Officiële Berichten PREDIKBEURTEN Uit de getroffen Kerken „DELIPS" SCHARENDIJKE Lieve broeders en zusters Zo zoetjes aan begint het 's avonds al vroeg donker te worden. Met andere woorden: de winter komt. Dat had U trouwens toch allang gemerkt, nietwaar? Nu is de winter op Schouwen niet de meest aangename periode. Dat weet ieder, die hier in de klei geboren en getogen is. Na de ramp is het winterseizoen er niet beter op geworden. Alles is kaal en akelig om te zien en je doet de hele dag niets anders dan door de slik slobberen. Hebt U er zin in? Ik niet zo erg. Maar nu hebben we een kans om van de winter een zomer te maken. Of nee, dat is een beetje te veel van het goede. We kunnen regen en slik niet afbestellen. Maar we kunnen er wel een gezellige win ter van maken. En daarover wil ik U even spreken. Natuurlijk zijn we met een kleiner clubje dan voorheen. Dat weten we zo langzamerhand wel. En dat we nog een hele tijd moeten wachten voordat we alle maal weer herenigd zijn, dat staat ook wel vast. Maar voorzover U in Scharendijke bent, moet U deze winter laten merken, dat U er werkelijk bent. Daar krijgt U straks alle kans voor, als U nog even geduld hebt. Want we gaan hier een winter maken, die klinkt als een klok. Straks hopen we het verenigingsge bouw kant en klaar te hebben, en dan kan iedereen maar komen. Oude mensen en jonge mensen en alles wat daar nog tus sen in ligt. Want dat gebouw zal een cen trum worden van onze gemeenschap. Natuurlijk eerst voor de jeugd. Die krijgt straks heel wat kansen om te laten zien dat ze er is. Ik denk eerst maar aan de catechisaties die binnenkort weer beginnen. Daar kom ik nog wel op terug. Maar catechisatie in je nieuwe jeugdgebouw, dat wordt een eindeloos feest. Iedere Woensdag op nieuw. Zorg, dat je er bij bent! Dan de diverse verenigingen, die weer full speed gaan draaien. De vonken vlo gen er bij ons nooit zo erg af, maar wie weet wat er nu gaat gebeuren. Straks zijn ze niet meer te houden, die lui van Scha rendijke. Voor de meer bezadigde garde komt er ook wat. Dat is nog even geheim. Om het nog meer spannend te maken. Maar be reidt U vast voor op vele dingen. Zowel speciaal voor vrouwen als voor mannen. Daarnaast denk ik nog even aan de Zondagse kerkgang. In de vacantie zie je eens andere kerken van binnen. Maar ze mochten willen dat ze allemaal in Neder land zo'n lief kerkje hadden als die van ons geworden isNatuurlijk spreekt de lieflijkheid van het gebouw niet het laat ste woord. In het gebouw toont God nog wel andere lieflijkheden. Maar die buiten kant spreekt wel een woordje mee. En ik heb in de vacantie dikwijls gedacht: wat moet de gemeente van Scharendijke dank baar wezen, dat ze weer in zo'n mooie kerk mag zitten, dat er nog zoveel vrien delijke broeders en zusters zijn die hel pen, en dat er zoveel gaven blijven bin nenstromen. Ik hoop tenminste, dat U deze dingen niet vanzelfsprekend accepteert. Wij le ven van genade. Nu, telt U al deze dingen maar eens op. Dan kan er heel wat donkerheid van de winter weggenomen worden. Daar zijn we tenslotte ook weer gemeenschap voor 0111 voor elkaar veel donkerheid weg te nemen en veel licht te zaaien. Als U nu maar laat zien, dat U er bent. Dan komt dat allemaal in orde. Tijdens de beide vacantieweken heb ik nog een aantal evacué's opgezocht. Ik moet U allen groeten van onze oude vriend Jan van de Panne, die 88 jaar is geworden. En van oude C. Bouwman en echtgenote in Klundert, die langzamer hand ook naar Schouwen beginnen te ver langen. Marie van Westervoort moest juist een operatie ondergaan, toen ik er aankwam. Ploe het op 't ogenblik met haar gaat, weet ik niet, maar ik stel voor, dat we a.s. Zondag samen voor haar bidden in de kerk. Nog een gift, een grote. Al kan een kleine evenveel betekenen als een grote. Dit was de respectabele som van 100, die op 29 Aug. in de collecte gevonden werd t.b.v. het herstel van ons orgel. PrachtigAls U weet dat het herstel van het orgel op minstens 7000,geschat is, dan weet U het wel. Allen weer hartelijk gegroet vanuit de pastorie. Uw H. M. Kuitert. VERGADERING van de Classis Mid delburggehouden op 8 September 195Jf. in de Hofpleinkerk te Middel burg. 1. Namens de Roepende Kerk van Me- liskerke opent Ds C. van Nes de verga dering. Hij laat zingen Ps. 119:3, leest Filipp. 