Officiële Berichten Zending PREDIKBEURTEN heeft zich metterwoon gevestigd Frambo- zenstraat 35 te 's-Gravenhage. Ds J. C. Gilhuis te Watergraafs meer, is voornemens 14 Juni a.s. aan de V.U. te promoveren tot doctor in de the ologie. Daarom heeft de kerkeraad hem de maanden April en Mei als studieverlof gegeven. Ds C. de Kruijk te Vrijhoeve-. 's-Grevelduin-Capelle, zal Zondag 1 Mei a.s. zich als hulpprediker aan de kerk van Benschop verbinden. Ds P. v. d. Sluis van Ysselstein zal hem als ouderling te Ben schop bevestigen. Ds J. Weggemans te Hilversum, heeft om studieredenen ontheffing van wijkarbeid ontvangen. Ds W. Faherem. predikant te Hoo- geveen, is ter verpleging in het ziekenhuis „Bethesda" aldaar opgenomen. Examens. De classis Ommen heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten töt de dienst des Woords en der Sacra menten cand. A. Treurniet, cand. te 's-Gravenhage, beroepen predikant te Le- mele-Lemelerveld. De classis Harder wijk heeft praep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer A. Moolenaar, cand. te Nunspeet, die gaarne terstond een e.v. beroep in overweging zal nemen. Zijn adres is Harderwijkerweg 84, Nun speet. Aan de V.U. is geslaagd voor het cand. examen theologie de heer Ph. Stoffels te 's-Gravenhage en voor het doctoraal examen theologie de heren G. Gritter te Grand-Rapids, Michigan en M. H. Woudstra te Edmonton, Alta, Ca nada. Groningen. Op voorstel van de com missie van beheer heeft de kerkeraad de tractementen van alle predikanten met in gang van 1 Jan. j.l. met 300,per jaar verhoogd. Hemelum. Als scriba fungeert thans de heer H. Mulder, Mintwei 8, Rijs(Fr.). Naaldwijk. De financiële rondgang door de gemeente heeft aan toezeggingen opgebracht ƒ6166,75, waarmede het te kort ruimschoots is gedekt. Utrecht. De Bethelkerk zal 25 Maart a.s. officiéél in gebruik genomen worden. Voorburg. De kerkeraad heeft aan de heer A. v. Essen alhier opdracht ge geven voor de bouw van een nieuwe kerk in West, nabij de Tolbrug. Amsterdam. De kerkeraad behan delde het werkprogram van de commissie van beheer voor de komende jaren, waar mede een bedrag van 450.000,is ge moeid. Daarin is begrepen het onderhoud van alle gebouwen en een revisie van de kerkorgels. In de eerste plaats komt de Keizersgrachtkerk aan de beurt, het ge bouwencomplex Kerkstraat, een nieuwe lokaliteit in wijk IV en de lokalen rondom de Nassaukerk. T.a.v. het gebouw Kerk straat 109, waarin o.m. de kerkeraadszaal is, ontving de commissie machtiging over te gaan tot verhuur aan derden op lange termijn. Het pand Kerkstraat 107 zal een algehele verbouwing ondergaan. Er be staan plannen in beginsel het kerkelijk bureau, het bureau Licht en leven en de kosterswoning in dit perceel te vestigen. De onderverdieping van de Keizersgracht- kerk zal dan vrij komen voor vergader ruimte, waarbij een zaal voor 150 per sonen. De Geref. Kerken en de Wereld raad. De classis Enkhuizen heeft een voorstel zich te bezinnen op de kwestie van aansluiting bij de Wereldraad van kerken commissiriaal gemaakt. Commissies van administratie en be heer. Tot het verband van commissies van administratie en beheer zijn toegetreden de commissies te Dinterloord, Fijnaart, Haulerwijk, H. I. Ambacht, Nunspeet, Roosendaal, Vriezenveen en Willemstad. Ned. Bond van J.V. op G.G. Op de Piemel vaartsdag te Arnhem te houden Bonsdag, die in vier gebouwen plaats heeft, zullen als sprekers optreden de he ren Prof. Dr K. Dijk, Drs O. Jager, Ds J. Overduin en Ds H. Veldkamp. Ten besluite wordt in het Larixdal een open luchtsamenkomst gehouden, waarin af scheid genomen wordt van de vice-voor- zitter, Ds