immMm Kerknieuws PREDIKBEURTEN Uit dc getroffen Kerken zich nog voor de geest halen, hoe ik Uw concrete voorbede gevraagd heb met name voor drie dingenvoor een spoedige in- stituëring van die gemeente, voor de komst van een eigen guru indjil en voor het beschikbaar komen van het (vroeger aan de Indische Prot. Kerk behorende) kerkgebouzo voor de erediensten Wel- licht hebt U zich al eens afgevraagd, of en hoe God Uw gebed hiervoor en voor de bloei van die gemeente in Rembang verhoord heeft. Het lijkt me nu een ge schikt tijdstip om te proberen, op die laat ste vraag een antwoord te geven. Dit ant woord zult U waarschijnlijk wel verras send vinden, want onze God heeft na een jaar enerzijds minder maar anderzijds veel méér gegeven dan wij gevraagd heb ben Zie maar 1) Die instituëring heeft haar beslag nog niet gekregen. Persoonlijk vind ik dit jammer, omdat het eigenlijk allang had gekund. Maar het is heel goed mogelijk, dat wij ons als Gereformeerden wel eens wat al te veel aan de organisatie van het kerkelijk leven gelegen laten liggen, ter wijl de Here Zijn gemeente (voorshands) liever op andere wijze bouwt. Let U maar eens op, wat er wél gebeurd is in die tijd De gemeente is in zielental toegenomen tot bijna 80 doop- en belijdende leden sa men, en binnen enkele maanden zullen er, zo de Here wil, weer enkele volwassenen gedoopt worden. Daarnaast is het merk waardig te zien, hoe de gemeente zich „verbreed" heeft. Er wonen in R. na melijk ook een 15-tal christen-Chinezen (voor driekwart doopleden), die vorig jaar nog niet veel contact met hun Ja vaanse broeders en zusters hadden. Nu is dat echter heel anders. Er is een sterke gemeenschap en samenwerking gegroeid tussen beide christen-groepen, zó zelfs, dat men nu elke Zondag samen kerkdienst houdt en daarbij ten behoeve van de Chi nezen (die geen Javaans verstaan) het Indonesisch als voertaal gebruikt. Dat is wel heel opvallend en verblijdend, omdat in het algemeen de verhouding Javanen- Chinezen nogal „gevoelig", ja vaak uit gesproken moeilijk is. 2) Ons gebed om een eigen guru indjil voor R. heeft God klaarblijkelijk duidë- lijk verhoord. En dat, waar er aanvanke lijk nog absoluut geen kijk op was, of zo'n guru indjil wel te vinden zou zijn! Eind vorig jaar kwam er evenwel vrij plotse ling een uitstekende kracht beschikbaar Suharto, in Augustus als eerste geslaagd voor de 2-jarige (of lagere) cursus in Jogja, die ons een prachtig gebaar te genover onze dun bezette Classis door de Classis Jogja werd „uitgeleend". In Januari '54 begon Suharto zijn ar beid in R., en verrichtte die met grote ijver en veel talent. En zie, nog was de maat der zegeningen niet volDit jaar deed Pudjosuwito (zeg maar: Pudjo) een uitstekend eindexamen van de 4-jarige (of hogere) cursus, enhij bleek bereid om in onze Classis te gaan werken. Ge zien zijn opleiding achtten de Zendings- deputaten der Classis Blora het 't ver standigst, hem in Rembang te plaatsen, waarheen hij dan ook vorige maand ver trokken is. Blijft alles zo gezegend voort gaan in deze stad als tot nu toe, dan ligt daar het prachtig perspectief voor deze jongeman, die een volwaardige predi- kantsop\ek\'mg kreeg, en al evenzeer voor die gemeente en voor ons, dat hij metter tijd tot pandita beroepen wordt! Intussen wordt Suharto tewerk gesteld. Tot Augustus van het volgend jaar, want dan. mag hij, op grond van zijn voor treffelijke gaven, zich aanmelden voor de hogere cursus. Immers, onlangs heeft de Zuiderzending er haar goedkeuring aan gehecht, deze studie voor hem te be kostigen. Daarna kan hij dan als pancfita één der kerken en het zendingswerk in ons gebied „voorgoed" gaan dienen. 