Kerknieuws PREDIKBEURTEN DIJK GING DICHT De stemming was typisch afreageren van langdurige grote spanning. Hoezeer de bejubelde ingenieurs ook lieten uitkom men, dat het gevaar nog niet bezworen is, dat er nog heel veel werk verzet moet worden voordat van een zekere mate van veiligheid sprake kan zijn, ik geloof toch, dat ze het wel gewaardeerd hebben, dat de bevolking zo spontaan zich lieten ken nen in meeleven met dit resultaat. Die waardering is dan ook op zijn plaats. De omstandigheden waaronder vaak gewerkt is, was rauw en zenuwslopend. Dit geldt in niet mindere mate de wer kers aan Ouwerkerk. Hier was de teleurstelling voelbaar bij hoog en laag. Werk van maanden is door het grim mige water weggespoeld. Nieuwe plannen moeten gemaakt. Men gaat door, maar het is voor die zwoegers een hele opgaaf de moed er in te houden. Overigens gaat het weer hoe langer hoe mer de tekenen van herfst vertonen. Het wordt een harde dobber, zowel voor het behouden van wat bevochten is bij de Schelphoek als voor het uitvoeren van de nieuwe aanpak bij Ouwerkerk. Temidden van die inspanning is het steeds weer zaak vast te houden aan de zekerheid, dat onze Vader in de hemel door Jezus Christus ons van alle nood druft naar lichaam en ziel wil verzorgen en ook al het kwaad, dat Hij ons in dit jammerdal toeschikt ten beste wil keren. Dit hebben we opnieuw mogen belijden verleden Zondag naar aanleiding van Zondag 9 van de H. Catechismus. Rijk zijn we met dit belijden. Die rijkdom is werkelijkheid* laat het dan „slechts" in visioen voor ons staan dat blijkens Openb. 5 vanaf de Troon die in, het centrum zich bevindt, de dingen van de dag bestuurd worden. Voor ons is het een gesloten boek. In Jezus' handen zijn ook de verborgen din gen veilig. Ons medeleven gaat uit naar Bart Boot, die toch zijn voet moest missen. Het is voor hem en de zijnen een zeer ingrijpen de slag, maar ook hierin kan en wil en zal de HERE uitkomst geven. Hartelijk danken we de velen,- die ons hun gelukwensen deden toekomen bij de geboorte van ons vierde kind. Met moe der en kind gaat het gelukkig heel goed. Kerkelijke stand: Vertrokken met bel. att. naar de Geref. Kerk van Beilen: H. H. Sytsma en M. A. SytsmaLieuwen met hun zoontje. Gedoopt 30 Aug. Gerrit Jan, zoon van G. J. Wilbrink en A. WilbrinkBoot, geboren 2 Aug. Christina Wilhelmina, dochter van Y. J. Tiemersma en J. A. TiemersmaRiet kerk, geboren 26 Aug. Adreslijst: Wed. van der Linden, Goes, naar Zierik- zee, Vissersdijk. Allen weer het beste toegewenst en Gode bevolen. Y. J. Tiemersma. Bij de dichting van de „Schelphoek"27-8-58. Eigenlijk is er geen plaats voor een hoerastemming. De boten kunnen hun si- rene's beter laten zwijgen. Dat zei de zinkbaas. We voeren van het kleine steigertje af, bij de Smallegangesdijk, om het plaatsen van de laatste caissons in de ringdijk mee te maken. Er zat spanning in de lucht. Rijen auto's die op de smalle Zuiddijk gepar keerd stonden, spraken de duidelijke taal van belangrijke mensen, die het grote ogenblik moesten meemaken. De mindere man, die het nog met een fiets doen moet, had de fiets maar aan de kant van de dijk gegooid. Daar tussenin, te groot voor ser vet en te klein voor tafellaken, prijkte een enkele*bromfiets. Wie weet, van een do mmee. Goed dan, geen hoerastemming. Daar kijk je dan van op, als zo'n zinkbaas dat tegen je zegt. Want bij iedere rechtge aarde Schouwenaar klopte het hart een slagje sneller, die Donderdagavond. En al geloof ik niet, dat Schouwenaars zo gauw tot een hoerastemming te verleiden zijn (misschien paste dat ook niet eens bij deze gelegenheid), het gemoed stond toch op hoogspanning. Maar de mannen van het vak waren blijkbaar minder enthousiast dan wij als gewone burgers. En wat doe je dan als leek? Dan kruip je gauw in je schulp en je zwijgt bedremmeld. De eerste de beste arbeider uit de Schelphoek weet er im mers meer van dan ik? Zo voeren we zonder bepaalde stem ming (op aanraden van de „baas") naar het toneel van de grote strijd tussen land en water. Nu moet u niet denken, dat we daar alleen voeren. In de meest letterlijke zin wemelde het daar bij dat laatste kleine gaatje wat dicht moest, van sleepboten, motorvletten, bakken en zelfs roeiboten, allemaal afgeladen met ingenieurs, pers mensen, kijklustigen en last not least, de mannen van de kleine garde, die het ver antwoordelijk karwei deze keer moesten opknappen. Aan de binnenzijde (land zijde) van de