mmihmi Kerknieuws PREDIKBEURTEN Officiële Berichten verband en met gering getal, zou zijn hart dan niet sneller voelen kloppen, als onder zo'n „massa" het Kerstevangelie klinkt, de Kerstlectuur bij honderden verspreid wordt en de Kerstliederen dan door deze, dan door die klas, dan weer door allen gezamenlijk worden aangeheven Ik zie in gedachten ook telkens weer voor mij die zes meisjes in hun witte jurkjes met een wit kransje in hun haar, uit elke klas één meisje, die op het feest van de Lagere School een soort tableau opvoerden, dat eindigde met een onder doodse stilte gezongen „Jezus zegt, dat Hij hier van ons verwacht, dat wij zijn als kaarsjes brandend in de nacht" en onderwijl stak ieder haar kaarsje aan bij de vlam van dezelfde kaars in het mid den. Wie dat van de buitenstaanders hebben bijgewoond, weet ik niet precies, maar het zijn er héél wat geweest Weer een ander soort publiek zag ik bij de viering van de „Chr. Jeugdvereni ging", waaronder ook de wedono als plaatsvervanger van de regent. En tijdens de bijeenkomst van de Par kindo (Prot. Chr. Partij in Indonesië) merkte ik vele bekende politieke figuren uit de stad op, die aandachtig zaten te luisteren naar een gloedvolle Kersttoe spraak van Pak Suryo. Ook de „zware jongens" in de Gevan genis werden niet vergeten180 van hen hoorden Ds Tirto vertellen van Eén, Die voor alle soorten van mensen geboren en gestorven is. Er zou nog veel meer, en ook van an dere samenkomsten in Blora te vertellen zijn. Maar we haasten ons nu maar de stad uit, want we zijn benieuwd, hoe het in Djepon verloopt: daar is in geen vijf tien jaar meer Kerstfeest gevierd, sinds de Chr. School (jaar gesloten werdEn nu De School is weer op gang, en daarmee is de deur naar allerlei andere vorm van evangelieprediking weer wijd opengeworpen, ook voor deze vormLloe- veel zullen er komen? Hebben de jonge guru's de zaak goed voorbereid en ge organiseerd? Ja!! Er zijn er veel, de school is vol, ook de tjamat (hoogste be stuursman) is er. En alles ziet er keurig verzorgd uit en het programma wordt netjes afgewerkt. En wat zingen die kin deren, nog pas een paar maanden op een Chr. school, hun Kerstversjes al fris en vlot! Typisch verschil met de meisjes van de onlangs geopende Chr. Huishoudschool in Tjepn. Die zingen de liederen kennelijk nog aarzelend en beschroomd (komt dat door hun leeftijd?). Het zit daar vol met dames (moeders en kennissen), blijkbaar de meesten voor het eerst van hun leven met enige verwondering kijkend naar de lichtjes en de versiering, vooral naar die kerstboom daar in het middenen luisterend o.a. naar een voortreffelijke toespraak van Bu Tirto over de betekenis van Christus' geboorte voor vrouw en gezin. Een bizondere verrassing daar in Tjepu was wel die meesterlijke „Kerst tafel" met een compleet aangericht „Kerstdiner" (die we alleen met onze blikken mochten strelen!), door de meis jes zelf onder leiding van het schoolhoofd klaar gemaakt. Een zuiver wereldse zaak, zegt U Helemaal nietEen puike recla me voor de vindingrijkheid, waarmee deze huishoudschool geleid wordt. Zo iets verschaft ons straks weer nieuwe leerlin gen! Een bepaald spannende avond beleef den we in Kunduran. We zouden daar een poging wagen, wat mensen bij elkaar te halen in het nieuwe schoolgebouw (nog niet afgebouwd en, zoals U weet, wegens gebrek aan belangstelling ook nog niet in