Officiële Berichten Een belangrijke Synode PREDIKBEURTEN KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Zierikzee op Fe bruari 1954.. Namens de roepende kerk opent Ds Tiemersma de vergadering. De afgevaar digden van de kerk van Zonnemaire con stateren, dat alle kerken wettig vertegen woordigd zijn, behalve de kerk van Scha- rendijke, die zonder kennisgeving afwe zig is. Van Brouwershaven is een diaken aanwezig, wie keurstem wordt verleend. In het moderamen nemen zitting Ds Rad der als praeses, Ds Meijer als scriba en Ds Nagelkerke als assessor. De praeses wenst de kerk van Brou-, wershaven geluk met het uitgebrachte be roep en bidt de kerk van Colijnsplaa Gods zegen toe in verband met het be- roepingswerk. Notulen kunnen wegens afwezigheid van de afgevaardigden van Schareqdijke niet worden gelezen. De begroting wordt goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Van de Deputaten Koopvaardij met nieuwe instructie, die door de classis wordt aanvaard b. Van het A.K.B. over opgave col lecten. Ds Fokkens wordt als deputaat benoemd. c. Van de Deputaten hulpverlening ge scheurde kerken. Opwekking tot betaling van het vereiste quotum. In verband met Nieuwerkerk wordt besloten, dat deze kerk zal worden geholpen. Op de kerke raden zal deze zaak worden besproken en de deputaten art. 11 zullen worden ge raadpleegd. Deputaten vragen nog 25 ct. per ziel vóór 1 Oct. 1954. Maatstaf is het zielen aantal per 1 Jan. '54. Af te dragen aan Br. Timmermans. Instructies 1. De kerk van Oosterland vraagt ad vies inzake het voortbestaan der kerk. Het zielental is tot 48 gedaald. De classis M*. voor voorlopig zelfstan dig te blijveüöptre(len en desnoods samen met Nieuw/kerk te vergaderen. 2. Ovei/le ingediende instructie van de kerk Brouwershaven wordt gun stig bes9 Rapp a. Zfhding. Het quotum voor de le helft 4 is gelijk aan de 2e helft 1953. 10% verhoging. boeken van de deputaat art. 13 ziji/in orde bevonden. De boeken van de quaestor eveneens. 1. In het rapport over het werk onder /evarenden wordt gevraagd deze arbeid de openbare eredienst in het gebed te /gedenken en lectuur daarvoor bijeen te brengen. Benoemingen a. Er wordt een commissie benoemd tot eventuele herziening der quota. Ds Tie mersma is samenroeper. b. Tot examinator inhoud der li. Schrift wordt Ds Fokkens benoemd. Tot examinator SymboliekDs Nagelkerke. Bij de rondvraag naar art. 41 D.K.O. wordt medegedeeld, dat er één kas is ge vormd tot ondersteuning der Diaconieën. Voor de classis heeft Br. Verwijs te Zierikzee zitting. Bij de persoonlijke rondvraag brengt Ds van Aller rapport uit over het af scheid van Ds Retel. Naar aanleiding van een vraag van Ds Meijer zal de kerk van Zierikzee zorgen voor opgave der deputaatschappen in het jaarboek. Ds Tiemersma attendeert op het schrij ven van het centrum Zielszorg. Br. van Hoeve neemt afscheid van de classis en wordt door de praeses hartelijk toegesproken. Volgende vergadering D.V. 5 Mei 1954. Zonnemaire is dan roepende kerk. Leden van het moderamen zullen dan zijn Ds Tiemersma praeses, Ds Rad der assessor, Ds Nagelkerke scriba. De praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. Voor de classis, A. Nagelkerke, h.t. assesor. Ik bedoel de Synode der Javaanse Ker ken van Midden-Java van 21 tot 25 Sept. 1953 te Purwodadi en van 20 tot 23 Jan. 1954 te Jogja. Liet eerste gedeelte van deze Synode kon ik zelf niet meemaken (ik lag toen in het ziekenhuis), maar de collega's (waaronder bovenal Ds Tirto en Dr v. d. Linden) hebben me nauwkeurig op de hoogte gehouden. In Jogja kon ik er gelukkig wél bij zijndat was tegelijk de eerste keer, dat ik een Javaanse Sy node bijwoonde. Met een heleboel indruk ken kwam ik uit Jogja terug. Maar ik heb nog even gewacht met aan U te schrijven, tot ik de volledige gestencylde Acta in mijn bezit had. Mag ik U nu het een en ander over deze Synode vertellen Ik zal proberen er datgene „uit" te „pik ken", dat U het meest interesseren zal. Blijkt U soms, na lezing, dat ik daarin niet erg geslaagd ben, b.v. doordat be paalde dingen U niet duidelijk zijn ge worden, doet U me dan eens het genoe gen, me Uw vragen te schrijvenDan kom ik daar in een volgend artikeltje op terug. In de eerste plaats was deze Synode zo belangrijk, omdat de sfeer zo goed was. Hoe het wat dat betreft op vroeger gehouden Synoden stond, weet ik niet. Ik constateer alleen, wat mezelf direct trof. Zeker, die sfeer is geheel anders dan wij in Holland op onze Synoden en Clas ses gewend zijn: wat