Kerknieuws PREDIKBEURTEN ILEBSTMBL KADERCURSUSSEN met een wollen deken van stof en 's win ters over togen met een dikke brijpap van modder. En dan hoorde je als knaap op de terugweg spreken over 't geen de do minee gezegd had. Nu was 't niet altijd zoveel moois. Je hoorde uitdrukkingen als„nou, hij heeft er vandaag maar weer met z'n pet naar gegooid" of „je kon wel merken, dat de dominé 't erg druk met z'n moestuin heeft gehad". Een ander hoorde ik beweren, dat als je per ongeluk uit de kerk gaande tegen de stijl van de deur aanliep er de hele preek aan bleef hangen. Dit alles tot verhoging van de eerbied voor het ambtJa, eenmaal hoor de ik een kerkganger z'n waardering voor de prediking uitdrukken in 't wel heel platvloerse„de hele preek was me geen pijp tabak waard". Ook vernam ik met m'n jongensoren oren, die meer horen, dan soms wen selijk is het scherp verwijtende „de leiders des volks zijn verleiders gewor den". Al deze qualificaties waren niet be paald vleiend voor de prediker, en niet bepaald opvoedend voor de jeugdige kerk - wandelaars. Nog minder inspirerend om later ook dit hoffelijk ambt te mogen be dienen. Ja, 't is zo, dat me bij 't ouder worden nog telkens dergelijke oordeel vellingen der schapen over hun herder te binnen schieten. Maar. er was ook wat anders en veel beters! Men besprak ook dikwijls met warmte en grote waar dering 't gepredikt Woord. En daarover wilde ik 't hebben. Ik ben aan 't schieten nu nog niet toe. Uit het oude-Vossenland. voor het Gereformeerd jeugdwerk. Van de toch al reeds druk bezette tijd van de leidsters en leiders der Geref. jeugdorganisatie en de bestuursleden van Meisjes- en Jongelingsverenigingen in Zeeland, zal in de komende weken nóg een Zaterdagmiddag af moeten. Moeten is natuurlijk een vreemd woord in onze vrije jeugdbeweging, maar een ieder die even verder leest, zal dit wel min of meer met ons eens kunnen zijn. Het gaat n.l. om de kadercursussen van het Geref. Jeugdcentrum, die in de maand November gehouden worden, en waar het voor ieder belangrijke onderwerp „De be tekenis van de Bijbel voor het Gerefor meerde jeugdwerk in deze tijd" aan de orde zal komen en toch zeker wel onze aandacht mag hebben. Voor het eerst hoopt Ds J. Goumare van Grijpskerke over dit onderwerp te spreken in de zaal „Pro Rege" in Ter- neuzen op Zaterdag 5 November; daarna komt Middelburg aan de beurt op 19 No vember in het Geref. jeugdgebouw; en tenslotte wordt op 26 November in de lokalen van de Geref. Kerk in Goes voor de laatste keer dit onderwerp besproken. Voor alle drie de plaatsen is de aanvangs tijd gesteld op 3 uur n.m. Alle leidsters(ders) en besturen van J.V. en M.V. hebben hierover een schrij ven gehad en er ook in de Bondsorganen over kunnen lezen, zodat nadere toelich ting o.i. niet meer noodzakelijk is. Het Geref. Jeugdcentrum heeft aan de opzet van deze cursussen veel werk be steed. Zullen we dus afspreken, dat wij met z'n allen er voor zorgen dat dit werk, in het belang van onze clubs en vereni gingen, de nodige belangstelling heeft? Zo ja, tot ziens dan op één van de boven genoemde middagen. Namens de Provinciale comm., Andr. v. Vlaanderen, Koudekerke. Tweetal te Hilversum (vac. N. B. Knoppers), J. R. Hommes te Groningen en H. v. d. Weij te Emmen. Beroepen te Bloemendaal, G. Toorn vliet, stud. pred. te Leiden - te Opper does, J. A. Kemp, cand. te Rotterdam te Paesens (Fr.), H. N. de Mooij, cand. te Leiden. Aangenomen naar Wolvega (vac. E. E. Wesbonk), D. de Boer te Anjum naar Perth (W. Australië), P. v. d. Schaaf te Vlissingen naar Lichtenvoorde, H. T. v. Reenen, cand. te Soestdijk naar Vlagtwedde, E. R. Rullmann, cand. te Soestnaar Wissekerke, M. C. Kersten, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Siddeburen, H. Dijkstra te H. I. Ambacht voor Hijken, Nagele (N.O.P.), Nes (W.D.), Molenaarsgraaf- Brandwijk en voor Oostvoorne, H. T. v. Reenen, cand. te Soestdijk voor Den Bommel-Zwartewaal, M. C. Kersten, cand. te Amsterdam voor Berkel-Ro- denrijs, J. Goumare te Grijpskerke voor Leeuwarden (7e pred. pl.), W. Baas te Urk voor Heeg, B. Scholten te Ber gen (N.H.) - voor Bunde (Oostfries land), H. Baarlink te Nordborn (Graaf schap Bentheim). Afscheid en intrede. Ds C. v. Ree nen is voornemens, wegens bekomen eme ritaat, 14 December afscheid te nemen van Woerden. Ds M. G. Ton heeft zich metter woon gevestigd Vijverweg 9 te Dor drecht, tel. K 1850—9989. Ds A. Troost te Kootwijk, is thans tel. aangesloten onder no. K 6775293. Ds H. B. Weij land, is verhuisd naar v. Spaenstraat 1 te Amsterdam-Z. II, tel. IC 2964—3594. Ds N. Willemse te Arnhem, heeft met zijn auto een ongeval gehad. Plij reed met een flinke snelheid op de Rijksweg toen hij voor hem