Kerknieuws Officiële Berichten ILBiSfMClL PREDIKBEURTEN vierd hebben: als een extra gang naar de schuilplaats van de Allerhoogste; de enige plaats waar het om Christus' wil, veilig is. Nog iets anders. Er is in Scharendijke, te beginnen bij a.s. Zondag, een andere regeling gemaakt met de Zendingsbussen. Zoals hettot nu toe de bedoeling was, leek het onze Hervormde broeders te duister. We hebben het nu zo geregeld, dat de bus bij de uitgang van de kerk, waar we vroeger gezamenlijk in gaven, nu voortaan alleen bestemd is voor de zending van de Ned. Herv. Kerk. Wij gaan voor ons deel verder met de oude gewoonte vanéénmaal in de maand al onze gezinnen langs met het bekende busje, gehanteerd door ons aller, even bekende, Janny de Jonge. Moet ik nog iets ter aanbeveling van dit busje zeggen? Ik zal maar rekenen, dat ik daarmee beledig in uw zendings liefde. Tenslotte: Denkt U om de Bijbelcur sus? De opkomst was de laatste keer stukken beter. Nu reken ik a.s. Donder dag maar weer op twee keer zoveel als vorige keer. Dan is de school straks te klein. Wij groeten bijzonder onze mensen in Holland en de zieken. Uw H. M. Kuitert. Beroepen te Nederhorst den Berg, J. H. van Halsema te Tholen te Schoone- beelc, J. Kuntz te Tzum te Boskoop, C. H. Appelo te Nijkerk te Koude kerk a. d. Rijn, H. R. Zijlstra te Wilnis te Onstwedde, J. A. v. d. Peppel te Hijken. Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (vac. Dr H. B. Visser), A. C. Kersten te Opperdoes voor Zuid-Beijerland, M. T. Minnema te Monnickendam. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel der Geref. Kerken op Dinsdag 26 Januari 195J, te Ter- neuzen. Nadat de vergadering is geopend door Ds Couvée en de vergadering is gecon stitueerd, het moderamen heeft zitting- genomen, wordt de agenda afgehandeld onder voorzitterschap van Ds Ringnalda. De notulen worden ongewijzigd vastge steld. Ingekomen stukken: van het A.K.B. een overzicht van de door de kerken af gedragen collecten. Ds Middelkoop is aangewezen om de controle te oefenen. Uitnodiging van de kerk te Axel om de classis te doen vertegenwoordigen bij de ingebruikneming van het nieuwe kerkge bouw op Donderdag 11 Februari a.s., 's avonds om half acht. De Praeses wordt daartoe aangewezen. Bericht van broeder G. W. Buyze, Noordplein 73, Breskens, dat hij de benoeming tot classicaal depu- taat voor de geestelijke arbeid onder de schippers aanneemt. Rapporten: Ds van Mechelen brengt verslag uit over Art. 11De door de ker ken gevraagde steun wordt toegezegd. Ds Pestman rapporteert over Art. 13. Ds Couvée rapporteert over de Zending. Ds Rienks over de geestelijke verzorging van de militairen. De Visitatieregeling wordt besproken en vastgesteld. De Quaestor der classis komt ter vergadering. Hij ver zoekt de collecte voor Hulpbeh.f Kerken te storten op girono. 610499, t.n.v. Dep. Art. 11, Classis Axel, te Oostburg. Bij de rondvraag vraagt Breskens om een collecte in 1954 voor rente en aflos sing en om vertegenwoordiging van de classis bij de ingebruikneming van het nieuwe kerkgebouw op een nader te be palen datum. Roepende kerk voor de vol gende vergadering is Breskens. De clas sis vergadert D.V. 4 Mei 1954, 's mor gens 9.15 uur, te Schoondijke. Praeses: Ds Couvée; Scriba: Ds Ringnalda; As sessor: Ds Middelkoop; 2e Scriba: Ds Rienks. De Praeses sluit, na dankgebed, de vergadering. Vacaturebeurten: Breskens: 25 April: Ds van Mechelen; 30 Mei: Ds Ringnal da; 27 Juni: Ds van Mechelen; Hoek: 25 April: Ds Middelkoop; 16 Mei: Ds Middelkoop 27 Juni: Ds Ringnalda; Zou- tespui: 18 April: Ds Pestman; 30 Mei: Ds Rienks; 20 Juni: Ds Pestman. In opdracht van de Classis, D. Middelkoop, Assessor. Idenburgfonds en vraagt van de kerken 10 cent per ziel. c. Ds van Halsema rapporteert over de schulddelging van de kerkbouw te Poortvliet. De gang van zaken is verblij dend. 6. Steunaanvragen bij de Part. Synode a. voor art. 11 van de kerk van Poort vliet b. voor de evangelisatie van de kerk van Bergen op Zoom. 7. Steunaanvragen bij de classis: a. voor de evangelisatie van de kerk van Bergen op Zoom; b. voor de evangelisatie van de kerk van Krabbendijke; c. voor art. 11 van de kerk van Poort vliet. 