Bijzondere gift PREDIKBEURTEN ben gevonden en niet meer terugkeren. Voor onze kleine gemeente is dit wel erg. Br. de Later en br. Rotte zullen we missen. Hun wegblijven- betekent een ver lies van 10 personen. Er wonen ook enkele Geref. gezinnen te Oosterland. Naar ik vernomen heb zullen er gecom bineerde diensten worden gehouden in de kerk van de Oud Geref. Kerk in het Groenendaal. Hoe dit zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen is nog onbekend. Deze gezinnen doen goed voorlopig naar Bruinisse te komen. De afstand (5 km) zal wel niet meevallen, maar bedenk, dat er velen zijn op andere plaatsen die meer dan deze afstand reeds jaren afleg gen om de godsdienstoefeningen bij te wonen en in het algemeen wordt verteld, dat die leden nog het meest trouw zijn. Die verwachting mogen we ook van U wel hebben, die nu in eigen huis zitten Te verstaan dat nu langzamerhand nog meer gaat spreken het gemis van hen, die zijn omgekomen. De verwoeste huizen en boerderijen doet ons denken aan die onvergetelijke rampnacht, waarin toch een 60-tal perso nen zijn verdronken. Waarderen wij wel, dat we gespaard zijn Dat we bij al de moeilijkheden die het geëvacueerd zijn meebrengt, zo rijk gezegend en als gezin bij elkaar zijn Wat deed het ons allen goed toen op Woensdag 30 September onze geliefde Vorstin, H.M. de Koningin, een bezoek bracht aan onze getroffen gemente. Zowel te Oosterland als te Sirjansland toonde zij grote belangstelling en zichtbaar was Zij ontroerd wanneer in 't bijzonder door Haar werd gesproken met hen, die ver liezen hadden geleden. Nu de Octobermaand begonnen is zijn ook de catechisaties weer aangevangen. De kerkeraad doet een ernstig beroep op alle doopleden der gemeente om trouw de catechisaties te bezoeken. Er is veel waar de jeugd mee bezig ge houden wordt en vooral studerenden heb ben het erg druk. Maar dat ene uurtje in de week kan er wel af hoor! Daar kunt ge geen schade van hebben, 't Is veeleer andersom. Als je waarlijk liefde gevoelt in je jonge hart voor de Here Jezus, dan wil je ook meer van Hem weten wat Hij betekent voor je gehele leven. Bovendien is het verbond Gods, waarin je zijt opgenomen een onschatbaar voor recht. Dat ligt U ook grote verplichtingen op. Geen koude harde plichten. Die zijn er niet in de dienst, in de kerk des Heren, maar liefdeplichten. En de ouders mogen we wel op het hart binden dat ze nauwlettend toezien, dat dit onderwijs aan hun kinderen wordt ge geven. Wil met Uw gebeden ook dit werk on dersteunen ook voor hen, die het geven, opdat, onder de zegen des Heren, rijke vruchten moge gezien worden tot heil der kerk, tot eer van God allermeest en tot versterking en verdieping van Uw liefdes verhouding tot onze getrouwe God en Za ligmaker. Wees zo in alle dingen trouw en vol liefde voor 's Heren Kerk. Wederom onze hartelijke groeten en Gode bevolen. Namens de kerkeraad, J. M. de Waal, Scriba. Bruinisse, October 1953. SCHARENDIJKE. Lieve broeders en zusters, Laat ik deze keer mogen beginnen met de gemeentevergadering van 30 Sept. j.l. Dat was een prima opkomst en een prima stemming, die avond. Van alle windstre ken waren de broeders en zusters weer komen aanzeilen, voor de wind of met tegen-wind. Auto's, vrachtauto's,brom- fietsen en gewone fietsen, die allemaal voor het Jeugdgebouw in Haamstede ge parkeerd stonden, vertelden dat er weer iets aan de hand was. Vooral die vracht auto met dat kamertje er boven op, sprak boekdelen. Ik verzeker U, dat het daar binnen erg gezellig geweest is We hebben intussen op de vergadering weer veel besproken. Veel maatregelen die al genomen zijn, veel nieuwe plannen. En ook over het H. Avondmaal, wat we a.s. Zondag hopen te vieren. Over dat H.A. moet ik nog een en an der zeggen aan degenen die op die avond niet aanwezig konden zijn. We vieren n.l. in Scharendijke (in de Chr. school) ook dit feest. En wel op een heel bijzondere manier. 