PREDIKBEURTEN Kerknieuws Officiële Berichten Uit de getroffen Kerken Als wij dat inzien, is er heel wat ge wonnen. Wij niet het standaardmodel, waarnaar de andere „misbaksels" moeten hervormd worden, maar allen de heerlijk heid Gods dervend, een carricatuur ver tonend van wat we zijn moeten. Allen be hoefte om hervormd te worden. Gelukkig, dat die mogelijkheid er is. Immers in Christus gegeven. Een ver nieuwd worden naar het beeld Gods, dat in Hem weer zuiver tot openbaring kwam, een op Hem mogen gelijken en daarom iets weer terug ontvangen van de heerlijkheid Gods. De opdracht Gods, die wij tot de ander hebben kan dus nooit bestaan uit het hem willen hervormen naar ons beeld en onze gelijkenis. Samen komen tot Christus met ons beider carricatuurbeeld, om samen gebruik te maken van zijn bevrijdende kracht en macht. Heel veel is er gewonnen als dat er kend wordt, en die gang samen tot Chris tus gemaakt wordt. Het strekt tot ver rijking van ons en het leven. Zelfzucht isoleert, zelfzucht maakt éénzijdig, doet ons het leven slechts zien vanaf ons zelf zuchtig, dus éénzijdig standpunt onder een altijd gelijkblijvende aspect. Maar door de bevrijding in Christus komt er openheid. Open staan voor de gevarieerde rijkdom van het leven, een ontdekken, hoe het anders zijn aanvullend bedoeld is, een herkennen van het eigene van Christus, dat in ieder onzer weer op zijn eigenwijze tot openbaring komt. Want God bedoelt niet de eenvormig heid, de gelijkschakeling. Zijn gedachten zijn zo rijk, dat zij nimmer uitgeput ra ken en ook niet uitgeput komen in het tot uitdrukking brengen van oneindige varië teiten en verschillen. Ook in het geloofs leven, ook in het door het geloof aan het heerlijk beeld van Jezus Christus gelijk vormig worden. Wat nu echter voor het onderlinge ver keer geldt, heeft zijn kracht ook voor alle samenlevingsverbanden. Ik denk bijv. aan de verhouding dei- christelijke kerken onderling. Ook daar is de ander een opdracht Gods aan ons. Niet om dadelijk die ander naar ons beeld en gelijkenis te willen hervormen. Ook al kunnen wij het eigene in ons kerk zijn als door God gewild en door God gegeven aanvaarden, we moeten toch altijd weer rekening houden, dat wij door de zonde, die ons ook in het kerk zijn blijft aankleven, van het eigene een carri catuur vertonen, een vertekend beeld. We gedragen ons zo, alsof wij het eigene in de ideale, in de zuivere vorm tot openba ring brengen, maar we zien niet in de spiegel, we zien ons zelf niet, zoals an deren ons zien. In zekere zin hebben we gelijk als wij aan dat eigene vasthouden. Het werd ons niet voor niets gegeven. Er wordt ook een scheppingsgedachte Gods in geopen baard. Maar wat is het geworden, hoe is het vaak verworden? Als wij als christelijke kerken samen tot Christus gaan, zullen wij gezamenlijk ons beider tot carricatuur geworden zijn ontdekken in Zijn zuiver beeld. Beide er kennen hoe nodig wij altijd weer her vormd moeten worden. Reformata sem per reformanda. Hervormd naar Zijn beeld. Maar dan eveneens in die gezamenlijke ontmoeting met Christus kunnen onze ogen opengaan voor de werkelijkheid, dat, hoewel wij allen naar dat ene beeld moe ten hervormd worden, de rijkdom van Gods scheppingswijsheid het toelaat om een ieder op zijn wijze naar dat ene beeld te hervormen, zodat niet in één mens, ook niet in één groep, ook niet in één kerk het totaal naar het beeld van Christus hervormd zijn geworden gevonden wordt. Slechts enkele trekken, bij niemand alles, slechts samen iets vertonend van het