gemoedelijkerzou ik zeggen, maar ook heel wat minder za kelijk. Je kunt aan alles merken, dat je met jonge kerken te maken hebt, waarvan de leidende figuren nog niet zo doorkneed zijn in het „vak"„Synode-houden". Maar aan de andere kant lopen ze niet zo spoedig gevaar, „routine-werk" te le veren. Ze zijn vervuld van een geest van initiatief en aanpakken, Bijbels-vooruit strevend, in de zin van„de lendenen om gord en de lampen brandende"Daar naast vallen ze ook niet zelden in allerlei formalismen en splinterige kwesties. Ze houden zich nog nog teveel met alles en nog wat bezig, dat eigenlijk niet op een Synode-vergadering thuis hoort. Maar dat is de keerzijde van hun begeerte om samen verder te komen. „Samen"dat is een typerend woord voor deze Synode Er wordt vaak lang en breed gepraat om elkaar te overtuigen, of om een midden weg te vindien, die iedereen bevredigt (Javanen zoeken graag het compromis!). Er wordt zelden gestemd. Bijna alle be sluiten zijn eenparig genomen. Ter Synode waren ook de Hollandse missionaire predikanten aanwezig (hoewel niet op ieder uur allen tegelijk), daartoe door het „Kerkelijk Bureau der Javaanse Kerken" te Salatiga uitgenodigd. Nu, en ze werden ook tenvolle als gelijkgerech tigden geaccepteerd, als adviseurs aange wezen, over de verschillende Secties (wij zouden zeggenCommissies) verdeeld. Ze deden ook ongedwongen aan de be sprekingen mee, en hun oordeel had (vaak belangrijke) invloed. Ja, de sfeer was be slist goed. Wanklanken werden niet ge hoord. Wat is er alzo besloten op deze Syno de Heel watDoch ik kies nu maar vijf- punten uit, die stellig tot de belangrijkste behoren. 1. Herinnert U zich, dat ik U in De cember schreef, dat de Synode van Pur wodadi een voorzichtig besluit genomen had t.a.v. de dreigende afscheiding van enkele broeders uit de Noordelijke Clas ses (waar vroeger de Salatiga-Zending werkte) Ze wilde die broeders eerst nog eens opzoeken, en dan niet om hen te ver manen, maar om een beroep te doen op hun liefde tot Christus, die immers de eenheid van Zijn Kerk wil. Ik heb ook Uw bizondere voorbede gevraagd in ver band met de Synode van Januari. Nu dan, er is met de ontevreden broeders gespro ken, en er is door de Synode een besluit genomen: Men zal met hen blijven spre ken, en hen voorlopig niet tot een keuze dwingen. Men heeft hoop, dat dit geduld het meeste bereikt, en dat het al een gun stig teken is, dat de situatie de laatste maanden onveranderd is gebleven. Boven dien is er nog een factor, waar men reke ning mee wilde houden. Tegen Juni ver wachten we hier namelijk bezoek van Ds Kroh uit Neukirchen, één van de Duitse zendelingen, die vroeger bij de Salatiga- Zending gewerkt heeft (n.l. in één van de hoofdplaatsen van onze Classis Blora, in Bodjonegoro). Hij komt hier met de voormannen der Jav. Kerken, en vanzelf ook met zijn Jav. vrienden praten over alle kwesties die samenhangen met de verhouding van de Jav. Kerken en de „Neukirchner Mission" (meestal ge noemd: Salatiga-Zending). Hopelijk brengt dit bezoek de zo begeerde verhel dering in die onderlinge verhouding, en daardoor ook een oplossing van boven genoemde moeilijkheden. Blijft U mee bidden 2. In October van het vorig jaar vond er een gewichtig kerkelijk gesprek plaats tussen afgevaardigden van drie kerken de Jav. Kerken van Md. Java, die van het zgn. Muria-gebied (d.i. de uitstekende punt aan de Noordkust van Md. Java, het gebied rondom het Muria-gebergte, waar de Doopsgezinde Zending werkt), en de Jav. Kerken van Oost-Java (die in contact staan met de Hervormde Zen ding). Tijdens dit gesprek bleek er een ernstige bereidheid bij alle drie de groe pen tot samenwerking en eenheid. Een bereidheid, die daarom te opvallender ZONDAG 14 MAART 1954 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Höfpleinkerk) 9.30 uur Ds P. van Til 2 uur Ds W. J. Meister, Zondag 31 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 31 (Noorderkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Zondag 31 5 uur Ds P. van Til Collecte Hulpbehoevende Kerken in de provincie. Lutherse Kerk, avond 7.15 uur Dhr. Tissink, Theol. Student Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds P. van Til. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds A. Verschoor Koudekerke 9.30 uur Ds C. van Nes, 2.30 uur Ds A. Elshout. Maandagavond 15 Maart 7.30 uur Gemeentevergadering Meliskerke 9.30 uur Ds A. Elshout, 2.30 uur Ds S. van Wouwe. Oostkapelle 10 uur Ds S. van Wouwe, Openb. bel. 7 uur Ds G. D. L. Brederveld Serooskerke 10 uur 2.30 uur Ds C. van Nes. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Bed. PI. Av. en Dankz. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. v. d. Schaaf Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds O. Jager, Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds A. Verschoor. Yi collecte geestelijke verzorging IJselmeergebied, Yi collecte Verstr. Geref. in Frankrijk. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10.30 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds H. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 3 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoulespui (Chr. School) 10 en 2.30 Ds J. de Bruin te Rotterdam-Z. Ds D. J. Maaskant te Leiden Ds G. J. Pontier J. Kouwenhoven te Wageningen Rienks, Biddag voor het gewas Ds J. B. van Mechelen Ds H. Pestman Ds D. Middelkoop uur Ds D. J. Couvée CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Kerk West wal, 9.30 en 5 uur Bed. H. Av. en 's-Gravenpolder 10 en 2 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen (eigen kerkgebouw) 10 Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 uur 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Ds J. v. d. Leek Ds J. v. d. Veen Ds J. Koolstra Ds R. A. Flinterman Dankz. Collecte voor de Kerk. Ds C. Stam Cand. G. Rikkers te Hillegom en 2.30 uur Ds J. Koolstra Ds H. Wiersinga Ds E. Beukema Ds P. v. d. Schaaf te Vlissingen Ds G. Aalbersberg Ds G. Heijerman Ds J .E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 u. Cand. R. der Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide 4.30 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. Tholen 10 en 5 uur Nederlanden, Hillegom Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. Koning Ds A. G. Baaijen Ds T. Besselaar PI. van Halsema. Ds J. H. van Halsema CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Bruinisse 10 uur Leesdienst, 5.30 uur Ds D. Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland (Geref. Kerk) 9.30 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke (Noodkerkgebouw) 10 uur 2.30 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Ds J. v. d. Zonnemaire 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds D. Ds D. Bremmer Bremmer, Zondag 51 Ds J. H .Meijer Ds H. L. van Aller Ds A. Nagelkerke Ds A. J. Radder Zondag 28. Ds A. Nagelkerke Ds A. P. Nauta Ds H. M. Kuitert Ds W. Fokkens Meulen te Den Bosch Bremmer. was, omdat er, met name bij de Oost- Java-broeders, tot voor kort een sterke i terughoudendheid op het punt van nau wer contact viel te constateren. Men kwam zelfs zover, dat men, onder nadere goedkeuring van de drie Synoden, een uitgewerkt plan tot samenwerking opstel de, die er op gericht moest zijn, op de duur te komen tot de vorming van één Javaans-sprekende Chr. Kerk. Zij waren er immers van overtuigd, dat dit de wil van Christus was, te meer waar deze drie kerken-groepen (zoals letterlijk in het Rapport staat) „zowel in geloofsbelijde nis als in kerkorde en eredienst niet veel :van elkander verschillen". De Synode van Jogja was het daarmee eens, en nam practisch ongewijzigd de ..voorgestelde plannen aan. Binnenkort fzullen de andere twee Synoden wel vol gen. Dit enger kerkelijk verband krijgt voorshands de vorm van een ,,College van Overleg", dat éénmaal in de twee jaar een algemene vergadering houdt, maar verder in allerlei commissies gere- ,geld bijeenkomt, die deels bij de drie Sy- noden met practische voorstellen moeten komen, die de éénwording naderbij bren gen, en deels bepaalde taken ter hand moeten nemen, waar men tezanmi\ de schouders onder kan zetten (zoals de Lectuurverspreiding, het Chr. Onderwijs, de Ziekenhuizen e.d.). Ook wil men spoe dig starten met een gemeenschappelijk, maandelijks verschijnend Kerkblad. En men wil nu direct ook al een begin ma ken met het samenstellen van één Liede renbundel (met Psalmen en Gezangen) voor alle Javaanse kerkdiensten. Deze „grote stap naar elkaar" moet ons wel buitengewoon verheugen, zoals ook onze Javaanse broeders zich er zeer over verblijdenBlijft het nu niet slechts bij een „vleug van enthousiasme" en een „tijdelijke verbroedering", maar gaat men nu ook werkelijk van alle drie de kanten intensief aan het werk, dan mogen we vast en zeker Gods genadige zegen daar over verwachten, en misschienover enkele jaren. één verenigde Javaanse Chr. Kerk! H. Schut, (tijdelijk) Salatiga, 23 Febr. 1954. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1954 | | pagina 3