3) En hoe is het met het kerkgebouw? De situatie van vorig jaar is nog onge wijzigd, leek enkele maanden geleden zelfs verslechterd, maar laat zich nu toch vrij gunstig aanzien. We zullen nog wat geduld moeten hebbenMisschien vindt God ook dat (voorlopig) niet zo belang rijk. Maar laten we er toch maar voor blijven bidden Blora, 15 Juli 1954. PI. Schut. (Wordt vervolgd) SCHARENDIJKE. Lieve broeders en zusters Deze brief is bijna geheel aan de ker kelijke stand gewijd. Zondag j.l. is voor het eerst in onze gerestaureerde kerk de H. Doop bediend aan een kind van de gemeente. Helaas is het nieuwe doopvont er nog niet; dat was natuurlijk jammer. Maar God was er wel met al Zijn beloften. En toen was het toch weer goed. Niet alleen voor br. en zr. Rotte, wier dochtertje het Sacra ment ontving, maar evenzeer voor ons allen als gemeenteleden. Tenslotte is iedere bediening van de H. Doop een zaak waar heel de gemeente bij betrok ken is. Het heet in het formuliergebed niet ten onrechte telkenswij en onze kinderen. Er zijn ook een aantal mensen terug gekeerd. Dat wil in de meeste gevallen zeggenteruggekeerd naar Schouwen. De gezusters Bij de Vaate zijn weer in hun eigen woning terug. Hun adres is voortaan dus weerEikerzee. Het gezin van Jac. de Boer is van de J. J. Boeyensweg te Haamstede weer verhuisd naar Ellemeet. Daar kunt U ze dus vinden. Het gezin van br. Lemson is na U/3 jaar in Halfweg gebivakkeerd te hebben op de Berenweg komen wonen. En br. C. P. Bouwman en zijn vrouw zijn uit Giessendam gekomen naar de To renlaan. Precieser gezegdPopulierenlaan 2, Plaamstede. Al deze broeders en zusters van harte welkomWe zijn blij, dat ze allemaal tenminste weer in de buurt zitten. Met attestatie zijn ingekomenzuster K. J. RingelbergBij de Vaate uit Bos koop. En zuster Bouwmanvan Wijn gaarden uit Giessendam. Gedoopt op 25 Juli j.l.: Adriana Jo hanna, dochter van A. Rotte en B. RotteBij de Vaate. De evangelisatie-medewerkers zijn de afgelopen week ook bij elkaar geweest. Zij zijn al volop aan het werk. Maar ze hebben nog een man tekort. U leest er niet overheen: er staat niet een vrouw (al kunnen ze natuurlijk ook vrouwen gebruiken), maar er staat: een man. We hopen dat er nog een man is, die graag meedoen wil. Van de jeugd is er een commissie ge vormd, die samen met een commissie van de Ned. Herv. Jeugd het instuif werk ter hand zal nemen. En die liefst zag dat in het a.s. winterseizoen de instuif kan gaan draaien. U weet toch wat een instuif is Die is bedoeld om juist de niet-georganiseerde jonge mensen te trekken. Dat gebeurt dan door middel van één avond in de week, waarop er gezamenlijk in een lokaal spel letjes worden gedaan, ping-pong wordt gespeeld, „sjoel wordt gebakt" (of ge bakken) enz. enz. De jeugd wordt ver ondersteld daar dan zomaar eens binnen te stuiven. Vandaar: Instuif. We hopen, dat deze onderneming slaagt en dat er van de bestaande verenigingen uit genoeg enthousiasme bestaat om aan deze instuifavonden mee te werken. Hiermee moet U het deze week weer doen. Er komen vandaag of morgen nog de- putaten op bezoek en de kerkeraad ver gaderd weer. Dan zal het wel weer we melen van mededelingen. Allen hartelijk gegroet van uw H. M. Kuitert. Beroepen te Nieuwe-Pekela, G. N. Si- nia te Jutrijp-Hommerts te Oldemarkt, A. van Leeuwen, cand. te Den Helder