's Morgens viert onze Gereformeerde Kerk het, en zij nodigt daarbij de Ned. Herv. Gemeente van Eikerzee als haar gast uit. En 's middags viert de Ned. Herv. Gemeente H.A. en nodigt daarbij de Geref. Kerk als gast uit. Op vele gemeentevergaderingen en ker- keraadsavonden is dit al even aan de orde geweest. Maar tenslotte is er na lang en breed overleg het zeer eenparige besluit van de kerkeraad. gevallen om het zo te doen, zoals ik dat boven beschreef. Opnieuw is het niet enkel het plaats gebrek wat ons tot deze manier van H.A.- vieren bewogen heeft. Dat zou wel een erg smalle basis zijn! Zelfs is het niet enkel de nood, die hier het allerlaatste woord spreekt. Dat kan soms ook de reden wezen. Ik denk aan alle gemeenschappelijke H.A.-tafels in de concentratiekampen. Het laatste woord is hier het heimwee naar de eenheid van Christus' kerk, ook al worden al deze dingen bij ons door de nood geboren. Het gaat uiteindelijk om dat gebed van de Here Jezus Zelf .dat zij allen één zijn" (Joh. 17:21). Natuurlijk kunnen we deze eenheid niet forceren. Het zal misschien ook voorlo pig niet weer gebeuren, dat we met onze Herv. broeders en zusters samen bij Christus' tafel komen. Maar laat het een teken mogen zijn, dat we zulke dingen vu rig begeren. We moeten de Heiland niet alleen laten in Zijn gebed. Ons gebed mag meedoen. En als dat gebed ernstig is, zul len onze daden ook verantwoord zijn. De kerkeraad wenst dan ook aan haar gemeente, voorzover op Scharendijke aan wezig, een bijzonder gezegende en blijde Avondmaalsviering toe. Natuurlijk ook de broeders en zusters in de Westhoek, die a.s. Zondag in Haam stede het Avondmaal hopen te vieren. U zal misschien verlangen krijgen om dat bijzondere in Scharendijke mee te maken. Het is teleurstellend, dat ik U dat moet afraden. Dat kan n.l. niet vanwege de ruimte. We kunnen het normale aantal kerkgangers net bergen, maar meer kan er niet bij. Wie dus gewoon was, om naar Haamstede ter kerk te gaan, moet dat nu ook doen. Wie regelmatig in Scharendijke in de school kwam, wordt daar a.s. Zon dag weer verwacht. Over de viering in Haamstede nog even het volgendeEr wordt in Haamstede dus niet meer een aparte H.A.-dienst gehou den voor de mensen uit Scharendijke. Er is 's morgens en 's middags daar slechts één dienst. Dat betekent o.a. ook, dat uw gaven in het bekende papiertje gewikkeld moeten zijn, willen ze aan Scharendijke ten goede komen. Dan nu de kerkelijke stand Ingekomen met attestatie uit Zierikzee zuster van DongenLooy, Lange Hof, Scharendijke. En met attestatie uit Roosendaalzus ter C. van de Pannevan der Weele, Baken, Scharendijke. Van een zuster uit Brouwershaven ont ving ik 2,50 voor de Zeeuwse Kerkbode. Hartelijk dank. Verantwoording van giften voor kerk- herstel komt a.s. week aan de beurt. Wel even de stand van „Kerkherstel" 6474,50. Dat betekent, dat we in de tijd van een goede acht weken zelf al een be drag gespaard hebben van 1474,50 en dat dan naast alle gewone collecten en gif ten. De kerkeraad is om deze ,,open beur- zen"-practijk bijzonder blij. En naar het woord van br. van de Panne op de gemeentevergaderinger zijn er nog heel wat die nog iets geven willen. We zijn er dus nog niet, nee nog lang niet Bijzondere groeten aan allen, die ik niet elke dag zie. Uw H. M. Kuitert. GEREF. KERK ZIERIKZEE. Adres: Ds Y. J. Tiemersma, Het Vrije A 202, Tel. 392, Zierikzee. Geliefden in onze Here Jezus Christus, We hebben weer een ouderwetse ker- keraadsvergadering achter de rug. Dat wil allereerst zeggen, dat het laat geworden is en verder dat allerlei zaken besproken zijn, die samenhangen met de wintercampagne. We zijn niet eens klaar daarmee gekomen en zullen binnenkort als ouderlingen af zonderlijk vergaderen. Ter