4:49 en gaat voor in gebed. 2. Credentiebrieven worden nagezien door de kerken van Vlissingen en Sou burg. Alle kerken zijn wettig vertegen woordigd; Arnemuiden door één afge vaardigde. 3. Het moderamen neemt zitting: Drs A. Verschoor, praeses; Ds P. van Til, assessor; Ds J. C. Streefkerk, scriba I Ds J. Spoelstra, scriba II. 4. De Praeses spreekt zijn blijdschap uit over het weer aanwezig zijn van Ds Dercksen na een jaar veldpredikerschap; memoreert de teleurstellingen in het be- roepingswerk van de kerken Domburg en Westkapelle en Middelburg; feliciteert Ds Brederveld met de geboorte van een zoon. 5. Notulen worden voorgelezen dooi de scriba I en ongewijzigd vastgesteld. 6. Ds v. d. Schaaf rapporteert over uit gegane correspondentie. 7. Ingekomen stukken: a. Breskens vraagt vacaturebeurten toegestaan. b. De classis Grootegast bericht de voorlopige schorsing van Ds E. c. Middelburg geeft bericht over de controle van de boeken van de quaestor der Classis. Décharge wordt verleend. d. Uitnodiging van het Jeugdcentrum voor een vergadering op „De Witte hei" 28 October a.s. Ds van Nes wordt afge vaardigd. e. Van de Particuliere Synode over fi nanciële administratie van de Zeeuwse. Kerkbode. De classis zal trachten nader licht hierover te krijgen. 8. Rapporten: a. Van Ds Meister over de Particuliere Synode. b. Van Ds Streefkerk over de Zending, De Schooldienst heeft bijzondere aan dacht; verschillende gebouwde en geres taureerde scholen zijn geopend. Sommige scholen lopen snel vol met leerlingen. De Zuiderzending heeft boven het gegeven bedrag van plm. 40.000,voor scholen bouw de laatste maanden nog een lening verstrekt van 30.000,voor de bouw van een school in Rembang. Er zijn Christelijke onderwijzers aangetrokken en leerlingen in opleiding voor onderwijzer. c. Drs Verschoor deelt als voorzitter van Evangelisatiedeputaten mee, dat er nog geen huis is gevonden voor Ds Pon tier. d. Ds van Til doet mededeling over de noodsituatie, waarin wij verkeren, door dat te weinig predikanten zich beschik baar stellen voor het veldpredikerschap. 9. Instructie: De kerk van O. en W. Souburg vraagt advies inzake de toepassing van de tweede trap van censuur. De Classis adviseert tot die tweede trap voort te varen. 10. Vacaturediensten: vroegen West kapelle (2 X per maand), Domburg (1 X per maand). Toegestaan. De vacature diensten zijn als volgt geregeld: Voor Westkapelle in October Ds van Wouwe en Ds Boon; November Ds Els- hout en Ds DercksenDecember Ds Bre derveld en Ds Jager. Domburg: October Ds van Nes; No vember Ds v. d. SchaafDecember Ds Spoelstra. Breskens: October Ds v. d. Schaaf; November Ds v. Wouwe; December Ds Elshout. 11. Rondvraag: a. Domburg vraagt advies inzake de eventuele verhuizing van Ds Pontier. Brengt voorts dank aan Ds Spoelstra voor zijn arbeid als consulent verricht. b. Grijpskerke dankt voor de gegeven liefdediensten. c. Koudekerke attendeert op een on regelmatigheid inzake de bevestiging van een gemengd huwelijk in een kerk buiten de classis. d. Oostkapelle dankt Ds v. Wouwe voor zijn diensten verricht tijdens het veldpredikerschap van Ds Dercksen. Deze kerk vraagt verder advies inzake „Stich ting Kerkbouw". e. Westkapelle zag graag de acta van de Particuliere Synode sneller verschij nen. De Classis besluit er bij de Particu liere Synode op aan te dringen. 12. Persoonlijke rondvraag. Ds Derck sen dankt voor het welkom van de prae ses en beveelt de zaak van de Geestelijke verzorging en het veldpredikerschap ern stig aan. Ds v. Wouwe dankt voor de vertegen woordiging en attentie bij zijn 25-jarig ambtsjubileum. 