Kerknieuws Officiële Berichten PREDIKBEURTEN Des te aantrekkelijker, omdat het vol komen naar de werkelijkheid is. Je hebt het prettige gevoel, dat wat je beziet, pre cies zo bestaat. Niet een fantasie-stad als Madurodam, maar de getrouwe, uiterst getrouwe copie van een bestaande wer kelijkheid, waar mensen leven en werken, strijden en streven, gelukkig zijn en ver driet hebben onder Gods wijde hemel. Dan ga je weg. Je hebt het idee: Nu ken ik ons eiland beter. Het verlangen bekruipt je om alle eilanden, heel ons land zo te kunnen bezien. In miniatuur. Zo ziet God het ook. „Zie, volken zijn geacht als een druppel aan een emmer, een stofje aan een weegschaalzie, eilan den zijn als fijn stof, dat uitgestrooid wordt". Hoe goed is het om dat te aanvaarden We willen dat lang niet altijd. Ach, alles, waarin we bezig zijn, lijkt zo groot en belangrijk. Ons eigen huis en ons eigen leven. Onze eigen gemeente en ons eigen kerkelijk leven. Het. leven van de Gere formeerde Kerken te samen, allerlei ar beid, die uit het geloof voortvloeit. We zien het niet steeds in de juiste propor tie. We staan er zelf tussen in en omdat wij, als het er op aankomt, maar klein zijn, zien we er tegen op. 't Lijkt zo groot, zo imposant, zo geweldig. We ge ven er hoog van op en wij voelen onze eigen belangrijkheid vanwege de grootte en de uitgestrektheid van ons bezig zijn. Feitelijk is het slechts miniatuur als we er van een andere kant, in dit geval van boven op neerzien. In Veere staat de massale kathedraal. Altijd weer verwonder je je over de won dere tegenstelling. Dat kleine stadje en zyn machtige kerk. Zware muren, een ontzaggelijke ruimte van binnen. Hoe hebben mensen het voltooid gekregen. Wat zijn wij er nietig bij vergeleken. Op Miniatuur Walcheren staat Veere's kerk ook. Prachtig nagemaakt tot in de finesses. Ja, dat is nu die geweldige ka thedraal. Mooi, maar miniatuur, speel goed zou je zeggen voor kinderen. Omdat je er nu niet meer tegen op behoeft te zien, maar er op neer kunt zien. Wat een verschilWat een totale verandering Zou veel van ons werk ook niet dat miniatuur-karakter vertonen, als we er niet langer tegen op zagen, maar er van boven op konden neer zien? En dan? Nog deemoediger gedachte! Het lijkt al een oneindige afstand tussen de grote mens en het miniatuur Walcheren. Maar het is te meten, het is te berekenen Als we Gods gezichtspunt konden in nemen zou het oneindig in tegenstelling worden. Denk maar aan de oneindige af stand. Zo hoog de hemel is boven de aarde. Zo ver het westen is van het oos ten. Nu is dat nog slechts het quantita- tieve verschil. Plet is niet alleen zo, dat God vanuit de hemel op al het nietig aards gewemel neer ziet. Er komt ook nog een qualitatief verschil bij. „Met wien dan wilt gij Mij vergelijken, dat Ik hem zou gelijk zijn zegt de Heilige." God is heilig, volkomen, oneindig goed en wijs. De tegenstelling gaat scherpere vorm aan nemen, het verschil verdiept zich onein dig. Daarom is een bezoek aan Miniatuur Walcheren aantrekkelijk, maar ook goed. Een pracht gelegenheid om eigen klein heid te ontdekken, een vruchtbaar aan knopingspunt om de betrekkelijkheid van ons leven en werk te overdenken. Dan is dit nog het merkwaardigste. Hier is het de mens, die zich zelf de spie gel voorhoudt. Mensen hebben dit ge wild. Walcheren in miniatuur te verto nen. Mensengedachten hebben het uitge spannen en