tafel was o.a. de liturgie, zoals deze is voorgesteld door de Generale Synode van Rotterdam. Het bleek, dat we in hoofdzaak een volgorde in de eredienst hebben als daarin omschreven, doch wel werd tijdens de vergadering de wens ge uit in de liturgie op te nemen de hoofdsom van de Wet. Daar het in de vrijheid der kerken is gelaten om in het betreffende gedeelte de hoofdsom te gebruiken en een speciale genadeverkondiging, hebben we besloten om plaats te geven aan het lied van schuldbelijdenis en aan het lied van lof verheffing of gebed om geloofsgehoor zaamheid. Het zingen van een schuldbelijdenis wordt nu ingeleid met het lezen van de hoofdsom van de wet, naar de plaats die deze korte samenvatting ook heeft in de Catechismus, daarna volgt de genadever kondiging door de bekende inleiding op de tien geboden: „Ik ben de Here uw God, Die u uit Egypte, het diensthuis heb uitgeleid" en daarna de tien geboden, eveneens naar de plaats die zij innemen in de Catechismus, n.l. in het stuk der dankbaarheid en daarop aansluitend volgt of een lofverheffing of een gebed in de vorm van een psalm of gezang. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9 uur 2 uur 5 uur Middelburg (Noorderkerk) 9 uur 5 uur Luth. Kerk, avond 7.15 uur ZONDAG 11 OCTOBER 1953. Ds P. van Til, Bed. H. Av. Ds W. J. Meister, Bed. H. Av. Ds P. van Til, Dankz. Ds W. J. Meister, Bed. H. Av. Ds W. J. Meister, Dankz. Collecte Telefooncommissie. Ds C. D. L. Brederveld Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds H. J. Pleida," em. pred. te Vlaardingen Domburg 10 en 2.30 uur Ds G. J. Pontier Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskcrke 10 uur Ds J. Goumare, Bed. H. Av. 2.30 uur Ds A. Verschoor, Voortz. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 9.30 en 2.30 u. Ds H. M. Dercksen, Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerkc 10 uur Ds O. Jager, 2.30 uur Leesdienst. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld St. Laurens 10 uur Ds C. Boon, 2.30 uur Ds P. van Til. Woensdag 14 Oct. 2.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel te Bergen op Zoom, Hu wel ij ksbe vestiging. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk, Bed. H. Av. en Dankz. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds A. Verschoor Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 2 en 7 uur Ds O. Jager Westkapelle 9:30 uur 2.30 uur Ds C. Boon. Collecte Evangelisatie in de provincie. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds L. Ringnalda, voorm. Voorber. H. Av. Axel 10 en 3 uur Ds D. J. Couvée, Bed. H. Av. en Dankz. Breskens 10 en 3 uur Dhr Vingerling te Goes Hoek 10 en 2.30 uur Ds B. van Halsema, em. pred. te Hilversum Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds Th. Rienks, Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds J. B. van Mechelen Terneuzeii 10 en 3 uur Ds H. Pestman, Bed. H. Av. en Dankz. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds Middelkoop CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Ds R. A. Collecte 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningcn (eigen kerkgebouw) 10 en 5 uur Lewedorp 9.30 en 2.30 uur Ds Wiersinga, Nieuwdorp 10 uur Ds E. Beukema, 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Voormiddag Bed. H. Av., namiddag CLASSIS THOLEN. Ds A. Veldhuijzen Ds J. v. d. Veen Leesdienst Ds R. A. Flinterman Flinterman, Zondag 19 voor Ziekeitfelefoon. Ds C. Stam Ds J. van der Leek Ds J. Koolstra nam. Voorber. H. Av. Leesdienst. Ds G. Heijerman Ds J. E. Booy Bed. H. Av. en Dankz. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds Slofstra te Hengelo Ds A. G. v. d. Stoel Bed. H. Av. en Dankz. ILoogerheide 2.30 uur Geen dienst Krabbcndijke 9.30 en 2.30 u. Ds A. T. Besselaar, Bed. H. Av. en Dankz Rïlland-Bath 10 en 2.30 uur Ds A. C. Baaijen Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. H. van Halsema. Tholen 10 en 5 uur Ds J. H. van Halsema CLASSIS ZIERIKZEE, Brouzvershaven 9.30 en 1.