13. Volgende vergadering Woensdag 10 November 1954, 9 uur. Roepende kerk ZONDAG 19 SEPTEMBER 1954 CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 2 uur Ds W. J. Meister, Zondag 45 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 45 (Noorderkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Zondag 45 5 uur Ds P. van Til Yi collecte Geref. Jeugdcentrum, H collecte Suriname. Luth. Kerkavond 7.15 uur Ds G. J. Pontier Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds J. Brinkman, em. pr. te Wassenaar Voorber. H. Av. Dombur'g 10 uur Cand. v. d. Giesen, 2.30 uur Ds P. v. d. Schaaf. G aping e 9.30 en 2 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Woensdag 22 Sept. 2.30 uur V eer e 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds J. Spoelstra Ds J. Goumare Ds A. Elshout Ds C. van Nes Ds H. M. Dercksen Ds S. van Wouwe Ds G. D. L. Brederveld Ds P. M. Veldhuijzen Ds C. Boon Huwelijksbevestiging. Ds J. C. Streefkerk Drs A. Verschoor Ds E. Brunsting te Baarn Westkapelle 9.30 uur Ds P. v. d. Schaaf, 2.30 uur Cand. v. d. Giesen Collecte eigen Restauratiefonds. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek. 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutcspui (Chr. School) 10 uur 4.30 uur Ds D. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur 's-Grgvenpolder 9.30 en 2 uur Heink ens zand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds L. Ringnalda Ds D. J. Couvée Ds van Dijk te Coevorden Ds D. A. Vogel te Geleen Ds Th. Rienks Ds J. B. van Mechelen Ds PI. Pestman Ds D. Middelkoop Leesdienst Middelkoop, Voorber. H. Av. Nieuzvdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 5 Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhui jzen Ds J. v. d. Veen Dr C. Stam Dr C. Stam Leesdienst Ds C. W. Keur te Scheveningen Ds J. v. d. Leek Ds J. Koolstra Ds H. Wiersinga Voormiddag Voorber. H. Av. Ds G. Aalbersberg uur Ds J. Koolstra. Ds G. Heijerman Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet Ds D. J. de Groot te Kampen Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. G. Baaijen Ds A. Koning Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Bruinisse 10 en 5 uur Voormiddag Voorber. PI. Av. Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur LI aamstede 10 en 4 uur Ds J. B. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds J. Oosterland 10 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds G. O. Donner te Scheveningen Ds J. PI. Meijer Ds D. Bremmer Namiddag Zondag 16. Ds A. Schippers Ds H. L. van Aller Vanhaelen te Mijdrecht Ds A. J. Radder H. Jonker te Voorbuug Ds J. B. Vanhaelen Ds H. M. Kuitert Ds W. Fokkens Ds Y. J. Tiemersma Ds A. Nagelkerke Middelburg. Moderamen: Ds Veldhuij- zen, praeses; Ds Verschoor, assessor; Ds Streefkerk, scriba IDs van Til, scriba II. 14. Korte notulen worden gelezen dooi de assessor en vastgesteld. 15. Sluiting na dankgebed van de prae ses. Op last der Classis, Ds P. VAN TIL, assessor. Dat zou U nooit kunnen raden wat „Delips" betekent. U vindt het in geen enkel woordenboek. En toch treft U dit woord aan op raambiljetten. Het is, door het dubbele rode kruis, wel duidelijk, dat het iets met de T.B.C. te maken moet hebben. Als U wat dichterbij komt, ziet U, dat het eigenlijk twee woorden zijn: D.E.L. en I.P.S., maar het heeft goede zin om ze maar als één woord te lezen, want „Draagt Elkanders Lasten" (D.E.L. het t.b.c.-fonds van het C.N.V. en de In terkerkelijke Protestantse Stichting (I.P.S.) „Zuid-Nederlands Sanatorium" hebben de handen ineengeslagen. Ze de len de tussen 13 en 18 September a.s. te houden straatcollecte gelijk op (5050). Dat D.E.L. reeds jaren zijn gezegend werk doet, weet ieder, maar is er ook reeds een Prot. Christelijk Sanatorium in het Zuiden? Weineen! Waarvoor wordt dit geld dan gebruikt Ie. Voor het ondersteuningsfonds ter bestrijding van de ongedekte kosten van Sanatorium-verpleging. Eerste voorbeeldDe Heer X. kan volgens het oordeel van de Genees heer-Directeur van „Sonnevanck" geen dag meer daar blijven, omdat heimwee hem achteruit doet vliegen. Hij moet naar Zeeland terug. Na een kuur van meer dan een jaar in ons Gasthuis, gaat hij genezen naar huis. Geen verzekering dekt deze schade. Ons „Steunfonds" nam alle kosten op zich. Tweede voorbeeldDe verzekering draagt slechts zoveel bij, dat door ons nog 1,95 per dag gesuppleerd moet worden. Deze en dergelijke gevallen zijn aan de orde van de dag. 2e. Om het mogelijk te maken, dat ouders, familie, verloofden, hun pa tiënten kunnen bezoeken in het mid den des lands, in Utrecht of op de Veluwe. Zeer velen hebben met dankbaarheid daarvan reeds gebruik kunnen maken. Het is een verkwik-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1954 | | pagina 3