8. Alle kerken zullen zich bezinnen of zij accoord gaan met de percentageverde ling der quota en zullen op de volgende Classis rapport uit brengen. 9. Alle bestaande deputaatschappen worden gecontinueerd. 10. Volgende! vergadering: 12 Mei, Praeses Ds van Halsema. 11. Lezing persverslag. 12. Dankgebed door Ds van Halsema en sluiting. Namens de Classis, J. PI. van Halsema. VERGADERING Classis Tholen 3 Februari 195J. 1. De Praeses, Ds A. G. v. d. Stoel, opent met het laten zingen van Psalm 116: 13 het lezen van Psalm 116, ge bed en een openingswoord, waarin de ramp van een jaar geleden wordt her dacht. 2. De credentiebrieven worden nage zien en in orde bevonden. Br. v. d. Ho ven van Poortvliet is als diaken aanwe zig en ontvangt keurstem. De afgevaar digden van de kerk van Rilland-Bath zijn zonder kennisgeving afwezig. 3. De Scriba br. Versluys leest de notulen, die ongewijzigd worden gete kend. 4. Ingekomen stukken, o.a. a. Instructie voor de deputaat geestel. verzorging zeevarenden ter koopvaardij b. controlelijst der collecten van het A.K.B. 5. Rapporten a. Br. Prins rapporteert als deputaat geestel. verzorging Land-, Zee- en Lucht macht. b. Ds Koning rapporteert over het Plebt U reeds genoteerd, dat op Zater dag 20 Februari a.s. een grote samen komst zal worden gehouden van de Zui derzending (dus uit alle provincies Zee land, Noord-Brabant en Limburg) in de Hofpleinkerk te Middelburg, waar alle belangstellenden hartelijk welkom zijn? Ds Richters en Dr Verkuyl zullen U veel over de Zending in Indonesië laten ho ren en zien (diapositieven) en 's avonds zullen er geluidsfilms vertoond worden. Agendum Middagvergadering Zaterdag 20 Febr. Aanvang 3.15 uur. 1. Opening door de Voorzitter van de Zuiderzending, Ds P. van Til. 2. Referaat van Dr Verkuyl, miss. pre dikant voor de Lectuurdienst met bespre king. 3. Pauze. 4. Ds Richters vertelt over zijn ont moetingen in Blora en brengt door mid del van opname op een tape-recorder ten gehore liederen gezongen door de ge meente te Blora en gesproken groeten van Ds Schut, Ds Tirtasoewarna, de scriba van de kerk te Blora, br. Soejono en van Mevr. Tirtasoewarna, alle in het Nederlands; een toespraak van br. Soe- ryohatmodjo in het Javaans (wordt ver taald). Daarna vertoont hij kleuren-dia- positieven over Blora en geeft hierbij toe lichtingen. 5. Algemene bespreking. 6. Sluitingplm. 6 uur. Avondvergaderingaanvang 8 uur. Ds Richters vertoont de geluidsfilm door hem opgenomen tijdens zijn reis over verschillende zendingsvelden I. „Frontlinie Oost." II. „Kleurenspel der tropen", geluids- en kleurenfilm. Sluiting plm. 9.30 uur. P. van Til. De boeken van het Oude Testament. Uit de grondtekst vertaald en uitgelegd. Onder redactie van: Dr v. d. Bom, Prof. Dr W. Grossouw, Prof. Mag. Dr J. v. d. Ploeg, O.P. Uitgave J. J. Romen Zonen, Roermond en Maaseik. Dit is een Bijbel-Commentaar van R.K. ZONDAG 14 FEBRUARI 1954. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Zondag 29 2 uur Ds P. v. d. Schaaf 5 uur Ds A. Verschoor (Noorderkerk) 9.30 uur Ds A. Elshout 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 29 Collecte Evangelisatie in de provincie. Lutherse Kerk, avond 7.15 uur Ds W. J. Meister Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds G. J. Pontier. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk. Koudekerke 9.30 uur Ds G. J. Pontier, 2.30 uur Ds A. Elshout. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds R. Bakker, Legerpredikant te Doorn Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Veere 10 uur Ds J. C. Streefkerk, 2.30 uur Ds W. J. Meister. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. van der Schaaf Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds O. Jager IVestkapelle 10 en 2.30 uur Ds A. Verschoor Collecte Algemene Chr. doeleinden. CLASSIS AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Ds L. Ringnalda Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée Breskens 10.30 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds J. PI. Sillevis Smitt te den Haag, Hoofdvlootpred. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Terneuzen 10 en 3 uur Cand. Th. Vollenhoven te Amsterdam Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Cand. v. d. Bos te den Haag CLASSIS GOES Baarland 9.30 en 2 uur Leesdienst Borssele 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds A. Veldhuijzen Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Ds R. A. Flinterman Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds R. A. Flinterman, Zondag 35 Collecte voor Algemene Chr. doeleinden. 's-Gravenpolder 10 en 2 uur Ds C. Stam Heinkenszand 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds H. Wiersinga. Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen (eigen kerkgebouw) 10 en 2.30 uur Lewedorp 9.30 uur Ds H. Wiersinga, 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Leek Ds J. Koolstra Ds G. Aalbersberg Ds G. Heijerman Ds J. E. Booy CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 uur 5.30 uur Hoogerheide 4.30 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Tholen, 10 en 5 uur Cand. G. Rikkers te Hillegom Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. G. Baaijen Ds J. Wilschut Ds A. T. Besselaar Bed. H. Av. en Dankz. Ds A. G. Baaijen Ds A. Koning Ds J. H. van Halsema. Ds J. H. van Halsema CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 11.30 uur Ds A. Nagelkerke, 5 Bruinisse 10 en 3 uur Ds D. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland (Geref. Kerk) 9.30 en 2.30 uur Ren esse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Scharendijke (Noodgebouw) 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 3 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur uur Ds H. M. Kuitert Bremmer, Zondag 47 Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Ds J. H. Meijer Ds H. M. Kuitert Ds Y. J. Tiemersma Ds A. Nagelkerke zijde. Enigszins in de trant van Tekst en Uitleg en de Korte Verklaring. Uit de vermelde litteratuur-lijst blijkt, dat een brede studie aan dit werk ten grondslag- ligt, waarbij ook de Commentaren van Protestantse zijde zijn geraadpleegd. Zo doende hebben wij hier een werk van betekenis. Bovenaan de pagina is de tekst afgedrukt, terwijl verder de bladzijde is gevuld met verklarende aantekeningen. Deze zeggen ons, dat met grote kennis van de oude wereld dit werk geschreven is. Wat minder tot zijn recht komt, is het heilshistorisch perspectief. In dat opzicht blijven de aantekeningen wel eens te za kelijk. Merkwaardig is het, in het deel over Jozua, dat we op bl. 90 uit Joz. 17 de uit drukking tegenkomende anecdote aan gaande de ontevredenheid van de Jozef- stammen. Men vraagt zich dan af, waar we met een historisch Bijbelboek te doen hebben, van welke beschouwing der historie de schrijver uitgaat. Natuurlijk zijn er gedeelten in de uit leg, waarin men zal verschillen. Zo bij Jozua 22, inzake de altaar-bouw van de Overjordaanse stammen. We menen, dat hier een andere uitleg de voorkeur ver dient. Hieruit moge duidelijk zijn, dat we met belangstelling van dit werk kennis namen. Evenzo van het deel over de Spreuken, Prediker, en de Kleine Profeten, van Hosea tot Micha. Wat we inzake de Schriftbeschouwing opmerkten, bewijst, dat men deze Com mentaar critisch moet raadplegen. Dan vindt men hier een schat van gegevens, waarmede men zijn winst kan doen. Het is zeker een belangrijke reeks, waarop in de eerste plaats de aandacht van theologen wordt gevestigd. En verder, wie bij Bijbel studie ook bronnen van andere richting wil raadplegen, die vindt hier zeker veel van zijn geding. PrijsLJozua ƒ5,10; Spreuken: 4,60 Kleine Profeten 9,86; Prediker 3,06. Bij intekening respectievelijk 4,65, 4,05, 8,70 en 2,70. C. St.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1954 | | pagina 3