N. B. Knoppers te Hilversum, die gaat emigreren. CLASSIS AXEL De Kerken in de Classis Axel worden opgeroepen ter classikale vergadering, die D.V. gehouden zal worden te Schoondij- ke, in het „Verenigingsgebouw" aldaar, op Dinsdag 26 April 1955, 's morgens om kwart over negen uur. Punten voor het agendum worden ingewacht vóór 5 April 1955, bij de eerst ondergetekende. Voor de roepende kerk van Zaamslag, D. Middelkoop, Praeses. J. J. Verpoorte, Scriba. Zaamslag, 14 Maart 1955. CLASSIS GOES De Raad van de kerk van Kapelle- Biezelinge roept de kerken van de Classis Goes op ter vergadering op Dinsdag 19 April, v.m. 9.30 uur. E.v. stukken voor het agendum te zen den aan de eerstondergetekende. Namens de kerkeraad, J. van der Leek, Praeses. J. C. Fossen, Scriba. BLORA'S ZENDINGSZIEKENHUIS We hadden het over de eigenaardige situatie, dat de meeste (oorspronkelijke) zendingsziekenhuizen op Midden-Java nu eigendom zijn van de zgn. Jejasan, maar nog in beheer bij de Regering, met uit zondering van het ziekenhuis „Bethesda" in Jogja, dat óók wordt behéérd door de Jejasan. Dat alles geldt echter alleen van Md. Java ten Zuiden, het gebied dus dat ook vóór de oorlog al door de Geref. Zending bewerkt werd. In het Noorden ligt de zaak echter een beetje anders. Dit deel werd vroeger bearbeid door de „Bond van Salatiga-zendelingen". Deze Bond moest in 1940 haar werkzaamheden op J^va staken. Op verzoek van de Javaanse kerken zelf betrokken onze kerken na 1949 ook het Noordelijk gedeelte in haar zendingsactiviteit. En daaruit sproot o.a. voort het Regionaal Accoord tussen de Zendende Kerken Middelburg en Blora. De vraag of de Salatiga-Zending op eni gerlei wijze nog weer naar Java zal terug keren, is nog steeds in bespreking. In ieder geval wilde de bovengenoemde Bond, in afwachting van het resultaat daarvan, tot op heden nog niet overgaan tot de ovedracht van zijn eigendommen aan de Javaanse kerken. En dus zijn ook de ziekenhuizen in het Noorden nog steeds het bezit van deze Bond, al is de overdracht aan de Jejasan binnen niet te lange tijd wel heel waarschijnlijk. Voor ons gebied geldt dit de hospitalen van Blora en Bodjonegoro. De laatste plaats ga ik nu maar voorbij, aangezien onze Zending daar momenteel feitelijk niet werkt, om redenen waar ik U onlangs over geschreven heb. Blora's ziekenhuis dan is, uiterlijk ge zien, een pronkjuweel. Een vrij en ruim gebouwd complex met een volledige man nen-, vrouweti-, kinder- en klasse-afde ling, een prachtige operatiezaal, keuken-, wasserij, naaikamer, verblijf voor de zus ters, internaat voor leerling-verplegers (waarin ondergetekende nu met zijn gezin woont)plus twee uitstekende dokters woningen. Het geheel gelukkig onbe schadigd uit de oorlog gekomen be hoort tot het grote „zendingscomplex", samen met de kerk, pastorie (waarin Ds Tirto woont), Chr. Lagere School en Chr. Mulo. Tot op het uitbreken van de oorlog is het een bloeiend zendingsziekenhuis ge weest met een capaciteit van ruim 300 bedden en een bezetting van 2 Europese artsen, 1 Indonesische arts, 2 Europese verpleegsters en een 80 Indonesische ver- plegers/sters en hulpkrachten. Daarbij dan nog in de omtrek een tiental poliklinieken. Het ziekenhuis had tot ver buiten Blora een voortreffelijke naam. Zó, dat nog steeds zowel in de stad, als op het platte land met een zeker heimwee gesproken wordt over de tijd dat het ziekenhuis nog „rumah sakit Sending" en de arts nog „dokter Sending" was! En hoe is de toestand nu? Het spijt me het te moeten zeggen: Jcortweg slecht! Er heeft enkele jaren een Javaanse arts gewerkt, die vele Chr. mantri's liet