Kerknieuws Officiële Berichten PREDIKBEURTEN belcursus, waarvoor br. Viergever U in tussen óók al weer heeft opgewekt, zet ten we weer voort D.V. op Donderdag 25 Maart, om 8 uur, in *de school. Laat ik er geen overbodige reclame voor hoe ven te maken. Ik vertel U er alleen nog bij, dat we met de veel te onbekende, maar prachtige brief I Petrus bezig zijn. Ik zie mijn Scharendijkenaars dus Don derdag de 25e wel. Voor Scharendijke-en de Westhoek sa men is het volgende van belangWij ho pen binnenkort te komen tot het oprich ten van een commissie voor gézinszorg en gezinshulp. Daarmee draven we eigenlijk al achter de feiten aan. Want er is al een gezinshulp op Scharendijke gestationeerd Mej. Aukje Krol, die haar intrek geno men heeft bij M. de Jonge in de Beren- weg. Bij deze heten we haar hartelijk welkomHoewel die commissie nog niet geïnstalleerd is, schrij f ik U maar vast iets over deze dingen. Dan komt alles straks niet zo maar uit de lucht vallen. We denken er trouwens over om, bij wijze van afwisseling nu eens in Scharen dijke, een gemeente-avond te houden, waarop we een en ander over gezinshulp en gezinszorg kunnen vertellen. Er zweeft momenteel op Schouwen een heel leger tje van deze jonge vrouwen en meisjes, die in dienst staan van onze Gereformeer de Kerken. Allicht, dat U daar wat meer van weten wilt. Dan iets over de voortgang van het her stel van ons kerkgebouw. Dat is voor alle maal even interessant. Een aantal banken plus de preekstoel zijn al klaar en wor den binnenkort naar Scharendijke ver zonden. Er komt dus schot in. Het stucadoren van de muren, samen met het inzetten van liliputsteentjes als lambrizering, is deze week aanbesteed en dat werk wordt nu dus óók afgemaakt. We kruipen dus langzaam maar zeker verder, al ben ik bang, dat het wel al te dikwijls op kruipen zal lijken. Alle men sen willen tegelijk bouwen of herstellen. Dat betekent een eindeloos geschipper met de tijd. Het zal op Schouwen-Duiveland de allermoeilijkste factor wordende tijd. Midden in de moeilijkheden van aller lei aard mag ik U misschien nog iets in herinnering brengen. Praat over deze din gen, die U bezig houden met uw dominee of met uw kerkeraad. Niet alleen, dat een gesprek lucht geeft aan een volgekropt gemoed, maar ook bestaat er een redelijke kans, dat uw kerkeraad in sommige ge vallen eens een oplossing aan de hand kan doen, of een tip kan geven waarmee U weer verder komt. Als U naast déze en de onderlinge ge sprekken maar niet het gesprek naar bo ven verwaarloost. Wij mogen leven onder een open hemel. Goddank liggen we niet in de knellende greep van economische en natuurlijke wetmatigheden, maar in de vriendelijke handen van de Vader van onze Here Jezus Christus. Dat mogen we vandaag wel onthouden. En ons gesprek naar boven daarnaar regelen. Tenslotte de kerkelijke stand en de binnengekomen giften. Gedoopt op 14 Februari j.l. Marinus Jan, zoon van C. J. van Dongen Mzn. en L. van Dongenv. d. Velde. Op 21 Februari j.l. (in Haamstede) Janna Willemina, dochter van M. v. d. Zande en K. v. d. ZandeKloet. Verhuisd: A. van Dongen naar barak ken Sparrebos, Scharendijke; D. de Jon ge naar Duivendijke L 45 (Den Bout). Voor „Kerkherstel" binnengekomen 5,van een zuster van onze gemeente, 25,— in de collecte van Haamstede, 20,van een broeder, die het „met vrije bestemming" heeft geschonken. Verder voor de kerk 25,Voor de diaconie 7,50. Voor de zending 2,50. Tenslotte vermeld ik nog de opbrengst van de Biddagcollecte van Woensdag 10 Maart j.l. Voor de kerk werd bijeen ge bracht 576,04 en voor de diaconie 157,26. Dat zijn getallen waar de ker keraad op twee manieren blij mee is. Ze heeft deze bedragen hard nodig, dat is het eerste. Maar dat een gehavende en verstrooide gemeente zoveel bij elkaar ge