te Zuidbroek-Harkstede en Ouddorp, R. der Nederlanden, cand. te Hillegom te Amstelveen, PI. Iieule te Deventer te Leeuwarden (7e pred. pl.), E. H. Na gel te Hengelo (O.). te Valkenburg, A. v. Leeuwen, cand. te den Helder. Aangenomen naar 's-Gravenhage-West (vac. H. v. Andel), S. Eringa te Apel doorn naar Reitsum, J. Snel, cand. te Hilversum naar Stadskanaal (vac. E. G. Pleysant), G. Schrovenwever te Scheemda naar Bunschoten-Spaken burg (vac. Dr H. B. Visser), E. Meima, laatstelijk pred. te Enumatil. Bedankt voor Velp (Gld.), J. Heule te Edam voor Adelaide (Australië) (Ref. Church), W. B. den Brave te Dordrecht voor Idskenhuizen, K. Mei- ma, laatstelijk pred. te Enumatil. Examens. De classis Rotterdam heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer P. Schravendeel te Rotterdam. Prof. Dr A. Sizoo. Christenen in dc antieke wereld. Uitg. J. LI. Kok, N.V., Kampen. In dit werk leidt Prof. Sizoo zijn le zers de gemeente binnen in haar eerste optreden. Het beeld, dat U krijgt van de kerk uit de eerste eeuwen, is treffend. Allen, die de oud-Chr.istelijke tijd willen bestuderen, moeten hiervan kennis nemen. De uitgave is keurig verzorgd. Onge twijfeld zullen herdrukken moeten vol-* gen. C. St. 2 uur 5 uur (Noorderkerk) 9.30 uur 5 uur Luth. Kerk, avond 7.15 uur Arncmuiden 10 en 2.30 uur ZONDAG 1 AUGUSTUS 1954. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds J. van Wijngaarden te Aalten Ds G. P. Hartvelt te Assen Ds G. P. Hartvelt Ds G. P. Plartvelt Ds J. van Wijngaarden Collecte Geref. Gezinsverzorging. Ds K. Bokma te Voorthuizen Zang door Evangelisatiekoor. Ds H. Hasper.s Em. pred. te Koudekerk a. d. Rijn. Domburg 9.30 uur Ds PI. M. Dercksen, 2.30 u. Cand. der Nederlanden Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 uur Ds J. Goumare, 2.30 uur Ds C. Boon. Koudekcrke 9.30 en 2.30 uur Ds S. Verburg te Winschoten Meliskerke 9.30 en 2 uur Ds Melse te Mariënberg Ooslkapelle 11 uur Ds PI. M. Dercksen. 7 uur Ds J. Melse. Scrooskerke 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra te Kruiningen Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds R. Bakker, Legerpredikant te Doorn St. Laurens 10 uur Ds C. Boon, 2.30 uur Ds J. van Wijngaarden Veere 10 en 2.30 uur Ds K. Bokma te Voorthuizen Vlissingen 9 en 5 uur Ds A. Verschoor Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds O. Jager IVcstkapcUc 9.30 uur 2.30 uur CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 3 uur Brcskcns 10 en 3 uur Lloek 10 en 2.30 uur Schoondijkc 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Cand. der Nederlanden te ITillegom Ds PI. M. Dercksen Collecte Theol. Plogeschool. Ds W. J. Meister te Middelburg Ds C. Ploutman te Zwolle Ds Th. Rienks Ds C. Moens te Heerlen Ds E. I. Nawijn Ds PI. Pestman Zoutespiii (Chr. School) 11 en 5 uur CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur B or ss el e 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds C. Houtman Ds A. Veldhuijzen Leesdienst Ds J. v. d. Veen Ds C. Stam Ds C. Stam, Zondag 47 Collecte voor de Rudolphstichting en het Ned. Bijbelgenootschap. 's-Gravenpoldcr 9.30 uur Leesdienst, 5.30 uur Ds A. Veldhuijzen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Ds L. v. d. Linde te Rijnsburg Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds M'. Ros te Hoofddorp Lezvedorp 9.15 en 2.30 uur Ds PI. Wiersinga Nieuzvdorp 10 en 2.30 uur Ds A. J. Fanoy te Eindhoven Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds L. v. d. Linde. IVoifaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. Heijerman Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds J. Spoelstra te Genemuiden Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds W. M. Ie Cointre te Amsterdam Lloogcrheide 4 uur Ds W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel, Voorb. H. Av. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds A. G. Baayen Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet Tholen 10 en 5 uur Ds H. J. Swierts te Enkhuizen CLASSIS ZIERIKZEE. Brouvu er shaven 11.15 en 3.15 uur Bruinisse 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds J. Spoelstra. Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Voormiddag Zondag 35, namiddag Voorber. PI. Av. Haamstede 10 en 4 uur Ds E. J. B. Schiebaan te de Krim Kamperland (Geref. Kerk) 9.30 en 2.30 uur Ds A. Brouwer, Barneveld Nieuwerkerk 10 en 6 uur Ds A. Schippers Oosterland 10 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds Schiebaan Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds PI. M. Kuitert Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds W. Fokkens Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma, Radio-uitzending Zonncmaire 10 en 2.30 uur Ds A. Nagelkerke, Bed. PI. Av. en Dankz. Dr F. IV. Grosheide. De Openbaring Gods in het Nieuzve Testament. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Prof. Grosheide heeft ons met deze uitgave een dienst bewezen. PI ij onder scheidt drie perioden in de geschiedenis der Nieuw-Testamentische Godsopenba ring. De fundamentele periode, waarin de komst van Christus in het vlees, Zijn arbeid in de vernedering en Zijn verho ging worden besproken. Daarna de pe riode van de verklaring, waarin de Plei- lige Geest uitleg geeft over de heilsfeiten. Hier worden met name de brieven behan deld. Eindelijk is er de periode der con solidatie en de eerste strijd tegen de ket terij. Daarin wordt behandeld de over blijvende litteratuur. De Evangelieën zijn ook in die tijd geschreven, evenals Han delingen en Hebr. en de algem. Zend brieven. Dit werk laat ons zien, hoe er van ont wikkeling en voortgang van de Openba ring sprake is. Wij bevelen kennisname ten zeerste aan van dit voortreffelijk en mooi uitgegeven werk. C. St. Prettige stijl, en goedé verklaring. PÏar- telijk aanbevolen. C. St. Dr G. Ch. Aalders. Jeremia II. In de serie: Korte Verklaring. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. 2e druk. Iliermede is de uitgave over Jeremia in 2e druk geheel verschenen. Indeling en bewerking vrijwel dezelfde als bij de eer ste uitgave. We hebben hier een goede commentaar op de belangrijke en vaak moeilijke profetie van Jeremia, en zijn Prof. Aalders en de uitgever dankbaar voor deze verschijning. C. St. H. Th. van Munster. Door waar geloof alleen. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Meditaties worden nog altijd graag en veel gelezen. Hier is een goede bundel, waarin de belangrijke vragen over het geloof uit de Schriften worden nagegaan. Daar zal voor menigeen lering en ver troosting in liggen, waarom wij gaarne de aandacht op deze uitgave vestigen. C. St. W. Kreuzen. De oogst rijpt. Het boek Ruth. Uitg. T. Wever, Franeker. In meditatie-vorm wordt hier de rijke betekenis van het boek Ruth duidelijk. Dr H. J. Westerink. Ontmoeting in Dordt. Uitg. J. IL. Kok, N.V., Kam pen. Een interessant geschrift van Dr Wes terink, waarin de kerkelijke situatie van

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1954 | | pagina 3