gebruik genomen). Met vrees en beving zagen we de afloop van dit ondernemen tegemoet. Om half zeven 's avonds zou het feest beginnen. Om kwart over zeven was er nog niemand. Mij zonk de moed in de schoenen. Alzo niet Ds Tirto (die geduldiger is dan ik, en die zijn pappen heimers kent!). Om half acht zaten er wat christenen uit de naburige dessa- gemeente Gagakan. Toen zijn we gaan zingen (dat helpt méér in moeilijke om standigheden Vijf minuten later stap ten de eerste bezoekers uit Kunduran bin nen. We begonnen. Om kwart over acht waren er meer dan 30 Kimduranërs, waaronder de tjamatEn buiten stonden een hoop kinderen naar de lichtjes te kij ken. Het werd goed, echt goed. Mijn kleingeloof werd beschaamd. Sujono zorgde voor een uitstekend Kerstverhaal. Er werd wat gegeten en gedronken. De stemming werd ongedwongen. Toen wij naar Blora terug reden tegen tienen, bleef de guru indjil van Gagakan-Kunduran achter om met de gasten nog wat nader kennis te maken. We waren hoogst te vreden, een last was van ons afgevallen. En hier eindigt het verhaal. nog niet! Want enkele dagen later hielden we onze werkers-vergadering, waar deze guru id- jil voor het „vervolg" zorgde. Heel sim pel-weg rapporteerde hij, dat de belang stelling voor „Sabda Rahaju", het evan gelisatieblad dat we uitgedeeld hadden, zó groot was, dat hij er voor Kunduran nu 50 extra nodig had. En voorts, dat men hem het verzoek gedaan had tot het hou den van geregelde samenkomsten op de zelfde plaats. Ik zal er nu maar een punt achter zet ten. Laat ik dan mogen eindigen met een paar plaatsnamen en enkele getallen. Dit jaar werd voor het eerst Kerstfeest gehouden op zes verschillende plaatsen. Ik noemde al: Djepon, de Huishoudschool Tjepu en Kunduran. Daarnaast zijn te vermeldenL. School Pulo, L. School (gecombineerd met Zondagsschool en Naaiclub) Rembang en Kragan. In de stad Blora bereikten we ongeveer 1500 buitenstaanders, in de rest van het gebied een 3000. Dat is samenJ500 in ruim één week En nu gaat het er om, dat in het jaar dat nu volgt de Javaanse en Chinese ge meenten met dezelfde geestdriftige activi teit en actieve geestdrift vóórtgaanEn. U met hen! H. Schut. Blora, 3 Januari 1955. Beroepen te Lemelen-Lemelerveld, te Molenaarsgraaf-Brandwijk en te Zwaag- westeinde, A. Treurniet, cand. te 's-Gra- venhage te Moerdijk, D. H. Borgers, cand. te Utrecht te Vollenhove-St.- Jansklooster, G. H. Homans te Nieuwer- brug. Aangenomen naar Baflo, Dr L. Ziel- huis te Arum naar Beverlij (Edmon ton, Alberta, Canada) (Chr. RefChurch) N. B. Knoppers te Hilversum naar 's-Gravenhage-Loosduinen (vac. H. W. Wierda), A. J. R. Brussaard te Dieren naar Wellandport (Ontario, Canada), J. Geuzebroek, ziekenhuispred. te Amster dam naar Wageningen (2e pred. pl.), B. G. Meesten Oever te Kamerik. Bedankt voor Acton (Ontario, Canada) J. Geuzebroek, ziekenhuispred. te Amster dam voor Nieuwleusen, K. A. Firet te Fijnaart voor Nijmegen (vac. K. Schouten), W. v. d. Meulen te Sleeuwijk voor Raamsdonk-Drimmelen, D. C. Los te Stellendam voor Spijk (Gr.), A. G. Luiks te Diever (Dr.). Ds F. J. Jonkhof te Parijs zal in verband met het onderwijs van zijn kin deren gaarne een e.v. beroep in overwe ging nemen. Zijn adres is 24 Rue Berlioz Sceaus-Seine. Afscheid en intrede. Cand. C. v. d. Giessen te Hillegersberg is voornemens 30 Januari intrede te doen te Tzum, na bevestiging