PREDIKBEURTEN CLASSIS MIDDELBURG ZONDAG 10 JANUARI 1954 CLASSIS AXEL CLASSIS GOES CLASSIS THOLEN CLASSIS ZIERIKZEE Middelburg (Noorderkerk) 9 uur Ds P. van Til, Bed. H. Av. 10.30 uur Ds W. J. Meister, Bed. H. Av. 2.30 uur Ds W. J. Meister, Bed. H. Av. 2.30 uur (Rusthuis) Ds P. van Til, Bed. H. Av. 5 uur Ds W. J. Meister, Dankz. 7 uur Ds P. van Til, Dankz. Collecte Evangelisatie in eigen stad. Luth. Kerk, avond 7.15 uur Ds W. F. M. Lindeboom, Zwijndrecht Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Domburg 10 en 2.30 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 uur Ds J. Goumare, 2.30 uur Koudekerke 9.30 uur Ds A. Elshout, 2.30 uur? Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 10.30 en 2.30 uur Ds H. M. Dercksen Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds W. F. M. Lindeboom te Zwijndrecht Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon Veere 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk, Bed. PI. Av. en Dankz. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds P. v. d. Schaaf, Voorber. H. Av. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds O. Jager Westkapelle 10.30 uur Ds P. van Til, 2.30 uur Ds A. Elshout. Collecte Theol. Hogeschool. Aardenburg 10 en 3 uur Ds L. Ringnalda Axel 10 en 3 uur Ds A. Verschoor te Vlissingen, Voorber. H. Av. Breskens 10.30 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds A. Nagelkerke te Zonnemaire Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks Voorm. Openbare Belijdenis en Voorber. H. Av. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Ter neuzen 10 en 3 uur Ds H. Pestman Voorber. H. Av. en bevestiging Ambtsdragers. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds D. Middelkoop Zoutespui (Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds D. J. Couvée Baarland 10 en 2.30 uur Ds A. Veldhuijzen Borssele 10 en 2.30 uur Ds R. Flinterman, Voorber. H. Av. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds J. v. d. Veen Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Ds C. Stam Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds C. Stam, Zondag 32 Collecte voor de Emigratie. 's-Gravenpolder 10 en 2 uur Leesdienst Heinkenszand 10 en 2 uur Ds H. A. Wiersinga te Baarn, Voorb. H.Av. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds J. v. d. Leek Kruiningen (eigen kerkgebouw) 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 9.30 en 2.30 uur Ds H. Wiersinga Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds G. Aalbersberg Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. Heijerman Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. E. Booij, Bed. H. Av. en Dankz. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Cand. D. Pasman te den Haag Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Hoogerheide 4.30 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds A. T. Besselaar Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds A. G. Baaijen Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. H. van Halsema. Tholen 10 en 5 uur Ds J. H. van Halsema Brouwershaven 9.30 en 1.30 uur Ds D. Bremmer Bruinis se 10 en 3 uur Leesdienst Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe te Serooskerke Bed. H. Av. en Dankz. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds J. H. Meijer, Voorber. H. Av. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds A. J. Radder, Zondag 21 Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds H. M. Kuitert Scharendijke (Noodkerk Chr. School) 10 en 2.30 uur Ds H. M. Kuitert Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds W. Fokkens Zierikzee 10 en 3 uur Ds S. Greving te Wildervank Schuddebeurs (lokaal Zondagsschool) Zonnemaire 10 en 2.30 uur de broosheid en vergankelijkheid van al les wat leeft en zich beweegt, en wij zou den wel onoplettende wandelaars gelijk zijn, als wij deze bijzondere mijlpaal van de tijd zonder nadenken zouden voorbij gaan. Wij ondergaan elke Oudejaarsavond de weemoed der verzonken jaren. Een wegstervend jaar en een wegsnel lend leven liggen goed bezien niet zo heel ver uit elkaar, deze verstaan elkander dan ook wel. Het jaar ten eindmijn ziel sta peinsend stil, En ziet terug op het afgelopen pad. Het jaar 1953 was voor ons een jaar van rampspoed. Zijn sporen staan er die per ingedrukt dan ooit voorheen. De dag van de watersnood op 1 Febr., die ons heugt als de dag van gisteren, heeft ons zwaar en pijnlijk in ons persoon lijk gezins- en kerkelijk leven getroffen en menig onzer moest als een duif met matte vleugels tegen de stormwind het le ven zwervend voortzetten. Met een mengeling van gedachten in hoofd en hart richten wij ons oog op een dag als deze naar de ledige plaatsen van hen, die ons lief en dierbaar waren, met wie wij het jaar 1953 gezond zijn inge gaan en die op de dag van de ramp be reid of niet bereid door God zijn opge roepen en uit ons midden weggenomen. Wij overzien de rij van degenen, die wij in onze gelederen missen. Wij tellen de broeders en zusters van 60. tot 80 jaar en hoger, de mannen en de vrouwen, wier levenszon op middag hoogte stond, de jongeren waarvan men zeggen kan: „Een bloem, al in de knop gebroken, Gerukt uit vroege voorjaarstuin, Reeds vóór de ochtend van haar glans ontdaan". Wij gedenken hen in stille eerbied, en eren hun nagedachtenis op het hoogst op deze eerste Oudejaarsavond na hun ver scheiden. Naast deze onherstelbare verliezen heb ben wij vanzelf ook oog voor het verloren gaan van alle materiële waarden, onze huizen en goederen. Ook deze dingen, al zijn het er van tweede orde, laten ons bij de laatste kerk gang op het Oudejaar niet geheel los. Wij denken aan de plaats onzer inwo ning, wiens schoonheid is geschonden, en aan ons eiland, wier vruchtbaarheid ver dronk in één nacht. Wij herinneren ons de rustige aangename sfeer in eigen huis gezin, ons plaatselijk kerkelijk leven, in 't bijzonder het gemeenschappelijk opgaan op de rustdag naar het Huis des gebeds. Broeders en zusters, als wij terugzien dan zeggen wewij missen veel, en velen, en er is om alle deze dingen droefheid in onze harten, wij zeggen dit zonder schro men, doch ook zonder overmatige klacht, en als wij niet wisten, dat ook 1953 een jaar onzes Heren, een jaar van Zijn ge nade is geweest, wij zouden bezwijken in onze rouw en verstijven van angst voor de toekomst. Doch zo verborgen en zwaar kan geen leed in het stille van ons hart doorwor steld zijn, of Hij in Wiens hand onze tijden zijn en die in 1953 ons niet heeft voorbijgezien, woog het alles af naar onze kracht en Zijne macht in Zijn Goddelijke weegschaal. Niets té veel genomen, en niets té zwaar opgelegd, dat te mogen weten is wel de rijkste troost in onze nood en smart. Nog enkele uren en het nieuwe jaar klopt aan de poort der tijden. De slag boom tussen oud en nieuw wordt opge heven en wij schrijven 1954 en terwijl onze gedachten zich in ons vermenigvul digen, wensen wij elkander een gelukkig Nieuwjaar. Wat zal het ons brengen? Wij weten het niet. Het jaar dat wij zijn ingetreden ligt als een boek met 365 onbeschreven blad zijden voor ons, doch laten wij niet over- bezorgd zijn. God regeert en volvoert door alles heen Zijn Raad. „Laat ons op Zijne Naam vertrouwen." Hij, Die ons gekleed heeft toen wij in 1953 naakt moesten vlieden, Die boven beê en gedachte overvloedig heeft ver leend wat voor onze nooddruft nodig was, Die heeft doorgeholpen als het ons bange was en nimmer gezegd heeft: Zoek Mij tevergeefs. Zal Zijn zegenende hand over ons in 