanck", het G.S.I. nieuws, Rapport van een commissie der Cl. Middelburg tot het vaststellen van een vaste catechisatiedag voor alle kerken, een lijst van het A.K.B. met vastgestelde col lecten voor 1956, benevens een schrijven van Gen. Dep. voor de Geestelijke arbeid onder de Koopvaardij. Voorts waren er vele steunaanvragen, waarvan er enkele de Diaconie en Zendingscommissie ter hand gesteld werden, terwijl een tweetal zich gesteund mochten zien uit de Kas voor Alg. Chr. doeleinden. Ook zagen drie er van kans een plaatsje te bemach tigen op het Collecterooster voor 1956. Verschillende brs rapporteren hierna over door hen gebrachte bezoeken in de gemeente en vertegenwoordiging bij in trede van Ds Dondorp en Ds Poelman. Br. Jobse bracht hierna rapport uit aan gaande Diaconale zaken. Terwijl de Praeses rapporteert over vele bezoeken door hem bij zieken en ouden van dagen gebracht. Afgevaardigd werden naar de te hou den Classisvergadering als Primi de Prae ses en br. Melis, Secundi br. Geertse. Voorts werd besloten op Zondag 13 November de Grosbriefjes uit te reiken voor de verkiezing van ambtsdragers we gens periodieke aftreding van br. Melis als ouderling, terwijl voor diaken nog al tijd de plaats door vertrek van br. Geerse onbezet is. Op Zondag 20 November wor den deze briefjes weer ingenomen, waar na op Maandag 28 November een leden vergadering zal worden gehouden voor Ongemerkt zijn we dan gevangen, niet door de bijbelse kijk op de mens, maar door een bepaalde psychologie met al de gevaren van dien. Zielkundige, anthropologische opvat tingen wisselen. De oude drie-vermogens- psychologie doet geen opgeld meer, al hebben alle Gereformeerde dogmatici die stap nog niet meegedaan, maar aan deze menselijke kijk wil ik mij niet gevangen geven. De mens is zelf al te rijk om in één schema, welk dan ook, gevat te worden, maar de openbaring Gods nog véél om vattender om schematisch te worden op gevangen en beheerst. We houden ons dus aan de éne gestalte van Christus in Zijn volle rijkdom en durven het aan om de rijke verscheiden heid in de uitwerking daarvan te zien, even rijk verscheiden, als in Christus zelf. Maar nog eens herinnerend aan de nood zakelijke voorwaarde: daar spreken van gestalten der vroomheid, waar metterdaad verband gelegd kan worden met de ge stalte van Jezus Christus. Nu voeg ik er vast bij, dat we rechte kennis van Chris tus in die gelovigen moeten veronderstel len, al zal ook hier juist weer aanleiding zijn tot verschillen. W. J. MEISTER. verkiezing uit de door de kerkeraad voor gedragen dubbeltallen, aanvang 7.30 uur. Daar wij in het afgelopen jaar ook over vloedig met stoffelijke zegeningen over laden zijn, was de commissie van Beheer in staat een groot bedrag der lopende Obligatielening uit te loten, voor uitbeta ling van de uitgelote Obligaties en rente zal onze Boekhouder zitting houden na afloop van genoemde gemeentevergade ring in de consistorie. Nadat in de rondvraag nog enkele din gen besproken waren, sloot de Praeses deze vergadering, nadat br. Maas was voorgegaan in dankgebed. Kerkelijke stand: Op 2 November werd het huwelijk be vestigd van Abraham Melis en Jacoba Mal j aars. Overgekomen met belijdenisattestatie van de Ned. Herv. Gemeente van Seroos- kerke (W.) Jacoba Melis, geb. Maljaars. Collecten over de maand October: voor de Kerk 264,91voor de Diaconie ƒ191,90; voor de Theol. Hogeschool 56,47Gen. Kas voor Hulpbehoevende Kerken ƒ46,96; Jubileumcollecte V.U. 80,35Hulpbeh. Diaconieën in de Pro vincie ƒ41,75; Evangelisatie in Noord- Brabant en Limburg 125,35. De Scriba. Naar aanleiding van de opgave Bijdrage Emerituskas in het nummer der Zeeuwse Kerkbode van Vrijdag 28 October wordt alsnog aangegeven dat het gironummer van de heer Pouwer is 27735. Beroepen te Amsterdam (2e zieken huispredikant), Th. Struys te Driebergen te Hij ken, H. N. de Mooy, cand. te Leiden te Oudega (W.), L. Schuur man, cand. te Amsterdam te Eefde- Gorssel, M. T. Minnema te Monniken dam te Genderen, J. A. Kemp, cand. te Rotterdam, die ons meedeelde geen verdere beroepen