over plaatsen naar elders en er Islamieten voor in de plaats stelde. Zelf vestigde hij een dermate treurige reputatie, dat het nie mand speet, toen hij in 1952 vertrok. Toen kwam er een Duitse arts, die zich binnen anderhalf jaar letterlijk het graf in werkte, omdat hij alléén wilde doen, wat vroeger door drie man, geholpen door een staf van kundig personeel, werd ver richt. En nu hebben we al weer ruim een jaar een jonge sympathieke dokter, ook een Duitser, die zich beperkt tot wat hij behoorlijk af kan, maar zich aan die be perkte taak dan ook ten volle geeft. Doch dat houdt dan in, dat hij bovendien met een zeer geringe kennis van land, volk en taal aan de ontwikkeling van het ziekenhuis practisch niets kan doen. En zo lijdt dan dit ziekenhuis nu een schim mig bestaan vergeleken met de dagen van weleer. Het aantal patiënten komt prac tisch nooit boven de honderd, en dat zijn dan feitelijk uitsluitend lichte gevallen. De kinder- en klasse-afdeling zijn geslo ten. Operaties worden niet uitgevoerd. Opleiding van nieuwe verplegers/sters en vroedvrouwen vindt niet plaats. De uit rusting van de bedden e.d. is bedroevend. En. wat mijn gevoel het meest en ge durig pijn doetwas er maar iets overge bleven van de goede geest van vroeger, was bij alle tekort aan uiterlijke bewerk- ZONDAG 20 MAART 1955 CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds D. A. Vogel te Lutterade 2 uur Ds P. van Til, Zondag 7 5 uur Ds P. van Til, Zondag 7 (Noorderkerk) 9.30 uur Ds P. van Til, Zondag 7 5 uur Ds D. A. Vogel Collecte Hulpbehoevende Kerken in de provincie. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds G. J. Pontier Arnemuiden 10 uur Ds P. M. Veldhuijzen, Voorber. H. Av. en Op. bel. Ds P. M. Veldhuijzen, Afscheid Ds J. Spoelstra Ds J. Goumare Ds A. Elshout Ds C. van Nes Ds H. M. Dercksen Ds S. van Wouwe Ds G. D. L. Brederveld Ds C. Boon Ds J. H. Meijer te Haamstede Ds P. v. d. Schaaf Drs O. Jager Drs A. Verschoor, Voorber. H. Av. uur Domburg 10 en 2.30 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur V eer e 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Collecte geestelijke arbeid in het IJselmeergebied. CLASSIS AXEL, Aardenburg 10 en 3 uur Ds L. Ringnalda Ds D. J. Couvée, Voorber. H. Av. Axel 10 en 3 uur Breskens 10.30 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuscn 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui (Chr. School) 10 en 3 uur Voorm. Voorber. H. Av. Ds F. L. Schalkwijk Ds Th. Rienks Ds J. B. van Mechelen Ds J. C. Streefkerk te Veere Ds D. Middelkoop Ds Firet te Bergambacht CLASSIS GOES, Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds G. Pleijerman. Driewegen 9.30 en 2 uur Leesdienst Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Dr C. Stam Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Dr C. Stam, Zondag 21a Collecte voor de Plulpbehoevende Kerken in de Classis. s-Gravcnpolder 10 en 2 uur Ds G. Aalbersberg H eink ens zand 10 en 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven Kapellc 10 uur Ds J. v. d. Leek, 2.30 uur Ds G. Heijerman. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lezvedorp 9 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier te Vlissingen Bed. H. Av. en Dankz. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds R. A. Flinterman Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds C. de Ruyter Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. Heijerman Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Boov CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide 4.15 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds W. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE, Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Ds K. Smit Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. Koning Ds A. T. Besselaar Ds A. Koning A. Krijger te Schiedam Ds H. D. Bakker Ds W. A. Krijger Bruinisse 10 en 5 uur Voorm. Voorber. H. Av. en Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Ds D. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 uur 5 uur Oosterland 10 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds P. L. Schuddebeurs Bed. H. Av. en Dankz. Ds D. B remmer Openb. belijdenis. Nam. Lijdensstof. Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller van Swigchem te O. en N. Wetering Ds A. J. Radder Ds H. M. Kuitert Dr N. J. Hommes te Hillegersberg Dr N. J. Hommes te Hillegersberg uur Ds D. van Swigchem Cand. D. Kronemeijer te Kollum Cand. H. G. Boswijk te Ermelo Ds Y. J. Tiemersma Ds A. Nagelkerke tuiging en verzorging het innerlijk, chris telijk karakter van het ziekenhuis ook maar enigszins bewaardDoch dat is he laas niet het geval. Er zijn maar weinige christenen onder het verplegend personeel meer over, en het merendeel van die wei nigen stelt als christenen nog diep teleur. Laatst had ik een uitvoerig gesprek hier over met de hoofdadministrateur, al meer dan 25 jaar in dienst van het ziekenhuis. Hij, zelf Islamiet, beklaagde zich diep over de slechte geest onder het personeel, het gebrek aan tucht, ijver en verantwoor delij ksgevoel. Hij nogmaals: zelf Isla miet zou niets liever willen dan dat het ziekenhuis weer onder degelijke, christelijke leiding zou komen, al was het alleen maar om het personeel weer goed moreel besef bij te brengen! Het beeld, dat ik U tekende, is dus wel zeer triest en troosteloos. Het grijpt mij elke dag weer aan tot diep in mijn ziel: Eén arts op een getal van meer dan 250.000 mensenEn die arts dan nog wel, gezien het éérst nodige in dit land, per soonlijk zeer beperkt uitgerust en boven dien gedwongen te werken zonder iets dat ook maar op een „staf" lijkt! Eén ziekenhuis voor een gebied zo groot als de provincie DrenteEn dat ziekenhuis dan nog zelfs met minder mo gelijkheden dan een klein „gasthuis" in een Hollands stadje; enniet meer christelijk van karakter (dat is nog erger dan nog niet christelijk) En nu, wat is daaraan te doen. Weet U het? Ja, U weet het ook, net zo goed als wij hier! Om te beginnen moeten er twee zen dingsartsen komen! Of, al is het er maat vast één, mits de belofte gegeven wordt dat de tweede binnen een half jaar volgt anders loopt die ene hard de kans zich binnen minimum van tijd te overwerken of erger. Deze man, zo mag men aannemen, brengt'als zendingsarts de rechte menta liteit meehij komt niet om binnen korte tijd zoveel mogelijk geld te verdienen, hij komt niet in de eerste plaats om geduren de een paar jaar een interessant stuk tro- penervaring op te doen. Neen, hij komt om als een eenvoudig dienstknecht van zijn Meester er aan mee te helpen, iets van het lijden van dit volk te verlichten en hun iets van de liefdevolle erbarming van de Heiland te laten zien. Deze man heeft een tropen- èn zen- f/m^opleiding gehad, zodat hij ook op deze wijze behoorlijk op zijn taak èn roe ping is voorbereid. Deze man, tenslotte, kan als Nederlan der alles vóór hebben op welke buitenlan der dan ook, die hier komt werken, omdat deze Javaanse bevolking zich nog door duizend draden aan de Nederlander ver bonden voelt, bovenal aan zo één, die hier komt om haar te helpen en te dienen Wanneer komt deze man H. Schut. Blora, 11 Februari 1955.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1955 | | pagina 3