1954 niet inhouden. Schep daarin moed: En zeg aan al uw smarten En zorgen goeden nacht! Laat varen wat uw harte In onrust heeft gebracht. Gij wilt toch niet regeren, Als één, die alles weet? God blijft als Heer der Heren Met 't hoogst gezag bekleed. Ons kerkelijk leven was door de wa tersnood in 1953 een veel bewogen en moeilijk jaar, en het zou van ondankbaar heid getuigen, als wij de hulp en bijstand zouden vergeten, die ons vanaf de ramp dagen is verleend geworden. In 't bijzonder onze dank aan de Part. Synode van Zeeland voor z'n tijdig geno men maatregelen voor hulpverlening en blijken van meeleven. Naast onze Consulent Ds Bremmer, de kerken van Zierikzee en Zonnemaire voor alle ambtelijke arbeid aan onze verstrooide gezinnen, de kerk van Zwijndrecht voor haar bijzondere en voortdurende hulp vaardigheid in onze nood, het Kerkdijk en Centraal Bureau onzer kerken te Utrecht voor verleende finantiële bijstand en de Red. van de Zeeuwse Kerkbode voor opname onzer artikelen en het ver zenden der Kerkbode's. U allen een rijk door God gezegend Nieuwjaar toegebeden. Namens de kerkeraad, W. van Dijke, Scriba. SCHARENDIJKE. Lieve broeders en zustersJ Er is eigenlijk heel wat te vertellen, sinds de laatste brief in 1953. Laat ik het maar niet te lang maken en een paar be langrijke dingen noemen Allereerst, dat de vloer van de kerk er in ligt, zoals dat dan heet. Een betonnen bodem, en daaroverheen een planken vloer, en de paden als kokers uitgespaard. Later kunnen daar deksels overheen ge legd worden, eveneens van beton. Het was achteraf nog een heel karwei, maar vlak voor de Kerstdagen was het tenminste klaar. Nu komt de rest. En dat is weer: heel wat. De centrale verwarming moet er weer in. De lambrizering moet hersteld, de banken moeiten besteld worden, de preekstoel veranderd, enz. Er blijft nog wel een paar maanden werk over. Maar ik verzeker U, dat het een feestelijk ge zicht is, om het allemaal te zien groeien. Het begint wat te lijken, en U moet be slist niet vergeten, als U in Scharendijke komt, om het even in ogenschouw te ne men. Daar zult U van opknappen. Dan moet ik U ook vertellen, dat we de nieuwe noodkerk in gebruik genomen hebben. Dat is een gebouwtje van onze Ned. Herv. broeders, maar zoals wij in de school samen vergaderd hebben, zo doen we het voorlopig maar weer in de noodkerk, op dezelfde manier. Zondag j.l. zijn we er bijna uitgerookt. Met die harde N.O. storm blies de wind in de schoor steen, met het gevolg, dat het blauw zag van de rook. Rook is eigenlijk het goede woord niet, want er staat een oliekachel, èn afgewerkte oliedamp zal wel niet rook heten. Maar stinken deed het wel, en we voelden ons als bokkingen voordat ze bruin worden. Met het Kerstfeest hebben we dit jaar iets gedaan wat een soort proef was. Alle oude mensen die aan huis gebonden zijn, en alle zieken, hebben we met een kleine verrassing en met het zingen van Kerst versjes, opgezocht om ze op die manier in de blijdschap van heel de gemeente te la ten delen. Samen met de meisjes van de Ned. Herv. Gemeente hebben onze meis jes en enkele leidsters dat op zich geno men. En het resultaat was best. Ik heb er enkel lof over gehoord. Wat mij be treft, doen we het volgend jaar weer! Dat brengt me op het laatste waar - ik nog iets over zeggen moetOud en Nieuw. Ik heb het idee, dat we hier bij ons weer vrij spoedig tot de orde van de dag zijn overgegaan. Dat brachten de omstandigheden ook mee. Het stormt de laatste dagen hard, en er zijn al eens een keer dijkwachten op geroepen. Dan is er niet zoveel tijd om stil te staan. Ik geloof trouwens, dat het stilstaan op Kerstfeest overvloediger vruchten af werpt. Daar wordt de ware blijdschap en de ware vrede geboren. En daarom ook de kracht