in overweging te kun nen nemen te Bennekom (vac. C. Ver- spuij), P. Riemersma te Drachten te Hallum, J. P. Haspels te Goënga te Kampen, Drs O. Jager te Vrouwenpolder. Aangenomen naar Bloemendaal, G. Toornvliet, stud. pred. te Leiden. Afscheid en intrede. Cand. J. Koen te Groningen is voornemens 27 Nov. in trede te doen te Zijldijk, na bevestiging door Ds H. J. Lugtigheid van Een (Dr.). Ds H. v. d. Plaat te Oudega (W.), is voornemens 27 Nov. intrede te doen te Dieren, na bevestiging door Ds R. de Roos aldaar. Ds D. C. Los te Stellen dam is voornemens 22 Januari afscheid te nemen van zijn gemeente, wegens ver trek naar Ferwerd. Ds A. de Bruin, miss. predikant van de kerk van Rotterdam is door de lectuur- diensten te Djakarta aangezocht hulp te willen verlenen bij de verspreiding van het Chr. boek. De Raad van Samenwer king heeft Ds de Bruin op bepaalde voor waarden voor dit doel afgestaan. Ds de Bruin zal zijn werk te Poerwokerto als hij van verlof teruggaat neerleggen en de zendende kerk van Rotterdam zal in zijn plaats een andere missionaire predikant beroepen. Examens. De classis Appingedam heeft peremptoir geëxamineerd en toege laten tot de dienst des Woords en der Sacramenten cand. J. Koen te Groningen, beroepen predikant te Zijldijk. Aan de V.U. is geslaagd voor het prop. examen theologie de heer W. Jurg te Almelo. De classis 's-Gravenhage-Oost heeft prae- paratoir geëxamineerd en beroepbaar ver- lclaard de heer R. v. Benthem, cand. aan de Theol. Hogeschool, Wittenburgerweg 138 te Wassenaar en de classis 's-Graven- hage-West de heer A. A. Klapwijk, cand. aan de Vrije Universiteit, Wilhelminastr. 241 te Loosduinen, die beiden terstond een e.v. beroep in overweging zullen ne men. Leeuzvarden. De kerkeraad heeft besloten t.a.v. de verzorging van zijn eme ritus-predikanten zich aan te sluiten bij de Landelijke Samenwerking. Tot dusver verzorgde deze gemeente zelf haar eme riti, waarmede ze met nog enkele kerken een uitzonderingspositie innam. Hoewel dit besluit bij de huidige stand van zaken geen direct voor- of nadeel oplevert, geeft het wel een veel grotere beveiliging tegen e.v. risico's. De kerkeraad benoemde een commissie, die naar een bevredigende oplossing zoeken zal voor de financiële consequenties van een splitsing der ge meente in voorlopig twee delen. In Febr. zal de commissie haar rapport bij de ker keraad inleveren. Teneinde te voorzien in de dringende behoefte aan vergader ruimte meent de desbetreffende commis sie een oplossing te hebben gevonden in een verbouwing van het Noorderkerk- complex. De kerkeraad heeft heel de zaak van het probleem van vergaderruimte eveneens commissoriaal gemaakt. Jfieuw-Vennep. In verband met de verbouwing der Herv. kerk zal de Herv. gemeente enkele weken gastvrijheid ge nieten in het Geref. kerkgebouw. Daartoe heeft de Geref. kerkeraad eigener bewe ging het aanvangsuur van de morgen dienst een half uur vervroegd. Rotterdam-Zuid. De kerkeraad heeft zich met de grootst mogelijke meerder heid verenigd met de opvatting van het ministerie van predikanten, dat een zesde predikantsplaats in een dringende behoef te voorziet. Ook roept de evangelisatie- arbeid om een man. Daarom besloot de kerkeraad binnen afzienbare tijd een der secties te halveren en dan aan de dienst doende predikant tevens de leiding van het evangelisatiewerk op te dragen. Veisen. De financiële rondgang door de gemeente heeft een verhoging van 3000,per jaar opgeleverd. Zwolle. In verband met de aesthe- tische eisen die de gemeente stelt aan de architectuur van de nieuwe kerk en vor dert, dat dit gebouw een monumentaal aanzien krijgt als afsluiting van de z.g. long van Zwolle, heeft de kerkeraad de commissie van beheer gemachtigd het ge meentebestuur subsidie voor kerkbouw te verzoeken. De kerkeraad meent daartoe een moreel recht te bezitten. - Giften en legaten. Voor de bouw van een nieuwe kerk hebben vier leden van de kerk van 's-Gravenhage-West elk een gift van 1000,geschonken. Nieuv**

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1955 | | pagina 3