Officiële Berichten Kerknieuws PREDIKBEURTEN Weer een nieuwe dag! jaloers op zijn vriendjes, die 's Zondags naar het patronaat mochten. Hij zou ook gaarne meegaan. Op een goeie dag gaf vader zijn toestemming. Om vier uur stond ons vriendje temidden van een drom andere kinderen voor de poort van het patronaat, begerig om binnengelaten te worden en deel te hebben aan al de heerlijkheden die er achter die poort te beleven zouden zijn. Toen de torenklok van Hove vier uur sloeg, kwam Mijnheer Pastoor op zijn sloefen uit de pastorij, draaide met een grote sleutel de poort los, zette die op een lier en liet zijn schaapjes één voor één binnen. Toen ons jodenjongetje aan de beurt was om binnengelaten te worden, en met een beleefd gebaar zijn klakske van het hoofd lichtte zo is de gewoonte op de Vlaamse scholen schoot de hand van Mijnheer Pastoor uit de zak van zijn to ga, trok het jodenjongetje aan zijn oor uit de rij, en zette hem naast zich buiten de poort. Ons vriendje was heel niet verwonderd en meende dat Mijnheer Pastoor hem, omdat hij een nieuweling was, misschien iets wilde zeggen. Maar toen alle kinde ren binnen waren, ging ook Mijnheer Pastoor zelf binnen, draaide de poort te rug in 't slot en liet ons ventje buiten staan. Buiten de poort geslotenBuiten de poort van het patronaat en buiten de poort van de hemel. Want Joden horen in de hemel niet thuis. Die hebben ons Lieve Heer aan 't kruis genageld. Neen, die horen bij de christenkinderen niet „Al word ik duizend jaar oud" vertelde onze Joodse vriend, die nu een man van veertig jaar geworden is, „nooit zal ik het gebaar van die pastoor vergeten". Buiten de poort gesloten. En buiten de hemel Maar zie nu het wondere werk van God. De diepe indruk in het weke kinder hart sloot voor deze mens voorgoed de Roomse wereld toe. Maar zijn verlangen naar de hemel bleef. De pastoor meende hem buiten te sluiten, maar God sloot hem binnen in Zijn Rijk. Want toen 34 jaar later een School met de Bijbel in Boechout geopend werd, was onze Joodse vriend een van de eersten, die zijn dochtertje liet inschrijven. En elke Donderdag zit hij of zijn vrouw op de samenkomsten. En sedert er 's Zondags kerkdiensten in de School worden gehou den, heeft hij nog geen enkele keer ge mist. PIij drinkt het Evangelie in als een dorstig land de regen. Zijn dochtertje kwam thuis van de schooi en begon na korte tijd aan tafel te bidden en te danken. Zo wilde het de Here Jezus, had de Juffrouw gezegd. En wij moeten doen wat Jezus wil. Eén moei lijkheid was er voor de ouders en het kind. Het ging wel naar de School met de Bijbel, maar het was nog aangesloten bij de Kabouters, een Roomse organisatie voor de kinderen, in zeker opzicht te ver gelijken met het vroegere patronaat, waar de vader buitengesloten werd. En zolang zij bij de Kabouters was, kon zij niet naar de Zondagsschool komen, zou zij straks haar eerste communie misschien gaan doen en zo toch nog opgenomen worden in die Roomse gemeenschap, waar haar vader in zijn jeugd werd buiten gesloten. Ook voor ons was dit een moeilijkheid. De ouders wilden het kind niet dwingen de Kabouters te verlaten. Wat zouden wij dan kunnen doen? Maar zie ook hier bracht God zelf de uitkomst. De geschiedenis met de vader herhaalde zich bij 't kind. Op een goede dag kwam het al schreeuwend thuis, om dat de onderpastoor zo lelijke dingen van haar ouders had gezegd, waarvan hij wist dat ze naar de Evangelische diensten gin gen. „En nu wil ik nooit meer naar de Kabouters, nu wil ik ook naar de Zon dagsschool". Vier en dertig jaar geleden werd de va der buiten het patronaat gesloten. Vier en dertig jaar later het dochtertje buiten de Kabouters. En beiden daardoor gedreven naar het Evangelie, dat alleen een mens waarachtig gelukkig maken kan. Ja, óók de pastoor is een dienstknecht van God, heel anders dan hij zelf wil of denkt. Hij denkt de joden buiten te slui ten en God sluit ze daardoor in. In de gemeenschap van Zijn heerlijk Rijk, dat met rasse schreden in Vlaanderen komt. K. SLUYS. (Hebt U reeds een bijdrage gezonden voor het werk in Boechout? Het is niet moeilijk of ver. Op het dichtstbijzijnde postkantoor kunt U Uw bijdrage storten op de Nederlandse postrekening 382.955 van de School met de Bijbel te Boechout, de School die Kerk wordt. Vergeet U het niet?) Weer een nieuwe dagtaak, die 100 van Uw kracht vraagt. Laat King pepermunt U ook deze dag opwekken en verkwikken. Elke dag King, elke dag fit (Ingezonden mededeling) ADRESWIJZIGING Deputaatschap ad Art. 11 der Particuliere Synode van Zeeland. Wegens vertrek van Ds P. M. Veld- huijzen te Arnemuiden, die het secr.