door Ds M. J. Mulder van Lieerde. Dr J. P. Kuiper, miss. arts op Soem- ba heeft in een overvolle dienst in de Oosterkerk afscheid genomen van de zen dende kerk van Groningen en is met zijn echtgenote, Mevr. W. S. KuiperLeynse weer naar zijn arbeidsveld vertrokken. Voorganger was Ds J. R. Hommes, die sprak over Zondag 8 van de H. Catechis mus. Namens zendingsdeputaten sprak de heer H. J. R. v. d. Veen, waarna Dr Kui per een dank- en afscheidswoord sprak. De gemeente zong het echtpaar Kuiper de zegenbede toe uit Ps. 121. Een gouden jubileum. De heer P. van Dijk te Hilversum hoopt 27 Januari zijn gouden jubileum te vieren als orga nist van de kerk van Hilversum. De ju bilaris bespeelt elke Zondag het orgel in de Torenlaankerk. Hilversum. De gemeente bouwt dit jaar aan de Fred. v. Eedenlaan een fraaie kerk naar ontwerp van architect D. Eg berts. De kerk zal roodbruine gebouw vervangen, dat als hulpkerk een kwart eeuw dienst gedaan heeft eerst tien jaar in het Noorden en daarna vijftien jaar in het Westen der gemeente. De kerk, die zal worden gebouwd in aansluiting op de omgeving krijgt een hoofdingang met lui fel aan de zijde van de Pred. v. Eeden laan en zal plaats bieden aan 700 kerk gangers. De kerk krijgt aan de Westzijde een wijkgebouw, waar zich een zaal voor 200 personen zal bevinden met toneel en cabine. Kerkeraadskamer, catechisatielo kaal, twee vergaderlokalen, een keuken en toiletten worden daarin eveneens onder gebracht. Clublokalen met kleedkamertjes voor de jeugd, een ondergrondse rijwiel bewaarplaats en een kelder met centrale verwarming zijn hier mede geprojecteerd. De kerk krijgt een slanke toren en achter het wijkgebouw een kosterswoning. De totale kosten worden op 380.000,ge raamd. De financiering zal geschieden uit de onlangs geplaatste obligatielening, waaruit ook het wijkgebouw bij de To renlaankerk bekostigd wordt. Daarnaast wordt van de gemeente een gave gevraagd tot een totaalbedrag van ƒ80.000,dat men in de maand Januari wil bijeenbren gen. Zendende kerken. De kerk van Heeg ZONDAG 16 JANUARI 1955 CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til, Bed. H. Av. 2 uur Ds P. van Til, Bed. H. Av. 5 uur Ds P. van Til, Dankz. H. Av. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds A. K. Krabbe te Hillegom Voorber. H. Av. 5 uur Ds A. K. Krabbe Collecte Prov. kas hulpbeh. Diaconieën. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds J. Spoelstra Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. Veenstra te Oudega Domburg 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Drs A. Verschoor. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra, Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds J. Goumare. Voorm. Voorb. H. Av. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds H. M. Dercksen Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Veere 10 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier Vlissingen 9.30 en 5 uur Drs A. Verschoor, Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Drs O. Jager Westkapelle 10 en 2.30 uur Ds P. v. d. Schaaf, Bed. H. Av. en Dankz. Collecte hulpbehoevende Studenten in de provincie. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 11 en 4.30 uur Breskens 10.30 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzn 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui (Chr. School) 10 en 3 uur CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Ds L. Ringnalda. Namiddag Voorb. H. Av. Ds D. Middelkoop Ds J. C. Streefkerk te Veere Ds F. L. Schalkwijk Ds T. Spilker te Maassluis Ds J. B. van Mechelen Ds B. A. Knoppers te Amsterdam Ds D. Middelkoop Ds D. J. Couvée Ds A. Veldhuijzen Ds R. A. Flinterman Kerk Westwal, 9.30 en 5 uur Ds R. A. Flinterman, Zondag 14 Collecte hulpbehoevende kerken in de Classis. 's-Gravenpolder 10 en 2 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Bruinisse 10 uur 3 uur Ds P. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 10 en 2.30 uur Nieuwer kerk 10 en 5 uur Oosterland 10 uur 2.30 uur Ds W. J. van Otterlo te Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dr C. Stam Ds H. J. Kouwenhoven Ds J. v. d. Leek In beide diensten Bed. LI. Av. Ds W. J. Meister te Middelburg Cand. S. Oegema te den Haag Ds G. Aalbersberg Ds C. de Ruyter Ds G. Heijerman Ds J. E. Booy Ds K. Smit Ds Jac. Geuzebroek Ziekenhuispred. te Amsterdam. Ds Jac. Geuzebroek Ds H. L. van Aller te Geersdijk Ds A. Koning Ds H. D. Bakker Ds P. L. Schuddebeurs Leesdienst M. Veldhuijzen te Arnemuiden Ds A. Schippers Ds Y. J. Tiemersma Ds A. J. Radder Ds P. M. Veldhuijzen Leesdienst Rotterdam. Nam. Voorb. H. Av. Ds Y. J. Tiemersma Ds H. M. Kuitert Ds W. Fokkens Ds W. J. van Otterlo Ds A. Nagelkerke heeft ontheffing gevraagd als zendende kerk voor het Friese Z endings veld op Soemba. Nu het thuisfront in Friesland is gesplitst in Zuid en Noord, zullen als zendende kerken optreden die van Leeu warden en Sneek. Giften en legaten. Voor haar tekort, dat op 40.000,begroot wordt, ontving de kerk van Amsterdam een gift van 10.000,De diaconie van Rotterdam ontving voor de wintercollecte een gift van 1000,—. De Bijbel, in de nieuwe vertaling. Met verklarende aantekeningen. Het Oude Testament. Afl. 1018. Uitg. J. H. KokN.V., Kampen. De uitgave van het Oude Testament is hiermede compleet. We hebben dus nu een Bijbeluitgave, in de zin van onze Sta tenbijbel. De nieuw-vertaalde tekst, met onder aan de pagina aantekeningen. Heel belangrijke soms. We denken met name aan het boek der Psalmen, waarin ons soms een nieuwe kijk op de Psalm en de cultus wordt gegeven. Voor deze uitgave zijn we zeer dank baar. Er werd op gewacht. Deze behoort een plaats te hebben in onze gezinnen, en zal met vrucht geraadpleegd worden. De uitgever onze erkentelijkheid, dat hij dit wilde ondernemen. S. Ter besparing van Incasso- kosten verzoeken wij onze le zers vóór 1 FEBRUARI f 3,— op onze giro rekening 42280 te storten voor abonnementsgeld le halfjaar 1955* Littooij Olthoff. Dr LI. W. Gispen. Spreuken. Serie: Korte Verklaring der Heilige Schrift. Deze serie nadert nu de voltooiing. Wij zijn Prof. Gispen dankbaar voor deze toelichting op de tekst van Spreuken. Er was niet zoveel in omloop over dit Bijbel boek. Nu hebben we hier een commen taar, die ons de zin der tekst verklaart, en ook op de boodschap in de tekst ingaat. Het is daarbij een pracht-uitgave, die we graag in ieders bezit wensen. S. De vergadering van de kerken in de Classis Zierikzee zal Deo Volente worden gehouden op Woensdag 2 Februari a.s. Stukken voor het agendum te zenden aan de eerst-ondergetekende vóór 22 Jan. Namens de roepende kerk van Colijnsplaat, Ds A. Schippers, Praeses. J. van Gilst, Scriba.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1955 | | pagina 3