mensenhanden hebben het vaardig tot stand gebracht. Vrijwillig. Niemand werd gedwongen, er zaten prettige motieven achter, er is een goed doel voor gesteld. En geheel willekeurig wordt die zelfde mens er voor geplaatst. Hij heeft zelf de spiegel ge fabriceerd om zijn eigen beeld en het beeld van zijn leven en werk te ontdek ken. God dwingt er nog niet eens toe Maar we willen het zelf. We doen het zelf. De mens, die het grote zoekt, het grote wil en zich zelf nu toch openbaart in zijn kleinheid en betrekkelijkheid. In zijn miniatuur. Ik zou alles wel eens zo willen afbeel den. Een vergaderzaal, waarin de Synode samenkomt. In miniatuur. Een massale meeting, een opzienbarende manifestatie van kunnen en vermogen. In miniatuur. Om er de juiste kijk op te krijgen. Om er niet langer tegen op te zien, maar het van boven af te kunnen bekijken. Om iets te pakken te krijgen van Gods kijk op de dingen en daarom zijn oordeel over alles te leren begrijpen. Middelburg. W. J. M. Beroepen te Zwagerveen, T. B. van Houten te Aalsmeer te Eist (Geld.), PI. D. Bakker, cand. te Ymuiden te Drachtster-Compagnie, R. der Nederlan den, cand. te Hillegom te Overschie (2e pred. pl.), C. H. Appelo te Nijkerk te Leiden (vac. J. Plomp), Dr F. H. von Meyenfeldt te Amersfoort. Aangenomen naar Amsterdam-West (2 vac.), A. Ferwerda te Gaastmeer en J. Wiersema te Noordwijk-Binnen naar Tholen-Poortvliet, PI. D. Bakker, cand. te Velsen. Bedankt voor Coevorden, H. J. Lam- bers Heerspink te Soestdijk voor 's-Gravenhage-West (vac. A. J. v. Sluijs) G. Lugtigheid te Zwolle voor Buiten post, J. van Wijngaarden te Aalten voor Eist (Geld.), Hemelum, Kromme nie, Westeremden en Zwaagwesteinde, H. D. Bakker, cand. te Velsen voor Mid delburg (vac. H. Veldkamp), J. Heule te Edam voor Leeuwarden (7e pred. pl), W. A. Krijger te Schiedam. Examens. Aan de V.U. zijn ge slaagd voor het prop. examen theologie de heren E. D. J. de Jongh te 's-Graven- hage, A. C. L. Hoogkamer te 's-Graven- hage, W. F. Koelé te 's-Gravenhage, M. v. Harmeien te 's-Gravenhage, W. C. v. Beek te Woerden, P. Sytsma te Leeuwar den, PI. Wijmans te Zaandam, Q. Huyser te 's-Gravenhage en C. H. Koetsier te Amsterdam. De Classis Appingedam heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard PI. E. Wijn ja, cand. te Ten Post. CLASSIS GOES. Collecten-rooster voor het Synode jaar 1954—1955. Gestort moeten zijn vóór de October- Classis: Hulpbeh. Kerken Classis; Theol. Fac. V.U.Hulpbeh.' studenten; door oorlog getroffen kerken; x/2 geestelijke verzorging militairen; y2 jeugdcentrum; Zeevarenden; x/2 Gen. kas hulpbeh. ker ken; y2 ziekenhuispatiënten en-personeel. Vóór de Januari-Classis: Theol. H.S. Hulpbeh. kerken Provincie; Evangelisa tie Prov.Evangelisatie Brabant en Lim burg; Geestelijke verzorging IJselmeer- gebied; ]/2 Bijbelverspreiding (Kerst dag) y2 Zending Joden (Kerstdag) y2 geestelijke verzorging verstrooiden bui tenland l/2 geestelijke verzorging ver strooiden Frankrijk. Vóór de April-Classis: Hulpbeh. Ker ken ClassisTheol. Fac. V.U.Evange lisatie BelgiëGen. kas Evangelisatie (Pasen) Geestelijke verzorging militai ren Hulpbeh. studentenHulpbeh. ker ken Prov. Vóór de Juli-ClassisPlulpbeh. Kerken Prov.Evangelisatie studerendenTheol. H.S.; Evangelisatie Prov.; Kerk van Poortvliet; Ziekenhuispatiënten en -per soneel; x/2 steun kerken in Indonesië. J. van der Leek. NIEUWERKERK. Waarde Broeders