over- rijke beeld, zodat wij elkander moeten aanvullen, elkander nodig hebben, zonder elkander niet kunnen leven en werken. De ander - Gods opdracht. Om hem te zoeken om in hem te herkennen wat van Christus is, en in die herkenning blij wor den, omdat zo alleen de deugden door ons verkondigd kunnen worden van Hem, die ons uit de duisternis getrokken heeft tot Zijn wonderbaar licht. W. J. Meister. OOSTERLAND Broeders en Zusters Als U deze letteren onder Uw aan dacht krijgt, zijn er weer al 6 weken ver lopen sedert onze eerste kerkdienst na de ramp. Als we letten op het kleine aantal, dan hebben we voor veel te danken. De op komst is bevredigend. Ook is er liefde voor de kerk, die blijkt uit de offervaar digheid. Om geregeld iedere Zondag een Ds te hebben, kan niet vanzelf. Maar iedere week hebben we één dienst nog een Ds gehad. Jammer, dat de kerkeraad zo klein is. Het gevolg daarvan is, dat het preeklezen nog al eens terug komt en dat is een zwaar werk. Het kost altijd enige voor bereiding. Om de zin en de bedoeling te verstaan moet dit ook wel. Nu er slechts één broeder is die dit werk doet, is de hulp ingeroepen van de dichtstbijgelegen zustergemeente Nieuwerkerk. In onze omstandigheden zijn we erg dankbaar voor hun hulp en waarderen wij dit ten zeerste. Of we het financiëel kunnen redden? Neen, we zullen maar afwachten. We hebben de indruk, dat de gemeente dankbaar is, dat ze weer in eigen bede huis mag vergaderen. Wel zou het aanbeveling verdienen, als het kerkgebouw werd geschilderd. Maar dat komt later wel in orde. Toen we begonnen weer op „eigen wieken" te drijven, leek ons de toekomst niet mooi. We dachten, dat het aantal te klein zou zijn. Nu valt het nog mee. We'hadden niet gedacht doorgaans een 35 a 40 mensen in de kerk te hebben en dit aantal was er aldoor. We zijn beschaamd. De Here heeft het tot hiertoe welgemaakt. Laten we in kinderlijk geloofsvertrou wen verder gaan. Hoe klein de kudde ook is, voor God, voor de Koning der Kerk, is ze niet vergeten. Als wij getrouw mogen zijn in liefde, in toewijding om de zaak des Heren, dan mogen we ook rekenen op Zijn zegen, die Hij aan de gemeente heeft beloofd. Een hartelijke groet aan allen, die ver trokken zijn uit onze gemeente. Op 24 Juni hoopt D.V. zuster Brouwer haar 90e verjaardag te vieren. Tengevol ge van de ramp is zij verhuisd en komt niet meer terug. Vergeten zijn we haar nog niet, zij, die zo echt trouw was in het opgaan naar het huis des Heren, be schamend voor jongeren, en in alles zo'n meelevend lid en bovenal biddend lid. De Here schenke haar een lichtende levens avond door Zijn genade. Ontvangt ook van gemeente en kerkeraad de hartelijke gelukwensen met de bede, dat de Here het in alle opzichten met U welmake en U voor wil bereiden voor Zijn eeuwig en heerlijk Koninkrijk. Een volgend maal een mededeling over het aantal gezinnen en welke, die thans tot onze gemeente behoren. Namens de kerkeraad, J. M. de Waal, Scriba. Oosterland, Juni 1954. SCHARENDIJKE. Lieve broeders en zusters Waar we nog aan moeten wennen, is een half volle kerk. Dat zal U ook wel elke keer opvallen nu we weer in eigen kerkgebouw zitten. Misschien kan ik be ter schrijven: nog maar half vol. Want we hopen het toch in de toekomst anders te zien. Ongeveer 60 van de gemeente woont weer zo'n beetje in de buurt, heb ben we uitgerekend. De andere 40 zil te ver weg, of is voor een deel voor goed vertrokken. Wanneer we weer compleet zijn, is nog niet te berekenen. De opbouw van boer derijen gaat zeer langzaam. Dat