bracht heeft, is nog veel meer! Daar zit liefde achter. Liefde voor de kerk van Christus. Daar zit dus de Heilige Geest achter, die in onze gemeente niet ophoudt te werken, en ons „Hem te dienen, van harte willig en bereid maakt". Wij groeten U allen vanuit de pastorie. Uw H. M. Kuitert. Beroepen te Bierum, H. Tien te Bunde (Oost-Friesland) te Drachtstercom- pagnie, J. W. Bonda te Staveren te 's-Gravenhage-W. (vac. H. v. Andel), J. Kremer te Utrecht, (vac. J. A. van Sluijs), J. Nawijn te Aalten, (vac. Evang. pred.), D. Krijger te Lochem te Schip luiden, Willemstad en te Zuid-Beijerland, H. J. v. Duinen, cand. te Wassenaar. Aangenomen naar Brisbane (Austra lië), J. J. C. Westera te Velp (Gld.) naar Utrecht (vac. K. Hart), J. Plomp te Leiden naar Voorburg (vac. J. H. Mulder), C. W. Thijs te IJmuiden. Bedankt voor Loenen a. d. Vecht, H. Brinkman te Rijssen voor Zwarte- broek, J. A. v. d. Peppel te Hijken (Dr.). Examens. De classis Assen heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver- ldaard de heer J. Eleveld te Smilde, cand. aan de Theol. Plogeschool te Kampen en de classis Zutphen de heren G. Henge- veld en J. Hengeveld beiden te Aalten en beiden cand. aan de V.U. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het cand. examen de heer G. Halsema te Zwolle. CLASSIS GOES. De Geref. Kerk van Borssele roept de kerken in de Classis samen op D.V. 7 April 1954, des v.m. om 10 uur in de bijgebouwen der Geref. Kerk te Goes. Stukken voor het agendum worden tij dig ingewacht bij de scriba van de roe pende kerk. Namens de kerkeraad der roepende kerk van Borssele, Ds J. v. d. Veen, praeses. A. de Muijnck, scriba. Weststraat 21. EEN BELANGRIJKE SYNODE. II. De vorige week hebt U kunnen lezen, hoe het gesteld was met de sfeer op de onlangs gehouden Synode der Jav. Ker ken van Md. Java, wat besloten werd ten aanzien van de „.bezwaarde" broeders uit het gebied van de Salatiga-Zending, en tenslotte over het veelbelovende kerkelijk gesprek met de Jav. Kerken van de Mu- ria-Classes en van Oost-Java. Mag ik nog even Uw aandacht? 3. Aan de orde kwam ook de zaak van de op te richten „Theologische Faculteit in Djakarta. U weet toch, dat er in Oc tober 1953 een heus Christelijke Univer siteit (in dit Islamietische landin Dja karta is opgericht Men is begonnen met twee Faculteiten, t.w. de Filologische (met als eerste onderdelen de Paedago- giek, in welk vak ook onze onderwijs deskundige J. v. d. Waals doceert, en de' talen Indonesisch en Engels) en de Eco nomische Faculteit. Nu staat dan de Theol. Faculteit op het program. De op richting daarvan levert grotere hindernis sen op dan die van de andere twee. Of, misschien is het beter zó te zeggenan dersoortige hindernissen, die rfieer van principiële aard zijn. De Universiteit staat namelijk op „orthodox-protestantse" grondslag, en wordt gedragen door prac- tisch alle protestantse christenen in Indo nesië. Maar voor wat de Theol. Faculteit betreft mag dat „dragen" niet beperkt blijven tot de ruime kring der prot. chris tenen, maar moeten ook de chr. Kerken als zodanig verantwoordelijk zijn. Nu be staat er reeds sinds enkele jaren een „Raad van Chr. Kerken in Indonesië", waaraan 31 (dat zijn bijna alle) Kerken in Indonesië deelnemen. Deze Raad heeft zich uitgesproken vóór stichting van een Theol. Hogeschool (of Faculteit) in Dja karta, die een academische opleiding zal moeten geven aan aanstaande predikan ten van de genoemde Kerken. Ook over de grondslag is men het al eens gewor den: men heeft in feite overgenomen de grondslag van de Middelbare Theol. School van Makassar, die ook „interker kelijk" is, en uitstekend voldoet (van onze kant werken daaraan mee de rector Dr. Bergema, en de Sumbanese predikant Ds. Mudak). Nu is men in de verschil lende