om verder te gaan. Oud en Nieuw schuilen gelukkig heel dicht bij Kerstfeest. En zo moeten wij maar heel dicht bij Jezus schuilen. Laat het dan maar Oudjaar worden, en weer Nieuw jaar, enzovoort. Want dan is dat enkel winst. Een stap dichter naar Christus toe. Al de broeders en zusters, die een kaart je gestuurd hebben met de jaarwisseling, willen mijn vrouw en ik hartelijk danken. We nemen er altijd een half uurtje voor om alle handtekeningen te ontcijferen. De prentbriefkaarten zijn voor ons dochter tje. Die is weer twee weken zoet met zulk speelgoed. Tenslotte nog wat zakelijke mededelin gen: Voor Kerkherstel kwam nog binnen: 25,van N.N.50,van een gezin in Sch. Voor de Kerkbode nog een bedrag van ƒ4,50. Nagiften voor de Dankdag hebben het totaal gebracht op een bedrag boven de 1200,—. A dreswijzigingen J. Verboom van Amersfoort naar Popu lierenlaan 17, Haamstede. Jac. Folmer van De Meern naar Barak Wegje, Scharendijke. A. J. Kloet van Amersfoort naar Barak Wegje, Scharendijke. Allen hartelijk gegroet vanuit de pas torie Uw H. M. Kuitert. ZIERIKZEE. Adnes Ds Y. J. Tiemersma, Het Vrije A 202, Tel. 392, Zierikzee. Geliefden in onze Here Jezus Christus, Het vermoeden in de laatste brief van het vorig jaar uitgesproken, dat hiermede een eind gekomen zou zijn aan de brief- mogelijkheid in onze Kerkbode, bleek niet juist te zijn. Het blijft nog mogelijk om op deze manier door te gaan. Wel handhaven we ons verzoek aan de lezers, voorzover zij nog niet, zich zelf afzonderlijk of in combinatie opgegeven hebben als abonné, en voorzover dit fi- nanciëel voor hen mogelijk is, zich op te geven bij de drukkers als abonné. Intussen zijn we het nieuwe jaar 1954 ingegaan en ook langs deze weg doen we U, die we nog niet bereikten, onze beste wensen toekomen voor deze nieuwe jaar gang. Tevens maken we van deze gelegenheid gebruik allen hartelijk dank te zeggen die op een of andere manier hun goede wen sen ons toezonden. Het ligt voor de hand, dat we dit jaar op een andere manier heb ben benaderd dan het vorige. We kunnen ons best voorstellen, dat een min of meer gereserveerde houding zich van ons meester maakt. De ervaring heeft geleerd, dat plotseling ons bouw werk ineen kan storten en dat maakt wat voorzichtig om met grootscheepse ver wachtingen de toekomst tegemoet te gaan. Deze onzekerheid kan leiden tot een mismoedigheid die energie dooft en le venslust sterk tempert. Dat kan in het bijzonder bij hen het geval zijn, die het liefste wat ze bezaten verloren hebben ,en van wie toch gevraagd wordt de kracht op te brengen om een verloren bedrijf op te bouwen. En wat moeten we daar tegenover stel len? Komen we er met de zinspreuk onder ons wapen„Luctor et emergo" Hebben we genoeg aan de geweldige krachtsinspanning die men zich voor ons en rondom ons heeft getroost in het op bouwen van de nieuwe dijklichamen, in het droogzwoegen van ons gebied? Kunnen de nationale en internationale lofuitingen op de zichtbare tekenen van levensenergie ons genoegzaam helpen deze massale ellende te boven te komen? De verantwoordelijkheid voor elkaar, het samen dragen en samen het hoofd bie den aan de moeilijkheden, dit zijn belang rijke dingen, die van grote betekenis zijn om afzonderlijk niet de moed te laten zak ken en zich niet terug te trekken uit de gemeenschappelijke opdracht ieder op zijn terrein. Maar toch er is een betere bron. Die bron is gelegen in de opstanding van Jezus Christus. Het verlies kan door ons gegeven wor den aan Jezus, die Zijn eigen leven prijs gegeven heeft voor ons. De schade, de ondergang, de ineenstorting, het kan alles zonder iets te verwaarlozen, gelegd wor den in Zijn handen. En door dat te doen

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1954 | | pagina 3