PREDIKBEURTEN „Men weet nog niet waar het om gaat" ZONDAG 28 FEBRUARI 1954 CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Zondag 29 2 uur Ds van Egmond te Oosterbeek 5 uur Ds van Egmond (Noorderkerk) 9.30 uur Ds van Egmond 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 29 Collecte hulpverlening geschonden kerken. Lutherse Kerkavond 7.15 uur Ds W. J. Meister Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds P. v. d. Schaaf. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds P. van Til Grijpskerke 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds S. van Wouwe. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds J. P. Boer te Rotterdam Serooskerke 10 uur Ds S. van Wouwe, 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Veere 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds A. Verschoor Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds O. Jager Westkapelle 10 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier Collecte Restauratiefonds. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds L. Ringnalda Namiddag Openbare belijdenis. Axel 1-0 en 3 uur Ds D. J. Couvée Breskens 10.30 en 3 uur Ds J. Spoelstra Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Geerds te Gent Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Terneuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds H. Wiersinga Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Ds J. J. Oranje te Djakarta Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds J. J. Oranje Collecte voor Generale kas hulpbehoevende kerken. s-Gravenpolder 10 en 2 uur Ds G. Heijerman, Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. D. Pasman te den Haag Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen (eigen kerkgebouw) 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.30 en 2.30 uur Ds C. Stam Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Wcmeldinge 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds J. Koolstra. Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds G. Bouwmeester te Rotterdam Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds W. M. Ie Cointre, Amsterdam Hoogerheide 4.30 uur Ds W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds C. Kapteijn te Amsterdam Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds A. G. Baaijen Oud-Vossemcer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds J. H. van Halsema Tholen 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds J. H. van Halsema. 3 Maart (Biddag) 10 en 5 uur Ds J. H. van Halsema CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Ds W. Fokkens Bruinisse 10 en 3 uur Ds D. Bremmer, Zondag 49 Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Cand. W. Hortings te N. Pekela Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds J. H. Meijer Kamperland (Geref. Kerk) 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder Bed. H. Av. en Dankz. Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds A. Nagelkerke Scharendijke (Noodkerkgebouw) 10 uur Ds A. P. Nauta 2.30 uur Ds Y. J. Tiemersma Wisse kerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 3 uur Ds H. Veldkamp te Hattem Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds A. Nagelkerke nanciëel verslag hulpbehoevende kerken; g. verzoek om steun aan „De Kruis banier", welk verzoek door de plaatselijke kerken onder ogen gezien zal worden. 6. Instructies a. De kerk van Grijpskerke vraagt hulp bij de voorziening in de dienst des Woords en krijgt drie Zondagen per maand liefdebeurten toegewezen. b. De kerk van Westkapelle vraagt voor de maanden Mei en Juni twee va caturebeurten per maand en krijgt die toegewezen. c. De kerk van Westkapelle vraagt ad vies inzake het beroepingswerk. 7. Rapporten a. van Zendingsdeputaten, die enkele mededelingen doen: Ds Schut is aan de beterende hand en is ook in de afgelopen maanden actief geweest; b. van Deputaat geestelijke verzorging militairen c. van Deputaten voor evangelisatie in de classis; d. van de quaestor van de classis. 8. Benoemingen van verschillende De putaten. 9. Ds Streefkerk regelt de vacature- en liefdebeurten. 10. Rondvraag naar art. 41. 11. Persoonlijke rondvraag. 12. Vaststelling volgende vergadering op Dinsdag 11 Mei, 9 uur. 13. Lezing kort verslag. 