rijdende motorrijder links passeerde, om daarna weer scherp naar de rechterzijde van de weg te gaan. De wagen schoot opeens weer scherp naar links uit, waardoor ze over de kop sloeg en ondersteboven tot stilstand kwam. Met hevige pijnen in de schouder is de predi kant naar het Diaconessenhuis te Utrecht overgebracht. Ds W. v. Wijk te Delf shaven, die reeds enige tijd door ziekte verhinderd is zijn arbeid te verrichten, heeft in het zie kenhuis te Zeist een algeheel onderzoek ondergaan. Thans verblijft hij nog even in deze inrichting voor behandeling van een mondeuvel. Examens. Aan de Theologische Ho- geschool te Kampen is geslaagd voor het cand. examen de heer R. v. Benthem te Wassenaar De classis Brielle heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacra menten de heer A. Trapman, cand. te Ot- toland en beroepen predikant te Stad aan 't Haringvliet. Amsterdam. De kerkeraad heeft het gebouw in de Kerkstraat waar hij zijn vergaderingen sedert tal van jaren placht te houden, thans voor langere tijd ver huurd aan een drukkerij hier ter stede. Naast dit pand in de Kerkstraat zal thaiis een gerestaureerd en modern ingericht kerkeraadsgebouw tot stand komen. De grote kerkeraadszaal die was ontworpen naar die in de Nieuwe Kerk te Amster dam, is nu verdwenen, waarmede een stukje historie afgesloten wordt. Bussum. De gemeenteraad heeft een subsidie van 50.000,uitgetrokken voor de bouw van de nieuwe kerk. Het wachten is thans op goedkeuring van de gemeenterekening door Ged. Staten van Noord-PIolland. Dieren. Het bestuur van de stichting Chr. Uloschool heeft de kerkeraad ver zocht of deze zich van het op te nemen kapitaal van 25.000,voor 10.000, garant zou willen stellen. De kerkeraad was aanvankelijk van oordeel, dat zulk een borgstelling niet ligt op de weg van de kerk als instituut en handhaafde dit gevoelen ook na het advies van de classis Apeldoorn. Nu echter gebleken is dat deze borgstelling volstrekt noodzakelijk is wil de totstandkoming van de Chr. Uloschool niet voor lange tijd stagneren, heeft de kerkeraad besloten alsnog de borgstelling te verlenen, maar niet nadat de gemeente zal zijn gehoord en in de gelegenheid is geweest zich over het al dan niet wense lijke van een gemeentevergadering heeft uitgesproken. De borgstelling, waarbij het risico volgens deskundigen miniem is, zal gelden voor een periode van 25 jaar. Leiderdorp. In verband met de in de toekomst te verwachten uitbreiding van de burgerlijke gemeente, heeft de kerke raad het gemeentebestuur verzocht optie op bouwgrond in de omgeving van de Kerkenkade voor de bouw van een tweede kerk (verb. ber.). Zaandam. De desbetreffende com missie heeft de kerkeraad verrast met een tweetal luidklokken, die zullen worden aangebracht in de toren van de Noorder- kerk. De klokken zijn besteld en het res terend bedrag is renteloos geleend. Zweeloo. Als scriba is opgetreden de heer H. Eving, Meppen C 65. Het adres van de kerk blijft bij Ds A. Nagel- kerke, Geref. pastorie alhier. Nachtbrakers. In het verslag van de kerkeraadsvergadering van Meerkerk in de classicale kerkbode van Gorinchem le zen wij, dat de kerkeraad het op prijs stel len zal als de leden van de J.V. na afloop van hun vergadering niet tot diep in de nacht rondom de kachel blijven plakken, maar de koster in de gelegenheid zullen stellen tijdig de lokalen te sluiten. Te weinig collecten. Men zou niet geloven, dat het ernst is met de verzuch ting, dat de Generale Synode een te over laden collecte-rooster samenstelt als men in een van de kerkbladen, die in het Gel derse verschijnen leest, dat een der ker ken j.l. Zondag een derde collecte hield die bestemd is voor.een bepaald week blad. Het lijkt ons een niet onbedenke lijke weg. De practijk, nadat de Synode ge sproken heeft. Onder dit opschrift heb ben wij een paar weken geleden in ons ZONDAG 30 OCTOBER 1955. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Zondag 27 2 uur Ds J. H. de Boer 5 uur Ds J. H. de Boer (Noorderkerk) 9.30 uur Ds J. H. de Boer 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 27 Collecte Evangelisatie in Noord-Brabant en Limburg. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds A. Elshout te Koudekerke Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman Domburg 10 en 2.30 uur Ds A. J. Dondorp, Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Ds J. Spoelstra, 2 uur Drs A. Verschoor. Grijpskerke 10 en 2.3G uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur V eer e 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. Goumare Ds A. Elshout Ds C. van Nes Ds H. M. Dercksen Ds S. van Wou we Ds G. D. L. Brederveld Ds C. Boon, Bed. H. Av. en Dankz. Ds J. C. Streefkerk Drs A. Verschoor Drs O. Jager Westkapelle 9.