r Officiële Berichten Kerknieuws PREDIKBEURTEN ff den. Alle bijzondere gebeurtenissen wist hij in de inleiding gewoonlijk te behande len. Soms ook wijdde hij daaraan een ge hele preek. Zo b.v. toen in 1901 het Mi nisterie Kuyper optrad. Het opschrift van de preek luidde: Gods lankmoedigheid over Nederland, een roepstem tot beke ring! Tekst was Lucas 13:19: Gods vredersverlenging over Zijn doemschuldig volk, die tot bekering roept, in treffende tegenstelling vertolkt en in roerend schone gelijkenis verklaard. Bij zijn preken kwamen de vele lezin gen, die hij door het gehele land hield, steeds bijgewoond door grote scharen, waarbij de geschiedvorser steeds tot zijn recht kwam. Gevierd Redenaar en toch steeds eenvoudig en gemoedelijk. Zo herinner ik mij een avond, dat Dr W. in een naburige plaats gesproken had over Calvijn. Hij vond het altijd prettig als hij iemand bij zich had, op wiens arm hij wat steunen kon (de andere hand leunde steeds op een wandelstok). Nauwelijks zaten we in de tram, of hij zei: Ja, Jo, ik zou toch maar liever niet in Genève gewoond hebben. En jij? De gemoedelijkheid zelfik ontmoette hem op een Maandagmorgen en liep een eind- weegs met hem op, hem mijn arm bieden de. Zijn eerste vraag was: ik heb je gis teren niet bij het Avondmaal gezien. Was je ziek? Ik deelde hem mijn echt Zeeuwse bezwaren mede. Antwoord„Dat moet je nooit meer doenEn het gesprek ging weer over andere dingen. Maar.zijn eenvoudig vermaan heb ik steeds ter harte genomen. Naar de jongeren ging zijn hart uit: Hij was o.m. Voorzitter van de provin ciale afdeling van het Ned. Jongelings verbond. (Toen hij wegens ziekte dat werk moest laten varen, werd hij opge volgd door de Heer A. S. J. Dekker te Goes, de Vader van Mevrouw Van Exel.) De Middelburgse Jongel. Ver. heeft veel aan hem te danken, ook haar naam. Deze wasSpr. 2323a. Maar Dr W. vond dat geen naam, maar een zinspreuk. Hij stelde de naam Herman Faukeel voor endie naamis zo gebleven. Een goed Catecheet. Zijn grote liefde voor de jeugd wekte wederliefde en ijver. Men leerde de lessen met graagte. En die waren niet gemakkelijk. Hij bepaalde zich niet bij de Catechismus, maar behandelde ook de twee andere Formulieren van Enigheid. En ook die zware kost slikten de leerlingen. Een trouw Pastor. Reeds in de morgen kon men hem op stap vinden, blij als hij was eens een bekende aantrof, die hem een eind vergezellen kon. Geen gezin,waar hij niet een gaarne geziene gast was. Dr W. heeft het in M. niet zo gemak kelijk gehad. Er waren vier Gereformeer de Gemeenten: A. Afscheiding; B. Lede- boerianen; C. Doleantieën; D. de Oud- Gereformeerde Kerk, waar men nog de Psalmen van Datheen zong zonder orgel begeleiding, en wier Voorganger nog rondliep in korte broek, zwarte kousen, gespschoenen, lange jas en steek. Hij heette Ds Jansen, die later werd opge volgd door de bekende Ds G. H. Kersten. Opmerkelijk was, dat verschillende fa milies uit deze groep medegingen met de Doleantie Met de Vereniging van A., B. en C. (1917) ging deze kerk ook niet mee. Men begrijpt hoe moeilijk het was om tussen al die schakeringen door te zeilen. Toch had men elkaar telkens nodig. Men sprak dan ook van de Dolerenden als van „Hervormde Broeders De verstandhouding tussen de verschil lende pastoriën was niet inniger was zeer weinig omgang tussen de „Juffrou wen" der Geref. Dominé's en „Mevrouw" van de uit de „grote" kerk overgekomen predikant. Maar, Dr W. wist alle klippen te omzeilen en wist grote verbetering te brengen in de onderlinge verhoudingen. Ongetwijfeld door zijn gemakkelijkheid in de omgang, zijn grote vriendelijkheid en gemoedelijkheid. Een trouwe herder, een prediker met buitengewone gaven, een nauwkeurig en ijverig geschiedvorser, een fijne stylist in zijn wekelijkse vulling van de Zeeuwse Kerkbode, een keurig re denaar, dat alles tezamen