14. Ds Spoelstra gaat voor in dankge bed en sluit de vergadering. Voor de classis, P. v. d. SCHAAF. Al te lang liggen enkele boeken te wachten op bespreking. Gebrek aan ruim te dwingt mij kort te zijn. Allereerst De Samaritaan van Rudolf van Reest. Het gegeven is eenvoudig en haast ouderwetsbekrompenheid en geroddel in 'n kleine dorpsgemeenschap. Wat heb ben die al 'n kwaad gedaan! Maar niet overal is 'n man als van Weel, die, on kerkelijk, doet wat kerkmensen hadden moeten doen: 'n Samaritaan. Het is niet precies de zachtzinnige fi guur uit de bijbel. Maar precies als deze is hij 'n beschamend voorbeeld voor me nig kerkmens, ook van vandaag. Het boek is uitgegeven bij Bosch en Keuning te Baarn. Van heel andere aard is het Handboek voor de Ouderling, saamgesteld door Prof. den Hartogh, dr H. Mulder, ds S. J. Popma en Prof. Wurth onder lei ding van dr K. Dijk. Het begint historisch over „de ouder ling in het N.T.". Vooral hierbij zou ik wel 'n enkele aantekening hebben willen maken ,want, of het allemaal zó was? Maar iedere ouderling kan slechts winst doen met de bestudering van „de geschiedenis van het ouderlingenambt" en bijzonder met de kern van de zaak: „de geestelijke zorg over de gemeente", „de geestelijke ligging", „het opzicht door de opzieners". Na deze zeer practische opstellen, volgen meer geleerde, om te eindigen met het nuttige artikel„de ouderling in de kerkorde". In de Jong Holland Reeks verscheen bij Jan Haan te GroningenMusketiers van de Stedendwinger door Henk van Mussendorp. Een leesbaar Christelijk jongensboek. Met de goede illustraties van Henk Poe der zal het het bij onze jeugd wel doen. D. J. C. W. Broos. Toen de dijken braken. IJitg. Jan Haan, N.V., Groningen. Geïl lustreerd door J. Nonnekes. Een aangrijpend verhaal over de Febru- ariramp. De ontzettende nood, en de koe ne staaltjes bij het reddingswerk komen hier treffend uit. Ook het geloof, dat de gezinnen in die vreselijke dagen tot een kracht bleef. De jeugd krijgt hier een beeld van die catastrophe, waardoor zo- velen in ons land getroffen werden. Geef het uw kinderen. C. St. Prof. Dr. S. Greijdanus f. Korte Ver klaring der Heilige Schrift. Galaten. 8e druk. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Deze derde druk bewijst, hoe druk de Korte Verklaring wordt gebruikt. Deze uitgave van de ontslapen hoogleraar is vanzelf een herdruk van de vorige. De exegese getuigt van ernstige bestudering van de tekst. Deze Schriftverklaring mag zowel om het gehalte als om de wijze van uitgave uniek heten. C. St. Dr C. Brouwer. Het Koninkrijk Gods in gelijkenissen. Uitg. Bosch Keu ning, N.V., Baarn. Dit werk is een aparte behandeling van de gelijkenissen. Dr Brouwer heeft bij zondere studie gemaakt van de bedoeling- der gelijkenissen, en zijn werk is van be lang voor het recht verstaan van dit on derwijs des Heren. Een enkele keer staat een tekst ver keerd aangehaald. B.v. op bl. 110 staat Luc. 114a, wat Luc. 18 moet zijn. Een enkele maal krijgt ge de indruk, dat de schrijver de kant uitgaat van de allegorische exegese, ook door de kerk vaders bij vele gelijkenissen toegepast. Men krijgt dan het bezwaar, dat er meer uit de tekst gehaald wordt, dan er in te lezen valt. Overigens is dit een interessant werk, dat zich gemakkelijk laat lezen en prik kelt tot nadenken en critische beschou wing. Het zal zeker veel lezers vinden. C. St. M. A. M. RenesBoldingh. Het oude Posthuis. Uitg. Gebr. Zomer Keu ning, N.V., Wageningen. Een boeiend geschreven roman. Karin, de hoofdpersoon, een Deense, komt na een bittere teleurstelling in het leven, in „het oude Posthuis", de Hernhutter ge meenschap. Het verkeer in die gemeen schap maken wij mee, en het brengt Ka rin het evenwicht weer terug. We komen tegelijk in kennis met de gebruiken in de Hernhuttergemeenschap, o.a. de viering van het Paasfeest. Karin, die anderen tot zegen wordt, ontvangt haar levensgeluk in haar ontmoeting met Jacques Benoit, zendeling-arts, die zij zal volgen naar Suriname. Dit is zeker een boek, dat er ingaat, en veel lezers zal vinden. Het is het ten volle waard. C. St. Anne de Vries. De levensroman van Jo hannes Post. 5e, herziene druk. