Kerknieuws PREDIKBEURTEN Jedereen heeft L V scheiding en doleantie, trots velerlei dwa ling en scheuring. De pauze bracht ons, dank zij de vlugge bediening van br. Verhulst en zijn help sters, een goed verzorgde koffietafel, die gelegenheid gaf tot een gezellige conver satie. Om even 2 uur vergastte Dr Hommes ons op een -gedegen inleiding overDe zorg om de Kerk. Spreker constateerde een interne verzwakking echter meer kwa litatief dan kwantitatief. Een der oorza ken noemde hij de loswrikking van 't ver leden. Vooral de jongere generatie weet te weinig van de geschiedenis onzer Ge- ref. Kerken in de laatste eeuwen. Voorts brengt het bijwonen van interkerkelijke bijeenkomsten onze jeugd in aanraking- met buitenkerkelijke gewoonten, maar ook van getuigen van Christus in andere vor men. De beslissende vraag moet blijvenheb ben we een Kerkgemeenschap die in over eenstemming is met de Heilige Schrift. Daarom is voortdurend nodig aandacht te wijden aan de historie van onze Kerken, vooral op catechisatie en de jeugdvereni gingen. Door de vele scheuringen ontwa ren we zekere moeheids- en minderwaar digheids-complexen. Spr. drong aan op meer activering van ons kerkvolk, ook buiten het bizondere ambt. Voorts het beoefenen van geloofs-, liefdes- en lotsgemeenschap. In aansluiting hierop richten vele vra genstellers zich op uitbreidmgï van 't ge zang in de kerk, het zich bezinnen op de vragen over het onderscheid tussen ware en valse kerk, hoe er gepreekt moet wor den en vooral de bearbeiding van de jeugd. Ook in de beantwoording werd veel ver duidelijkt en kregen we als ambtsdragers kostelijke raadgevingen. De vele ouderlingen, predikanten en belangstellenden hadden een onvergetelij ke dag doorgebracht, die na de lofzang- van Psalm 150 met dankgebed door ouderling J. Koole van St. Laurens werd besloten. B. St.-L. Ds H. A. Wiersinga. Zendingsperspectief in het Oude Testament. Uitg. Bosch Kenning, N.V., Baarn. Een populaire verhandeling over een belangrijk onderwerp. De Zendingsge dachte in het Oude Testament is véél om vangrijker, dan oppervlakkig gedacht wordt, en de Zendingsroeping van Israël is duidelijk aanwijsbaar. Het was goed, dat Ds Wiersinga deze zaak behandelde, en wij bevelen zijn werk gaarne ter lezing aan. C. St. Dr J. L. Koole. Het probleem van de Canonisatie van het Oude Testament. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Deze rede werd uitgesproken bij de aanvaarding van het Hoogleraarsambt aan de Theol. Hogeschool te Kampen. Prof. Koole behandelt dit probleem op aantrek kelijke en begrijpelijke wijze, waardoor deze uitgave voor velen verstaanbaar is. Gaarne ter kennisname aanbevolen. C. St. Ds H. Veldkamp. De zoon van Beëri. Uitg. T. Wever, Franeker. Dit is de tweede druk van dit werk, dat de profetie van Ilosea behandelt. Het genre stichtelijke lectuur, zoals de schrij ver dit geeft, is overbekend. Exegese en practische toepassing zijn hier op geluk kige wijze gecombineerd. Ook deze uitgave zal spoedig in handen van belangstellende lezers zijn. Zulke boeken verrijken de Bijbelkennis en het geestelijk inzicht. C. St. Dr A. C. Drogendijk. Man en Vrouzv, vóór en in het huwelijk. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Van deze uitgave verscheen reeds de 6e druk. Wel een bewijs, dat dit boek er ingegaan is, en in een behoefte voorziet. Op ernstige wijze worden hier de vragen rondom het huwelijk behandeld. Voor verloofden en gehuwden een uitnemende voorlichting. C. St. Dr H. Mulder. De Canon en het volks geloof. Uitg. JH. Kok, N.V., Kam pen. Een interessante brochure, waarin wórdt nagegaan, welke betekenis de ca non van het Woord Gods voor de eerste Christenen moet hebben gehad. Afgele zen uit de amuletten, waarvan zij zich bedienden. Veel lezenswaardigs is hier bijeenge bracht. C. St. Dr S. Greydanus. De Openb. des Heeren aan Johannes. Korte Verklaring. Uig. J. IJ. Kok, N.V., Kampen. Van deze uitgave verscheen reeds de derde druk. Dit bewijst wel, hoe belang rijk deze Bijbelverklaring is. Vanzelf sprekend is deze uitgave zonder wijzi ging. Het is gelukkig, dat deze verklaring- van het laatste Bijbelboek nu weer voor handen is, zodat ieder gelegenheid heeft, zich deze aan te schaffen. C. St. Dr F. WGrosheide. I en II Korinthe. Korte Verklaring. Uitgave J. IJ. Kok, N.V., Kampen. Dit is de tweede druk, eveneens een onveranderde uitgave. De uitnemende kwaliteiten van dit werk zijn bekend. We kunnen onze blijdschap er over uitspre ken, dat ook een volgende generatie een volledige serie van de Korte Verklaring zich kan aanschaffen. Daarbij nemen deze beide deeltjes een belangrijke plaats in. C. St. Ds H. J. Spier. Grijp het eeuwige leven. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Een boekje, uit te reiken aan jonge le den der gemeente, die hun belijdenis af legden. Als zodanig heeft het zeker zijn betekenis, om in de rij der reeds ver schenen werkjes een plaats te ontvangen. C. St. F. H. Ch. Jothmann. De Bijbel in de loop der eeuwen. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Een beknopt, maar interessant boekje over Bijbeluitgaven. Geschreven voor de lagere school en catechisatie en jeugdver eniging. Daarvoor biedt het goede stof. C. St. wel eens een ogenblik, dat hij zich niet helemaal fit gevoelt. De opwekkende en verkwikkende eigenschappen van de natuurzuivere King pepermunt helpen U er over heen. King is lekker en gezond. (Ingezonden mededeling) Tweetal te Arnemuiden, J. v. d. Leek te Kapelle-Biezelinge en J. A. Graven- stein te Rinsumageest. Beroepen te Adelaide (Zuid-Australië) J. J. v. Wageningen te Schiedam te Plilversum (vac. N. B. Knoppers), J. Kremer te Utrecht te Rotterdam (als Evang. pred.), G. Meynen te Hilversum - te Moerdijk en te Oudehorne, G. Ring- nalda, cand. te Ermelo te Raamsdonk- Drimmelen, Th. Rienks te Schoondijke. Aangenomen naar Nijmegen (vac. K. Schouten), R. Valkhoff te Nieuwolda. Bedankt voor Emden (Oostfriesland), L. G. Rozendal te Wilsum (Graafschap Bentheim). Afscheid en intrede. Wegens ver trek naar Amsterdam, nam Ds H. M. Kuitert afscheid van Scharëndijke met 1 Petr. 12225. Na bevestiging door Dr E. Masselink aldaar met 2 Tim. 2:9b, deed Ds D. J. Modderaar, gekomen van Appingedam, intrede te Rotterdam-Zuid met Zach. 46b. Ds Wv. Boeijen te Eindhoven, mocht na een ongesteldheid van bijkans vier maanden zijn arbeid weer algeheel hervatten. Examens. De classis Arnhem heeft praeparatoir geëxamineerd én beroepbaar verklaard de heer J. Boonstra te Arnhem, cand. aan de Theol. Hogeschool te Kam pen. Voor het cand. examen slaagde aan de Theol. Hogeschool de heer K. Hoogsteen, Julianalaan 9 te Heemstede. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het cand. examen theologie de heren A. J Dondorp te Pleemstede, J. P. Kakes te Zaandam, G. v. Loenen te Delft en A. Ytsma te Haarlem. Bussum. En lid der gemeente heeft gelegateerd voor de instuif in de Zuider-"' kerk een pick-up met 114 mooie platen, benevens een bepaald bedrag voor de kerk. 's-Gravenhage. Ingaande 5 Juni a.s. zullen in 'de Noorderkerk Zondagsavonds half acht kerkdiensten voor verplegend personeel gehouden worden. De predikan ten van groot-den Haag worden uitgeno digd bij toerbeurt in deze diensten te wil len voorgaan en dat als een liefdebeurt te willen beschouwen. De opbrengst van de collecte voor de diaconie zal worden afgedragen aan de diaconie van de ge meente, waarvan de betrokken predikant voorging. De collecte voor de kerk is ten ZONDAG 8 MEI 1955 CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur 2 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Collecte Evangelisatie in eigen stad. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds C. van Nes te Meliskerke Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. K. Poelman te Andel Domburg 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds A. Verschoor. Ds P. van Til, Zondag 10 Ds W. J. Meister Ds W. J. Meister Ds W. J. Meister Ds P. van Til, Zondag 10 G aping e 9.30 en 2 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Scrooskerke Souburg 9.30 uur 2.30 uur Ds J. Spoelstra Ds J. Goumare Ds G. P. Noteboom te Baarn Zendings-Zondag. Ds C. van Nes Ds H. M. Dercksen Ds G. D. L. Brederveld Ds H. J. Hegger te Denderleeuw Collecte voor Prot. Chr. School aldaar. St. Laurens 10 en 2.30 uur V eer e 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Westkapellc 9.30 en 2.30 uur Ds C. Boon Ds J. C. Streefkerk Ds H. J. Hegger te Denderleeuw Drs O. Jager Ds G. J. Pontier Collecte Stichting Ereschuld en Dankbaarheid. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 uur 5 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur IJoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Tcrneuzen 10 en 3.