en Zusters, Donderdag 15 Juli j.l. was voor onze gemeente een dag van grote dankbaarheid en blijdschap en tevens een dag van schrijnende smart en herinnering. Van dankbaarheid, omdat God na zo veel rampspoeden, die Hij over ons deed komen, ons heeft willen behoeden bij het leven, en ons heeft bijgestaan en gedragen in alle nood en donkerheid. Van blijdschap, omdat wij als gemeen te na vele maanden zwervend en zwalkend leven in evacuatie buiten het eiland, weer onder één kerkelijk dak konden samen komen en elkanders aangezicht op de plaats onzer inwoning in welstand moch ten aanschouwen. Van schrijnende smart door het gevoel van verlies en gemis van al degenen uit ons midden met wien wij tot de dag van de vreselijke ramp hebben samengewoond en wier snelklopperid hart toen voor im mer is stil gezet en van pijnlijke herinne- ZONDAG 25 JULI 1954 CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Zondag 42 Zang door Evangelisatie-zangkoor. 2 uur Ds A. Brouwer te Barneveld 5 uur Ds A. Brouwer (Noorderkerk) 9.30 uur Ds A. Brouwer 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 42 Collecte Evangelisatie in België. Lutli. Kerk, avond 7.158.15 uur Ds J. Spoelstra te Gapinge Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10.30 en 3.30 uur Ds H. M. Dercksen Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra, Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 10 uur Ds J. Goumare, Bed. H. Av. 2.30 uur Ds A. Verschoor, Voortz. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout, Bed. H. Av. en Dankz. Ds H. Herder te Ruinerwold Ds H. M. Dercksen Ds W. Faber, em. pred. te Hoogeveen Ds G. D. L. Brederveld Ds C. Boon, Bed. H. Av. en Dankz. Ds J. C. Streefkerk Ds A. Verschoor Ds O. Jager Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Vecre 10 en 2.30 uur Vlissingen 9 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Westkapclle 9.30 2.30 uur Ds W. J. Meister. Collecte Restauratiefonds. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Bres kens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui (Chr. School) 10 en 3 Ds J. de Bruin te Rotterdam-Z. Ds H. L. Aller te Geersdijlc Ds Nawijn te den Haag Ds H. Pestman Ds Th. Rienks Ds A. A. Oostenbrink Ds J. J. Ritsema te Rijsoord uur Ds D. J. Couvée CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 uur Ds J.- v. d. Veen, 2.30 uur Lëesdienst. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds J. v. d. Veen. Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Ds G. P. Nooteboom te Borne Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds G. P. Nooteboom Collecte voor de arbeid ter koopvaardij. 's-Gravenpolder 9.30 en 5.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds J. W. Esselink te Bennekom Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. de Lange te Plaarlemmermeer Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Ds J. A. Gravenstein te Rinsumageest Ds G. Aalbersberg Wemeldinge 10 uur Ds J. v. d. Leek, 5 uur Ds J. E. Booy. Wolf aartsdijk 10 uur 2.30 uur Ds J. v. d. Leek. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.«30 uur Hoogerheide 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet Tholen 10 en 5 uur Lezvedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Cand. H. J. Kouwenhoven te Delft Ds C. W. Thijs te Voorburg Ds C. W. Thijs Ds L. Zwanenburg te Groningen Ds A. T. Besselaar Ds A. Koning Ds L. v. d. Linde te Rijnsburg CLASSIS ZIEREKZEE. Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Bruinisse 10 uur Leesdienst, 5 uur Cand Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 4 uur Kamperland (Geref. Kerk) 9.30 en 2.30 Oosterland 10 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Zier ik zee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds W. Fokkens Kouwenhoven te Delft. Ds A. Schippers Leesdienst Ds J. H. Meijer uur Ds A. J. Radder Bed. H. Av. en Dankz. p Ds W. Fokkens Ds H. M. Kuitert Ds A. Schippers. Ds Y. J. Tiemersma Ds A. Nagelkerke ring door het vergaan van zoveel aardse goederen, waaraan wij zwakke mensen doorgaans als met sterke zelen zijn ge bonden en dikwijls zo heel moeilijk van kunnen los komen. En toch, hoe bezoedeld en onttakeld wij ook zijn door de zonde, en de wereld waarin wij ademen, ontluisterd van haar oorspronkelijke heerlijkheid, het is toch altijd een trouwe God en Vader in de he mel, Die ons leidt en gadeslaat, en vaak meer dan wij zien en opmerken, de bloe men bloeien doet voor onze voet, uitkomst geeft als de nood op 't hoogst gestegen is en telkens nieuwe dageraad doet opgaan na duistere nacht. Broeders en Zusters, als ik mij niet vergis, dan is de opening en de in gebruik genomen noodkerk op Donderdag 15 Juli 1954 daarvan toch wel opnieuw een sprekend bewijs. Zodra de ramp had plaats gehad hie ven talrijke handen in vele landen zich op om zonder aanzien des persoons hulpe te bieden waar nood was. Geld en goed vloeiden uit vele kanalen alle behoeftigen op ongedachte mate toe en ook de kerk van Christus op deze we reld verstond haar roeping en taak door allen op te roepen tot gebed en offer in 't bijzonder voor de getroffen kerken in de rampgebieden. Wat is God in Zijn doen toch wonder lijk. Hij slaat neer en verwoest wat in de loop der eeuwen was gebouwd en het is- Dezelfde die weer opricht en vernieuwd. Hij wond de harten der mensen fel en diep en het is Dezelfde die weer geneest en heelt. Hij geeft leven en leeftocht fin het is Dezelfde die alles weer neemt en inhoud, ja Hij is het, Die zich bedient van zondige mensen om Zijn Goddelijk raadsplan door alles heen uit te voeren en Zijn Naam groot te maken. Bij schrijven van 28 April j.l. ontving men bericht van H.H. Deputaten B.W.C., dat deze, gezien onze nood, besloten had den om op korte termijn voor ons een jeugdgebouw ter beschikking te stellen, dat tevens kan worden gebruikt voor het houden van onze kerkdiensten zolang dit nodig was. Waar het een en ander enige tijd op :zich liet wachten, spraken enkele schich tige naturen, daar komt niets van 't hele stel terecht, doch ziet, waar 8 maanden geleden de boten nog af en aan voeren •over het verdronken land, staat thans het gebouw verrezen. In minder dan 5 weken tijds is door de Firma Juriëns te Utrecht e.a. deze noodkerk opgebouwd, keurig en net en zoals reeds gemeld op Donderdag 15 Juli door ons in gebruik genomen. De dienst werd geleid door de Consu lent der gemeente Ds D. Bremmer te Bruinisse. Na gezongen te hebben uit Ps. 116: 10 en 11, las Z.Eerw. Ps. 66: 820 en ging voor in gebed. Hierna stond hij een ogenblik stil bij de Februari-ramp 1953 en de herbegraving van de ramp slachtoffers op 14 Juni 1954. Deze beide gebeurtenissen staan diep in ons geheugen gegrift, doch wij zijn voor wankelen be-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1954 | | pagina 3