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur C olijns plaat 10 en 6 uur Ds C. Moens te Heerlen Ds D. Bremmer, Zondag 35 Ds P. v. d. Schaaf te Vlissingen Voormiddag Voorber. H. Av. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds H. L. van Aller Haamstede 10 en 3 uur Ds J. H. Meijer, Bed. H. Av. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds A. J. Radder, voorm. Zondag 10 Renesse, Evangelisatiegebouw, 7 uur Ds J. H. Meijer Scharendijke (Noodkerk Chr. School) 10 uur Ds H. M. Kuitert Bed. H. Av. 2.30 uur Ds A.'P. Nauta, Ned. Herv. Pred., Bed. H. Av. en Dankz Wissekerke 10 en 2.30 uur Ds W. Fokkens Zierikzee 10 en 5 uur Ds Y. J. Tiemersma Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds Nagelkerke De vraag tijdens welke gedeelten van de eredienst de gemeente moet staan heb ben we maar opgeschort tot we verlost zijn van het hinderlijk gekraak van de stoelen (niet-ingewijden mogen weten dat de scharnieren min of meer vastgeroest zijn tengevolge van de overstroming). Gelijk Zondag reeds is meegedeeld ho pen we op Zondag 18 Oct. a.s. het H. Avondmaal te vieren, zodat D.V. 11 Oct. Voorbereiding zal zijn voor deze viering. Donderdag 22 Oct. hopen we een aan vang te kunnen maken met een zangdienst van geestelijke liederen in de Grote kerk. De bedoeling is om door samenzang on der leiding van deskundige organisten iets te doen voor de zo gewenste ontspanning op hoog niveau. Ook van deze plaats wek ken we graag ieder op medewerking te geven aan het welslagen van deze avon den. Nadere aankondigingen kunt U tege moet zien. Gistermorgen hebben we in de kerk een dienst gehad, die stond in het teken van de jeugd. We hebben ons verdiept in de wijsheid van de Prediker, die enkele bij zondere woorden richt tot de jeugd in hoofdstuk 119 tot 12: 1. Het is een ge weldig voorrecht dat juist in een door de zonde vermoeide en vermoeiende wereld, het woord mag klinken dat aanmoedigt tot echte levensvreugde. Het maakt zo'n verschil wie de dingen zegt. We hebben er zo weinig aan wanneer van hier of van daar de opwekking klinkt om blij te zijn. Hier spreekt Gods Woord en juist door iemand, die eerst ten volle geproefd heeft de ijdelheid van het bestaan zoals het door de zonde verworden is. We worden niet met een kluitje in het riet gestuurd, maar tegen de achtergrond van het gebroken bestaan, worden we aangemoedigd om met alle energie ons te werpen op het le ven Denk vooral aan de Schepper, denk aan de Verzoening, denk aan het gericht. De Alpha en de Omega van ons bestaan is God in Zijn genade, en daarom heeft het leven zin en daarom is het juist zo belangrijk dat de jeugd profiteert van de frisheid en de kracht, die de jeugd in nor male omstandigheden eigen zijn. Woensdagavond a.s. hopen we met de jeugd te luisteren naar de speciale radio uitzending die door de Bonden is georga niseerd. Een flinke duw in de goede rich ting kunnen we altijd wel gebruiken. Y. J. Tiemersma. Voor de tweede maal zal de kerk van Nieuwerkerk ons een gift zenden ad 50,voor het gratis zenden van onze Kerkbode aan hun leden en voegde daar aan toe een bedrag van 17,bestaande uit losse giften. Deze gift is een verkwikking. Niet al leen, omdat deze gift er toe bijdraagt de financiële moeilijkheden waarmee onze Kerkbode momenteel kampt, te verklei nen, maar vooral is het ons tot een morele steun. Nieuwerkerk is wel de zwaarst getrof fen gemeente, zowel wat het verlies aan levens als wel wat betreft de materiële schade. Ook is de toekomst voor deze kerk donker. En toch is het deze gemeente, die ons een riem onder het hart steekt. Redactie.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1953 | | pagina 3