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds L. Ringnalda, Openbare belijdenis Ds L. Ringnalda, Afscheid Ds D. J. Couvée Ds Nijhuis Ds F. L. Schalkwijk Ds Th. Rienks Ds J. B. van Mechelen Ds H. Pestman Ds D. Middelkoop Cand. J. C. Schouten te Amsterdam. Ds A. Veldhuijzen Dr C. Stam CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 uur Ds J. v. d. Veen, Bed. H. Av., 2 uur Leesdienst Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Ds R. A. Flinterman Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds R. A. Flinterman 's-Gravenpoldcr 9.30 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven Kapelle 10 uur Ds J. v. d. Leek, 2.30 uur Ds J. Koolstra. Kruiningen 10 uur Ds J. Koolstra, 2.30 uur Ds J. v. d. Leek. Lewedorp 10.45 uur Ds G. S. Oegema te Zutfen. Bev. Cand. S. Oegema 5 uur Ds S. Oegema, Intrede Nieuwdorp 10 uur Ds E. Beukema, 2.30 uur Ds G. Aalbersberg. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruiter Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. Heijerman Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 uur 5.30 uur Ds A. Hoogerheide 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur Ds K. Smit Ds A. G. v. d. Stoel Vos, Luchtmachtpredikant Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. Koning H. D. Bakker. Ds A. T. Besselaar Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 11.15 en 3.15 Bruinisse 10 uur 5 uur Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuw erker k 10 en 5 uur Oosterland 10 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur uur Ds P. L. Schuddebeurs Ds D. Bremmer, Zondag 38 Ds D. Bremmer, Afscheid Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Ds P. v. d. Schaaf te Vlissingen Ds A. J. Radder Ds J. H. Meijer 7 uur Ds P. v. d. Schaaf Dhr. D. Kronemeijer te Kollum Ds Y. J. Tiemersma Ds S. van Wouwe te Serooskerke bate van de kerk van Oost ter bestrijding van de kosten eventueel aangevuld met een evenredige bijdrage van de andere kerken. Werkendam. De heer F. Hakkers, vice-voorzitter van de bouwcommissie, heeft de eerste steen gelegd van de te bouwen nieuwe kerk. Daarna hield de pastor-loci, Dr Ph. J. Pluyser, een toe spraak, uitgaande van een tekst uit 1 Petr. 2. Van de gelegenheid een ste^n te met selen hebben tal van gemeenteleden ge bruik gemaakt. In een daarna in de Nuts- zaal gehouden bijeenkomst hebben nog verschillende personen het woord gevoerd. Zaltbommel. 14 Juli a.s. viert de gemeente haar zestigjarig bestaan. Zij telt thans 277 zielen, waarvan 148 belijdende leden. De gemeente ontving in wijlen Ds H. Buitenhuis in 1896 haar eerste predi kant en werd sindsdien gediend door Ds R. Sybrandy en Ds O. J. Geerling, beiden reeds overleden, Ds J. v. d. Leek, thans te Kapelle-Biezelinge, Ds O. Bouman, thans te Nijverdal en Ds H. v. Minnen, thans te Eibergen-Rekken, terwijl sedert 6 Juli 1947 Ds A. B. W. M. Kok in com binatie met de kerk van Gameren de ge meente als voorganger dient. OuderlingenconferentieDe Ouder lingenconferentie van de classes Almkerk en Gorinchem zal 11 Mei a.s. in „Tave- nu" te Gorinchem worden gehouden. Als referent treedt op Ds A. C. Mooy van Gorinchem met het onderwerp: „Samen werking met niet-Gereformeerde Kerken" De dwaasheden bij het beroepings- zverk. Over het beroepingswerk is al voor en na veel geschreven. Bekend is, dat als een predikant eenmaal in „het nieuws" is, alle vacante kerken er op afstormen. Zo was er ergens in Overijssel vorige Zondag ook zulk een run op een jonge predikant. PI ij vertelt er van in de classi cal kerkbode dat „de afgelopen Zondag in de geschiedenis vanwel bekend zal blijven als „dolle Zondag". Er zaten „ook nog" gemeenteleden in de kerk, en in de pastorie zag men zich ge noodzaakt op de rustdag spreekuur te houden. Dat dit een zenuwslopende tijd is, zult U allen wel begrijpen". Inderdaad, dat begrijpen we gelijk het pas ook dui delijk is, dat zulke dingen voor een jonge domino, die nog geen drie jaar in het ambt staat en nog geen 27 jaar oud is, eenvoudig funest zijn. Maar dat kan hij niet helpen, de hoorcommissies moesten wijzer zijn. Bond van Geref. Vrouwenvereni gingen. De. Bondsdag zal, zo wij bericht hebben, op 11 Mei in Utrecht in vier ge bouwen gehouden worden. Behalve de vier referenten wier namen wij voor de middagvergadering reeds meldden, zullen het woord voeren vier Utrechtse predi kanten en vier dames.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1955 | | pagina 3