wil eigen lijk zeggenwe zien er nog niets van. Dat vergt voor het ogenblik veel vol harding en veel geduld van ons kleine groepje. Wij moeten nu alles doen, wat anders een hele gemeente deed. Denk er om, dat U het beste beentje voorzet, in deze omstandigheden. En dat we allemaal aan het werk moeten. Vroeger kon het nog op het hoofd van een kleine „uitge lezen bende" neerkomen. Nu zijn we met z'n allen deze uitgelezen bende. Zeker zal de Here Jezus ook op U een beroep doen, om extra voor Hem aan het werk te gaan. Wat ons kerkgebouw betreft, nog enkele opmerkingen. Laat het nu toch alstublieft zo worden, dat de gezinnen bij elkaar zitten. Ik zie vanaf de preekstoel daar al heel mooie voorbeelden van. Maar dat moesten nu alle gezinnen zo doen. Dan zijn we met een van het hinderlijke „achterste-bank- probleem" af. Ik dacht dat dit 'iets van de noodkerk was. Daar was die achterste bank zo ver weg, dat de bewoners daar van bijna uit het gezicht verdwenen wa ren. Met alle gevolgen van dien. De pa piertjes van drop en pepermunt en an dere „meegebrachte etenswaren" wezen wel uit, dat het daar gezellig toeging. Ik zou om een lief ding willen dat zulke dingen in de kerk ophielden. En ik zal geen preek afsteken tegen de jon gelui. Dit is n.l. de schuld van vader en moeder. Laten ze de kinderen naast zich houden. Er is nu in ieder geval ruimte genoeg om dit te verwezenlijken. Wat de vaste plaatsen betreft voor oude mensen en gebrekkigenvoor zover daar behoefte aan bestaat, laten de ge gadigden zich dan even schriftelijk of mondeling opgeven bij de koster, br. de Jonge. Die maakt dan een lijstje op, en dan zal de kerkeraad dit in orde maken. ZONDAG 20 JUNI 1954. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds L. de Nood te Oostvoorne 2 uur Ds H. H. Binnema te Wanswerd 5 uur Ds M. J. Mulder te Heerde (Noorderkerk) 9.30 uur Ds H. H. Binnema 5 uur Ds L. de Nood Collecte Evangelisatie in eigen stad. Luth. Kerk, avond 7.158.15 uur Ds C. van Nes Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds G. J. Pontier. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 uur Ds Goumare, 2.30 uur Koudekerke 9.30 uur Ds A. Elshout, 2.30 uur Ds P. v. d. Schaaf. Ds C. van Nes Ds PI. M. Dercksen Ds S. van Wou we Ds C. Boon Cand. v. Duinen te Wassenaar Ds P. v. d. Schaaf Ds M. J. Mulder te Heerde Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 11 en 7 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Veere 10 en 2..30 uur Vlissingen 9 en 5 uur Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 uur Ds G. J. Pontier, 2.30 uur Ds A. Elshout. Collecte H geest. verz. van gevangenen, x/2 Hongaarse studenten. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds L. Ringnalda Axel 10 en 3 uur Ds J. Couvée te Roodeschool Breskens 10.30 en 3 uur Ds G. D. L. Brederveld te Souburg Hoek 10 en 2.30 uur Cand. A. ter Hoeve te Amsterdam, Voorb. H. Av. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Ter neuzen 10 en 3.30 uur Ds A. J. Radder te Kamperland Collecte Plaatselijke Zendingskas. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Zourtespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds H. Pestman, Voorb. Ii.Av. Ds H. C. Voorneveld te Pernis Ds J. v. d. Veen Ds G. Aalbersberg Ds R. A. Flinterman Ds R. A. Flinterman CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Kerk West wal, 10.30 en 5 uur H.C. Zondag 44. Collecte voor de Ziekentelefoon. s-Gravenpolder 9.30 en 2 uur. Ds J. Koolstra. Bed. H. Av. en Dankz. Hcinkenszand 10 en 2.30 uur Ds C. Goslinga te Buitenpost Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds D. C. Los te Stellendam Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds H. Wiersinga Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds J. v. d. Leek. Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. Heijerman Yerseke 9.30 en 2 uur Ds E. J. Booy Prof. Dr Polman te Kampen Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. G. Baaijen Ds A. Vos te Westmaas Ds A. G. Baaijen Ds A. Koning Ds O. van Noort te Nieu wend ijk CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ILoogerheide 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 11.15 en 3.15 u. Ds H. Brinkman, em. pr. te Wassenaar Bruinisse 10 en 5 uur Ds D. Bremmer, Zondag 47 Colijnsplaat 10 en 6 uur Leesdienst Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds C. Stam te Goes Haamstede 10 en 4 uur Ds J. H. Meijer Kamperland (Geref. Kerk) 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk, Veere Oosterland 10 uur Leesdienst, 6 uur Ds A. Nagelkerke. Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds PI. M. Kuitert Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. M. Kuitert Bed. H. Av. en Dankz. Wissekerke 10 uur Ds W. Fokkens 2.30 uur Ds H. Fokkens, em. pred. te Gouda Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds A. Nagelkerke Deze week komt de timmerman alles afmaken. Ook de opklapbare H.A.-tafel. Die hebben we n.l. Zondag a.s. nodig, want dan hopen we het H.A. te vieren. Ik hoop, dat het vieren van deze dag in onze gemeente iets geweldigs betekent. En laten we bidden, dat het werkelijk in de handen van Christus dat bewerkt, waarvoor het ingesteld isversterking van de gemeenschap met Christus en van de gemeenschap met elkaar. Voor „Kerkherstel" kwam binnen 10,van een zuster van de gemeente. In de collecte van afgelopen Zondag 25,En nog een verbeterde opgave. Ik heb in een van de vorige brieven een bedrag van ƒ3,genoemd. Dat moet wezen 3,50. Allen hartelijk dank. Uw H. M. Kuitert. Tweetal te Overschie (2e pred. pl.), C. PI. Appelo te Nijkerk en L. J. Goede te Aal ten te Velp (Gld.), H. Brinkman te Rijssen en Joh. Heule te Edam. Beroepen .te .Bunschoten-Spakenburg (vac. Dr H. B. Visser), K. Meima, laat stelijk predikant bij de Geref. Kerk on- derh. art. 31 K.O. te Enumatil te Krommenie en te Tholen, H. D. Bakker, cand. te Velsen te Molenaarsgraaf- Brandwijk en te Zevenhuizen (Z.H.), H. J. Kouwenhoven, cand. te Delft te Ooltgensplaat, H. K. Poelman te Andel (N. Br.) te Sybrandaburen, Th. Kui per, cand. te Lemmer te Valkenswaard, G. F. Ch. Goslinga, cand. te Buitenpost. Aangenomen naar Brouwershaven (mede als geestelijk verzorger der arbei derskampen), P. L. Schuddebeurs te Schoonoord. Bedankt voor Poortugaal, M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar voor Rotterdam (vac. F. C. Meyster), A. Brouwer te Bar- neveld voor Domburg-Westkapelle, O. van Noort te Nieuwendijk. Dr C. J. Goslinga, a.s. emeritus pre dikant te Buitenpost, heeft de benoeming als hulpprediker te Vreeland aangenomen en voor die naar Montfoort bedankt. -Examens. De classis Amsterdam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer A. ter Hoeve te Am- sterdam-Z., cand. aan de V.U. CLASSIS GOES. De kerkeraad van Driewegen roept de kerken van de Classis Goes op ter ver gadering, die 6 Juli a.s. om 1 uur zal worden gehouden. De stukken te zenden aan laatst onder tekende vóór 25 Juni. Ds J. v. d. Veen, Praeses. P. de Munck, Scriba.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1954 | | pagina 3