dijk, snorden motorsloepjes met gemeentebesturen rondafgeladen door het gewicht van de personen die er in zaten. En u moet het nu maar rustig geloven al deze mensen hebben in uw plaats daar toegekeken. Het was maar niet een kwes tie van blote nieuwsgierigheid die ze naar de Schelphoek dreef. Daar gebeurde iets, waarvoor maandenlang gebeden, gezweet, gewerkt en gezwoegd was: daar ging de polder Schouwen eindelijk dicht. Het ontroerende van het moment lag dan ook niet zozeer in het spectaculaire wat zich aan ons zou voordoen. Het eigen lijke karwei, het reuzengevecht tussen de mensen en het water, was in de vooraf gaande weken al gebeurd, in alle stilte. De mannen van het vak hebben dat ge daan, toen we er niet bij waren om te kijken. Wat we gezien hebben, was om zo te zeggen, de bekroning van het werk. Het leek ook net een kroning. Heel voorzich tig werden de caissons aan lange kabels afgevierd, en als een -kroon op het „hoofd" van zinkstukken neergezet. Een man zwaaide telkens met zijn armen, an deren riepen commando's, de kranen gin gen open en langzaam begonnen de cais sons te zinken. Toen gebeurde het. Eén stoomfluit gaf het voorbeeld, toen waren het twee, toen drie en plotseling allemaal. Een orkaan van sirene's en stoomfluiten barstte over het water losPraten tegen elkaar ging niet meer, er bleef maar één ding over: juichen, zwaaien met de petten, en anders maar met je blote handen. Ik weet trou wens niet meer wat we deden, maar dit was het moment. De tranen sprongen je in de ogen, nee niet alleen bij mij, maar ook bij harde stevige kerels, die daar al die maanden gewerkt hadden. Zo gaat dat als een spanning van maanden zich ontlaadt in een enkel ogenblik. Er wordt dan gebeden en gedankt op een manier, zoals u thuis nog nooit gedaan hebt. Zo bliezen de sirene's dus toch, en juichten de mensen ook. Natuurlijk! Zo'n ogenblik neemt alles en allen mee. Maar wat de zinkbaas bedoelde, kon den we even later duidelijk zien. Hier hing er een caisson scheef, en daar had den de mannen overhaast een rij nieuwe moeten zetten, omdat de oude gingen glij den. Een dijk ging dicht. Nog niet de dijk. En die ringdijk heeft nog zijn zwakke plekken. De keten is ook nu nog niet sterker dan zijn zwakste schakel. Ik geloof dat we twee dingen moeten doen. Eerst danken. Dat gebeurde op de Schelphoek ook. De stoomfluiten hebben ter ere Gods geblazen. En dan bidden voor dat werk aan de Schelphoek, en voor de mannen, die daar dag en nacht in de weer zijn. Gods zegen op uw werk, schipper! Anders komen we niet klaar, dominee. Dat was het afscheid van dit bijzonder ogenblik. Sch. H. M. K. Beroepen te Eist (Gld.), D. W. Don- dorp, cand. te Heemstede te Koude kerk a. d. Rijn, L. Zwanenburg te Schoo- nebeek te Oenkerk, S. de Vries te Sel- lingen te Zuid-Beijerland, J. M. Vla ming te Echten te Zwartebroek, J. Kuntz te Tzum. Aangenomen naar Assen (3e pr. pl..), G. P. Hartveld te Bodegraven naar Maassluis (vac. E. Dijkstra), H. Vollen hoven te Leerdam te Ten Post, L. F. A. Bötticher, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Doorn, A. Broek te Onst- wedde voor Klazienaveen, W. Feen- stra te Dokkum voor Makkum, J. M. Vlaming te Echten voor Nieuwlande, P. A. Kouwenhoven te Schildwolde voor Nederhorst den Berg, O. v. Noort te Nieuwendijk (N. Br.) voor Wate ringen, L. F. A. Bötticher, cand. te Rot terdam. Ds J. B. Jansena.s. emeritus pre dikant te Doesburg, is benoemd tot hulp prediker te Sloten. ZONDAG 6 SEPTEMBER 1953. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds P. v. Til, Bev. Ambtsdragers 2 uur Ds W. J. Meister, Zondag 15 5 uur Ds W. J. Meister, Zondag 15 Middelburg (Noorderkerk) 9.30 uur Ds W. J. Meister, Zondag 15 5 uur Ds P. van Til Collecte hulpverlening gescheurde kerken. Luth. Kerkavond 7.15 uur Ds'J. Spoelstra te Gapinge Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds P. M. Veldhuijzen Voormiddag Voorber. H. Av. Domburg 10 uur Ds G. J. Pontier, 2.30 uur Leesdienst. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra Grijpskerke 10 uur Ds J. Goumare, 2.30 uur Ds G. D. L. Brederveld Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds A. Elshout Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds C. van Nes Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds J. Hindriks te Rotterdam Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds S. van Wouwe, Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9.30 en 5 uur Ds G. D. L. Brederveld, nam. Voorber. H. Av. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds C. Boon V eer e 10 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk 7.30 uur Jeugdsamenlcomst. Spreker Ds O. Jager. Onderwerp: „Onze persoonlijke verhouding tot God". Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds A. Verschoor Vrouwenpolder 9.30 en 4 uur Ds O. Jager Westkapelle 9.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds G. J. Pontier. Collecte algemene Chr. doeleinden. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 3 uur Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Terneuzen 10 en 4.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Zoutespui (Chr. school) 10 en CLASSIS GOES. Ds L. Ringnalda Ds D. J. Couvée Ds P. v. d. Schaaf te Vlissingen Ds M. de Wit te Rotterdam Ds Th. Rienks Ds J. B. van Mechelen Ds H. Pestman Ds Middelkoop 2.30 uur Ds J. Visscher te Zwijndrecht Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 10 en 2.30 uur Drievuegen 9.30 en 2 uur Goes, Aula Chr. Lyceum, 9 uur Kerk Westwal, 10.30 en 5 uur Collecte voor 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen (Herv. Kerk te Hansweert) 5 Lewedorp 9.30 uur Ds 2.15 uur Ds Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Yerseke 9.30 en 2 uur CLASSIS THOLEN. Ds A. Veldhuijzen Ds H. Wiersinga Ds R. A. Flinterman Ds C. Stam Ds C. Stam, Zondag 15 hulpbehoevende Diaconieën Ds J. Koolstra Ds J. van der Leek uur Ds J. Koolstra E. Beukema te Nieuwdorp A. Verschoor te Vlissingen Ds G. Aalbersberg Ds J. v. d. Veen Ds G. Heijerman Ds J. E. Booy Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Cand. Th. Vollenhoven, Amsterdam Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Hoogerheide 2.30 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30. uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds A. G. v. d. Stoel Ds A. G. v. 6. Stoel Ds A. T. Besselaar Ds Ton te Geesteren-Gelsëlaar Ds A. Koning Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds J. H. van Halsema Tholen 10 en 5 uur Ds J. H. van Halsema CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 11.15 en 3.15 uur Cand. L. F. A. Bötticher, Rotterdam Bruinisse 10 en 5 uur Ds D. Bremmer, Zondag 32 Colijnsplaat 10 en 6 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 5 uur Kamperland 9.30 en 2.30 uur Renesse, Evangelisatiegebouw, 7.30 uur Scharendijke (Noodkerk Chr. School) 10 uur Wissekerke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 5 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds H. Retel Ds H. L. van Aller Ds J. H. Meijer Ds A. J. Radder Ds H. M. Kuitert Ds H. M. Kuitert Ds W. Fokkens Ds Y. J. Tiemersmy Ds A. Nagelkerke Namiddag Openbare Belijdenis. Drs C. Klapwijk, prop. zal gaarne een e.v. beroep ontvangen met ingang van 5 Sept. a.s. Zijn adres is Valkenboslaan 156 te 's-Gravenhage, tel. 332335. Afscheid en intrede. Na bevestiging door zijn vader, Ds W. A. Wiersinga van Baarn met Joh. 3:29 en 30, deed Ds A. Wiersinga, gekomen van Schagen, intrede te 's-Graveland met 2 Cor. 4:5. Ds L. Berger is voornemens a.s. Zondag af scheid te nemen van Dedemsvaart, om 20 Sept. d.o.v. intrede te doen te Halfweg, na bevestiging door zijn broer, Ds J. Ber ger van Kootwijkerbroek. Ds K. P. v. d. Wel is voornemens 4 Oct. afscheid te nemen van Spijk, om 9 Oct. d.o.v. in trede te doen te Assen, na tevoren in de zelfde dienst te zijn bevestigd door Ds D. Scheele, aldaar. - Dr Th. Ruys. f Na een ernstige ziek te, waarvan hij aanvankelijk hersteld scheen, is te Lisse in de ouderdom vari 63 jaar overleden Dr Th. Ruys, predikant bij de Geref. Kerk aldaar. Dr Ruys werd 10 Aug. 1890 te Amsterdam uit een be kend geslacht geboren en studeerde aan de V.U., waar hij 12 Dec. 1919 promo veerde tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „Petrus Dathenus". 26 Sept. 1920 bevestigde Ds J. C. Brus- saard van Bloemendaal hem te Lisse in het ambt. Deze gemeente mocht de over ledene tot zijn dood toe dienen. Dr Ruys heeft in vroeger jaren in het Geref. ker kelijk leven een vooraanstaande plaats in genomen. Hij was directeur van het Ge ref. Zendingsbureau, archivaris van de Generale Synode, quaestor van de Gene rale zendingskas, secr. van de raad van beheer van het Hervormingsfonds „Pem- baroean", vice-voorzitter van het Iden- burg fonds en maakte bij herhaling deel uit van de Part. Synode van Zuid-Hol-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1953 | | pagina 3