was de man, wiens naam wel ras vergeten schijnt, maar die bij allen die hem persoonlijk gekend hebben, en bij de kerken, die hij gediend heeft, in dankbare herinnering zal blijven. Een oud-Middelburger. (Sez en a evj-e die eest houdt U jeugdig en gezond, een lusteloze stemming maakt U oud vóór Uw tijd. Gelukkig geeft de natuur zelf het middel tot nieuwe veer kracht en energiehet edele natuurproduct, waaruit King pepermunt is bereid. King is het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. (Ingezonden mededeling) VACATUREBEURTEN CLASSIS MIDDELBURG. Domburg: April: Drs Verschoor. Mei: Ds Boon. Juni: Ds van Wou we. Arnemuiden: Maart: Ds Elshout. April: Ds Goumare. Mei: Drs Jager. JuniDs Meister. Westkapelle April: Di. van Til, v. Wouwe. MeiDi. Verschoor, Brederveld. Juni: Di. de Boer, Boon. BreskensAprilDs Spoelstra. Mei: Ds van Til. Juni: Ds Brederveld. Augustus: Ds Meister. Tweetal te 's-Gravenhage-Moerwijk (vac. Dr R. Kooistra), H. v. d. Berg te Sassenheim en H. H. Grosheide te Rot- terdam-Charlois te 's-Gravenhage-W. (vac. A. J. v. Sluijs), W. v. d. Kolk te Beilen en B. J. A. Streefkerk te Berkel- Rodenrijs. Beroepen te Nijverdal (vac. J. H. de Boer), G. Heijerman te Wolphaartsdijk te Tuindorp-Oostzaan, J. C. Schouten, cand. te Amsterdam te 's-Gravenmoer, J. J. Lamme, cand. te Haarlem te Zwa gerveen, G. Haaksma te Smilde te Westerlee (Gr.), I. Meijer, cand. te Oude en Nieuwe Wetering, Z waag westeinde en te Rhenen, H. Volten, stud. pred. te Wa- geningen te Amsterdam (als pred.- godsdienstleraar), F. R. M. Elders, cand. te Amsterdam te Dwingelo, J. van Nierop te Andijk-O. te Eindhoven (4e pred. pl.), H. de Moor te Enschedé te Peers (Alberta-Canada), W. Feenstra te Dokkum te 's-Gravenhage-West (vac. A. J. v. Sluijs), B. J. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrijs. Aangenomen naar Rhenen, H. Volten, stud. pred. te Wageningen naar Zeven huizen (Z.H.), J. Bos te Asperen naar 's-Gravenhage-Loosduinen (4e pred. pl.), C. PI. Appelo te Nijkerk. Bedankt voor Amstelveen, O. Jager te Vrouwenpolder voor Deventer (vac. G. Leene), C. PI. Appelo te Nijkerk voor Oosterend op Texel, L. Loosman te Stad aan het Plaringvliet naar Nieuwe Pekela, M. D. Geleijnse te Winsum(Fr.). Afscheid en intrede. Na bevestiging door Ds J. R. Goris aldaar met Joh. 21 1517, deed Ds G. Y. Vellenga, geko men van Alkmaar, intrede te Apeldoorn, eveneens met Joh. 21:1517. Ds W. v. Boeijen te Eindhoven, die door ongesteldheid verhinderd is zijn ar beid te verrichten, moet nog enige tijd rust houden. Ds L. Hoorweg te Haarlem, is ver huisd naar H. J. Koenenstraat 10 aldaar (verbeterd ber.). Ds D. Krijger is verhuisd van Lo- chem naar Laan van Eik en Duinen 214 te 's-Gravenhage, tel. 339800. Examens. De classis Hilversum heeft geëxamineerd en beroepbaar gesteld op grond van art. 8 der K.O. (singuliere gaven) de heer P. M. Brouwer te Bus- sum. Aan de V.U. is geslaagd voor prop. examen theologie de heer G. den Heeten te Rotterdam. Urk. De actie om voor kerkbouw een week loon af te staan heeft 43.000,- opgebracht, hoewel tal van gemeenteleden de laatste veertien dagen niets verdiend hadden. Winschoten. Nadat kortgeleden te Blijham het nieuwe gemeente-centrum in gebruik genomen was, heeft men dezer dagen het vergrote en gemoderniseerde gebouwencomplex Irene achter de Geref. 'Kerk aan de Venne in gebruik genomen. Vier zalen zijn bijgebouwd en de bestaan de zaal is gemoderniseerd. Ook is een keuken ingericht. Bij de officiële inge bruikneming hebben tal van sprekers, w.o. een der wethouders, het woord ge voerd. Door vrijwillige bijdragen en ver- ZONDAG 13 MAART 1955. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister 2 uur Dr A. H. Oussoren te Vancouver 5 uur Dr A. H. Oussoren (Noorderkerk) 9.30 uur Dr A. H. Oussoren 5 uur Ds W. J. Meister Collecte Evangelisatie in eigen stad. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Arnemuiden 10 en 2.30 uur Domburg 10 en 2.30 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur St. Laurens 10 én 2.30 uur Veere 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier Ds P. M. Veldhuijzen Ds J. Spoelstra Ds J. Goumare Ds A. Elshout Ds C. van Nes Ds H. M. Dercksen Ds S. van Wouwe Bed. H. Av. en Dankz. Ds L. Ringnalda te Aardenburg Ds C. Boon Ds J. C. Streefkerk Drs A. Verschoor Drs O. Jager Ds P. v. d. Schaaf Collecte Hulpbehoevende Kerken in de provincie. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds M. de Regt te Nieuwendijk Ds G. J. Pontier. Nam. Bidstond Gewas Ds F. L. Schalkwijk Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks, Bidstond voor 't Gewas Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoute spui (Chr. School) 10 en 3 uur Ds J. B. van Mechelen Ds H. Pestman Ds D. Middelkoop Ds D. J. Couvée Bed. H. Av. en Dankz. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10'en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Kerk Westwal, 9.30 en 5 uur Ds A. Veldhuijzen Leesdienst Ds J. v. d. Veen Dr C. Stam Ds R. A. Flinterman Bed. H. Av. en Dankz. Ds H. J. Kouwenhoven Ds G. Aalbersberg Ds J. v. d. Leek Ds J. Koolstra Ds P. van Til te Middelburg Namiddag Voorber. H. Av. Nieuwdorp 10 uur Ds G. Aalbersberg, 2.30 uur Ds H. J. Kouwenhoven 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10 uur 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezvedorp 9.15 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds C. de Ruyter Ds G. Heijerman Ds J. E. Booy Ds J. G. Adema te Rotterdam Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. Vos Ds A. T. Besselaar Ds A. Koning CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide 4.15 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. D. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds K. Smit Tholen 10 en 5 uur Ds H. D. Bakker CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 11.15 uur Ds P. J. Schuddebeurs, Voorber. H. Av. 3.15 uur Ds A. Nagelkerke Bruinisse 10 en 3 uur Leesdienst Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds A. Schippers Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds A. J. Radder Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds F. C. Meister te Rotterdam Nieuwerkerk 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds H. M. Kuitert. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds D. Bremmer Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds A. J. Radder Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. M. Kuitert, Bed. H. Av. en Dankz. Wissekerke 10 en 2.30 uur Cand. A. Molenaar te Nunspeet Zierikzee 10 en 5 uur Ds H. v. d. Berg te Sassenheim Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds A. Nagelkerke hoging van de vaste bijdragen, alsmede door het sluiten van een lening van 100.000,is een en ander mogelijk ge maakt. Bond van Geref. Mannenverenigin- gen. De Bonsdag zal 24 en 25 Mei a.s. onder presidium van Ds Y. v. d. Zee van Nieuw-Vennep te Zwolle worden gehou den. Als referenten zullen optreden prof. Dr J. H. Bavinck met het onderwerp: „De betekenis van de Bijbel voor ons per soonlijk leven" en Ds P. N. Kruyswijk van Ouderkerk a. d. Amstel, die zal spre ken over: „Het ambt der gelovigen". Ouderlingenconferentie. .De 47e Ouderlingenconferentie der classes Alme lo en Deventer, zal 19 Maart a.s. in het Chr. Verenigingsgebouw te Almelo wor den gehouden. Als referent zal optreden Ds G. Smeenk van Almelo met het onder werp „Kerkelijk besef". Bond van Geref. Vrouwenvereni gingen. De jaarlijkse Bondsdag zal 10 en 11 Mei a.s. te Utrecht worden gehouden. Giften en legaten. De Geref. Kerk van Kralingen ontving een gift van 1000,voor het tekort der kerk.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1955 | | pagina 3