-pen ningmeesterschap van depp. ad art. 11 der P.S. van Zeeland waarnam, is als zijn plaatsvervanger aangeweznDs J. B. van Mechelen te Oostburg. Deze verzoekt in verband met deze wis seling van bovengenoemde functie gelden, die voor hulpbehoevende kerken in Zee land moeten worden overgemaakt, te stor ten op giro J9k80S van de Coöp. Boeren leenbank te Oostburg, onder vermelding- van de naam der kerken, van wie men het bedrag overmaakt, en vermelding van de peirode, waarin de collecten zijn ge houden of geacht moeten worden te zijn gehouden. Kortweg kan dit dus zob.v. Ie coll. 55 van classis A, B of C. Het prettigst is, aldus ook Ds Veld- huijzen, indien classicaal kan worden overgemaakt. Steunaanvragen dienen voortaan ook ingediend te worden bij Ds van Mechelen, Molenberg 1, Oostburg. Waar het ge bruik is, dat depp. vergaderen in het be gin van Mei, dienen de aanvragen zoveel mogelijk, in de loop van April binnen te zijn. J. B. van Mechelen. THEOLOGISCHE HOGESCHOOLDAG. De commissie ter voorbereiding van de komende Theologische Hogeschooldag deelt mee, dat als datum hiervoor is vast gesteld: Donderdag 12 Mei a.s. Het pro gramma van deze dag zal binnenkort wor den gepubliceerd. Noteert U alvast de datum van 12 Mei. Stellig zullen velen van hen, die bij het honderdjarig bestaan kennis maakten met Kampen en haar Hogeschool, ook dit jaar geen verstek willen laten gaan. Zij zullen met blijdschap in Kampen worden be groet. Namens de commissie voornoemd, Ds R. DE VRIES, Secretaris. Tiveetal te Amersfoort (vac. Dr F. H. von Meijenfeld), J. G. Marseille te Gro ningen en C. L. Ruben te Helpman (Gr.). Beroepen te Haaksbergen, H. H. Vrug- gink te Krabbendam te Day Whey (Australië), W. F. v. Brussel te Min- nertsga te Nieuwleusen, H. Strijker te Lichtenvoorde te Hilversum (vac. N. B. Knoppers), M. de Goede te Am sterdam te Wolvega, M. J. C. Bosscha te Westerbork te Noordwolde, Joh. Heule te Edam te Penquin en Ulver- stone (Australië), G. v. Wilgenburg te Perth (Australië) (voorheen te Amster dam) te Middelstum-Kantens, G. Vee- neman te Nes (W.D.) te Appingedam (vac. D. J. Modderaar), N. Korenhof te 2e Exloërmond. Aangenomen naar Eist (Geld.), D. Brilman te Paesens en Moddergat naar Pesse, J. D. Pereboom, cand. te Ede naar 's-Gravenhage-West (vac. A. J. van Sluijs), B. J. A. Streefkerk te Berkel- Rodenrijs naar Nijverdal (vac. J. H. de Boer), G. Pleijerman te Wolphaarts- dijk. Bedankt voor Barrhead-Westlock, Hansy en voor Peers (alien in Canada), W. Feenstra te Dokkum voor Amers foort (vac. Dr F. H. von Meyenfeldt) en voor Dordrecht (vac. W. B. den Bra ve W. v. d. Linden te Kralingen voor Nieuwer-Amstel-Noord (2e pred. pi.), K. M. R. v. d. Beek te Arnhem voor Berlikum, N. Korenhoff te 2e Ex loërmond voor Oostvoorne, Rilland- Bath, Vlagtwedde en voor Wons, J. D. Pereboom, cand. te Ede. Na bevestiging door zijn vader, Ds L. T. Krijger, em. predikant te Bergen (N.H.), met Ex. 2: 1115, deed Ds D. Krijger, gekomen van Lochem, intrede te 's-Gravenhage-W. met Ex. 4: 13 en 14. Ds L. de Nood is voornemens 3 April afscheid te nemen van Oostvoorne, om 1 Mei d.o.v. intrede te doen te Papendrecht, na bevestiging door Ds S. Wouters van Dordrecht. Ds C. H. Appelo is voor nemens 8 Mei afscheid te nemen van Nij- kerk, om 17 Mei d.o.v. intrede te doen te 's-Gravenhage-Loosduinen. ZONDAG 27 MAART 1955 CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til, Bevestiging 2 uur Ds J. H. de Boer. Intrede 5 uur Ds J. C. Streefkerk te Veere (Noorderkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister 5 uur Ds J. H. de Boer. Intrede, (afgev. aanwezig) Collecte fonds Chr. doeleinden. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds H. M. Dercksen Arnemuiden Domburg 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds H. M. Dercksen, Voorb. H. Av. en Bev. nieuwe lidm. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 uur Ds S. van Wouwe, 2.30 uur Ds J. Goumare. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 uur Ds H. M. Dercksen, 2.30 uur Ds W. J. Meister Serooskerke 10 uur Ds J. Goumare, 2.30 uur Ds S. van Wouwe. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Woensdag 30 Maart 2.30 uur Ds C. Boon, Huwelijksbevestiging Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Drs O. Jager Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds P. v. d. Schaaf, Bed. H. Av. en Dankz. Collecte eigen Restauratiefonds. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds L. Ringnalda, Voorber. H. Av. Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée, Bed. H. Av. en Dankz. Breskens 10.30 en 3 uur Ds J. B. van Mechelen, Bed. H. A. en Dankz. Hoek 10 en 2.30 uur Ds J. F. Mantz te Rozenburg Sclioondijke 9.30 en 2.30 uur Ds F. L. Schalkwijk Oostburg 10 en 2.30 uur Ter-neuzen.10 en 3 uur Ds H. Pestman Voorber. H. Av. en Openbare Geloofsbelijdenis. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Zoutes'pÜi (Chr. School) 10 en 3 uur Ds Th. Rienks CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds J. E. Booy. Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Ds R. A. Flinterman Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds R. A. Flinterman, Zondag 21b Collecte voor het eigen Emeritaatsfonds. 's-Gravenpolder 10 en 2 uur Dr C. Stam Hcinkenszand 10 en 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven Kapelle 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds H. J. Kouwenhoven. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Cand. J. D. Pereboom te Ede Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruyter Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. Heijerman Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds K. Smit Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds G. van Doornik te Nijmegen Hoogerheide 4 uur Ds G. van Doornik te Nijmegen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds A. T. Besselaar Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds H. D. Bakker Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Tholen 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds H. D. Bakker, Voorber. H. Av. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Ds P. L. Schuddebeurs Bruinisse 10 en 5 uur Ds D. Bremmer Voo'rm. Bed. H. Av., nam. Voortz. H. Av. en Dankz. Colijnsplaat 10 en 6 uur Leesdienst Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds M. de Regt te Nieuwendijk Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Oosterland 10 en 2.30 uur Ds G. Brinkman te Schiedam Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds M. de Regt Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. M. Kuitert Wissekerkc 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds A. Nagelkerke Ds J. H. Broek Roelofs, em. pre dikant te Vroomshoop, heeft zich metter woon gevestigd te Utrecht, Omloop 26. Ds H. G. Mcynen, zendingspredi- kant in Indonesië, is met de Willem Ruys j.l. Donderdag in het vaderland gearri veerd. Ds J. J. Oranje te Djakarta, is met verlof in het vaderland gekomen. Ds E. G. v. Teijlingen te Amster dam, is tot herstel van gezondheid voor enige tijd naar Zwitserland vertrokken. Ds G. v. Wilgenburg te Perth (Australië) en voordien te Amsterdam, ontving een beroep naar Penguin en UI- verstone (Australië), dat hij om klimato logische redenen heeft aangenomen. Naar wij vernemen heeft de ker- keraad van de Geref. Kerk van Leeuwar den in zijn j.l. gehouden vergadering be sloten de Generale Synode bijeen te roe pen tegen Dinsdag 23 Augustus a.s. In de aan de Synode op 22 Augustus voor afgaande bidstond zal voorgaan Ds P. N. Kruyswijk, van Ouderkerk aan de Am- stel, praeses van de vorige Synode van Rotterdam-1952. Examens. De classis Groningen heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer S. v. d. Veen te Gro ningen, cand. aan de V.U., die een e.v. beroep gaarne terstond in overweging ne men zal en de classis Amsterdam de heer A. v. d. Kooij te Amsterdam-Z., even eens cand. aan de V.U., die eveneens di rect beroepbaar is. -Aan de V.U. is geslaagd voor het cand. examen theologie de heer G. Ringnalda te Ermelo. Hoek. Er is een postrekening ge opend op naam van de Geref. Kerk al daar, en wel No. 646817. Het telefoonnr. van de pastorie Geref. Kerk te Hoek is 239. Oudeschoot. Als scriba is opgetre den de heer W. B. v. d. Hoek, Koningin Julianaweg 18 te Oranjewoud. - Kerk en zvereld. Naar aanleiding van een schrijven dat bij hem inkwam en waarin bezorgdheid werd uitgesproken over de Chr. levenswandel binnen de kring der Geref. Kerken, benoemde de classis Utrecht een commissie, die hem terzake in een op 27 April a.s. te houden buitengewone vergadering van advies die nen zal. Theologische Hogeschool. Te Kam pen werd de jaarlijkse politieke en sociale dag gehouden voor de studenten van de Theologische Hogeschool, die stond on der leiding van Prof. Dr G. B. Wurth. Als referent trad op Prof. Dr J. de Jong, hoogleraar aan de V.U., die refereerde over: „Wat hebben wij van de weten schap der politiek te leren Op het ge sprokene volgde een geanimeerde discus sie.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1955 | | pagina 3