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. Deze vijfde druk bewijst, hoe de ge schiedenis van de verzetsheld, Johannes Post, bij ons volk gelezen wordt. Het is een bewogen geschiedenis, waar in het sterke geloof en het fijne karakter van Post treffend door de schrijver zijn getekend. Wij moeten er dankbaar voor zijn, dat er zoveel vraag is naar dit werk, en hopen, dat er van de lezing een vor mende invloed zal uitgaan. Post heeft in het geloof Vorstin en volk gediend, en is in dat geloof voor onze vrijheid geval len. Laat ons nooit vergeten, dat onze bevrijding zulke offers vroeg, opdat de gedachtenis daaraan blijve en ons be- wege, tot een staan in de vrijheid, zoals God dat vraagt. Ook deze 5e druk zal wel spoedig uit verkocht zijn. C. St. Gr. GilhuisSmitskamp. Fransje en haar dominee. Uitg. Bosch Keuning, N.B., Baarn. Wie nu eens echt smakelijke lectuur wil hebben over het pastorale leven, die moet dit boekje nemen. De schrijfster be handelt de verwikkelingen met het dorps leven met een levensblijheid en tegelijk een levensernst, die een glans brengt over de meest alledaagse dingen. Men kan een jonge dominee feliciteren met een vrouw als Fransje. Het echt-menselijke en het vrome zijn hier zo fijn verenigd, dat het verkwikt. Voor alle jonge pastoriebewo ners een boek, om telkens te herlezen; en voor gemeenteleden tegelijk. Zo iets fijns, en tegelijk zo eenvoudig, komt niet elke week van de pers. Niemand verzuime het aan te schaffen! C St. Zo ongeveer was de opmerking van een der medewerkende dames, die bij haar gesprekken over de Jubileumactie voor de Vrije Universiteit mensen tegenkwam, die nog niet geheel op de hoogte bleken te zijn. De opmerking is natuurlijk te ge neraliserend. Uit de gang van zaken blijkt, dat men in het algemeen heel goed op de hoogte is. Maar als een goed gesitueerd gezin voor het millioen niet geeft, want „we hebben al een busje" en een ander de vraag om een extra-gift afwijst, omdat hij al contribueert, spreekt daaruit toch wel, dat er hier en daar wel wat meer kennis van zaken mocht zijn. Dezelfde dingen te zeggen, mag ons niet verdrietig zijn. En dus geven we hier een korte herhaling van wat ook al in de veel verspreide folder „De Meiboom in de kap" over het millioenplan voor de Vrije staat. Zij, die het wel begrepen heb ben en daarvan door hun prachtige bij drage blijk gaven, willen dit wel veront schuldigen. Waarom het gaat? Voor de opbouw van de Medische faculteit, waarom al zo veel jaren gebeden is en die we nu uit Gods hand mochtten ontvangen. Wat er gaat gebeuren? Bouw en in richting van twee klinieken, wil menzie kenhuizen. Een kliniek voor interne ge neeskunde en een voor chirurgie, met na tuurlijk de daarbij behorende gebouwen en laboratoria. Waar? Op het terrein, waar te zijner tijd het nieuwe universiteitsgebouw ver rijst, in Amsterdam-Zuid, tussen de Am- stelveenseweg en het verlengde van de Parnassusweg. Is dat wel nodig? ZekerEen Medische faculteit zonder ziekenhuis is ondenkbaar. Voor de opleiding tot het doctoraal exa men kan de V.U. er niet buiten. Dat ook overigens in Amsterdam nog wel wat zie kenhuisruimte kan worden gebruikt is een voordeel, dan en passant kan worden meegenomen. Wat gaat het kosten? Een erg groot bedrag, doch het Rijk betaalt in de aan koop van de grond en de bouw- en in richtingskosten 85 zodat de V.U. 15 voor haar rekening moet nemen. Maar dat eigen aandeel wordt dan toch nog ruim twee millioen. Gelukkig zorgden de dames van Vrouwen V.U.-hulp door de opbrengst van de spaarbusjes over enige jaren al voor één millioen. Het gaat dus nu nog om één millioen? Inderdaad, en daarvan moet elke plaats een naar billijke berekening geraamd deel bijeenbrengen. Wanneer? De bedoeling is, het millioen vóór het jubileum van de V.U. in 1955 bij elkaar te hebben, en dan als feestgave aan te bieden. Dus moeten we hard aan het werk om op tijd klaar te komen. Wat moet U geven? Ja, dat is een moei lijke vraag. Naast Uw contributie en naast Uw sparen in het bekende busje een extra gift ineens. Laat Uw hart het antwoord geven, waarbij Uw verstand wel zegt, dat een millioen een groot bedrag is. Hoe en wanneer U betalen moet? Dat kunt U zelf bepalen, als het maar vóór October 1955 is. U kunt eens per maand, per kwartaal, per halfjaar gireren (auto matisch a.u.b.) of een kwitantie aange boden krijgen. U kunt ook, als U dat schikt, het bedrag ineens geven op de door U zelf vast te stellen datum. De V.U. gaat bouwen! Bouwt U mee?

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1954 | | pagina 3