kerken bezig zich een oordeel te vormen over de voorgestelde Statuten. En déze lagen in Jog ja ook op de syno dale tafel. Na enige wijzigingen werden ze aanvaard. Alleen op één punt wenste de Synode een uitgesproken eigen geluid te laten horen, en dit zelfs als voorwaarde voor al of niet deelnemen te stellen. De Synode sprak namelijk uit, dat de benoe ming der docenten plaats moest vinden „met algemene instemming". Er mag dus over de benoemingen niet gestemd wor den, waarna de meerderheid beslist. Neen, alle deelnemende Kerken moeten zich (zij het met meer of minder geestdrift) kun nen vinden in de keuze van de a.s. docen ten. Deze voorwaarde heeft de Synode gesteld om daarmee te helpen verhinde ren, dat zulke personen worden benoemd, die tè veel een bepaalde richting in de theologie vertegenwoordigen, en daardoor de homogeniteit van het docentencorps in gevaar zouden kunnen brengen. Er be staat alle hoop, dat ook de andere Kerken van de „Raad" zich met dit standpunt zul len verenigen. 4. Bizonder mooi was het besluit der Synode om zo spoedig mogelijk in Jogja een Cursus voor Colportage-leiders voor heel Indonesië te openen. Maar bizonder mooi was dan ook het aanbod van het Bijbelgenootschap geweest om voor deze Cursus geld beschikbaar te stellen 1 Dit- CLASSIS MIDDELBURG ZONDAG 21 MAART 1954 Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Zondag 32 2 uur Ds W. v. d. Kerk te Nieuwerkerk a. d.,IJssel 5 uur Ds G. D. L. Brederveld (Noorderkerk) 9.30 uur Ds W. v. d. Kerk 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 32 Collecte Evangelisatie in eigen stad. Lutherse Kerk, avond 7.15 uur Ds L. de Nood te Oostvoorne Arncmuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Openbare Belijdenis en Voorber. H. Av. Domburg 10 en 2.30 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur St. Laurens 10 en 2.30 uur Veere 10 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vromvenpolder 10 en 2.30 uur Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds L. de Nood te Oostvoorne Ds J. Spoelstra Ds P. v. d. Schaaf Ds A. Elshout Ds C. van Nes Ds J. Visscher te Zwijndrecht Ds S. van Wou we Ds G. D. L. Brederveld Ds C. Boon Ds J. C. Streefkerk Ds A. Verschoor Ds Vas te Westmaas Ds G. J. Pontier Yoorber. PI. Av. Collecte Restauratiefonds. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée Ds Th. Rienks, Voorber. H. Av. Cand. A. ter Hoeve te Amsterdam Ds G. Brinkman te Schiedam Ds J. B. van Mechelen Ds H. Pestman Ds D. Middelkoop Ds L. Ringnalda Ds A. Veldhuijzen Ds J. v. d. Veen Ds R. Flinterman Axel 10 en 3 uur Breskens 10.30 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Ter neuzen 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Ds G. A. Brouwer te Amsterdam Kerk Westwal, 9.30 en 5 uur Ds G. A. Brouwer Collecte Hulpbehoevende Kerken in de provincie. Verkiezing Ambtsdragers. s-Gravenpolder 10 en 2 uur Ds J. E. Booy Heink ens zand 10 en 2.30 unr Ds P. van Til te Middelburg Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen (eigen kerkgebouw) 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds H. Wiersinga Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds H. Wiersinga. Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. Heijerman Yerseke 9.30 en 2 uur Ds G. Mulder te Alphen a. d. Rijn CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds H. Holtrop te Scheveningen Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Jloogerheide 4.30 uur Ds A. G. Baai jen Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds B. A. Knoppers te Amsterdam Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds A. G. Baaijen Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. H. van Halsema. Tholen 10 en 5 uur Ds J. H. van Plalsema CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Ds PI. Brinkman te Wassenaar Bruinisse 10 en 3 uur Ds D. Bremmer Voorber. H. Av. en Openbare Belijdenis. Zondag 52. Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland (Geref. Kerk) 9.30 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke (Noodkerkgebouw) 10 en 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Zondag 29. Ds H. M. Kuitert Ds H. M. Kuitert Ds W. Fokkens Ds Leenhouts te Soest Ds A. Nagelkerke maal had de Synode dus nu eens niet te doen met een aantrekkelijk plan („plan nen maken" doen onze Jav. broeders graag!) of met een prachtige kans (hoe veel zijn Mat er hier niet!), waarvan ze dan zeiden„Ja, eigenlijk moesten we dat hoog nodig aanpakken, maarkasi- hanhet kan weer niet doorgaan, want er is geen geldMen kon nu onmiddel lijk spijkers met koppen slaan. Wat ze dan ook gedaan hebben. Er komt nu in Jogja, als een soort „dé pendance" van de Theol. School, een Op leiding van mensen, die ieder in eigen ressort leiding kunnen geven aan de Lec- tuurverspreiding. Voor dit werk waren tot nu toe (althans zo is het op ons Zen dingsterrein over de andere Zendings organisaties en Kerken in Indonesië kan ik niet met zekerheid spreken) slechts „dilettanten" beschikbaar ófde mis sionaire predikanten, die daarvoor geen enkele speciale vorming hebben ontvangen (dus eigenlijk evengoed „dilettanten"). Slechts een enkele onder hen heeft een soort „natuurlijke begaafdheid" voor dit werk (denkt b.v. aan onze Ds Merkelijn, die eigenlijk als eerste op Md. Java het Lectuurwerk systematisch opzette!). Maar dan blijft het nog een groot be zwaar, dat het organiseren en leiden van een goed functionerende regionale Lec- tuurdienst voor een miss. predikant zulk een tijdrovende bezigheid is, dat ander noodzakelijk werk er door in de knel komt. Bovendien moet het ons streven immers zijn, dat steeds meer werk door 'de Indonesische christenen zelf gedaan wordt. Vandaar het eminente belang van de Theol. School, waar de pandita's en guru's indjil worden opgeleid, van de Chr. Kweekscholen, die onderwijzers en onderwijzeressen aflevert, van het be schikbaar stellen van beurzen voor de artsenstudie e.d. Vandaar dus nu ook de grote betekenis van een Cursus voor Col portage-leiders, waar bezielde èn pientere christen-jonger en enige economische en administratieve scholing benevens een be knopte theologische vorming krijgen, die hen in staat stellen, zelfstandig een regio nale Colportage-dienst te administreren en te leiden. Voorwaar, een aantrekkelijk vooruitzicht 5. Laat ik U ook nog even vertellen, dat de Synode de, aan verschillenden Uwer welbekende Ds Probowinoto (hij maakte de Zendingssynode van Eindho ven mee) heeft afgevaardigd naar de Assemblée van de „Wereldraad van Ker ken", die in Augustus van dit jaar in Evanston gehouden zal worden. Zijn reis naar Amerika hoopt Ds Probo nu over Nederland te maken. Hij hoopt daar al lerlei besprekingen te hebben, en o.a. ook verscheidene Zendende Kerken te bezoe ken. Begin April hoopt hij in ons land aan te komen, en daar een maand of twee te blijven. Waarom ik U dat vertel Om kerkeraden, Zendingscommissies, domi nees, of wie ook die met het idee van een Zendings-Zondag rondloopt, attent te ma ken op de mogelijkheid om deze man voor zo'n Zondag te „strikken". Maar dan moet U er tijdig bij zijn, want hij heeft straks een overladen werkprogramMis schien is het nog niet zo gek, als U hem nu al schrijft (gedachtig aan het spreek woord „Wie het eerst komt, het eerst maalt"!) Zijn adres is: Djalan Gadean Lor 6, Salatiga. In Holland bereikbaar via het Zendingscentrum. Hij zal U veel kunnen vertellen, ook van ons eigen ter rein H. SCHUT, (tijdelijk) Salatiga, 23 Febr. 1954.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1954 | | pagina 3