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. Spoelstra. Collecte Evangelisatie in Noord-Brabant en Limburg. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur ILoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Ter neuzen 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Voormiddag Ex. Zoutespui (Chr. School) 10 en 3 CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds M. Grashoff Ds J. Ribberink te Overschie Ds H. Pestman Ds F. L. Schalkwijk Ds Joh. P. Boer te Rotterdam Ds J. B. van Mechelen Ds G. J. van Kamp te Amsterdam Ds D. Middelkoop 82032, namiddag Zondag 33. uur Ds D. J. Couvée Ds A. Veldhuijzen Namiddag Voorber. H. Av. Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek, Voorber. H. Av. Driezvegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen, Bed. H. Av. en Dankz. Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Dr C. Stam Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Dr C. Stam, Zondag 44 Collecte Evangelisatie in Noord-Brabant en Limburg. 's-Gravenpolder 10 en 2 uur Ds R. A. Flinterman Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds S. Oegema Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg, Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruiter Wolf aartsdijk 10 en 3 uur Ds D. Bouwknegt Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds A. Dragt te Nieuwer Amstel Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ploogerheide 4.15 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds A. T. Besselaar Oud-Vossemeer Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds Ph. Stoffels Tholen 10 en 5 uur Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 5 uur Bruinisse 10 en 5 uur 2 Nov. Dankdag 10 en 5 Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur PI aamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 5 uur Oosterland 10 en 3 uur Ds A. 2 Nov. Dankdag 10 en 3 Renesse, Evangelisatiegebouw, Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Cand. Snoeij uur Ds Lindeboom te Zwijndrecht Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Dr J. H. Becker G. van der Stoel te Bergen op Zoom Ds W. J. Smidt te Naaldwijk 7 uur Ds P. L. Schuddebeurs Ds R. Bakker te Doorn J. Tiemersma, Bed. H. Av. en Dankz. Cand. van Reenen te Soestdijk blad melding gemaakt van het feit, dat de kerkeraad van Apeldoorn wier nes tor n.b. lid is van deze vergadering na de uitgesproken nadrukkelijke wens van de Synode, dat men een predikant niet beroepen zou dan nadat hij drie, liefst vier jaar in zijn gemeente werkzaam zou zijn, wel zeer in overtreding was toen hij een beroep uitbracht op een predikant, die nog niet eens twee jaar op zijn huidige standplaats stond. Inplaats van nu ruiter lijk toe te geven, dat dit zo is immers men vecht niet tegen feiten komt (Ds) G. Y. V(ellenga) in de Geref. kerkbode van Apeldoorn op deze zaak terug en doet hij een poging om met veel geheimzinnig heid deze zaak goed te praten. Het stukje draagt de weinig vleiende titel„Toen riepen al de dieren „Foei" De schrijver adviseert om „niets, helemaal niets" te doen. Want de man die deze practijk van Apeldoorn terecht wraakte „wist mis schien niet wat wij wisten. Dan had hij vast anders geschreven". De lezer gevoelt, hoe „argumenterend" zulk een redenering klinkt. Als klap op de vuurpijl volgt dan, dat wie van deze zaak het schrikkelijkst zwijgt het allermeest gezegd heeft. Zó maakt Apeldoorn zich van de zaak pu bliekelijk af. Maar feit is, dat Apeldoorn in overtreding was met het zo dringend vermaan van de Synode, de predikanten minstens drie en liever nog vier jaar met rust te laten en natuurlijk de betrokken gemeente ook. Inmiddels heeft de beroe pen predikant geheel in de geest van de Leeuwarder uitspraak voor het be roep bedankt. Spiegel. Een bundel opstellen over het Geref. leven. Als gij op uw kast zitTwee uitgaven, uitgaande van de Calvinist. Studentenbeweging UitgeverijDrukkerij Wed. G. van Soest, Singel 52, Amsterdam. Door omstandigheden bleef bespreking van de eerste uitgave, Spiegel, totnogtoe achterwege. De redactie van het Studen tenorgaan heeft aan verschillende voor aanstaande personen gevraagd, om hun kijk te willen geven op de huidige toe stand van het Geref. leven. Uit brede kring der Geref. gezindte zijn zo verschil lende antwoorden binnen gekomen. Met opzet noemen wij de schrijvers niet, om elk persoonlijk element te vermijden. Daar zijn artikelen bij, die niet alleen hoogst-interessant zijn, maar ook tot na denken brengen over de vraag, hoe de erfenis van het verleden voor deze tijd moet worden aangewend. Een enkel artikel valt naar ons oordeel

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1955 | | pagina 3